Anda di halaman 1dari 5

MOHAMAD SHUKRI AB

RAHMAN
(MSAR)

TAJUK PEMBELAJARAN

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN


Kelas :
Tarikh :
PENDIDIKAN SIVIK DAN
Masa :
KEWARGANEGRAAN
Minggu :
TINGKATAN 3

HIDUP BERMASYARAKAT
B1D3E1
Menyatakan kepentingan pemeliharaan dan pemuliharaan alam sekitar.
mengekalkan flora dan fauna
mengelakkan kepupusan
mengurangkan pencemaran
melindungi ekosistem
mengelakkan bencana alam
B2D3E1
Mengenal pasti tanggungjawab bersama untuk memelihara dan memulihara alam sekitar.
kitar semula
tanam semula
guna semula
kurangkan penggunaan
5R (rethink, reduce, reuse, recycle,
repair)
B3D3E1
Menyenaraikan peranan dan tanggungjawab agensi yang berkaitan dengan penjagaan alam
sekitar.
Alam Flora
Indah Water
Jabatan Alam Sekitar
Persatuan Pencinta Alam (WWF)
Sahabat Alam Malaysia
B4D3E1
KERTAS KERJA
Merancang projek untuk memelihara dan memulihara alam sekitar.
5R (rethink, reduce, reuse, recycle,
repair)
B5D3E1
Melaksanakan projek untuk memelihara dan memulihara alam sekitar.
B6D3E1
Menghasilkan laporan mengenai isu alam sekitar di kawasan setempat.

AKIDAH MERENTASI
KOKURIKULUM

"Dan janganlah kamu taati perintah orang-orang yang melampaui batas


"Iaitu orang-orang yang melakukan kerosakan di bumi dan tidak membuat
kebaikan". (Ash-Shu'araa: 151,152)

HASIL PEMBELAJARAN

Pada akhir pembelajaran para pelajar akan dapat:

Menyatakan kepentingan pemeliharaan dan pemuliharaan alam sekitar.


Menyenaraikan peranan dan tanggungjawab agensi yang berkaitan dengan penjagaan
alam sekitar.
Menunjukkan sikap bertanggungjawab terhadap alam sekitar.

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Langkah/Masa
& Kandungan
Set Induksi
(5 Minit)

Aktiviti Guru

Langkah 1:
Pengenalan
PENTINYA
MEMILIHARA
DAN
MEMULIHAR
A ALAM
SEKITAR
(25 Minit)

Guru
menenangkan
keadaan
dengan
menyuruh
semua pelajar
diam.
Guru vedio Isu
Alam sekitar
Guru kaitkan
dengan tajuk

Guru meminta
pelajar buka buku
teks sivik

Guru memaparkan
masalah
pencemaran
dan
isu-isu alam sekitar
Menunujukkan
peta buih tentang
kepentingan
memilihara
dan
memulihara alam
sekitar

Pendekatan
Strategi/Aktiviti

Aktiviti Murid

Pelajar mula
mengambil
tempat dan
tidak
membuat
bising.
Pelajar
menjawab
soalan guru
dengan tepat.

Pelajar
menumpukan
perhatian
kepada buku
teks dan slide
show yang
ditunjukkan
guru
Pelajar
mendengar
penerangan
guru dengan
penuh minat.

Pelajar
begerak
mengikut
kumpulan
Cari
maklumat
Buat kertas
kerja
Buat hasil
kerja
berkumpulan
Buat laporan

Membuat
perkaitan
Berpusatkan
guru

Penerangan
simulasi
Berpusatkan
guru

ABM/Alat
Penilaian

Hormat
kepada guru.
Berdikari
Berhemah
tinggi
Rasional

Hormat
Berdikari
Daya usaha
Dedikasi

Papan putih
Buku teks
Power point
Komputer
riba
lcd

Papan putih
Power point
Soalan

Hormat
Berhemah
tinggi
Berdikari
Berdaya
usaha
Berdedikasi
Kerjasama
Semangat
bermasyarakat

Power point
Komputer
riba
lcd

Nilai Murni

Guru menunjukkan
agensi
yang
bertanggungjawab
tentang
alam
sekitar
Langkah 3:
Aktiviti
(20 Minit)

Penutup
(10 Minit)

Guru
mengutarakan
soalan pelajar
dminta
menjawab
Guru
memberikan
soalan
B1
B2
B3
Guru meminta
pelajar
memilih ahli
kumpulan
untuk buat
tugasan luar
satu kumpulan
5 orang
B4 buat kertas
kerja
B51 Buat hasil
kerja
B6 guru
meminta
pelajar cari isu
alam sekitar
dan buat
laporan

Guru membuat
rumusan
pembelajaran
hari tersebut.

Pelajar
mendengar
rumusan yang
diberikan oleh

Soal jawab
Berpusatkan
guru dan
pelajar.

Hormat
Kejujuran
Kerajinan

MENGEKALKAN
FLORA DAN
FAUNA

MENGELAKKAN
BENCANA ALAM

MELINDUNGI
EKOSISTEM

KEPENTINGA
N
PEMELIHARA
AN DAN
PEMULIHARA
AN ALAM
SEKITAR

MENGELAKKAN
KEPUPUSAN

MENGURANGKA
N PENCEMARAN

KITAR SEMULA

PEMBUNGAN
SAMAPAH
YANG
SISTEMATIK

ELAK
PEMBAKARAN
TERBUKA

TANAM
SEMULA

CARA
MEMILIHARA
DAN
MEMULIHAR
A ALAM
SEKITAR

PENGGUNAAN
PENGANGKUT
AN AWAM

agensi terlibat

GUNA SEMULA

PENJIMATAN
ELEKTRIK
