Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN DST TAHUN 2

Tahun

: Tahun 2A2

Masa

: 08.45 pagi 09.45 pagi

Bilangan Pelajar

: 26 Orang

Tema / Tajuk
Standard Kandungan

: Sains Hayat
: 1.1 Memahami manusia mempunyai keperluan
asas untuk hidup.

Standard Pembelajaran : 1.1.3 Mengenalpasti makanan yang memberi


tenaga, membantu tumbesaran dan membantu
menjaga kesihatan.
1.1.4 Menaakul kepentingan pelbagai jenis
makanan kepada manusia.
1.1.6 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran,
TMK, penulisan atau lisan.
Objektif Pembelajaran
i.

ii.

: Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

Murid dapat menyatakan 2 daripada 3 jenis makanan yang memberi tenaga,


membantu tumbesaran dan membantu menjaga kesihatan semasa sesi
pengajaran dan pembelajaran.
Murid dapat menyebut sekurang-kurangnya satu kepentingan pelbagai jenis
makanan kepada manusia semasa fasa aplikasi.

Strategi PdP

: Konstruktivisme

Pengetahuan Sedia Ada : Murid tahu nama jenis-jenis makanan.


Kemahiran Saintifik

: Memerhati, komunikasi, mengelas

EMK

: Kreativiti dan inovasi

Bahan Bantu Mengajar : Kotak susu, keropok, piramid makanan, kad


gambar, pelekat, buku tulis
Penilaian PdP

B4DS1E1 mengenalpasti makanan yang memberi tenaga, membantu tumbesara


dan membantu menjaga kesihatan.
B5DS1E1 menaakul kepentingan pelbagai jenis makanan kepada manusia.

FASA /

ISI

MASA

KANDUNGAN

Orientasi

Aktiviti : banding

(5 minit)

beza

AKTIVITI PdP
1. Guru menunjukkan sekotak air
susu dan sebungkus keropok di
hadapan kelas.

CATATAN

BBM : kotak
susu,
keropok
KPS :
memerhati

Susu kotak

Keropok

2. Guru menanyakan kepada


murid yang mana satukah
menjadi pilihan mereka dan

KBKK :
membanding
beza

nyatakan sebab.
3. Murid diminta membuat
klasifikasi bagi kedua-dua
bahan tersebut sama ada
makanan atau minuman.
4. Murid beri pendapat yang mana
satukah merupakan makanan
yang berkhasiat dan tidak
berkhasiat.
Pencetusan
Idea
(15 minit)

Kenalpasti

1. Guru membuat soal jawab

makanan yang

dengan murid dan senaraikan

memberi tenaga,

makanan yang mereka sering

membantu

makan pada waktu pagi, tengah

tumbesaran dan
membantu
menjaga
kesihatan.

hari dan malam.


2. Murid menyatakan kuantiti
makanan yang mereka makan

KBKK :
menjana
idea
KPS :
komunikasi

paling banyak, banyak,


sederhana dan paling sedikit.

Nilai : berani
mencuba

3. Guru membimbing murid


mengelaskan jenis makanan

mengikut kepentingan iaitu


makanan yang memberi tenaga,
makanan yang membantu
tumbesaran dan makanan yang
membantu menjaga kesihatan.
Contoh :
Makanan

Memberi

Nasi,

paling

tenaga

roti

banyak
Makanan

Menjaga

banyak
Makanan

kesihatan
Tumbesar

Sayur
Buah

sederhana
Makanan

-an
Tidak

ayam
Lemak

sedikit

sihat

gula

Ikan,

4. Murid memberi pendapat


mengenai makanan yang
mereka makan sama ada
berkhasiat atau tidak.
Penstruktur-

Mencirikan

an Semula

pelbagai jenis

Idea

makanan

(20 minit)

mengikut
makanan yang
memberi tenaga,
membantu
tumbesaran dan

1. Guru melekatkan gambar


piramid makanan yang telah
dilabelkan di hadapan kelas.
Tidak
Tumbesar
Kesihatan

membantu
menjaga

BBM : kotak
piramid
makanan,
gambar
makanan,
pelekat
KPS :
mengelaska

Tenaga

kesihatan.
2. Murid secara berpasangan
diberi sekeping gambar

KBKK :
mencirikan

makanan yang terdiri daripada


pelbagai jenis ciri-ciri makanan.
3. Secara bergilir-gilir, murid
diminta melekatkan gambar

Nilai :
bekerjasama

yang mereka perolehi ke dalam


kotak piramid makanan
mengikut ciri-ciri makanan
tersebut.
4. Murid dan guru membincangkan
hasil yang diperolehi daripada
aktiviti tersebut.
Aplikasi
Idea
(10 minit)

Menaakul
kepentingan
pelbagai jenis
makanan kepada
manusia.

1. Guru menayangkan beberapa


jenis hidangan di hadapan
kelas.
2. Murid diminta menyatakan

BBM :
gambar
makanan

sama ada makanan tersebut


berkhasiat ataupun tidak.
3. Murid bersama guru

KPS :
komunikasi

membincangkan kepentingan

Refleksi

Rumusan

(10 minit)

pembelajaran.

makanan berkhasiat untuk

Nilai : yakin

hidup.

diri

1. Murid membuat rumusan


tentang topik yang dipelajari.
2. Murid menjawab soalan yang

BBM : buku
tulis

diberikan oleh guru di dalam


buku tulis.
Soalan :
Saya suka makan..... . Pada
pendapat saya, makanan tersebut
berkhasiat / tidak berkhasiat
kerana..... .

KBKK :
membuat
kesimpulan
Nilai :
kejujuran
