Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran

: Pendidikan Seni Visual

Kelas

: 3 Nilam

Bilangan Murid

: 20 Orang

Tarikh

: 12 September 2012

Masa

: 9.00 pagi -10.00 pagi

Bidang

: Mengambar

Aktiviti

: Menghasilkan gambar menggunakan teknik mozek.

Tajuk

: Buah buahan (Epal)

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah menjalankan aktiviti menggambar menggunakan teknik mozek
di Tahun 2.
Objektif

: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :


i. Mengetahui konsep asas teknik mozek.
ii. 15 daripada 20 orang murid dapat menghasilkan karya menggunakan teknik
mozek menggunakan MS Office.

Keperluan / Media / BBM : LCD, Laptop, Persembahan powerpoint.


KBKK

: Menjana idea, membandingbeza,menghubungkait

Penerapan Nilai

: Kekemasan, bertolak ansur, kreatif, disiplin, kerjasama, tanggungjawab,


tolong-menolong.

LANGKAH /
MASA
SET INDUKSI

ISI PELAJARAN
1. Guru memanggil murid
untuk menyusun huruf yang
telah disusun oleh guru.
2. Huruf yang disusun akan
menjadi perkataan yang
berkaitan dengan tajuk
pelajaran iaitu teknik
mozek.
3. Guru memilih murid secara
rawak.
4. Murid yang terpilih
dikehendaki menyusun
huruf tersebut di dalam
kotak yang disediakan
dengan menggunakan
tetikus yang disediakan
dengan menggunakan
Microsoft Word.

AKTIVITI PENGAJARAN
DAN PEMBELAJARAN
1. Guru memilih murid
secara rawak.
2. Murid dikehendaki
menyusun
perkataan di dalam
kotak yang
disediakan menjadi
menjadi perkataan.
3. Murid yang tidak
berjaya dikehendaki
menyebut nama
rakan yang lain
untuk menyusun
huruf tersebut.

CATATAN

1. Murid memberikan
pendapat mereka
secara bertatasusila
berkaitan teknik
mozek yang mereka
ketahui dan faham.
2. Murid mendengar
penjelasan guru.
3. Murid
membandingkanbez
a karya mozek dan
karya kolaj.
4. Murid memberikan
komitmen dan
respons yang tinggi.

ABM / BBM
-LCD
-Laptop

ABM / BBM
-LCD
-Laptop
KBKK
-Menyusun
-Menjana idea
Nilai
-Bersemangat

E
O

LANGKAH 1
PEMERHATIAN-

M
Z

K
E

I
K

1. Guru menyatakan tajuk


pelajaran pada hari ini iaitu
teknik mozek.
2. Guru menyoal kefahaman
murid berkaitan dengan
teknik mozek dengan
menggunakan slide show
3. Guru menjelaskan definisi
teknik mozek.
4. Guru menguji kefahaman
murid berkaitan dengan
perbandingan teknik mozek
dan teknik kolaj.
5. Guru mempamerkan contoh
karya teknik mozek dan
teknik kolaj untuk murid

KBKK
-Menghubungkaitkan
-Membandingkan
Nilai
-Tekun
-Komitmen
-Fokus
-Teliti

membuat perbezaan eknik


mozek dan teknik kolaj.

LANGKAH 2
-PENEROKAAN-

1. Guru mempamerkan contoh 1. Murid melihat


karya yang menggunakan
langkah langkah
teknik mozek.
yang ditunjukkan
2. Guru menjelaskan teknik
menggunakan MS
dan kaedah yag digunakan
Office Powerpoint.
dalam penghasilan karya
2. Murid didedahkan
3. Guru membuat demonstrasi
teknik
tentang penghasilan karya di
menghasilkan rupa
dalam kelas.
menggunakan MS
4. Guru meminta murid
Office Powerpoint.
mengajukan soalan
3. Murid bertanya
terhadap mana-mana
mana-mana
bahagian yang tidak
bahagian yang tidak
difahami.
difahami.
Langkah Penghasilan :
1

Template yang akan diberikan


kepada setiap murid.

ABM / BBM
-Laptop
- LCD
KBKK
-Kreatif
-Strategi menyusun
Nilai
-Disiplin
-Fokus
-Tumpu perhatian.

Rupa disusun di dalam template


tersebut menggunakan warna
yang sesuai.
3

Rupa dikehendaki disusun untuk


memenuhi template tersebut
sehingga menjadi seperti di atas.
LANGKAH 3
1. Guru mengarahkan murid
-PENGHASILANmenjalankan aktiviti.
2. Guru memantau perjalanan
aktiviti murid.
3. Guru memasang lagu ketika
murid menjalankan aktiviti.
4. Guru membimbing murid
yang lemah.

APRESIASI

PENUTUP

1. Guru menjalankan aktiviti


kotak beracun diiringi
dengan muzik.
2. Guru memberhentikan
muzik untuk memilih murid
bagi sesi membuat apresiasi.
3. Guru memberi soalan yang
berkaitan utuk merangsang
murid membuat apresiasi.

1. Guru membuat rumusan


dan kesimpulan terhadap
tajuk pelajaran pada hari ini.
2. Guru bertanya untuk
membuat pengulangan
tetang apa yang dipelajari

1. Murid menjalankan
aktiviti sambil
diiringi muzik.
2. Murid dipantau
semasa
menjalankan
aktiviti.
3. Murid yang lemah
mendapat
bimbingan daripada
guru atau rakan.
1. Murid
bertindakmengikut
arahan guru.
2. Murid melibatkan
diri secara aktif
dalam aktiviti.
3. Murid yang terpilih
membuat apresiasi
sambil dibimbing
oleh guru.

ABM /BBM
-Sistem audio.
-Laptop.

1. Murid mendengar
rumusan dan
kesimpulan yang
diberikan oleh guru.
2. Murid diberi
pengulangan

Nilai
-Kekemasan
-Tanggungjawab
-Patuh arahan
-Kebersihan.

KBKK
-Menjana idea.
Nilai
-Disiplin.

ABM / BBM
Hasil karya
KBKK
-Menjana idea
-Menghubungkait
Nilai
-Disiplin
-Patuh arahan.

pada hari ini:


a. Apakah beza kolaj
dan mozek?

tentang apa yang


dipelajari pada hari
ini.
