Anda di halaman 1dari 3

Rancangan Pengajaran Harian

Mata pelajaran

: Kemahiran Hidup

Kelas

: 5 amanah

Tarikh

: 28 Mac 2011

Masa

: 9.00 10.00 pagi

Bilangan murid

: 24

Topik/Tajuk

: Reka Bentuk dan Penghasilan Projek

Sub Topik

: Memasang Komponen dan Membuat Kemasan Projek Tempat Memo

Kemahiran

: Murid dapat memaku, menskru dan mengglu dengan betul dan memasang komponen
projek. Murid juga dapat membuat kemasan pada projek.

Pengetahuan
Sedia Ada

: Murid pernah melihat jenis-jenis alatan tangan dan belajar cara menggunakan alatan
tangan dengan betul.

Hasil Pembelajaran

: Di akhir pengajaran murid dapat:


1. Menggabungkan komponen-komponen projek.
2. Menjana kemahiran menggunakan alatan tangan dengan betul.
3. Menilai projek yang telah siap dengan kemasan.
4. Merumuskan rasional membuat projek dengan bahan kitar semula.

Nilai-nilai Murni
Kemahiran Berfikir

: Kerjasama, memelihara alam sekitar, menjaga kebersihan, jimat-cermat


: menggabungkan idea, menyatukan idea-idea, membuat pilihan, membuat
pertimbangan

Bahan Bantu Mengajar : Video, Powerpoint, Penukul, Pemutar Skru, paku, skru, gam, syelek, kertas las,
berus, cat sembut, syelek, penyangkut, tin aluminium
Pendidikan Alam Sekitar : Bahan kitar semula dan pemeliharaan alam sekitar
Kajian Masa Depan

Langkah/Masa
Set Induksi
(5 minit)

Langkah 1
(15 minit)

: Mereka cipta produk yang boleh dikomersialkan daripada bahan kitar semula sebagai
cara memelihara alam sekitar.

Isi Pelajaran
Pengenalan terhadap mereka
bentuk sesuatu projek

Memasang komponen Projek


Bahagian B dicantumkan pada
bahagian A dengan menggunakan
glu sentuh dan paku rata

Aktiviti P&P
Murid melihat rakaman video
mengenai penghasilan sebuah
produk baru.
Rakaman juga berkaitan dengan
penjagaan alam sekitar
Guru memperkenalkan tajuk
pengajaran pada hari ini:
Memasang produk dan membuat
kemasan

Murid melihat tunjuk cara bagaimana


membuat pemasangan oleh guru.
Murid melakukan aktiviti setelah
melihat tunjuk cara daripada guru.

Catatan
BBM:
Pemain video
Kemahiran Berfikir:
Menggabungkan idea
PAS:
Bahan kitar semula dan
pemeliharaan alam
sekitar
BBM:
Penukul, paku, glu,
aluminium, papan

Langkah/Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti P&P

Sapukan glu pada bahagian A


Sapukan glu pada bahagian B
Cantumkan bahagian B pada
bahagian A
Pakukan cantuman bahagian B dan
bahagian A
Langkah 2
(15 minit)

Langkah 3
(15 minit)

Memasang komponen Projek


Cantumkan bahagian C dengan
menggunakan glu dan biarkannya
kering
Sapukan glu pada bahagian C
Sapukan glu pada bahagian A dan
B
Cantumkan bahagian C pada
bahagian A dan B
Ukur bahagian untuk meletakkan
penyangkut
Senggerek digunakan untuk
membuat lubang
Skru penyangkut pada papan
dengan menggunakan pemutar
skru
Membuat Kemasan
Langkah langkah untuk membuat
kemasan adalah seperti berikut:

Penilaian
(5 minit)

Catatan
Kemahiran Berfikir:
Menyatukan idea-idea
Nilai-nilai murni:
kerjasama

Murid melihat tunjuk cara bagaimana


melakukan aktiviti yang seterusnya.
Murid kemudiannya melakukan aktiviti
yang telah ditunjukkan oleh guru.

BBM:
Glu, aluminium,
pembaris, pensil,
senggerek, skru,
pemutar skru,
penyangkut
Kemahiran berfikir:
Menyatukan idea-idea
Nilai-nilai Murni:
kerjasama

Murid melihat tunjuk cara daripada


guru tentang cara memubuat
kemasan
Murid kemudiaannya melakukan
aktiviti yang ditunjukkan

Permukaan yang hendak dicat


hendaklah dibersihkan daripada
habuk dan kotoran
Satu lapisan cat alas disapukan
pada permukaan kayu dan
biarkannya kering.
Gosok dengan kertas las gred halus
pada lapisan cat alas untuk
meratakannya
Goncang tin cat sembur untuk
memastikan campuran cat dan
bahan pelarut sebati. Semburan
hendaklah dibuat pada jarak kirakira 30cm dari permukaan kayu.
Mulakannya dengan satu lapisan
cat yang nipis dan biarkannya
kering.
Ulangi proses semburan sehingga
mendapat lapisan permukaan cat
yang licin dan berkilat. Pastikan cat
benar-benar kering sebelum
semburan yang berikutnya
dilakukan.
Pemerhatian
Guru menilai melalui projek yang telah
lisan
dihasilkan oleh murid.
Projek yang tercantik akan diberikan
hadiah gula-gula/cokelat dan
mendapat anugerah projek tercantik.
Murid kemudiannya ditanya secara

BBM:
Syelek, cat, kertas las,
berus
Nilai-nilai Murni:
Kerjasama

Kemahiran berfikir:
membuat pilihan,
membuat pertimbangan

Langkah/Masa

Penutup
(5 minit)

Isi Pelajaran

Aktiviti P&P

Catatan

menghasilkan projek dengan


menggunakan bahan kitar semula.

lisan mengenai apa yang telah


dipelajari.
Murid yang menjawab dengan betul
akan diberikan pensil.
Murid dibimbing untuk membuat
rumusan
Murid kemudiaanya ditunjukkan video
tentang pemuliharaan alam sekitar.

Nilai-nilai murni:
Menjaga kebersihan,
Jimat cermat,
memelihara alam sekitar

Rumusan:

Kajian Masa Depan:


Mereka cipta produk
yang boleh
dikomersialkan daripada
bahan kitar semula
sebagai cara memelihara
alam sekitar

Refleksi:
Kekuatan
Kelemahan
Cadangan Penambabaikan
