KUMPULAN:MATEMATIK 1
Rancangan Pengajaran (Matematik)
Subjek MATEMATIK
Kelas: 5 GEMILANG
Draf pertama (
Draf ke(
RPH terakhir (
)
)
)
Topik: KEBARANGKALIAN 2
Subtopik:
Hasil Pembelajaran:
1- Menentukan kebarangkalian sesuatu peristiwa bagi ruang sampel yang semua kesudahannya sama
boleh jadi
2- Menentukan jangkaan bilangan kesudahan bagi sesuatu peristiwa apabila kebarangkalian peristiwa itu
dan bilangan cubaan diketahui
Kemahiran Berfikir:
Inferen, Refleksi
Nilai Murni:
Strategi P & P:
Pembelajaran koperatif
Bentuk U
1
PLC/Lesson Study Daerah Kluang
Langkah /
Masa
Set Induksi
10 minit
Isi Kandungan
Ulangkaji tajuk
kebarangkalian
Tkn 4
Aktiviti P & P
1. Guru memperkenalkan
permainan Musical Chair
melibatkan 7 orang pelajar
dan 6 kerusi diiringi muzik.
4. Guru mengaitkan
permainan tadi dengan sub
topik yang akan disampaikan.
Perkembangan
Pengajaran
25 minit
kebarangkalian
sesuatu
peristiwa
Jangkaan
Pemikiran Pelajar
Pelajar tidak
menjangkakan
topik pelajaran hari
ini
Pelajar mungkin
bertanya pada diri
sendiri Apa itu
nombor genap?
Kaedah: permainan
Nilai: Sabar, menumpukan
perhatian
Pelajar akan
menganggap
aktiviti ini sebagai
aktiviti
refreshment.
Pelajar mungkin
menjangkakan guru
hanya menguji
pengetahuan
tentang nombor.
Catatan
(bahan, strategi, nilai
murni, kemahiran berfikir
dll.)
Strategi: Berpusatkan
pelajar
Strategi: berpusatkan
pelajar
Kaedah:
Pembelajaran Koperatif
Nilai: Kerjasama, toleransi
Bahan: Kad Nombor, pen,
kertas
3. Guru menunjukkan
penggunaan rumus
n(A)
P(A) = ------- untuk mencari
N(S)
kebarangkalian setiap aktiviti
tadi.
2
PLC/Lesson Study Daerah Kluang
jangkaan
bilangan
kesudahan
Penutup
Pelajar mungkin
memikirkan apakah
soalan yang
mungkin
dikemukakan oleh
guru.
Pelajar mungkin
membina soalan
yang berkaitan
dengan pen dalam
gelas.
5 minit
Disediakan oleh (Senarai nama ahli Lesson Study):
6) Nazipah bt Mohd Midah (SMK Siong, Baling)
1) Dr Nurul Hidayah Lucy bt Abdullah (Pakar Rujuk IPG Perlis)
2) Zaikimi b Abdullah (PPD Kota Setar)
3) Shamsuri b Othman (PPD Kubang Pasu)
3
PLC/Lesson Study Daerah Kluang
.
(Bahagian berikut diisi selepas P & P dijalankan)
yang positif
1- Guru memberi ganjaran dan peneguhan kepada pelajar yang dapat menjawab dengan betul
2- Set induksi yang menarik minat pelajar untuk libatkan diri dengan aktiviti yang seterusnya
3- Guru memberi pujian kepada pelajar yang dapat menjawab soalan dengan betul
4- Elemen merentasi kurikulum guru berjaya mengaitkan aktiviti kebarangkalian dengan BM contohnya huruf konsonan dan vokal
4
PLC/Lesson Study Daerah Kluang
_________________________________
(Tandatangan ahli-ahli kumpulan)
_____________________
Tarikh 19 Mei 2011
5
PLC/Lesson Study Daerah Kluang