Anda di halaman 1dari 5

2011302360336

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MALAYSIA

Mata Pelajaran

Bahasa Melayu

Kelas

Tahun 1 Jasmine

Bilangan Murid

35 orang

Masa

8.40 9.40 pagi (1 jam)

Tema

Alam Indah Dan Selamat

Tajuk

Sungai Kita

Standard Kandungan :

2.3

Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar,


sebutan yang jelas, dan intonasi yang betul.

Standard Pembelajaran :

2.3.1

Membaca kuat ayat penyata dengan lancar, sebutan


yang jelas, intonasi yang betul, dan berjeda

Objektif

Pada akhir pengajaran, murid dapat:


i.

Membaca kuat ayat penyata dengan lancar.

ii.

Membaca kuat ayat penyata dengan sebutan yang jelas,


intonasi yang betul, dan berjeda.

EMK

Kreativiti dan Inovasi: Amalan mengekalkan kebersihan sungai


Keusahawanan: Menarik pelancong

ENT

Kemahiran Berfikir Menghubung kait dan penyelesaian


masalah
Kecerdasan pelbagai interpersonal, kinestatik

Sistem Bahasa

Tatabahasa: Sintaksis: ayat penyata


Sebutan dan intonasi Berdasarkan petikan dan puisi.

Ilmu

Pendidikan Seni dan Kajian Tempatan

Nilai

Kasih sayang, menghargai alam sekitar, prihatin

BBB

Video pencemaran alam, Lagu Anak ikan, Petikan Sungai kami


dan Pantun Pantai

Pengetahuan sedia ada:

Murid pernah berhadapan dengan situasi pencemaran alam dan

mempunyai pengetahuan berkaitan cara mengatasi masalah pencemaran.

2011302360336
Langkah/
Masa

ISI PELAJARAN

Set Induksi
(5 minit)

Tayangan Klip Video


Contoh soalan:
Apakah yang kamu
nampak berdasarkan
tayangan video
tersebut?
-Apakah jenis
pencemaran alam
yang kamu tahu.

Langkah 1
(10 minit)

Membaca petikan
Sungai Kami
Saya seekor ikan.
Nama saya puyu.
Saya tinggal di
Sungai Muda.
Kawan baik saya
bernama haruan.
Dahulu kami sering
bermain di celahcelah batu. Namun
hari ini keadaan
telah berbeza. Air
sungai telah
tercemar.
Lirik
lagu kami
Kehidupan
makin terancam.

Langkah 2
(15 minit)

Aktiviti Teater
Pembaca

AKTIVITI PENGAJARAN DAN


PEMBELAJARAN
1. Guru menayangkan klip
video berkaitan pencemaran
alam Ikan Oh Ikan.
2. Murid diminta menyanyi
berpandukan seni kata yang
dipaparkan dalam klik video
3. Murid bersoal jawab
berdasarkan tayangan video.

1. Guru memaparkan petikan


Sungai Kami di LCD.
2. Beberapa orang murid dipilih
secara rawak membaca teks
tersebut.
3. Guru membimbing bacaan
murid supaya lancar, sebutan
yang jelas, intonasi, dan jeda
yang betul.

CATATAN

Video lagu pencemaran


alam (Ikan Oh Ikan)
Nilai: Prihatin
ENT: Kemahiran berfikir
Kaedah:
Kaedah Pandang dan
sebut

Petikan Sungai Kami


LCD
Nilai : Kerjasama

Kaedah:
Kaedah Pandang dan
sebut

1. Guru memilih beberapa


orang murid untuk
melaksanakan aktiviti teater
pembaca.

Kad ayat

2. Guru memberi penerangan


tentang kaedah pelaksanaan
teater membaca

EMK: pelancongan

KB : Penyelesaian
masalah

2011302360336
3. Murid yang dipilih diminta
membaca kad yang diberikan.
Ketika membaca murid
hendaklah melangkah satu
langkah ke hadapan.

Kaedah:
Kaedah Pandang dan
sebut

4. Murid yang dipilih diminta


membaca menggunakan
sebutan yang jelas, intonasi
yang betul, dan berjeda
5. Murid diminta menyatakan
beberapa kesan pencemaran.
Langkah 3
(15 minit)

Membaca dan
melakukan simulasi
berdasarkan ayat
yang dipilih
Contoh:
i. Kita dilarang
membuang sampah di
dalam sungai.
ii. Hidupan air banyak
yang mati

1. Guru meminta murid yang


dipilih secara rawak memilih
sampul yang terdapat di dalam
balang di hadapan kelas.

Kontekstual :
menghubung kait dan
menjana idea.

2. Setiap pilihan akan di sertai


satu ayat penyata.

KB : penyelesaian
masalah

3. Murid diminta meihat ayat


penyata tersebut dan membaca
ayat penyata tersebut dengan
jelas dan kuat.

Kaedah:
Kaedah Pandang dan
sebut

4. Beberapa orang murid


diminta melakukan simulasi
berdasarkan ayat tersebut
Langkah 4
(10 minit)

Membaca ayat
penyata

Pentaksiran
Penilaian guru terhadap
kelancaran, intonasi dan jeda
bacaan pelajar menggunakan
borang yang sesuai.

Bacaan Mekanis
Teknik Latih Tubi
Kad Ayat

Pengayaan
Murid melakukan bacaan luas
bahan yang diberikan berkaitan
ayat penyata. Guru
memberikan alamat laman
sesawang bahan yang boleh
9

2011302360336
diperoleh melalui internet.
Pemulihan
Murid membaca secara latih
tubi kad ayat penyata.

Penutup
(5 minit)

Kognitif : kepentingan
menjaga kebersihan
sungai.
Sosial: Lagu Anak
ikan
Anak lah ikan lah
Ikan di makan ikan
Ikanlah kecil
Tulangnya
Banyak tulangnya

1. Guru membuat rumusan


pengajaran tentang
kepentingan menjaga
kebersihan sungai di negara
kita.
2. Guru mempamerkan lirik
lagu Anak ikan dan murid
dikehendaki menyanyikan lagu
tersebut dengan iringan muzik.

Nilai : Menghargai alam


sekitar

Kaedah:
Kaedah pandang dan
sebut

Marilah kita lah kita


Bersukaria
Sambil bernyanyi
Bernyanyi
Gelak ketawa

10

2011302360336

11
