Anda di halaman 1dari 7

6.

0 PENULISAN RPH PENDIDIKAN PEMULIHAN BAHASA MELAYU

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


KELAS PEMULIHAN KHAS

Tarikh : 31 Mac 2014


Hari : Isnin
Masa : 8.00-9.00 pagi (60 minit)
Tahun/ kelas : 2 Bestari dan 1 Arif
Jumlah murid : 9 orang (3 kumpulan)
Mata pelajaran : Pemulihan (Bahasa Malaysia)
Tema : Haiwan
Nilai : Kerjasama, kerajinan, keberanian, kebebasan dan berdikari.
Kemahiran berfikir : Menentukan urutan, menghubungkaitkan, menyelesaikan masalah dan membuat keputusan.
KUMPULAN
MURID
KEMAHIRAN
HASIL
PEMBELAJARAN/
OBJEKTIF

MERPATI
Nora, Rashid, Wei Feng
Vokal (a, e, i, o, u)
1. Murid dapat membunyikan
vokal dengan sebutan bunyi
yang betul.
2. Murid dapat memilih huruf
berdasarkan gambar dengan
betul.
3. Murid dapat menulis huruf

MERAK
Siti, Hakim, Lisa
Huruf-huruf abjad kecil (a-z)
1. Murid dapat memadankan
huruf-huruf kecil yang sama.
2. Murid dapat mengenal dan
mengingat huruf-huruf kecil
yang terdapat dalam bentuk
paparan atau carta.
3. Murid dapat menulis huruf
16

MURAI
Tina, Kim Tan, Jesica
Perkataan (KV +KVK)
1. Murid dapat menyebut nama
benda dengan perkataan KV +
KVK yang betul.
2. Murid dapat menyatukan suku
kata menjadi perkataan yang
bermakna berdasarkan suku
kata KV + KVK.

vokal pada gambar yang

kecil yang disebut oleh guru

3. Murid dapat mengeja perkataan

diberi dengan betul.

atau yang didengar.

KV +KVK
4. Murid dapat menulis perkataan
berdasarkan gambar dengan

PENGETAHUAN

Murid telah mempelajari vokal a,

Murid telah mengenal beberapa

betul.
Murid telah mempelajari suku kata

SEDIA ADA

e, i, o, u pada pengajaran

huruf abjad.

KV dan KVK

BBM

sebelumnya.
Video, slaid powerpoint, lembaran

Pita rakaman, puzzle, lembaran

Slaid powerpoint, kad suku kata,

kerja.

kerja, paparan grafik, kad gambar,

lembaran kerja.

slaid powerpoint.

LANGKAH / MASA
Set Induksi

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


CATATAN
Guru membahagikan murid kepada dua kumpulan iaitu kumpulan tikus, gajah dan kucing BBM: Video

dan menayangkan video nyanyian gajah menari.


Guru mengajak murid menyanyi dalam kumpulan sambil menari bersama.

(5 Minit)
8.00-8.05

17

NILAI:


Kumpulan

Guru bersoal jawab dengan murid dan mengaitkan jawapan murid dengan tajuk Kerjasama,
keberanian.
pembelajaran pada hari ini.
MERPATI
MERAK
MURAI
Vokal (a, i, e, o, u)
INTERAKSI DENGAN

Langkah 1

GURU
1. Guru mengulang semula

Huruf-huruf abjad kecil (a-z)


PERMAINAN
puzzle abc
1. Murid diberi kad huruf a-z

Perkataan (KV +KVK)


LATIHAN (menulis)
1. Murid mengisi tempat

BBM

(15 minit)

aktiviti pelajaran

dan memadankan huruf

kosong untuk

K1:

8.05-8.20

sebelumnya dengan

vokal dengan bentuk yang

melengkapkan perkataan

slaid

menayangkan video lagu

sesuai pada kad puzzle.

yang mengandungi KV +

powerpoint

a, e, i, o u sambil

Contoh bahan:

KVK berpandukan gambar

(lampiran 1).

dalam lembaran kerja.

K2: Puzzle

Contoh bahan:

K3: Lembaran

menyanyi bersama murid.


2. Murid ditayangkan satu
persembahan

Video,

kerja 1

powerpoint yang

(lampiran 2)

mengandungi gambar
bersama huruf vokal serta

gajah

bunyinya.
3. Guru membimbing murid
membunyikan vokal
dengan sebutan bunyi
yang betul berdasarkan
gambar.
4. Murid secara individu

ga

NILAI
jah

2. Murid bermain puzzle

K1:
Kerjasama,
berdikari

dengan menyusun puzzle

K2:

tersebut mengikut

Kerjasama

susunan huruf a-z dengan

diminta membunyikan

betul.

vokal dengan sebutan

Contoh bahan:
18

K3: Kerajinan

tikus
ti

kus

PENCAPAIAN

yang betul berdasarkan

OBJEKTIF:

gambar.

kumpulan 2

LATIHAN (menulis)
Langkah 2

1. Murid secara individu

(15 minit)

memadankan huruf vokal

8.20-8.35

dengan gambar yang


sesuai di lembaran kerja.
Contoh bahan:

INTERAKSI DENGAN GURU


1. Guru menayangkan video
menyanyi bersama murid.
2. Murid ditunjukkan paparan
grafik yang mengandungi

a
e

huruf (a-z) dan diminta

menyebut huruf yang


ditunjukkan oleh guru.

u
2. Murid menulis huruf

Pilihlah Saya
1. Murid ditayangkan

nyanyian abc dan

huruf-huruf kecil (a-z).


3. Murid ditunjukkan gambar

PERMAINAN
BBM

paparan gambar-gambar

K1: Lembaran

haiwan dalam bentuk

kerja 2

powerpoint yang

(lampiran 3),

mengandungi suku kata

lembaran

KV dan KVK.
2. Secara individu,

kerja 3
murid

suku kata KV dan 5 kad


suku kata KVK.
3. Murid menyatukan suku
kata yang dipilih menjadi

Contoh bahan:

bermakna berdasarkan

yang tidak lengkap di

suku kata KV + KVK.


contoh bahan:

lembaran kerja secara


se

ba

ru

ka

K2: Video,
paparan grafik
(lampiran 5),
kad gambar

perkataan yang

vokal pada perkataan

individu.

(lampiran 4)

diminta memilih 5 kad

huruf (a-z).
K3: Slaid

ga

powerpoint
(lampiran 6),

Contoh bahan:

19

ja

da

mu

ba

ta

kad suku kata.

kan

dang

NILAI
K1: Berdikari,
kerajinan.
K2:
Kerjasama
K3: Berdikari
PENCAPAIAN
OBJEKTIF:
kumpulan 1
kumpulan 2

PERMAINAN
Langkah 3

Di mana dia sayang?


1. Murid ditayangkan

(15 minit)

persembahan powerpoint

8.35-8.50

dengan 10 gambar
haiwan yang pelbagai.
2. Setiap murid memilih satu

LATIHAN
1. Murid diperdengarkan satu
persatu huruf (a-z) dalam
pita rakaman.
2. Secara rawak, murid
diperdengarkan huruf satu

INTERAKSI DENGAN
GURU
1. Murid diminta menyebut
benda yang terdapat

K1:

dalam gambar pada

Slaid

paparan powerpoint satu

powerpoint

demi satu.
2. Guru menunjukkan

warna sama ada merah,

persatu dan menulis huruf

coklat, kuning, biru dan

yang didengar dalam

perkataan suku kata KV +

hijau. Warna tersebut

lembaran kerja.

KVK berserta gambar

mewakili setiap huruf

dalam powerpoint dan

vokal.
3. Setelah memilih warna,

membimbing murid
mengeja.
3. Secara individu, murid

murid ditunjukkan vokal


yang dia dapat dan

diminta mengeja
20

BBM

(lampiran 7)
K2: Rakaman
( a-z),
lembaran
kerja 4
(lampiran 8).

diminta untuk memilih

perkataan suku kata KV +

K3: Slaid

satu gambar yang sesuai

KVK berdasarkan gambar

powerpoint

daripada 10 gambar

pada paparan

(lampiran 9

mengikut vokal yang

powerpoint.

dan lampiran

dipilih.

10)
NILAI:
K1:
Kebebasan
K2: Kerajinan
K3:Kerjasama
PENCAPAIAN
OBJEKTIF:
kumpulan 1

Penutup/ Penilaian

Murid diedarkan lembaran kerja yang mengandungi aktiviti latihan untuk disiapkan

berdasarkan kemahiran yang telah dipelajari tadi.


Guru menayangkan semula video nyanyian gajah dan tikus menari sambil menyanyi

(10 minit)
8.50-9.00

dan menari bersama murid.

Refleksi

21

kumpulan 2
BBM:
Lembaran
kerja, video.

_________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________

Tandatangan Pelajar
__________________

Tandatangan Guru Pembimbing/ Pensyarah Penyelia


__________________________________________

22
