Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 1

Tarikh

: 14 .3.13 ( Khamis )

Masa

: 8.10-9.10 pagi (60 minit )

Tahun

: 1 MERCURY

Mata Pelajaran

: Bahasa Malaysia

Bilangan Murid

: 20 orang

Tema

: Ternakan

Tajuk

: Haiwan

Standard Kandungan

: 1.2

Mendengar,mengecam,dan menyebut bunyi bahasa


iaitu abjad, suku kata dan perkataan dengan betul.

Standard Pembelajaran : 1.2.4 Mendengar,memahami,menyebut dan mengeja


perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan
.
Pengetahuan
Sedia Ada

tertutup dengan betul dan tepat.


: 1. Murid-murid telah mengetahui jenis-jenis haiwan.
2. Murid-murid telah menguasai kemahiran menulis dan
kemahiran membaca peringkat awal.

Objektif Pengajaran
dan Pembelajaran

: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:


1. Menyebut dan memahami sekurang-kurangnya
lima daripada lapan perkataan yang terbentuk daripada
suku kata terbuka dan tertutup dengan betul dan tepat.
2. Mengeja dan menyebut suku kata terbuka dan tertutup
dengan betul dan tepat.
3. Membentuk perkataan nama binatang dengan dua suku
kata berasingan

Sistem Bahasa

: Kata Nama Am
Kosa kata- ayam,burung lembu, itik, ikan,kambing, arnab,
Kucing

Pengisian
Kurikulum

: Nilai - kasih sayang ,kerjasama, kerajinan, berdisiplin, yakin,


mematuhi peraturan,menghargai.

Ilmu - Sains, Muzik


Kemahiran
Bernilai Tambah

: i. Kecerdasan Pelbagai ,
- Verbal linguistik, Interpersonal, Intrapersonal, Muzik,
Naturalis
: ii. Kemahiran Pembelajaran Kontekstual

Alat Bantu

: kad imbasan, kad-kad perkataan, kotak, radio, CD, hoop,


lembaran kerja, kad manila, pen marker,bahan maujud

(ayam, itik, ikan, burung, arnab, kambing ,lembu, kucing )


Langkah /
Masa (minit

Isi Kandungan

)
Set Induksi

Aktiviti pengajaran & Pembelajaran


1. Guru menyiarkan audio bunyi
binatang melalui radio.

(3 minit)
Kok..kok

cip..cip

2. Murid mendengar dengan teliti


bunyi haiwan yang dimainkan.
3. Murid diminta melakonkan bunyi
yang didengari.
4. Guru mengaitkan aktiviti murid
dengan tajuk pada hari ini.

Catatan
KBT:
Kecedasan
pelbagai:
Muzik
Naturalis
Kemahiran
Pembelajaran
Kontekstual

moo..moo
Nilai Murni :
Berdisiplin
kuek..kuek
BBM
Radio, CD
miau..miau

bek..bek

kuak..kuak

bunyi binatang

Langkah1

Aktiviti Melawat:

1. Guru membawa murid-murid

KBT:

( 15 minit)

Lawatan ke Taman Sains

melawat ke Taman Sains sekolah

Kecedasan

Sekolah

untuk melihat haiwan -haiwan yang

pelbagai:

dipelihara di dalam Taman Sains.

Kinestetik

2. Guru memperkenalkan haiwan-

Verbal

haiwan yang berada di dalam

linguistik

Taman Sains.

Naturalis

ayam

3. Murid-murid menyebut nama


burung

haiwan -haiwan dengan sebutan

Nilai Murni :

yang betul.

Kasih sayang
berdisipin

lembu
ABM
Haiwan
itik

kucing

kambing

ikan

arnab

ternakan

Langkah2

Aktiviti Bermain:

1. Murid-murid dibahagikan kepada

KBT:

(10 minit)

"Permainan Cari Kawan"

4 kumpulan, setiap kumpulan 5

Kecedasan

Kad-kad Imbasan :

orang. Murid-murid akan bermain

pelbagai:

"Permainan Cari Kawan "

Verbal

2. Setiap kumpulan akan mendapat

linguistik

sebuah sampul surat .Di dalam

Muzik

sampul surat itu terdapat 2 keping

Interpesonal

Ayam

Burun
gng
Lembu

kad imbasan nama haiwan.


3. Guru akan memainkan muzik

Nilai Murni :

lagu, setiap kumpulan diminta

bekerjasama

menggantungkan kad nama haiwan

berdisipin

itu di depan sangkar dengan betul


Itik

Kucing

Kambin
gng

Arnab

Ikan

di Taman Sains sebelum muzik

ABM

diperhentikan.

Kad imbasan,

4. Kumpulan yang berjaya akan

radio, muzik,

mendapat ganjaran .

hadiah

5. Guru meminta semua murid

(ganjaran ),

membaca kuat perkataan yang

haiwan

terdapat di atas kad yang digantung

ternakan

ini dengan betul dan tepat.

alat tulis
(ganjaran )

Langkah 3 (

Permaianan "kerusi

1. Semua murid duduk dalam satu KBT:

10 minit )

Muzik"

bulatan besar.

Kecedasan

Kotak Bonus:

2. Guru akan memainkan muzik

pelbagai:

dan murid-murid diminta menyerah

Verbal

sebuah kotak kepada kawan

linguistik

disebelahnya. Bila muzik berhenti,

Interpersonal

murid yang memegang kotak

Muzik

Kad-kad bacaan:

berkenaan akan mencabut


Ayam

Burung

sekeping kad dan menamparkan

Nilai Murni :

kad berkenaan di atas papan tulis.

Kasih sayang

3. Murid itu akan membaca nama

berdisipin

haiwan yang tertulis di atas kad itu


Lembu

Itik

dengan betul dan tepat. Setiap

ABM

bacaan yang betul akan diberi

Kotak,

sebatang pensel sebagai ganjaran.

kad-kad
bacaan,
radio,
CD lagu,

Kucing

alat tulis
(ganjaran )

Kambing

Ikan

Arnab

Langkah 4
(10 minit )

Aktiviti Bermain:
"Permainan Cari Kawan"
a

yam

1. Guru menggantungkan kad-kad


suku kata pada leher 16 orang
murid. Guru meminta murid
membaca suku kata itu dengan
kuat dan betul .
2. 16 orang murid ini akan mencari

bu

lem

rung

bu

cing

Verbal
linguistik

muzik. Selepas dapat mencari

Intrapesonal

pasangan, kedua-dua orang murid

Muzik

itu diminta berdiri di dalam satu


Nilai Murni :
berdisipin
bekerjasama

dengan kuat. Guru memeriksa


jawapan murid.
4. Murid yang berjaya mencantum

ku

pelbagai:

Interpersonal

berkenaan membaca cantuman


kan

Kecedasan

pasangannya dengan iringan

bulatan.
3. Guru meminta kedua-dua murid
i

KBT:

suku kata dengan betul akan diberi


ganjaran.

ABM
hoop,
kad-kad
suku kata,

kam

bing

radio,
CD lagu,
alat tulis

tik

ar

nab

(ganjaran )

Langkah 5

Aktiviti Kumpulan:

(10 minit)
a

1. Murid-murid duduk dalam

KBT:

kumpulan yang telah ditetapkan .

Kecedasan

2. Setiap kumpulan akan diberikan

pelbagai:

sekeping lembaran kerja kad

Interpersonal

manila. Murid -murid diminta

Visual-ruang

menampal suku kata berdasarkan


rung

bu

gambar.

Nilai Murni :

3. Murid-murid memaparkan hasil

Yakin,

kerja kumpulan di atas papan tulis .

Berdisiplin

4. Guru memeriksa hasil kerja

Mematuhi

murid. Jika jawapan betul, ganjaran

peraturan

akan diberikan. Jika ada kesalahan,

Bekerjasama

cikgu akan membetulkan.

ku

bing

5. Murid-murid diminta mengeja

ABM

dan menyebut suku kata dengan

Lembaran

betul dan tepat.

kerja,

6. Murid mempamerkan hasil kerja

pen marker

kumpulan yang dibuat di sudut

alat tulis

bacaan .

(ganjaran )

nab

Penutup

Aktiviti Permainan:

1. Guru memberi arahan cara

KBT:

(2minit )

" Baling Boling "

bermain " Baling Boling ".

Kecedasan

2. Murid-murid diminta membaling

pelbagai:

boling sehingga jatuh.


3. Murid yang berjaya menjatuhkan

Verbal

boling tersebut diminta menyebut

linguistik

nama haiwan berdasarkan gambar

yang dilukis pada boling itu dan

Nilai Murni :

murid yang berjaya akan diberi

berdisipin

ganjaran.

bekerjasama

4. Guru merumuskan isi pelajaran.

Menghargai
ABM
Kad-kad
Suku kata,
lembaran kerja
alat tulis
(ganjaran )

Refleksi : i.

Semua kumpulan berjaya membuat lembaran kerja.

ii. Semua kumpulan berjaya mempamerkan kerja kumpulan.


iii. Semua murid dapat menguasai pembacaan perkataan yang
terbentuk daripada suku kata terbuka dan tertutup dengan betul

dan

tepat.
iv Semua murid dapat mengeja dan menyebut suku kata terbuka
dan tertutup dengan betul dan tepat.
