Anda di halaman 1dari 8

INSTRUMEN PEMANTAUAN

PELAKSANAAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Nama Sekolah :

Alamat Sekolah :

Kod Sekolah :

Telefon : Faks :

E-mel :

Bulatkan kod yg sesuai bagi setiap pemboleh ubah di ruangan yang disediakan :

Pemboleh ubah
Daerah Kod PPD Kod PPD Kod PPD
1 Bentong 2 Bera 3 Cameron
4 Jerantut 5 Kuantan 6 Lipis
7 Maran 8 Pekan 9 Raub
10 Rompin 11 Temerloh

Jenis Sekolah 1 SK / SRABK 6 SMKA


2 SK(Orang Asli) 7 SMT
3 SJKC 8 Sekolah Model Khas
4 SJKT 9 Sekolah Kluster
5 SMK / SABK 10 Sekolah Pendidikan Khas

Lokasi 1 Bandar 2 L Bandar 3 Pedalaman

Gred Sekolah 1 Gred A 2 Gred B 3 Gred B (SKM)

Sesi Persekolahan 1 Satu Sesi 2 Dua Sesi

Gred Jawatan 1 DG32 2 DGA34 3 DGA38


GB/Pengetua 4 DG41 5 DG44 6 DG48
7 DG52 8 DG54 9 Gred Khas C

Skop Dimensi : 3
Pemantauan Elemen : 9

Nama Guru Yang Dipantau :

Kelayakan Akademik :

Kelayakan Ikhtisas :

Opsyen Utama :

Mata Pelajaran Yang Dipantau :

Tahun/Tingkatan Yang Diajar :

Masa :

Pengalaman Mengajar MP ini :


No. No. Skor
Aspek Item
Aspek Item TB 0 1 2 3 4
1 Rancangan Pelajaran (a) Guru menyediakan Rancangan Pelajaran Tahunan :
Tahunan (Surat i. Berdasarkan sukatan pelajaran dan huraian sukatan pelajaran
Pekeliling Ikhtisas Bil. terkini
3/1999)
ii. Merangkumi sepanjang tahun persekolahan semasa
Jumlah Kekerapan dan Purata Aspek 1

2 Rancangan Pelajaran (a) Guru menyediakan Rancangan Pelajaran Harian dengan :


Harian (Surat i. Mengambil kira tahap kebolehan dan keupayaan murid
Pekeliling Ikhtisas Bil. (b) Guru menyediakan Rancangan Pelajaran Harian yang
3/1999)
i. mengandungi sekurang-kurangnya:
Objektif/hasil pembelajaran (dinyatakan dalam bentuk perlakuan,
boleh diukur serta merangkumi pengetahuan dan kemahiran
yang perlu dikuasai)
ii. Aktiviti (cara bagaimana hendak mencapai objektif, bersesuaian
dengan keupayaan murid dan peruntukan masa)
iii. Membuat penilaian kendiri secara bertulis (terhadap pencapaian
objektif pengajaran dan pembelajaran untuk mengenal pasti
kelemahan dan kekuatan murid serta merancang dan melakukan
penambahbaikan)
Jumlah Kekerapan dan Purata Aspek 2

3 Set Induksi (a) Guru melaksanakan set induksi yang :


i. menarik perhatian dan merangsang minat murid
ii. menjurus ke arah kesediaan minda murid (seperti dikaitkan
dengan pelajaran lepas, isu semasa dan persekitaran)
Jumlah Kekerapan & Purata Aspek 3

4 Penyampaian / (a) Guru menyampaikan pengajaran dengan :


Perkembangan i. Menerangkan konsep daripada mudah kepada kompleks
Pengajaran ii. Menghubungkaitkan pengajaran dengan kehidupan harian murid

iii. Menggunakan bahasa (laras dan istilah) yang tepat


iv. Menjalankan aktiviti yang memperlihatkan pemeringkatan dan
perkembangan pengajaran
v. Menggunakan masa dengan optimum
vi. Menggunakan bahan pengajaran dan pembelajaran yang sesuai

vii. Menggunakan bahan pengajaran dan pembelajaran yang


berkesan
viii. Menggunakan pendekatan dan kaedah berpusatkan murid
ix. Melaksanakan aktiviti mengikut tahap kebolehan murid
x. Melaksanakan aktiviti yang mengambil kira pelbagai kecerdasan
(verbal-linguistik, muzik, logik-matematik, interpersonal,
intrapersonal, visual-ruang, kinestetik, naturalis)
xi. Melaksanakan aktiviti yang melibatkan pelbagai deria
xii. Menggalakkan murid memperoleh pengetahuan dan kemahiran
secara berdikari tanpa bergantung kepada arahan guru
xiii. Menerapkan kemahiran berfikir
xiv. Melaksanakan pendekatan integrasi merentas kurikulum
(bahasa, alam sekitar, sains dan teknologi, nilai murni,
patriotisme, perpaduan, jati diri, kesihatan, kekeluargaan)
xv. Fleksibel mengikut situasi
xvi. Penilaian berterusan dalam penganjaran dan pembelajaran
Jumlah Kekerapan dan Purata Aspek 4
No. No. Skor
Aspek Item
Aspek Item TB 0 1 2 3 4
5 Teknik Penyoalan (a) Guru menyoal murid dengan :
Guru i. Mengemukakan soalan mengikut pelbagai aras kognitif
(contohnya berdasarkan taksonomi Bloom)
ii. Menyusun aras soalan dari mudah ke sukar
iii. Mengemukakan soalan bertumpu dan bercapah
iv. Mengemukakan soalan yang jelas maksudnya dan boleh
difahami
v. Menyebarkan soalan ke seluruh kelas
vi. Memberi masa untuk murid berfikir
vii. Mencungkil jawapan daripada murid
viii. Mengalih arah soalan kepada murid-murid lain
ix. Memberi respons yang sesuai terhadap jawapan murid
Jumlah Kekerapan dan Purata Aspek 5

6 Penglibatan Murid (a) Murid mengikuti pengajaran dan pembelajaran dengan :


i. Membawa peralatan atau bahan yang diperlukan (jika
berkenaan)
ii. Membuat persediaan awal
iii. Membuat catatan daripada pengajaran guru (jika berkenaan)
iv. Mengemukakan soalan/pendapat secara spontan
v. Membuat rujukan spontan (jika berkenaan)
vi. Menjalankan aktiviti yang dirancang oleh guru
vii. Merinteraksi secara aktif dengan guru, murid lain dan bahan
viii. Memberi respons yang sesuai terhadap soalan dan latihan
ix. Menunjukkan kemahiran melaksanakan gerak kerja kumpulan
(jika berkenaan)
Jumlah Kekerapan dan Purata Aspek 6

7 Pengukuhan (a) Guru memberi peneguhan terhadap pembelajaran murid dengan


i. :Memberi pujian secara lisan atau isyarat kepada perlakuan yang
baik
ii. Mempelbagaikan perkataan, ungkapan atau isyarat peneguhan
bersesuaian dengan murid
iii. Memberi teguran yang bersesuaian terhadap perlakuan negatif
murid
Jumlah Kekerapan dan Purata Aspek 7

8 Latihan dan Tugasan (a) Latihan/tugasan (termasuk projek, kerja rumah) yang diberikan :
i. Mengikut keupayaan dan kebolehan murid
ii. Dipelbagaikan jenisnya
iii. Berkait dengan tajuk yang dipelajari
iv. Menekankan prosedur dan arahan dalam membuat tugasan
Jumlah Kekerapan dan Purata Aspek 8

9 Pemeriksaan Latihan (a) Guru memeriksa latihan dan tugasan dengan :


dan Tugasan i. Menunjukkan kesilapan murid
Murid ii. Memeriksa dalam tempoh dan kekerapan yang munasabah
iii. Memberi ulasan yang membina
iv. Memberi penghargaan kepada hasil kerja yang baik
v. Memastikan murid membuat pembetulan
Jumlah Kekerapan dan Purata Aspek 9
No. No. Skor
Aspek Item
Aspek Item TB 0 1 2 3 4
10 Penutupan (a) Guru mengakhiri pengajaran dengan :
i. Membuat penutupan kognitif (rumusan dijalankan sama ada oleh
guru/murid atau membuat penilaian secara lisan/tulisan)
ii. Membuat penutupan sosial (kenyataan yang mententeramkan
emosi murid dan persediaan untuk pelajaran yang akan datang)
Jumlah Kekerapan & Purata Aspek 10

11 Hasil Kerja Murid (a) Murid melaksanakan latihan / tugasan dengan :


i. Lengkap
ii. Kemas dan bersih
iii. Menepati masa
iv. Menepati format dan prosedur latihan dan tugasan
v. Membuat latihan dengan betul
vi. Membuat pembetulan bagi latihan yang salah
Jumlah Kekerapan & Purata Aspek 11

12 Pengurusan Kelas (a) Guru menguruskan kelas dengan :


i. Memastikan wujud suasana yang kondusif untuk pengajaran dan
pembelajaran (contohnya bilik darjah bersih, kemas dan susunan
perabot sesuai dengan aktiviti)
ii. Memastikan kehadiran murid untuk belajar
iii. Memastikan kesediaan murid untuk belajar
iv. Mewujud dan memanfaatkan sudut mata pelajaran
v. Memastikan peraturan kelas dipatuhi
Jumlah Kekerapan dan Purata Aspek 12

No. No. Skor


Aspek Item
Aspek Item TB 0 1 2 3 4
13 Perwatakan Guru (a) Guru menyumbang kepada suasana pembelajaran yang
kondusif dengan :
i. Berpakaian sesuai, kemas dan bersih mematuhi arahan dan
pekeliling yang sedang berkuatkuasa
ii. Bersifat mesra, mudah didekati dan sedia membantu
iii. Mengenali semua murid dan prihatin terhadap keperluan mereka

iv. Berinteraksi secara sopan


v. Menggunakan nada suara yang sesuai
vi. Mewujudkan suasana riang yang merangsang pembelajaran
vii. Menepati masa
Jumlah Kekerapan & Purata Aspek 13

Penentuan Skor

Skor Deskripsi (Tahap Pelaksanaan)


TB Tidak berkaitan
0 Tiada
1 Lemah
2 Sederhana
3 Baik
4 Cemerlang
RUMUSAN

No. Aspek Skor Jumlah Markah Peratus


Aspek 1 2 3 4 Skor Penuh %
1 Rancangan Pelajaran 8
2 Rancangan Pelajaran Harian 16
3 Set Induksi 8
4 Penyampaian/Perkembangan Pelajaran 64
5 Teknik Penyoalan Guru 36
6 Penglibatan Murid 36
7 Peneguhan 12
8 Latihan dan Tugasan 16
9 Pemeriksaan Latihan & Tugasan Murid 20
10 Penutupan 8
11 Hasil Kerja Murid 24
12 Pengurusan Kelas 20
13 Perwatakan Guru 28

JUMLAH SKOR KESELURUHAN 296

PENARAFAN

PERATUS PENCAPAIAN TARAF PELAKSANAAN PENCAPAIAN


PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
90% - 100 % CEMERLANG
76 % - 89% BAIK
61 % - 75 % HARAPAN
50 % - 60 % SEDERHANA
49 % ke bawah LEMAH

Ulasan pegawai pemantau :

Pegawai Pemantau : Tarikh:

Pengesahan : Tarikh :
untuk guru yang di pantau

PEMANTAUAN PELAKSANAAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


RUMUSAN PEMANTAUAN

BAHAGIAN A : MAKLUMAT GURU

1 Nama Guru :
2 Jawatan :
3 Gred Gaji : DG
4 Kelayakan Akademik :
5 Kelayakan Ikhtisas :
6 Opsyen Utama :
7 Pengalaman Mengajar : TAHUN
8 Nama Sekolah sekarang :

BAHAGIAN B : PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

9 Tarikh penilaian p&p : 10 Tingkatan/Tahun :


11 Masa p&p : 12 Bilangan murid :

13 Mata Pelajaran :

14 Pelaksanaan pengajaran dan pembelajaran :


Skor Skor %
Bil Aspek
Penuh Diberi Skor
1 Rancangan Pelajaran 8
2 Rancangan Pelajaran Harian 16
3 Set Induksi 8
4 Penyampaian/Perkembangan Pelajaran 64
5 Teknik Penyoalan Guru 36
6 Penglibatan Murid 36
7 Peneguhan 12
8 Latihan dan Tugasan 16
9 Pemeriksaan Latihan & Tugasan Murid 20
10 Penutupan 8
11 Hasil Kerja Murid 24
12 Pengurusan Kelas 20
13 Perwatakan Guru 28
JUMLAH SKOR KESELURUHAN 296

15 Peratus Skor : 16 Prestasi p&p :

Catatan
untuk guru yang di pantau

Tarikh :
Pegawai Pemantau
