Anda di halaman 1dari 5

Rancangan Pengajaran Harian Kaedah Perbincangan

Tarikh
Masa
Kelas
Bilangan Murid
Mata Pelajaran
Tajuk
Objektif

:
:
:
:
:
:
:

13 Julai 2004
10.30 11.30 (60 minit )
4 Adil
35 orang
Bahasa Cina
Keperluan Asas Udara dan Air
Di akhir pelajaran ini, murid-murid boleh :
i.

memberi jawapan kepada soalan guru tanpa


merujuk bahan bacaan,

ii.

membuat sesuatu mengikut arahan bertulis,

iii. menulis catatan berdasarkan pesanan yang


Pengetahuan Sedia Ada

disampaikan oleh guru.


: Murid-murid sudah mengetahui serba sedikit

Alat Bantu Mengajar

tentang kegunaan air dan udara.


: i. Seuncang plastik air,
ii. Seuncang plastik udara,
iii. Kad-kad arahan

Penerapan Nilai

iv. Papan gulung.


: Sayang kepada alam sekeliling, kebersihan
persekitaran dan kerjasama

Langkah-langkah Pengajaran dan Pembelajaran


Langkah/

Isi

masa

Pelaj

Set Induksi

aran
Udara dan

(5 minit)

Air

Aktiviti pelajaran pembelajaran


Peranan Guru
Aktiviti Murid

Alatan/

1. Guru menunjukkan dua

Uncang

1. Murid-murid

nilai

uncang plastik yang

memerhatikan

berisi air

satunya mengandungi

uncang itu dan

dan udara

air dan satu lagi

menjawab soalan

mengandungi udara.

yang

2. Guru menyoal murid-

dikemukakan.

Sayang

murid soalan-soalan

kepada

berikut :

alam

a) Apakah yang

sekeliling

terdapat di dalam
uncang ini?
b) Dari manakah kita
boleh
mendapatinya?
c) Apa kegunaan air?
d) Apa kegunaan
udara?
e) Dapatkah kita hidup
tanpa air dan
udara?
1. Guru menunjukkan

Langkah 1

Kegunaan

1. Murid-murid

(10 minit)

air dan

arahan bertulis kepada

melihat kad

udara

murid-murid dan

arahan itu dan

meminta mereka

membacanya.

membaca arahan itu

Kemudian,

dan mengikut arahan

mereka

tersebut. Kad arahan :

melakukan aktiviti
mengikut arahan

Kad arahan

a) Tutup hidung dan


mulut kamu.

pada kad arahan


yang dibaca.

b) Buka hidung dan


mulut kamu.
2. Guru berbincang
dengan murid-murid

2. Murid-murid
berbincang
dengan guru.

tentang kesan yang


akan dihadapi jika kita
tidak dapat bernafas
dan jika tidak minum air
untuk beberapa lama.
1. Guru membahagikan

Langkah 2

Air :

(20 minit)

kegunaan,

murid-murid kepada 4

membentuk 4

sumber,

kumpulan dan

kumpulan dan

jenis-

memberikan kad yang

setiap kumpulan

Kerjasama,

jenisnya

bertulis Bincangkan

menerima kad

Sayang

dan tulis......

arahan yang

kepada

diberikan.

alam

2. Guru meminta setiap

1. Murid-murid

kumpulan melantik

2. Setiap kumpulan

seorang ketua dan

melantik seorang

seorang pencatat.

ketua dan

3. Guru meminta supaya


berbincang dalam
kumpulan seperti
berikut :
Kumpulan A :
Kegunaan air.
Kumpulan B :
Sumber air.
Kumpulan C :
Jenis-jenis air.

seorang pencatat.
3. Setiap kumpulan
berbincang.

Kad-kad
arahan

sekeliling

Kumpulan D :
Cara menggunakan air
dengan selamat
1. Ketua dari setiap

Langkah 3

Laporan

(7 minit)

dari

kumpulan melaporkan

melaporkan hasil

kumpulan

hasil perbincangan

perbincangan

masing-masing dan

masing-masing

guru meminta murid-

dan murid-murid

murid lain

lain

Langkah 4
(15 minit)

mendengarnya.
2. Guru meminta murid-

1. Ketua kumpulan

mendengarnya.
Murid-murid kembali

Sayang

murid ke dalam

ke dalam kumpulan

kepada

kumpulan mengikut

mengikut kebolehan

alam

kebolehan dan guru

dan melaksanakan

sekeliling

meminta setiap

tugasan yang

kumpulan menulis

diberikan.

latihan yang diberikan :


Kumpulan cerdas :
Menulis 4 kegunaan air,
4 sumber air dan 7 jenis
air.
Kumpulan sederhana :
2 kegunaan air, 3
sumber jenis air dan 3
jenis air.
Kumpulan lambat :
2 kegunaan air, 2
sumber air dan 2 jenis
air.

Kesimpulan

1. Guru menyimpulkan

1. Murid-murid

Sayang

(3 minit)

pelajaran dengan

mendengar

kepada

menegaskan

penerangan guru.

alam

kepentingan udara dan

sekeliling,

air yang bersih kepada

Kebersihan

hidupan terutamanya

persekitaran

manusia.
