Anda di halaman 1dari 10

STUDENT: Karmela Vukelja

DATUM: 11. lipnja 2012.

PISANA PRIPREMA ZA NASTAVNI SAT MATEMATIKE


KOLA:
RAZRED: 4.
UITELJ/ICA:
NASTAVNA TEMA

Brojevi do milijun

NASTAVNA JEDINICA

Viekratnici broja 100 000, itanje i pisanje brojeva


do milijun

VRSTA NASTAVNOG SATA

Obrada novog gradiva

CILJ I ZADACI:
CILJ SATA

Nauiti viekratnike broja 100 000, znati itati i pisati


brojeve do milijun.

OBRAZOVNI

Ponoviti itanje i pisanje brojeva do 100 000 i


viekratnike broja 10 000. Nauiti viekratnike broja 100
000, usvojiti itanje i pisanje brojeva do milijun, znati ih
zapisati u tablicu mjesnih vrijednosti. Znati primjenjivati
steeno znanje u svakodnevnom ivotu.

(MATERIJALNI) ZADACI

FUNKCIONALNI ZADACI

Razvijati

ODGOJNI ZADACI

Poticati odgovornost u radu, tonost i paljivost, razvijati


savjesnost i samostalnost, razvijati kulturu sluanja i
govorenja, razvijati upornost i urednost u izvravanju
zadataka.

izraavanje,
zapaanje,
logiko
miljenje,
zakljuivanje i pamenje, osposobljavati uenike za aktivno
primjenjivanje steenih znanja u svakodnevnom ivotu.

NASTAVNE METODE I OBLICI RADA:


Dominantne
metode rada
Dominantni oblici
rada

Uvod

Glavni dio

Zavrni dio

Metoda razgovora

Metoda razgovora

Frontalni rad

Frontalni rad

Metoda rada s
tekstom
Individualni rad

NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA:


LITERATURA

1. osi, K., JandaAbbaci, D., Sudar, E., (2009.)


Matematike prie 4, udbenik iz matematike za
etvrti razred osnovne kole, Profil, Zagreb
2. osi, K., JandaAbbaci, D., Sudar, E., (2010.)
Matematike prie 4, radna biljenica iz
matematike za etvrti razred osnovne kole, Profil,
Zagreb
3. osi, K., JandaAbbaci, D., Sudar, E., (2010.)
Matematike prie 4, zbirka zadataka iz matematike
za etvrti razred osnovne kole, Profil, Zagreb
4. Pai, G., Manzoni, ., Smaji, A., (2007.) Vesele
matematike zgode, radna biljenica iz matematike
za etvrti razred osnovne kole, kolska knjiga,
Zagreb
5. HNOS Nastavni plan i program za osnovnu kolu

NASTAVNA SREDSTVA

Kartice s pitanjima, novanice,


vrijednosti, nastavni listii

NASTAVNA POMAGALA

Ploa, kreda, uhu patafix, flomaster

tablica

ARTIKULACIJA SATA:
ETAPA SATA

SADRAJ

TRAJANJE

- ponavljanje prethodnog gradiva uz kviz Tko eli

7 minuta

1. Uvodni dio
imati 100 000 kuna?.
2. Obrada ili
glavni dio sata

- obrada novog gradiva

25 minuta

rjeavanje razliitih zadataka

3. Zavrni dio
sata
- rjeavanje nastavnog listia

13 minuta

mjesnih

TIJEK NASTAVNOG SATA


1. Uvod
Ulazim u razred i pozdravljam uenike. Kaem im da emo za poetak odigrati kviz
Tko eli imati 100 000 kuna?. Kviz se sastoji od pet pitanja pomou kojih ponavljamo
prethodno gradivo (itanje i pisanje brojeva do 100 000, viekratnike broja 10 000, mjesnu
vrijednost brojeva do 100 000). Pitanja se nalaze na karticama koje postepeno lijepim na
plou. Kviz zapoinje tako da lijepim na plou karticu s prvim pitanjem za 20 000 kn.
Uenik dolazi pred plou i rjeava zadatak. Nakon to sam dobila toan odgovor lijepim
karticu s drugim pitanjem i tako sve dok uenici ne osvoje 100 000 kn. Pitanja su
sljedea:
Prvo pitanje za 20 000 kn
Proitaj broj i zapii ga znamenkom na plou!
osamdeset tisua etrdeset jedan
(Ponavljamo da peteroznamenkasti broj itamo tako da prvo proitamo koliko ima
tisua, a zatim preostali troznamenkasti dio broja, a piemo na nain da izmeu znamenke
tisuice i stotice stavljamo razmak kako bi olakali itanje.)
Drugo pitanje za 40 000 kn
Proitaj broj i zapii ga rijeima na plou!
25 826
Tree pitanje za 60 000 kn
Broj 74 998 zapii u tablicu mjesnih vrijednosti!
etvrto potanje za 80 000 kn
Nabroji viekratnike broja 10 000 koje si uio/la!
(Ponavljamo da su viekratnici nekog broja svi brojevi koji su dijeljivi s tim brojem.)
Peto pitanje za 100 000 kn
Zapii i proitaj broj koji ima 4DT 6T 5S 8D 2J

Rjeenja :
1. 80 041
2. Dvadeset pet tisua osamsto dvadeset est
3.
DT
7

T
4

S
9

D
9

J
8

4. 10 000, 20 000, 30 000, 40 000, 50 000, 60 000, 70 000, 80 000, 90 000, 100 000
5. 46 582 etrdeset est tisua petsto osamdeset dva
Nakon to su uenici osvojili 100 000 kuna pitam ih koliko u broju 100 000 ima
znamenaka. Zakljuimo da je to jedini esteroznamenkasti broj kojeg su do sada upoznali pa
im kaem da emo danas upoznati i ostale esteroznamenkaste brojeve, ali i jedan broj koji
ima sedam znamenaka. Taj sedmeroznamenkasti broj je milijun (1 000 000). Nakon toga
piem naslov na plou Brojevi do milijun.
GLAVNI DIO:
Kaem djeci da su danas osvojili 100 000 kuna i lijepim sliku vree od 100 000 kuna.
Upitam ih koliko bi novaca dobili da su osvojili dvije ovakve vree. Nakon to dobijem
odgovor 200 000, lijepim na plou 2 vree od 100 000 i piem 2 100 000 = 200 000 (dvjesto
tisua). Postupak ponavljam sve do 1 000 000 te im kaem da smo upravo dobili neke
viekratnike broja 100 000. Zajedno proitamo te viekratnike. Napominjem da je vano
pisati razmak izmeu znamenke milijuna i stotisuice te tisuice i stotice radi lakeg itanja
brojeva.
Potom kaem uenicima da emo sada upoznati i ostale brojeve do 1 000 000. Pitam ih
koliko e novaca imati ako im uz dobiveni iznos dam jo jednu kunu. Lijepim na plou vreu
od 100 000 i kovanicu od jedne kune i do toga piem: 100 000 + 1 = 100 001 (sto tisua (i)
jedan). Nastavljamo zajedno brojiti po 1 do sto tisua deset. Lijepim na plou vreu od 100
000 i novanicu od 10 kuna i do toga piem: 100 000 + 10 = 100 010 (sto tisua deset).
Brojimo zajedno po 10 do sto tisua i sto. Lijepim vreu od 100 000 i novanicu od 100 kuna
i piem 100 000 + 100 = 100 100 (sto tisua i sto). Nastavljamo brojiti po sto do sto jedne
tisue. Lijepim vreu od 100 000 i novanicu 1 000 kuna i piem: 100 000 + 1 000 = 101 000
(sto jedna tisua). Nastavljamo brojiti po tisuu do sto deset tisua. Lijepim vreu od 100 000

i 10 000 te piem 100 000 + 10 000 = 110 000 (sto deset tisua). Brojimo po deset tisua do
dvjesto tisua. Lijepim na plou dvije vree od 100 000 i piem: 100 000 + 100 000 = 200 000
(dvjesto tisua). Brojimo po sto tisua do milijun. Zapisujem 1 000 000 (milijun) na plou.
Zatim priam uenicima priu o djeaku Petru koji je istraivao koliko stanovnika imaju
pojedine upanije u Hrvatskoj. Otkrio je da Splitskodalmatinska upanija ima 455 242
stanovnika, Zadarska upanija 179 186, Osjekobaranjska upanija 304 899, Istarska upanija
208 440, a u gradu Zagrebu ivi 792 875 stanovnika. Prozivam uenike da na plou
znamenkama i rijeima zapiu broj stanovnika u pojedinim upanijama.
Govorim uenicima kako je na Petar elio brojeve koje je pronaao pravilno napisati u
tablicu mjesnih vrijednosti. Lijepim tablicu mjesnih vrijednosti na plou te im na prvom
primjeru (broj stanovnika Splitskodalmatinske upanije) pokazujem kako e zapisivati
brojeve u tablicu. Nakon toga izvodim uenike koji zapisuju preostale brojeve u tablicu. Na
kraju pokazivam kako e broj milijun zapisati u tablicu mjesnih vrijednosti.
ZAVRNI DIO:
Uenicima dijelim nastavne listie koje samostalno rjeavaju. Obilazim uenike i pomaem
im ukoliko je to potrebno. Nakon to rijee listi zajedno ga provjeravamo.
Za domai rad uenicima zadajem da pokuaju pronai u novinama po dva primjera iz
svakodnevnog ivota gdje se spominju brojevi do milijun, vei od 100 000.
Zahvaljujem se uenicima na suradnji i pozdravljam ih.

PLAN KOLSKE PLOE:


Prvo pitanje

80 041

Proitaj broj i zapii ga


znamenkom na plou!
osamdeset tisua
etrdeset jedan

Drugo pitanje

dvadeset pet tisua osamsto dvadeset est

Proitaj broj i zapii ga


rijeima na plou!
25 826

Tree pitanje
Broj 74 998 zapii u
tablicu mjesnih
vrijednosti

DT
D
7

T
J
4

S
9

etvrto pitanje 10 000, 20 000, 30 000, 40 000, 50 000, 60 000, 70 000, 80 000, 90 000, 100 000
Nabroji viekratnike
broja 10 000 koje si
uio/la!

Peto pitanje

46 582

Zapii i proitaj broj


koji ima
4DT 6T 5S 8D 2J

1 100 000 = 100 000 (sto tisua)

2 100 000 = 200 000 (dvjesto tisua)

3 100 000 = 300 000 (tristo tisua)

4 100 000 = 400 000 (etristo tisua)

5 100 000= 500 000 (petsto tisua)

6 100 000 = 600 000 (eststo tisua)

7 100 000 = 700 000 (sedamsto tisua)

8 100 000 = 800 000 (osamsto tisua)

9 100 000 = 900 000 (devetsto tisua)


10 100 000 = 1 000 000 (milijun)

100 000 + 1 = 100 001 (sto tisua (i) jedan)

100 000 + 10 = 100 010 (sto tisua deset)

100 000 + 100 = 100 100 (sto tisua sto)

100 000 + 1 000 = 101 000 (sto jedna tisua)

100 000 + 10 000 = 110 000 (sto deset tisua)

100 000 + 100 000 = 200 000 (dvjesto tisua)

1 000 000

Splitskodalmatinska 455 242 etristo pedeset pet tisua dvjesto etrdeset dva
Zadarska

179 186 sto sedamdeset devet tisua sto osamdeset est

Osjekobaranjska

304 899 tristo etiri tisue osamsto devedeset devet

Istarska

208 440 dvjesto osam tisua etristo etrdeset

grad Zagreb

792 875 sedamsto devedeset dvije tisue osamsto sedamdeset pet

ST

DT

NASTAVNI LISTI

IME I PREZIME: ____________________________________________

1. Marko je itao novine. Naiao je na lanak o uenicima u Republici Hrvatskoj koji ue


strane jezike. Saznao je koliko uenika ui engleski, koliko njemaki, a koliko
francuski jezik. Rijeima napii broj uenika koji ui pojedine jezike.
ENGLESKI JEZIK
498 117

etiristo devedeset osam tisua sto sedamnaest


_______________________________________

NJEMAKI JEZIK
265 093

dvjesto ezdeset pet tisua devedeset tri____


_____________________________________

FRANCUSKI JEZIK
104 365 sto etiri tisue tristo ezdeset pet
_________
_______________________________________

2. Napii sve viekratnike broja 100 000 do milijun!


100 000, 200 000, 300 000, 400 000, 500 000, 600 000, 700 000, 800 000, 900 000,
1 000 000

3. Napii broj koji ima:


a) 6 DT 3 T 0 S 5 D 2 J

________63 052_________________________

b) 2 ST 1 DT 2 T 4 S 0 D 7 J

_______212 407_________________________

c) 1 M 4 ST 6 DT 1 T 4 S 2 D 9 J

_____ 1 461 429_________________________

4. Brojeve zadane rijeima napii znamenkama, a potom ih upii u tablicu mjesnih


vrijednosti.
eststo trideset dvije tisue dvjesto jedanaest

_____632 211___________

devetsto dvadeset devet tisua osamnaest

______929 018_ _________

tristo pedeset tisua dvjesto trideset

______350 230____________

milijun

______1 000 000__________

ST

DT
