Anda di halaman 1dari 6

1

1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

Tahun : 2 Cemerlang

Tarikh : 2 Februari 2011

Masa : 8.45 9.45 pagi

Bil. Murid : 28 orang

Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia

Tema : Perayaan

Tajuk : Selamat Hari Raya



Standard Kandungan :
2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan
sebutan yang betul.

2.3 Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi
yang betul.


Standard Pembelajaran :
2.2.1 Membaca dan memahami perkataan dalam ayat tunggal yang mengandungi dua atau tiga
suku kata, diftong, vokal berganding, digraf dan konsonan bergabung dengan sebutan yang
betul.

2.2.2 Membaca dan memahami frasa dalam ayat yang mengandungi perkataan dua atau tiga
suku kata, diftong, vokal berganding, digraf dan konsonan bergabung dengan sebutan yang
betul.

2.3.1 Membaca kuat ayat penyata dengan lancar, sebutan yang jelas, intonasi yang betul dan
berjeda


Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat:

(i) Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang
betul.

(ii) Mengajukan soalan dan menjawab sekurang-kurangnya 3 daripada 5
soalan yang dikemukakan.

(iii) Melengkapkan perkataan dengan huruf / sukukata yang betul
2

2


(iv) Melengkapkan ayat dengan perkataan / frasa yang betul




Kemahiran Bahasa : Mendengar, Bertutur, Membaca dan Menulis

Sistem Bahasa : Tatabahasa : Kata nama am dan Kata nama khas

Kosa kata : ketupat, lemang, rendang, kuih-muih, orang Islam,
Hari Raya Aidil Fitri, baju kurung, songkok, sampin,
baju Melayu , tudung dan lain-lain lagi.


Pengisian Kurikulum : Ilmu : Pendidikan Moral/ Sains

Nilai Murni : Hormat-menghormati

Kewarganegaraan : Malaysia

Peraturan sosiobudaya : Menghormati adat resam kaum lain.

Kemahiran Bernilai Tambah : Pembelajaran kontekstual, Menjana idea

Bahan Bantu Mengajar : note book, vcd, kad gambar, kad perkataan , teks bacaan

Pengalaman Sedia Ada :

1. Murid-murid boleh mengeja dan membaca perkataan kvkv,
kvkvkv , kvk , kvkkvk , kvkvkvk

2. Murid-murid boleh mengeja dan membaca perkataan yang
mengandungi konsonan bergabung ng dan digraf (sy)

3. Murid-murid boleh mengeja dan membaca perkataan yang
mengandungi vokal berganding seperti kuih

4. Murid-murid boleh membaca ayat-ayat yang mudah.









3

3

Langkah/
Masa
Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Set Induksi
(5 minit)

Menonton VCD cerita
Upin & Ipin
(Video mengenai puasa &
sambutan Hari Raya
Aidil Fitri)

1. Guru memasang VCD cerita Upin
dan Ipin

2. Murid melihat dan mendengar cerita
tersebut.

3. Guru bersoal-jawab dengan murid-
murid mengenai sambutan Hari Raya
Raya Aidil Fitri.



BBM: VCD

Nilai:
Pendidikan
Moral

KBT:
Kontekstual


Langkah 1
(20 minit)


1. Mengeja dan membaca
kad-kad perkataan
(kad perkataan digraf,
vokal berganding dan
konsonan bergabung.

2. Teks bacaan mengenai
Hari Raya Aidil Fitri



1.Guru menunjukkan kad-kad gambar
berkaitan dengan hari raya dan
bersoal-jawab mengenai gambar
tersebut.

2. Guru menunjukkan kad-kad
perkataan dan meminta murid-murid
mengeja dan membaca perkataan
tersebut secara kumpulan dan
individu.

3. Guru mengedarkan teks bacaan
Hari Raya kepada semua murid.
Guru meminta murid-murid membaca
secara senyap.

4. Guru meminta seorang murid
membaca teks Hari Raya
dengan sebutan dan intonasi yang
betul secara mekanis.

5. Murid-murid membaca teks bacaan
bersama-sama dengan sebutan dan
Intonasi yang betul







6. Guru memilih beberapa orang murid
membaca teks bacaan secara

BBM:
Kad gambar
Kad perkataan
Teks bacaan

Nilai: Moral

KBT:
Kemahiran
Berfikir/
Menjana idea

4

4

individu ,(dipilih secara rawak )
dengan sebutan dan intonasi yang
betul.

7. Guru mengajukan beberapa soalan
mengenai teks bacaan tersebut.

8. Murid-murid diminta menjawab
secara lisan terhadap soalan yang
dikemukakan.


Langkah 2
(15 minit)




Aktiviti kumpulan

(i) Mencari ayat tunggal

(ii) Mencari ayat majmuk

1. Murid-murid dibahagikan kepada
beberapa kumpulan

2. Murid-murid diminta berbincang
di dalam kumpulan untuk mencari
ayat tunggal dan ayat majmuk
berdasarkan teks bacaan tersebut.

3. Murid-murid dikehendaki mencatat
ayat-ayat tersebut di atas kad manila

4. Setiap ketua kumpulan dikehendaki
membacakan ayat tunggal dan ayat
majmuk yang dicatatkan.



BBM :
Teks bacaan
Kad manila
Pen marker

Nilai :
Bekerjasama

KBT :
Menjana idea

Langkah 3
(15 minit)

1. Melihat MS Power Point
mengenai hari raya

2. Menjawab soalan
melalui perisian yang
disediakan di dalam
komputer.
(MS Power Point)
4.

1. Guru mempaparkan persembahan
power point mengenai Hari Raya
kepada murid-murid.

2. Murid-murid diminta mengeja dan
membaca perkataan-perkataan
yang ditunjukkan secara kelas,
kumpulan dan individu.

3. Murid-murid dikehendaki menjawab
soalan soalan yang disediakan
di dalam perisian MS power point
tersebut secara lisan.




4. Murid-murid melengkapkan lembaran
lembaran kerja mengikut kumpulan.

BBM:
Note book

Nilai:
-Hormat-
menghormati
-Bersyukur


KBT:
Menjana idea

5

5


KUMPULAN A :
- Menjawab soalan kefahaman

KUMPULAN B
- Mengisi tempat kosong dengan
perkataan yang sesuai.

KUMPULAN C
- Mengisi tempat kosong dengan huruf
yang sesuai.


Penutup
(5 minit)

Kognitif :
Peneguhan

Sosial:
Nyanyian


1. Guru bersoal-jawab mengenai
jenis-jenis makanan yang
dihidangkan kepada tetamu pada
hari raya dan juga pakaian yang
dipakai pada hari tersebut.

2. Guru meminta murid-murid
menyanyikan lagu hari raya
bersama-sama.



Nilai:

Hormat-
menghormati

















6

6


BAHAN RUJUKAN

1. Rancangan Pelajaran Tahunan Bahasa Melayu Tahun 2
2. Huraian Sukatan Pelajaran Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah Bahasa Melayu Tahun 2
3. Buku aktiviti Bahasa Melayu Tahun 2
