Anda di halaman 1dari 8

A

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Kelas

: PRASEKOLAH SJK(T) BATANG KALI

Murid

: 6 tahun

Bilangan murid

: 25 orang

Tarikh

: 26.08.2013

Masa

: 9.00 9.30 pagi

Tunjang utama

: Kerohanian, Sikap dan Nilai :


PM 7.0 :Kasih Sayang

Standard kandungan

: PM 7.1
Menyayangi diri,keluarga dan orang di sekeliling.

Standard pembelajaran

: PM 7.1.4
Menyatakan dan menunjukkan sifat kasih sayang
kepada diri sendiri,keluarga dan orang di sekelilingnya
secara lisan bukan lisan

Tunjang lain yang


disepadukan

: Fizikal dan Estetika, Komunikasi,Ketrampilan diri

Objektif

: 1) Murid dapat mengamalkan sikap kasih sayang dalam


perlakuan seharian.
2) Murid menyenaraikan cara menunjukkan nilai-nilai
Kasih sayang.
3) Murid menghormati semua kehidupan.

Pengetahuan
sedia ada murid

: 1) Murid menyayangi ibubapa dan ahli keluarga.

Konsep utama

: Kasih sayang

Kosa kata

: kasih sayang,bertolak ansur, hormat-menghormati

Alatan

: Video, Kad Keratan Gambar, slaid power point,


Laptop, LCD

Isi Pelajaran

Aktiviti

Catatan

Langkah/Masa
Set induksi
( 2 minit)

Guru:
Murid-murid,anda sayang
mama anda?
Adakah anda salam dan
cium ibu selalu?

Guru menunjukkan gambar


wanita sedang mendukung
anak dan bertanyakan soalan.

-Gambar ibu.
-Slaid Power
point

Murid menjawab berkaitan ibu


mereka

Apa nama ibu


anda ?
Langkah 1

Guru : Apa kata kita


mendengar lagu IBU

(5 minit )
Murid : Baik,cikgu.

Langkah 2

Guru memainkan lagu IBU.

Video

Murid bersama guru menyanyi


mengikut rentak lagu(video)

Slaid lirik lagu

Guru : Anda boleh


bergaya dan
menggerakkan
angota badan seperti
dalam video lagu ini?

Guru membuat
lakonan
menyayangi ibu dan murid
meniru gaya guru.

Murid akan mencantumkan


keratan gambar.

Guru menggunakan set gambar


yang telah dipotong.

Keratan
Gambar

Murid ditanya tentang nilai


moral dalam gambar.

Murid akan memadankan


gambar dan melekatkannya
diatas kertas lukisan.

Kertas Lukisan

Murid menyanyi dan


menggayakan aktiviti tanpa
muzik.

(10 minit )

Penerapan nilai kasih


sayang dan saling
menyayangi diterapkan.
Contoh:

Gam

Guru meminta wakil dari setiap


kumpulan untuk bercerita sifat
kasih sayang yang ditonjolkan
dalam gambar tersebut.

Ini ibu saya.


Saya sayang ibu saya.
Langkah 3
(10 minit)

Guru mengumpul pelajar


dalam enam kumpulan.

Guru memberikan arahan


supaya murid berkumpul dalam
kumpulan.

Slaid Power
point

Guru mengedarkan
gambar -gambar yang
memaparkan sifat
kesayangan untuk setiap
kumpulan
1.Bapa dan anak
2.Adik beradik
3.Sayangi Binatang
4.Sayangi Guru
5.Persahabatan
6.Kejiranan

Laptop
Guru mengedarkan gambar
yang menunjukkan sifat
kesayangan kepada setiap
kumpulan.
Murid diminta menumpukan
perhatian pada gambar.
Murid akan menjawab
bagaimana sifat sayang
menyayangi ditonjolkan dalam
setiap gambar.

Guru bersoaljawab dengan


murid berkenaan sifat
kasih sayang yang
dipaparkan dalam gambar
tersebut.
Penutup
(3 minit)

Murid akan memaparkan


hasil kerja mereka kepada
rakan-rakan.

Murid berbaris di hadapan


kelas dan mempamerkan hasil
kerja mereka.

Guru memberi pujian


kepada mereka.

Guru memainkan video laguIBU


sekali lagi untuk mengukuhkan
semangat kasih sayang dalam
diri murid-murid.

Guru dan murid menyanyi


bersama lagu IBU sekali
lagi.

Laptop
Slaid lirik lagu

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PRASEKOLAH SJK(T) BATANG KALI

Tunjang utama

: Kerohanian, Sikap dan Nilai :


PM 7.0 :Kasih Sayang

Standard kandungan

: PM 7.1
Menyayangi diri,keluarga dan orang di sekeliling.

Standard pembelajaran

: PM 7.1.4
Menyatakan dan menunjukkan sifat kasih sayang
kepada diri sendiri,keluarga dan orang di sekelilingnya
secara lisan bukan lisan

Tunjang lain yang


disepadukan

: Fizikal dan Estetika, Komunikasi,Ketrampilan diri

Objektif

: 1) Murid dapat mengamalkan sikap kasih sayang dalam


perlakuan seharian.
2) Murid menyenaraikan cara menunjukkan nilai-nilai
Kasih sayang.
3) Murid menghormati semua kehidupan.

Pengetahuan
sedia ada murid

: 1) Murid menyayangi ibubapa dan ahli keluarga.

Konsep utama

: Kasih sayang

Kosa kata

: kasih sayang,bertolak ansur, hormat-menghormati

Alatan

: Video, Kad Keratan Gambar, slaid power point,


Laptop, LCD

LANGKAH PENGAJARAN
SET INDUKSI
1.Guru menunjukkan gambar wanita sedang mendukung anak dan bertanyakan soalan.
2.Murid menjawab berkaitan ibu mereka
LANGKAH 1
1.Guru memainkan lagu IBU.
2.Murid bersama guru menyanyi mengikut rentak lagu.(video)
3.Guru membuat lakonan menyayangi ibu dan murid meniru gaya guru.
4.Murid menyanyi dan menggayakan aktiviti tanpa muzik.
LANGKAH 2
1.Guru menggunakan set gambar yang
2.Murid akan memadankan

telah dipotong.

gambar dan melekatkannya diatas kertas lukisan.

3.Guru meminta wakil dari setiap kumpulan untuk bercerita sifat kasih sayang yang ditonjolkan dalam
gambar tersebut.
LANGKAH 3
1.Guru memberikan arahan supaya murid berkumpul dalam kumpulan.
2.Guru mengedarkan gambar yang menunjukkan sifat kesayangan kepada setiap kumpulan.
3.Murid diminta menumpukan perhatian pada gambar.
4.Murid akan menjawab bagaimana sifat sayang menyayangi ditonjolkan dalam setiap gambar.
PENUTUP
1.Murid berbaris di hadapan kelas dan mempamerkan hasil kerja mereka.
2.Guru memainkan video laguIBU sekali lagi untuk mengukuhkan semangat kasih sayang dalam diri
murid-murid.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PRASEKOLAH SJK(T) BATANG KALI

Tunjang utama

: Sains dan Teknologi

Standard pembelajaran : (ST 10.1.3) Menyatakan waktu untuk menjalankan


utama
Standard pembelajaran

sesuatu aktiviti. (Contoh : 7pagi, 12 tengah hari)


: (BM 2.4.1) Menceritakan apa yang didengar semula

yang disepadukan

menggunakan ayat mudah.


(KTI 2.1.10) Menyanyi dengan sebutan yang jelas.

Objektif pelajaran

: Pada akhir pengajaran murid dapat menyatakan aktiviti


yang biasa dilakukan pada waktu pagi, tengah hari,
petang dan malam.

Pengetahuan
sedia ada murid

: Murid mengamalkan rutin harian.

Konsep utama

: Kita mengikut rutin yang tertentu dalam sehari.

Kosa kata

: Pagi, tengah hari, petang, malam, bangun, makan,


Bermain, tidur

Alatan

: Kad Gambar, kad perkataan,kad lagu, radio

LANGKAH PENGAJARAN

SET INDUKSI
1.Guru memainkan sebuah lagu. (Bangun Pagi)
2.Murid mendengar lagu sambil menyanyi.

LANGKAH 1
1.Guru meminta murid menceritakan tentang lagu yang dimainkan sebentar tadi.
2. Murid dibahagikan kepada kumpulan.
3. Guru mengedarkan empat gambar aktiviti harian yang biasa dilakukan .
(contoh : gosok gigi, pergi ke sekolah, makan tengah hari, main di padang dan
bersedia untuk tidur)
4. Wakil kumpulan diminta untuk tampil kehadapan dan menceritakan tentang
kandungan gambar tersebut.

LANGKAH 2
1. Guru meminta murid menyusun gambar 1-4 mengikut urutan yang betul.
( pagi, tengah hari, petang dan malam)
2. Guru menanya murid tentang waktu mereka menjalankan aktiviti dalam
gambar 1-4.

LANGKAH 3
1.Guru mengedarkan lembaran kerja.
2.Murid menandakan gambar mengikut waktu yang diberi.
3.Guru bersama murid menyemak jawapan.
PENUTUP
1.Guru membuat rumusan pengajaran dan pembelajaran tentang rutin harian yang

telah dilalui oleh murid sepanjang hari dari pagi hingga malam.
2.Murid menyanyi lagu Bangun Pagi dengan melakukan pergerakan kreatif.

Bangun Pagi
Bangun pagi gosok gigi
Cuci muka terus mandi
Pakai baju minum susu
Pergi sekolah senang hati
