Anda di halaman 1dari 15

Osnovna kola

Studentica:
4. godina

PRIPRAVA ZA IZVOENJE NASTAVNOG SATA


HRVATSKOG JEZIKA
JEZINO IZRAAVANJE

Razredni odjel:
Uiteljica:
Mentor:
Profesor metodike: dr. Ante Been
Nadnevak odravanja nastavnog sata:

1. OPI METODIKI PODACI:

nastavni predmet: Hrvatski jezik

nastavno podruje: Jezino izraavanje

nastavna tema: Opis lika

nastavna jedinica: Pipi Duga arapa

tip sata: Vjebe jezinog izraavanja s uenjem novih sadraja, sposobnosti i


vjetina

literatura:

Teak, S., Babi, S. (2000): Gramatika hrvatskog jezika, kolaska knjiga, Zagreb
Babi, S., Finka, B., Mogu, M. (2002): Hrvatski pravopis, kolska knjiga, Zagreb
Been, A. (2007): Metodiki pristup nastavi Hrvatskoga jezika 2, Profil, Zagreb

2. ZADACI NASTAVNE JEDINICE:

Obrazovni: Nauiti opisati Pipi Dugu arapu, odnosno lik neobine


djevojice zanimljiva izgleda, usvojiti znanje o osnovnim odrednicama opisa,
razvijati sustavno i postupno analitiko promatranje, nauiti izraajno govoriti
i pisati prema unaprijed izraenom programu.

Funkcionalni: Razviti sposobnost zapaanja, miljenja i jezinog izraavanja,


razviti sposobnost uoavanja bitnoga od nebitnoga pri opisivanju lika te
poticati kreativnost i matu u izraavanju.

Odgojni: Poticati suradnju meu uenicima i pozitivno ozraje u razredu,


razvijati pozitivne stavove i uvjerenja, poticati interes uenika za jezinu
komunikaciju.

3. CILJEVI NASTAVNOG SATA:


Poticati samostalno izraavanje i formiranje injenica u smislenu cjelinu, odreenim slijedom,
opisivanjem lika Pipi Duga arapa.

4. NASTAVNE METODE:

metoda razgovora
1

metoda usmenog izlaganja

metoda pisanja

metoda itanja

metoda promatranja

stvaralaka metoda

5. METODIKI SUSTAVI:

problemsko stvaralaki

korelacijsko integracijski

6. NASTAVNI IZVORI ZNANJA, SREDSTVA I POMAGALA:

knjiga (Pipi Duga arapa, Astrid Lindgren)

crte/ slikovni prikaz

nastavni listii (plan opisa)

ploa

kreda

grafoskop

prozirnica

7. KOMUNIKACIJA:

uiteljica uenik

uiteljica uenici

8. OBLICI RADA:

frontalni

individualni

9. KLJUNI POJMOVI: opis lika, izgled Pipi Duge arape, plan opisa, usmeno i
pismeno jezino izraavanje.

10. STRUKTURA NASTAVNOG SATA:

I. nastavna etapa
EMOCIONALNO/INTELEKTUALNA PRIPREMA
itam uenicima ulomke iz knjige Pipi Duga arapa (Astrid Lindgren) kako bi saznali
neto o ovoj neobinoj djevojici, a zatim razgovaramo o tome. Razgovor o Pipinim
osobinama.
II. nastavna etapa
NAJAVA PROMATRANJA
Danas emo opisivati Pipi Dugu arapu.
III. nastavna etapa
SAMOSTALNO PROMATRANJE
Uenici nekoliko trenutaka promatraju Pipi Dugu arapu (iji sam slikovni prikaz postavila
na plou). Kako biste ju opisali nekome tko ju nikada nije vidio?
IV. nastavna etapa
SLOBODNO IZRICANJE ZAPAANJA
Troje uenika naglas iznosi svoja zapaanja. Pomaem im u oblikovanju reenica.
V. nastavna etapa
PROSUDBA I USPOREDBA UENIKIH DOSEGA
Kratak razgovor o opisima koje smo uli. Tko je najbolje opisao Pipi Dugu arapu?
VI. nastavna etapa
SASTAVLJANJE PLANA OPISA
Dijelim uenicima nastavne listie koji sadre strukturu plana opisa. Sastavlja se plan opisa
pomou grafoskopa i prozirnice. Navodim uenike da sami iznose eljene odgovore.
VII. nastavna etapa
PONOVNO IZRICANJE ZAPAANJA
Dvoje uenika iznosi svoje opise drei se plana opisa. Pomaem im u oblikovanju reenica,
potiem matovitost i orginalnost.
VIII. nastavna etapa
PROSUDBA I USPOREDBA
Zajedno prosuujemo o tome iji je opis bio uspjeniji.
IX. nastavna etapa
PISMENI SASTAVAK

Dijelim listove iz pisanke. Uenici e napisati pismene sastavke, tj. pismeno e opisati Pipi
Dugu arapu. Naslov sastavka je Pipi Duga arapa.
X. nastavna etapa
ITANJE PISMENIH SASTAVAKA I RASPRAVLJANJE O NJIMA
Uenici itaju svoje sastavke. Slijedi razgovor o njima. Istiu se dobri i manje dobri dijelovi
pojedinih sastavaka.
XI. nastavna etapa
OCJENJIVANJE PISMENIH SASTAVAKA
Uiteljica ocjenjuje pismene sastavke te ispravlja jezine i nejezine pogreke.
XII. nastavna etapa
ISPRAVLJANJE PISMENIH SASTAVAKA
Uenici ispravljaju svoje sastavke prepisujui reenice u kojima su greke.

TIJEK NASTAVNOG SATA

Nastavne
etape
Nastavne
situacije

I.
nastavna
etapa
Emocionalno
intelektualna
priprema
Motivacija

II.
nastavna
etapa
Najava
promatranja

III.
nastavna
etapa
Samostalno
promatranje

IV.
nastavna

Sadraj nastavne situacije

Pozdravljam uenike. Na
poetku sata itam uenicima
ulomak iz knjige Pipi Duga
arapa. Nakon proitanog
ulomka, postavljam pitanja:
O emu govori ovaj ulomak?
to smo saznali iz njega? O
kakvoj je djevojici rije? Je li
ona sasvim obina djevojica?
Zato? Kako bi saznali neto
vie o Pipi, itam uenicima
jo jedan ulomak knjige, a
zatim razgovaramo. to smo
novo uli o Pipi Dugoj
arapi? Tko joj govori kad
mora uveer na spavanje?
Kako Pipi pee palainke? to
je Pipi uinila prije odlaska
svojih susjeda?

Nastavne
metode,
postupci,
izvori i
sredstva

Korelacija s
nastavnim
podrujima
i
predmetima

Cilj

Metoda
usmenog
izlaganja

Metoda
itanja

Jezino
izraavanje

Motivirati
uenike za
rad

Metoda
razgovora

Najavljujem dananji zadatak.


Danas emo opisivati Pipi
Dugu arapu.

Dobro promotrite izgled Pipi


Duge arape. Uenici
nekoliko trenutaka promatraju
Pipi Dugu arapu iji sam
slikovni prikaz postavila na
plou. Kako biste ju opisali
nekome tko ju nikada nije
vidio?

Metoda
usmenog
izlaganja

Postupak
promatranja

etapa
Slobodno
izricanje
zapaanja

V.
nastavna
etapa
Prosudba i
usporedba

VI.
nastavna
etapa
Sastavljanje
plana opisa

Nakon promatranja, zamolim


nekoliko uenika da iznesu
svoja zapaanja.
Kod iznoenja uenikih
zapaanja, upozoravam da
govore punom reenicom.
Potiem ih pitanjima: Jesi li
jo neto zapazio/la? Po emu
je Pipi posebna?

Metoda
razgovora

Procijeniti
kvalitetu
uenikog
opisivanja

Nastavni
listii
Grafoskop
Prozirnica

Osvjeivanje
sadraja za
uspjeno
opisivanje
lika

Najprije odgovorimo na
pitanje koga opisujem?
Opisujem djevojicu. Znamo
njeno neobino ime. Zapisat
emo i to.
Zatim opisujemo njezin
izgled. Koja je njezina dob?
Ona je malo starija od vas.
Otkrit u vam tajnu; Pipi ima
devet godina. Nakon toga
opisujemo njen poloaj tijela.

Poetna
analiza lika
Uoavanje
moguih
jezinih
pogreaka

Slijedi kratak razgovor: Sada


kada smo uli nekoliko kratkih
opisa, to moemo zakljuiti?
Tko je od uenika najbolje
opisao Pipi? Zato je taj opis
bolji? Zakljuujemo da je taj
opis bolji jer ima najvie
detalja, opisnih pridjeva i
slikovit je.

Da bismo to bolje opisali


Pipi, zajedniki emo sastaviti
plan opisa. Lik opisujemo tako
da prvo opiemo njegov
vanjski izgled, a zatim
pridodamo njegove osobine.
Dijelim uenicima nastavne
listie sa strukturom plana
opisa te pripremam grafoskop
i stavljam prozirnicu na kojoj
je plan opisa.

Jezino
izraavanje

Metoda
razgovora

Metoda
pisanja

Kako Pipi stoji i gdje joj je


usmjeren pogled? Zatim
opisujemo Pipin stas. (Je li
Pipi visoka, niska ili srednje
visine? Je li mravija ili
punija?)

Jezino
izraavanje

Kada smo opisali stas,


opisujemo glavu, odnosno
najprije opisujemo lice. Kakvo
lice ima naa Pipi? Je li ono
okruglo, duguljasto,
etvrtasto, svijetlo, tamnoputo,
njeno? Je li Pipino lice veselo
Metoda
ili tuno? Kakve oi ima?
(tople, njene, vesele? Koje su razgovora
boje?)
to jo imamo na glavi?
Kakav nos moe biti? Nos
moe biti mali, srednje
veliine, prast Kakva usta
ima Pipi? (Usta mogu biti
mala, okrugla, velika, crvena,
nasmijana, topla, vesela,
iroka.) Kakve joj je boje
kosa? Ima li naa Pipi neke
posebnosti na licu kao to su
naoale, made i slino?

Metoda
pisanja

Jezino
izraavanje

Kakve su joj ruke, a kakve


noge? (Mogu biti duge, kratke,
slabe, snane, tanke, njene,
krhke i sl.)
to je s odjeom i obuom?
to primjeujete? Krenimo
redom Kako bismo opisali
haljinu koju Pipi nosi? to
nam je neobino?
Sada samo opisali vanjski
izgled Pipi Duge arape.
Zanima me, koje su njene
unutranje osobine? Hoete li
mi pomoi da ih zapiem?

Uoavanje
specifinih
obiljeja

Bogaenje
vokabulara

Metoda
razgovora

Metoda
pisanja

Kada pogleda Pipi, kakav te


osjeaj obuzme? (Osjeaj

sree, radosti, veselja ili


moda neki drugi?)

VII.
nastavna
etapa
Ponovno
izricanje
zapaanja

Da moete ovoga trena priati


s naom Pipi, to biste ju
pitali? Biste li joj ispriali
neku svoju zgodu ili moda
posluali njezine prie?

Sada kada smo detaljno


proli i sastavili plan opisa,
eli li netko detaljno opisati
nau Pipi koristei se planom
opisa?

Metoda
razgovora

Metoda
pisanja

Prozivam dvoje uenika da


iznesu svoja zapaanja.
Uenici sada opisuju Pipi
koristei se planom opisa.
Ukoliko je potrebno
ispravljam pogrjeke te ih
potiem da govore punom
reenicom.

VIII.
nastavna
etapa

Utvrditi
postupnost te
poticati
opisivanje
prema planu
opisa

Potiem ih pitanjima: to si
jo zapazio/la? Pomaem
uenicima u oblikovanju
reenica.
Jezino
izraavanje

Prosudba i
usporedba
Nakon izlaganja, zajedno s
uenicima procjenjujem koji
je opis bio najuspjeniji. Po
emu se razlikuju opisi s
poetka sata i opisi koje smo
sada uli?

IX.
nastavna
etapa
Pismeni

Najuspjeniji opis ima


najvie detalja i prati plan
opisa.
Postupak
usporedbe

Procijeniti
tonost
pojedinih

opisa

sastavak
Dijelim prazne papire iz
pisanke i navodim sljedei
zadatak.

X.
nastavna
etapa

Sada ete na osnovu ovog


plana opisa napisati opis Pipi
Duge arape. Opis mora biti
slikovit. Naslov pismenog
itanje
sastavka je Pipi Duga
pismenih
arapa. Uenici piu
sastavaka i
sastavke pazei pritom na plan
raspravljanje o opisa te bogatstvo rjenika.
njima

XI.
nastavna
etapa
Ocjenjivanje
pismenih
sastavaka

XII.
nastavna
etapa
Ispravljanje
pismenih
sastavaka

Kada uenici zavre pismeni


rad, slijedi itanje i razgovor o
pismenim sastavcima. Kroz
razgovor ponovno istiem
dobre i manje dobre dijelove
pojedinih opisa. Napominjem
vanost postupnog opisivanja
lika.

Metoda
usmenog
izlaganja

Vjebanje
pismenog
izraavanja
misli i
doivljaja

Pisanje

Metoda
razgovora

itanje

Ocjenjujem pismene sastavke


i ispravljam jezine i nejezine
pogreke. Pritom e se
vrednovati sadrajna, logika i
interpretacijska strana
sastavaka.
Metoda
procjenjivanja
i ocjenjivanja

Nakon ocjenjivanja pismenih


sastavaka, uenici ispravljaju
svoje sastavke prepisujui
reenice u kojima se nalaze

Utvrditi
tonost
pismenih
sastavaka
Pismena
zabiljeba
uspjenosti
pismenog
sastavka

Upozoriti na
gramatike i
pravopisne
pogrjeke

greke.

LITERATURA
Teak, S., Babi, S.(2000): Gramatika hrvatskog jezika, kolaska knjiga, Zagreb
Babi, S., Finka, B., Mogu, M.(2002):Hrvatski pravopis, kolska knjiga,Zagreb
Been, A. (2007): Metodiki pristup nastavi Hrvatskoga jezika 2, Profil, Zagreb

OPISIVANJE LIKA

10

______________________________
(naslov)
PLAN OPISA:
1. KOGA OPISUJEM?
______________________________________________________________________
2. IZGLED
- dob:__________________________________________________________________
- poloaj tijela:___________________________________________________________
- stas:__________________________________________________________________
3. GLAVA
- lice:__________________________________________________________________
- oi:___________________________________________________________________
- nos:___________________________________________________________________
- usta:__________________________________________________________________
- kosa:__________________________________________________________________
- posebnosti na licu:_______________________________________________________
4. RUKE I NOGE
_______________________________________________________________________
5. ODJEA I OBUA
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
6. OSOBINE:
________________________________________________________________________
7. MOJ ODNOS PREMA PIPI
- osjeaji:________________________________________________________________
- to bih joj htjela/htio rei?_________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
OPISIVANJE LIKA

11

______________________________
(naslov)
PLAN OPISA:
1. KOGA OPISUJEM?
______________________________________________________________________
2. IZGLED
- dob:__________________________________________________________________
- poloaj tijela:___________________________________________________________
- stas:__________________________________________________________________
3. GLAVA
- lice:___________________________________________________________________
- oi:___________________________________________________________________
- nos:___________________________________________________________________
- usta:__________________________________________________________________
- kosa:__________________________________________________________________
- posebnosti na licu:_______________________________________________________
4. RUKE I NOGE
_______________________________________________________________________
5. ODJEA I OBUA
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
6. OSOBINE:
________________________________________________________________________
7. MOJ ODNOS PREMA PIPI
- osjeaji:________________________________________________________________
- to bih joj htjela/htio rei?_________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________

PLAN PLOE
12

13

BILJEKE MENTORICE/ VODITELJICE VJEBI:

BILJEKE UITELJICE:

OCJENA JAVNOG PREDAVANJA:

14
