Anda di halaman 1dari 6

Rancangan Mengajar Harian

Mata Pelajaran

: Kemahiran Hidup

Tarikh

: 23 Januari 2005

Masa

: 10:45 - 11:45a.m. (60 minit)

Kelas

:4S

Bilangan Murid

: 44 orang

Bidang Pembelajaran

: Reka Bentuk dan Teknologi

Unit Pembelajaran

: Tanaman Hiasan

Tajuk Pembelajaran

: Penjagaan

Objektif Pelajaran

: Pada akhir pelajaran, murid dapat:


i)

Menyatakan cara menggembur.

ii)

Mengetahui cara membaja.

iii) Mengetahui cara menyiram.


Pengalaman Sedia Ada : Murid-murid pernah melakukan kerja menggembur.
Nilai

: Kerjasama, Kebersihan, berhati-hati.

ABM

: Kertas Mahjong

BBM

: Pasu bunga, serampang tangan, penyiram, baja, surat khabar


Lama.

KBKK

: Meneliti

Langkah

Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran dan

ABM /

Pembelajaran

BBM /

/ Masa

KBKK /
Nilai
Set

Contoh soalan :

Induksi

1.

( 2 minit )
2.

1.

Guru

menanyakan

beberapa

Adakah kamu masih ingat pelajaran

soalan yang murid pelajari pada

pada minggu lepas ?

minggu lepas.

- Ya, Tidak.

Murid menjawab soalan guru.

Selain membina batas, apakah yang


telah kamu pelajari pada minggu
lepas?
- Merumput / Menggembur.

Langkah 1

Contoh soalan :

( 5 minit )

1.

Tahukah

1. Guru menanyakan murid perkara- ABM :


kamu

mengapa

kita

hendak menggembur tanah ?


- Membaiki pengudaraan tanah dan
pengedaran tanah.
2.

Apakah yang patut kamu perhatikan


semasa menggembur ?
- Jangan merosakkan akar
tumbuhan.

Cara Menggembur Tanah


Langkah 1
- Kenal pasti bekas yang mempunyai
permukaan yang keras.

perkara

yang

perlu

diberi Kertas

perhatian.

Murid
pengajaran

Mahjong
ingat

kembali
lepas

menjawab soalan guru.

dan

Langkah 2
- Longgarkan tanah dengan serampang
tangan.
Langkah 3
- Gemburkan tanah dengan serampang
tangan.
Langkah 4
- Basuh dan keringkan serampang
tangan sebelum disimpan.

Langkah 2

Contoh Soalan :

(15 minit ) 1.

1.

Pada pendapat kamu, kenapa kita

Guru menunjukkan contoh baja.

harus membaja?

ABM :

Murid menelitikan baja yang Kertas


ditunjukkan oleh guru.

Mahjong

- Supaya tumbuhan dapat hidup


dengan lebih subur.

2.

Guru mengarahkan murid cuba BBM :


memberi

Tujuan Membaja
a.

mengenai Pasu bunga,


Serampang

tujuan membaja.

Membekalkan

nutrien

yang

lengkap kepada tananam hiasan.


b.

pendapat

Murid

cuba

memberi tangan,

pendapat tujuan membaja.

Mengawal perosak dan penyakit

lama, baja

Tujuan mengawal perosak dan 3. Guru menjelaskan tujuan membaja.


penyakit

adalah

mengurangkan

untuk
serangan

Murid

memberi

perhatian KBKK :

terhadap penjelasan guru.

perosak dan penyakit.

Surat khabar

Antara

tanda-tanda

yang 4. Guru menunjukkan contoh daun

menunjukkan perlu pengawalan


perosak

dan

penyakit

ialah

terdapatnya tanda daun yang

yang berpenyakit.

Meneliti

berlubang yang dimakan oleh 5. Guru menjelaskan tujuan dan cara


perosak

dan

tompok-tompok

berwarna perang / layu yang


disebabkan

oleh

mengawal perosak dan penyakit.

serangan

murid

memberi

perhatian

terhadap pemjelasan guru.

penyakit.
6. Guru memdemonstrasikan cara
Langkah 1

membaja.

Kenal pasti tumbuhan hiasan yang


perlu dibaja seperti tumbuhan yang
kelihatan

tidak

subur

atau

tumbesarannya terbantut.
Langkah 2

Gemburkan

tanah

dengan

serampang tangan.
Langkah 3

Taburkan baja berbutir di sekeliling


tumbuhan pada tanah yang telah
digemburkan.

Langkah 4

Gaulkan baja berbutir dengan tanah


untuk membantu penghuraian dan
penaburan yang sekata.

Langkah 5

Siramkan
membaja.

tumbuhan

selepas

Murid

memberi

demonstrasi guru.

perhatian

Langkah 6

Basuh

dan

keringkan

alatan

sebelum disimpan.
Langkah 7

Simpan

baja berbutir

termasuk

pembungkusan yang di dalam bekas


bukan logam yang tertutup.
Langkah 3
( 5 minit )

Penyiram

1.

Digunakan untuk menyiram.

Gunakan
mempunyai

penyiram

Guru menjelaskan sifat penyiram.

memberi

perhatian

terhadap pemjelasan guru.

yang

muncung

Murid

yang

berlubang halus semasa menyiram.

2. Guru memdemonstrasikan cara


menyiram.

Langkah 1

Kenal pasti keadaan tumbuhan yang

Murid

memberi

perhatian

terhadap demonstrasi guru.

memerlukan air seperti permukaan


yang kering.
Langkah 2

Pastikan muncung pemyiram tidak


terlalu tinggi daripada permukaan
tanah yang kering.

Langkah 3

Siram

seminggu

ke

zon

akar

tumbuhan.

Langkah 4

1. Guru membahagikan murid kepada BBM :

(20 minit )

7 kumpulan.

Pasu bunga,

Murid dibahagikan kepada 7 Serampang


tangan,

kumpulan.

Penyiram,
2.

Guru

mengarahkan

murid Baja, Surat

melakukan kerja menggembur, khabar


membaja dan menyiram secara lama.
kumpulan mengikut langkah.

Guru

melakukan

kerja

menggembur, membaja dan Nilai :


menyiram secara kumpulan Kerjasama
mengikut langkah.
Langkah 5

1.

(10 minit )

Guru

mengarahkan

murid Nilai :

membersihkan alatan dan tempat Kebersihan


kerja.

Murid membersihkan alatan


dan tempat kerja.

Penutup

Rumusan :

1.

( 3 minit )

1. Apakah yang telah kamu pelajari


pada hari ini?

Guru menanya balik apa yang


telah diajar pada hari ini.

Menggembur, membaja, menyiram.


2. Bagaimanakah

kita

memastikan

Murid mengimbas

kembali

topik yang telah diajar pada


hari ini.

tumbuhan tersebut berpenyakit?


Daun berlubang yang dimakan oleh 2.

Guru

perosak

murid.

dan

tompok-tompok

berwarna perang atau layu yang


disebabkan oleh serangan penyakit.

memberi

nota

kepada
