Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

BAHASA MALAYSIA

Tarikh

09 Februari 2012

Tahun

2 Zamrud

Mata Pelajaran dan


Kelas:

Bahasa Malaysia Tahun 2

Bilangan murid

36 orang

Masa:

7.30 8.30 pagi

Tema

Alam Sekitar dan teknologi hijau

Tajuk

Sayangi Sungai Kita

Standard
Kandungan
Standard
Pembelajaran:
Objektif
Pembelajaran:

2.3. Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan


lancar,
sebutan yang jelas, dan intonasi yang betul.
2.3.1. Membaca kuat ayat penyata dengan lancar,
sebutan
yang jelas, intonasi yang betul, dan berjeda
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
i Membaca kuat ayat penyata dengan lancar.
ii Membaca kuat ayat penyata dengan sebutan yang
jelas, intonasi yang betul, dan berjeda.

Pengisian Kurikulum
Ilmu: Pendidikan Seni dan Kajian Tempatan
Nilai Murni: Kasih sayang, menghargai alam sekitar,
prihatin
Peraturan sosiobudaya: Islam/agama melarang keras
merosakkan alam
Elemen Nilai Tambah:
Belajar Cara Belajar (kemahiran belajar) Kemahiran berfikir: Menghubung kait, penyelesaian
masalah dan membuat rumusan
Kecerdasan pelbagai: verbal-linguistik dan kinestatik
Pembelajaran konstruktivisme- Pemahaman dan
pengetahuan baru
Kontekstual- Pengajaran mengaitkan pengalaman
sedia ada murid

Kreativiti dan Inovatif: Amalan mengekalkan kebersihan


sungai

Elemen Merentas
Kurikulum (EMK):

Keusahawanan: Menarik pelancong


Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Melayari Internet
untuk menambah maklumat

Pengetahuan Sedia
Ada

Bahan Sumber
Pengajaran dan
pembelajaran
(BSPP):
Penilaian
Pengajaran dan
Pembelajaran:

Set
Induksi

Murid pernah berhadapan dengan situasi


pencemaran alam.

Murid mempunyai pengetahuan berkaitan cara


mengatasi masalah pencemaran

Tatabahasa: Sintaksis: ayat penyata


Sebutan dan intonasi Berdasarkan petikan dan puisi.
LCD,
Komputer riba,
Video pencemaran alam,
Lagu Anak ikan
Petikan Sungai kami
Pantun Pantai

Sistem bahasa

Langkah
/ Masa

Murid dapat membaca ayat penyata daripada petikan


dan paparan power point

Isi Pelajaran
Soalan :-Apakah yang kamu nampak

Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran


1. Wakil murid diminta klik butang
arahan untuk tayangan klip video
berkaitan pencemaran alam (Ikan Oh

Langkah
/ Masa

Isi Pelajaran

(5 Minit) berdasarkan tayangan video


tersebut?
-Apakah jenis pencemaran
alam yang kamu tahu?

- Petikan Sungai Kami

Langkah
1

Saya seekor ikan. Nama


saya Sitam. Saya
tinggal di Sungai
Bertam. Kawan baik
saya bernama haruan.
Dahulu kami sering
bermain di celah-celah
batu. Namun hari ini
keadaan telah berbeza.
Air sungai telah
tercemar. Kehidupan

Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran


Ikan)
2. Murid diminta menyanyi berpandukan
seni kata yang dipaparkan dalam klik
video
3. Murid bersoal jawab berdasarkan
tayangan video.

1. Murid meminta murid menekan butang


arahan untuk paparan ayat penyata
satu persatu. (slaid show).
2. Murid di minta membaca kuat dan
dibimbing oleh guru.
3. Beberapa orang murid dipilih secara
rawak membaca teks tersebut.
4. Guru membimbing bacaan murid
supaya lancar, sebutan yang jelas,

Langkah
/ Masa
(10
Minit)

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran


intonasi, dan jeda yang betul.

Langkah
/ Masa

Langkah
2
(15
Minit)

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran

Aktiviti Teater pembaca

1. Guru memilih beberapa orang murid


untuk melaksanakan aktiviti teater
pembaca.
2. Guru member penerangan tentang
kaedah pelaksanaan teater membaca
3. Murid yang dipih diminta membaca kad
yang diberikan. Ketika membaca murid
hendaklah melangkah satu langkah ke
hadapan.
4. Murid yang dipilih diminta membaca
menggunakan sebutan yang jelas,
intonasi yang betul, dan berjeda

5. Murid diminta menyatakan beberapa


kesan pencemaran.

Langkah
/ Masa

Isi Pelajaran

Kita dilarang
membuang sampah
Aktiviti gotongroyong
membersihkan

Langkah
3 (15
Minit)

Hidupan air banyak


yang mati

Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran

1. Guru meminta murid yang dipilih


secara rawak memilih sampul yang
dipaparkan melalui power point dengan
klik butang arahan
2. Setiap pilihan akan dipaparkan satu
ayat penyata
3. Murid diminta membaca mekanis ayat
penyata tersebut
4. Beberapa orang murid diminta
melakukan simulasi berdasarkan ayat
tersebut

Pentaksiran
Penilaian guru terhadap kelancaran,
intonasi
dan
jeda
bacaan
pelajar
menggunakan borang yang sesuai.

Pengayaan

Langkah
5
(10
minit)

Pemulihan

Murid melakukan bacaan luas bahan yang


diberikan berkaitan ayat penyata. Guru
memberikan alamat laman sesawang
bahan yang boleh diperoleh melalui
Internet
Murid membaca secara latih tubi kad ayat
penyata

Langkah
/ Masa

Isi Pelajaran

Penutup

Kognitif : kepentingan
(5 Minit) menjaga kebersihan sungai.
Sosial : Lagu Anak ikan

Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran

1. Guru rumusan pengajaran tentang


kepentingan menjaga kebersihan
sungai di negara kita.
2. Guru mempamerkan lirik lagu Anak
ikan dan murid dikehendaki
menyanyikan lagu tersebut dengan
iringan muzik.
