Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN SENI VISUAL

Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual


Tahun: 5
Bidang Kegiatan: 3. Membentuk dan Membuat Binaan
Aktiviti/ Teknik: Menghasilkan Diorama
Tema: Flora dan Fauna
Tajuk: Taman Bunga
Masa: 1 jam ( 60 minit )
Objektif Pengajaran
Guru dapat mengajar murid untuk menghasilkan binaan diorama bertemakan taman bunga
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
Mengenali aktiviti menghasilkan diorama.
Memahami dan mengaplikasikan cara-cara menghasilkan diorama bertemakan taman
bunga
Menceritakan proses untuk menghasilkan diorama bertemakan taman bunga
Penerapan Nilai: Yakin, menghargai
Kemahiran Berfikir : Mengklasifikasi
Pengetahuan Sedia Ada Murid
Murid telah biasa melihat ataupun pergi ke taman bunga
Murid pernah mewarnakan gambar taman bunga
Hasil Pembelajaran Murid
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
Menghasilkan binaan diorama bertemakan taman bunga menggunakanteknik yang betul
Menyatakan langkah-langkah menghasilkan binaan diorama
Nilai Murni
: Bersih, hormat menghormati, kerjasama
Unsur KBKK: Konstruktivisme
BBM : Kotak kasut, gam, gunting, tali, kertas warna, pensil warna,
double sided tape
Prosedur
Guru menentukan aras pembelajaran supaya sesuai dengan tahap murid.
Guru merancang strategi pengajaran dengan teratur supaya prosespengajaran dan
pembelajaran berjalan lancar dengan menerapkankemahiran-kemahiran berfikir secara kritis
dan kreatif.

Memulakan proses pengajaran dan pembelajaran dengan set induksi.


Guru memberi penerangan kepada murid cara-cara membuat binaandiorama bertemakan
taman bunga
Memberi bimbingan kepada murid dalam menyiapkan binaan diorama
Mempamerkan contoh hasil kerja yang telah siap
Apresiasi dan refleksi.
Penutup
Sosial atau Kognitif

Jadual Pelaksanaan
Perkara / Masa

Isi Kandungan

Aktiviti P&P

Catatan
(strategi / kaedah,ABM,
nilai danilustrasi )

Set Induksi(3 minit

Gambar taman bunga

Aktiviti Guru
- Guru menunjukkan
gambar taman bunga.
- Guru menarik perhatian murid
berkaitan gambar yang
ditunjukkan dengan mengajukan
beberapa soalan.
Aktiviti Murid

Kaedah
: Kelas
Strategi
: Guru bersoal jawab
dengan murid
ABM
:
Laptop
LC

-Murid melihat gambar yang


ditunjukkan
- Murid memberi respon dan
menjawab soalan yang
dikemukakan oleh guru
PengenalanKonsep
Langkah 1
(5 minit)

Pengenalan tajuk aktviti


pelajaran dan penerangan
konsep
Penerangan konsep Diorama

Aktiviti Guru

Kaedah
: Kelas

-Guru mengaitkan aktiviti diSet


Induksi dengan tajuk/aktiviti
yang akan dipelajari

Strategi
:Penerangan guru

- Guru menerangkan definisi dan


konsep diorama

ABM
:

- Guru menunjukkan contohcontoh diorama (paparanslide


bergambar)

Laptop
LCD

Aktiviti Murid
-Murid mendengar penerangan
guru
-Murid menjawab soalan-soalan

berkaitan yang ditujukan oleh


guru

PerkembanganLangka
h3

Penerangan tentang tajuk,


bahan-bahan dan aktiviti yang
akan dijalankan

(5 minit)

Aktiviti Guru

Kaedah: Kelas

- Guru memperkenalkan alat dan


bahan yang akan digunakan
untuk aktiviti hari ini

Strategi:Penerangan
dan memberi contoh

- Guru menunjukkan hasil karya


yang telah siap

ABM:
Contoh hasil karya
Nilai: Menghargai

Aktiviti Murid
- Murid mendengar penerangan
guru berkaitan tajuk dan aktiviti
yang akan dipelajari.
- Murid melihat, meneliti dan
memegang contoh hasil karya

Ilustrasi :
Contoh Hasil Karya

Langkah 4

Tunjukcara / demonstrasi

Aktiviti Guru

Kaedah: Kelas

(7 minit)

Cara penghasilan:

- Guru menunjukkan cara


membina diorama taman bunga

Strategi:Penerangan
dan tunjuk cara

- Guru menunjukkan carta


penghasilan diorama secara
berperingkat

ABM
Kotak Kasut,Kertas
warna,Pensil.
Warna,Gunting, Tali,
Double SideTape

1) Menyediakan kotak
/membalut kotak
2) Menghias bahagian dalam
kotak /pemandangan belakang
taman

- Guru meminta murid untuk


turut serta dalam sesi tunjukcara.

3) Melukis, menggunting dan


menghasilkan bentuk-bentuk
bunga

Aktiviti Murid

4) Melukis, mewarna dan


menggunting gambar binatang
kecil

- Murid melihat tunjuk cara yang


ditunjukkan oleh guru.dan
menyatakan langkah-langkah
bagi membina diorama taman
bunga

5) Melakar dan menggunting


bentuk-bentuk pokok
6) Menyusun atur dan
menghias bahagian dalam

Nilai: Kebersihan

- Murid turut serta dalam


demonstrasi guru dengan
bimbingan dan panduan guru

kotak menggunakan hiasan


yang telah dibuat
Langkah 5

Gerakerja murid

Aktiviti Guru

Kaedah:Individu / Kelas

(30 minit)

- menghasilkan binaan
diorama

- Guru membimbing dan


memberi panduan kepad amurid
semasa aktiviti dijalankan
Aktiviti Murid

Strategi:Bimbingan
membina diorama

- Murid menghasilkan diorama


mengikut langkah-langkah yang
telah ditunjukkan

Kemuncak
Langkah 6

Penilaian hasil kerja murid


dalam menghasilkan binaan
diorama taman bunga

(7 minit)

Aktiviti Guru
- Guru meminta beberapa orang
murid menunjukkan hasil kerja
mereka
- Guru meminta murid lain
membuat penilaian dan ulasan
Aktiviti Murid
- Murid yang dipilih
menceritakan serba sedikit
tentang hasil karya mereka.

ABM:
Kotak Kasut,Kertas
warna,Pensil.
Warna,Gunting, Tali,

Kaedah:
Individu / Kelas
Strategi:
Mempamerkanhasil kerja
yangsiap
Nilai :
Menghargai
Hormat-menghormati
TKP :
Intrapersonal

- Murd-murid lain akan


membuat ulasan bersama-sama
guru.
Penutup

Membuat rumusan

(3 minit)

-Kognitif
-Sosial

Guru membuat rumusan tentang


teknik dan kualiti hasil karya
murid dan menerapkan nilai-nilai
murni

Kaedah: Kelas
Strategi: Merumushasil
kerja murid.
Nilai: Menghargai
