Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PELAJARAN SAINS

Mata Pelajaran

: Sains

Tahun

: Pendidikan Khas ( Jaya )

Tarikh

: 10.11.2012

Bil Murid

: 5 orang

Masa

: 09.10 - 10.10 ( 60 minit )

Tajuk

: Haiwan Peliharaan

Pengetahuan Sedia ada

: i. Murid pernah melihat haiwan.


ii. Murid pernah makan daging haiwan seperti ayam , lembu dan kambing.

Hasil Pembelajaran

: Pada akhir pembelajaran murid dapat :


i. Menyebut sekurang-kurangnya empat nama haiwan peliharaan dengan betul
ii. Memadankan nama dengan haiwan dengan betul

BBM

: Notebook , LCD , cd bahan interaktif

Nilai

: Kesabaran , Bertolak ansur

Strategi

: Teori Kecerdasan Pelbagai

Langkah Pengajaran

Perkembangan Isi Pelajaran

Aktiviti Pelajaran dan Pembelajaran

Strategi /Nilai

Set Induksi ( 5minit)


- Nyanyian lagu Anak Ayam

- Guru menayangkan video lagu

- Murid menonton video lagu anaklah

TKP

anaklah ayam dan nyanyi bersama

ayam sambil menyanyi bersama-

- Verbal linguistik

murid.

sama.

- Muzik

Lagu ayam

- Murid menyanyi sambil menggerakan


Badan

- Kontekstual
- Kinestetik

Soalan guru
- Siapa ada bela ayam ?
- Siapa ada bela haiwan selain
daripada ayam?
- Sebutkan nama haiwan lain?
- Siapa suka makan ayam?
- ikan boleh dimasak apa?

- Guru bersoaljawab dengan murid


tentang haiwan.

KBKK
- Kritis

Langkah 1 ( 20 minit )

- Memperkenalkan tajuk

- Guru mengaitkan nyanyian dan

pelajaran hari ini iaitu

dalam set induksi sebagai tajuk

mengenal benda hidup fokus

pelajaran iaitu mengenal haiwan

haiwan peliharaan

peliharaan
- Guru memaparkan slid mengenal
haiwan peliharaan.
- Guru menyebut nama haiwan dan

- Murid mendengar penerangan guru

- Visual

- Murid melihat sambil menyebut nama

- Kontekstual

haiwan secara kelas.


- Murid menyebut nama haiwan secara
individu.
- Murid bersoaljwab tentang haiwan
peliharaan

murid mengikut secara kelas.

Langkah 3 ( 25 minit )

- Latihan interaktif iaitu


memilih jawapan yang betul
secara individu.

- Guru menyediakan latihan dalam


bentuk interaktif
- Guru meminta murid memilih
jawapan yang betul berdasarkan
gambar dan nama haiwan dengan
betul.
- Guru membuat perbincangan
jawapan murid

- Murid membuat latihan interaktif dengan


memilih jawapan yang betul dalam
latihan yang diberikan.
- Murid bersoaljawab dengan guru.

Penutup ( 5 minit )
- Nyayian lagu anak ayam
Secara kelas.

- Guru menayangkan semula video


lagu anak ayam
- Guru meminta murid menyanyi
Sambil menggoyangkan badan

- Murid menyanyi lagu anaklah ikan


sambil menggoyangkan badan

TKP
- Verbal linguistic
- Muzik
