Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MODEL LIMA FASA NEEDHAM

Mata Pelajaran

Sains

Kelas

4M

Bilangan pelajar

34 orang

Tarikh

2014 9 3 (

Masa

0740-0810 (30 minit)

Bidang
pembelajaran

Sains Fizikal

Topik

Topik 8: Pengaratan Bahan

Standard
Kandungan
Standard
Pembelajaran

Hasil pembelajaran

Pendekatan
pengajaran dan
pembelajaran

8.1 Pengaratan bahan


8.1.4 Menyatakan cara mencegah pengaratan seperti mengecat, menyalut,
menyadur dan menyapu minyak atau gris
8.1.6 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan
Di akhir pembelajaran, murid dapat :
i) Menyatakan sekurang-kurangnya 3 cara untuk mencegah pengaratan besi
seperti mengecat permukaan besi, menyadur besi dengan plastik,
menyapu minyak atau gris pada besi secara bertulis dengan tepat dan
betul.
ii) Menyatakan sekurang-kurangnya 3 kepentingan mencegah pengaratan
secara bertulis seperti objek kelihatan berkilat dan cantik, objek tahan
lama, menjimatkan kos dan sebagainya secara bertulis dengan tepat
dan betul.

Konstruktivisme

Kaedah Pengajaran

Penyoalan, perbincangan

Pengetahuan sedia
ada

Murid sudah mengetahui ada objek yang boleh berkarat dan ada objek
yang tidak boleh berkarat.

Kemahiran Proses
sains (KPS)
Sikap Saintifik &
Nilai murni

Kemahiran Berfikir
secara Kritis dan
Kreatif (KBKK)

Memerhati, berkomunikasi
I.

Berani mencuba

II.

Yakin dan berdikari

III.

Bekerjasama dalam kumpulan

Membuat kesimpulan

Kecerdasan
Pelbagai

Interpersonal

Sumber pengajaran

Persembahan slaid powerpoint, komputer riba, buku teks, buku nota, video

Fasa
pengajaran

Isi kandungan
Video pengaratan

Aktiviti P&P
1. Guru menayangkan video
mengenai pengaratan besi

Set induksi

Catatan
KPS:
Memerhati

kepada murid.

(3 minit)

2. Murid menonton video


yang ditayangkan.

BBM:
Video, komputer
riba

Langkah 1:
Pencetusan
idea

BBM:
Cara untuk mencegah
pengaratan besi seperti

1. Guru menujukan soalan


kepada murid untuk
menguji miskonsepsi murid

Buku teks, papan


tulis, buku nota,

(3 minit)

mengecat permukaan besi,


menyadur besi dengan plastik,
menyapu minyak atau gris pada
besi

Langkah 2:
Penstruktur

Lampiran 1

dan pengetahuan sedia ada


murid mengenai cara
mencegah pengaratan.
Soalan:
Apakah cara untuk
mencegah pengaratan
besi?
1. Guru menerangkan
konsep cara mencegah
pengaratan melalui

an semula

persembahan slaid

idea

kapur

Nilai: Berani
mencuba

BBM:
Persembahan
slaid powerpoint

powerpoint.
2. Miskonsepsi murid

(15 minit)

dibetulkan.

Langkah 3:

Kepentingan mencegah pengaratan


seperti objek kelihatan berkilat dan

Aplikasi

cantik, objek tahan lama,

idea

menjimatkan kos dan sebagainya

(8 minit)

1. Murid dikehendaki duduk


berpasangan.
2. Murid diminta untuk
berbincang dengan
pasangan masing-masing
mengenai kepentingan
mencegah pengaratan besi.
3. Hasil perbincangan murid
dikehendaki dicatatkan
dalam buku nota.

BBM:
Buku nota
Nilai:
Bekerjasama
dalam kumpulan

Soalan:
Kenapa kita perlu mencegah
pengaratan?
1. Guru membimbing murid
menyatakan isi

Penutup
( 3 minit)

Video cara mencegah


pengaratan

pembelajaran yang telah

KBKK:
Membuat
kesimpulan

dipelajari hari ini.


2. Murid ditayangkan
sebuah video mengenai
cara mencegah
pengaratan.

BBM:
Video

Tandatangan guru pembimbing,
