Anda di halaman 1dari 6

FORMAT RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR

1. Mata Pelajaran dan Kelas : PENDIDIKAN MORAL TAHUN 5


2. Nilai/Tajuk

: KEPERCAYAAN KEPADA TUHAN

3. Masa

: 60 MINIT

4. Standard Pembelajaran

: 1.1.1, 1.1.3,1.1.4

5. Objektif Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran murid dapat


i. menjelaskan 2 kepentingan menghormati agama & kepercayaan
masyarakat setempat.
ii. menghayati kepentingan menghormati agama dan kepercayaan
masyarakat setempat.
iii.mengamalkan sikap menghormati agama & kepercayaan
masyarakat setempat.

6. Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:


i.

Set Induksi-

- Guru menayangkan kad gambar rumah-rumah ibadat pelbagai kaum. Contohnya Gurdwhara,
Masjid, Kuil dan Gereja.
- Murid menyatakan nama rumah-rumah ibadat tersebut.
- Guru mengaitkan rumah-rumah ibadat dengan kewujudan Tuhan.

ii.
-

Langkah 1
Guru menayangkan video tentang kepercayaan pelbagai kaum dalam menjalankan rutin
agama masing-masing. C:\Users\HP\Desktop\Sambutan Hari Wesak 2014.mp4
Guru menyoal murid kepentingan menghormati agama & kepercayaan masyarakat setempat.
Soalan:
1) Apakah yang dapat kamu perhatikan?
2) Apakah yang perlu dilakukan semasa melihat upacara keagamaan sedang dilakukan?

iii.
-

Langkah 2
Guru membahagikan murid kepada beberapa kumpulan dan setiap kumpulan dibekalkan
dengan kad lokasi dan kertas sebak.
Setiap kumpulan diminta menghasilkan Peta Buih untuk menyatakan tindakan yang
sepatutnya dilakukan untuk menunjukkan cara menghormati amalan agama & kepercayaan
masyarakat setempat.
Murid membentangkan hasil kerja mereka.

iv.
-

Langkah 3
Guru membahagikan murid kepada 3 kumpulan mengikut amalan agama.
Murid dikehendaki melakonkan cara-cara menghormati kepercayaan dan amalan agama
tersebut.
Selepas berlakon, murid dikehendaki mengulas kepentingan menghormati amalan &
kepercayaan agama masyarakat setempat.

7. EMK:
i. Kreativiti menjana idea
ii.
8. Bahan Bantu Belajar : Kad lokasi, kad situasi, kertas sebak, lembaran kerja

9. Penilaian P dan P:
i. Murid memberi jawapan & berkongsi pengalaman.
ii.Murid diminta menjelaskan perasaan apabila menghormati amalan & kepercayaan masyarakat
setempat.
iii. Murid mengaplikasikan kepentingan menghormati agama & kepercayaan masyarakat
setempat.

10. Pemulihan
i. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid (Lembaran X)
ii. Murid melengkapkan lembaran kerja yang dibekalkan.

11. Aktiviti pengayaan


i. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid.
ii. Murid menulis tindakan yang sepatutnya dilakukan apabila menghadapi situasi yang diberikan.

12. Penutup
- Guru merumuskan PdP hari ini dengan menekankan kepada nilai kepercayaan kepada Tuhan.

13. Refleksi :

Peta Buih

Nama : _________________________________

Kelas : ______________________

Tuliskan cara menghormati amalan & kepercayaan di rumah ibadat berikut.
