Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI

TINGKATAN 3
Tarikh : 22Julai 2014
Hari : Rabu
Masa : 7.30 pagi 8.50 pagi
Tunjang pelajaran
Bidang pelajaran
Fokus / Unit pengajaran

Bil. pelajaran : 1
Minggu
:4
Tingkatan
: 3 Usaha

Bil. pelajar
Jantina

: 34 orang
: L= 17 orang
: P= 17 orang

: kesihatan diri dan keluarga


: kesihatan diri
: amalan pengambilan makanan secara berlebihan

Pengetahuan Sedia Ada Pelajar : pelajar pernah mempelajari tentang pemakanan semasa di tingkatan 2.
Objektif Pembelajaran : Di sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat :
a) Kognitif
b) Psikomotor
c) Afektif

: Menyatakan sekurang-kurangnya 3 faktor-faktor yang yang mengakibatkan


amalan pengambilan makanan yang berlebihan dari aspek persekitaran secara
lisan dengan betul dan tepat.
: Membentangkan hasil tugasan yang diberi dengan betul dan tepat.
: Menunjukkan semangat berpasukan dalam menyiapkan tugasan yang diberikan
semasa menajalani aktiviti pelajaran.

Strategi Mengajar : stail perintah dan berpusat


KBKK / Nila / Kemahiran Proses Sains: pelajar menerapkan nilai bekerjasama dan tolong menolong
dalam member pendapat.
Persediaan Pelajar : Pelajar membawa buku teks, alat tulis dan juga mempunyai kesihatan yang
memuaskan.
Persediaan Guru : Kertas mahjong, pen marker, buku teks dan alat tulis.
Fasa / masa
Permulaan
(5 minit)

Aktiviti
Set induksi
Guru
memperkenalkan
tajuk yang akan
diajar pada tersebut
secara ringkas.
Guru menunjukkan
gambar-gambar
akibat daripada
pengambilan
makanan secara
berlebihan kepda
pelajar

Maklumat pengajaran
dan pembelajaran
Guru bertanya mengenai
kesihatan diri pelakajar
dan mengapa kita harus
menjaga diri kita.
Guru mengaitkan
pembelajaran dalam
konteks kesihatan diri,
perubahan yang paling
ketara biasanya
melibatkan amalan
pemakanan dan
pengawalan berat badan.
Guru menerangkan
mengenai indeks jisim

Organisasi

X = guru
= pelajar

Catatan
Guru menjana
pemikiran
pelajar supaya
berfikir
melalui soalan
yang
dikemukakan.

badan.

Perkmbangan
(20 minit)

Guru menyuruh
pelajar membuat 3
kumpulan dan setiap
satu kumpulan akan
diberi satu tajuk iaitu
faktor, kesan dan
cara.
Pelajar boleh
mengambil manamana ruang mengikut
keselesaan pelajar
dan pendapat
kumpulan.
Guru menerangkan
faktor pengambilan
makanan secara
berlebihan.

Guru menjelaskan kepada


kumpulan yang mendapat
tajuk ini dimana terdapat
2 faktor yang
mempengaruhi
pengambilan makanan
secara berlebihan iaitu,
-persekitaran
-psikologi

X = guru
= pelajar

Guru memberi
ransangan
membina
kepada pelajar
Objektof
afektif
tercapai.

Pelajar membuat
perbincangan kumpulan
mengenai faktor-faktor
yang ada di dalam buku
teks.
Persekitaran
-Pemakanan tidak
seimbang
-Tabiat pemakanan
keluarga
-Saiz dan jenis hidangan
-Masa makan
-Kurang aktif
Psikologi
-Mengatasi kekecewaan
dan kebimbangan
-Pampasan makanan

Guru menerangkan
kesan amalan
pengambilan
makanan secara
berlebihan.

Pelajar membuat
perbincangan dalam
kumpulan mengenai kesan
amalan pengambilan
makanan secara
berlebihan.
kesan amalan
pengambilan makanan
secara berlebihan
-strok
-diabetis
-penurunan fungsi organ
-penyakit jantung koronari
-hipertensi

Guru memberi
ransangan
membina
kepada pelajar
X

X = guru
= pelajar

Objektof
afektif
tercapai.

Guru menerangkan
cara mengatasi
masalah obesiti.

Guru meminta pelajar


membuat perbincangan
dalam kumpulan yang
terakhir mengenai caracara mengatasi masalah
obesiti.
Cara mengatasinya:
-Amalkan cara hidup aktif
berdasarkan piramid
aktiviti untuk
meningkatkan
penggunaan kalori.
-Amalkan pemakanan
seimbang mengikut
piramid makanan.
-Kurangkan pengambilan
kuantiti makanan
mengikut keperluan
kalori.
-Disiplinkan diri supaya
makan mengikut masa.
-Hindari situasi yang
boleh menyebabkan kita
makan berlebihan.
-Amalkan sikap makan
ketika lapar dan berhenti
sebelum kenyang.
-Senaraikan perkara yang
ingin dilakukan tetapi
belum bertindak
melaksanakannya.

Kemuncak
(10 minit)

Guru meminta pelajar


membentangkan
tugasan yang telah
diberi.

Refleksi
Guru merumuskan
mengenai pelajaran
yang telah diajar.

X = guru
= pelajar

Pelajar membuat
pembentangan di hadapan
kelas dengan baik.
Pelajar lain memberi
respon jika ada yang tidak
faham.

Penutup
(5 minit)

Pengambilan sesuatu
makanan secara
berlebihan akan
mengakibatkan masalah
kesihatan.
Guru memberi nasihat
supaya menjaga
pemakanan dan ambil

Objektif
psikomotor
tercapai

X = guru
= pelajar
X

X = guru
= pelajar

Objektif
kognitif
tercapai.

makanan dalam kuantiti


yang sedikit serta
makanlah makanan yang
seimbang dan berkhasiat.
Guru membuat
penilaian formatif
kepada pelajar.

Apakah faktor-faktor yang


mengakibatkan amalan
pengambilan makanan
yang berlebihan dari
aspek persekitaran?
-pemakanan tidak
seimbang
-tabiat pemakanan
keluarga
-saiz dan jenis hidangan
-masa makan
-kurang aktif

Penilaian kendiri :
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_________________________________________________________
Penilaian penyelia / guru pembimbing :
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_________________________________________________________
Penilaian band 1 dan 2 :
