Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATAPELAJARAN PEMULIHAN KHAS BAHASA MELAYU TAHUN 3


Kelas : 3 Ibnu Sina
Matapelajaran : Bahasa Malaysia
Tarikh : 4 April 2012
Masa : 11.30 12.30 p.m
Bilangan Murid : 5 Orang
Tajuk : Huruf huruf vokal a,e,i,o,u
Objektif : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran murid murid
akan dapat :
i.
Mengenal huruf huruf vokal dengan betul
ii.
Membunyikan vokal dengan sebutan bunyi yang betul.
iii.
Memilih huruf vokal berdasarkan gambar dengan betul.

elajaran :
a :
19. mengenal dan membunyikan vokal a,e,i,o,u dengan sebutan yang betul
20. menyesuaikan bunyi vokal dengan gambar
Fokus Sampingan
21. memilih huruf vokal dengan gambar yang sesuai.

n Sedia Ada : murid murid pernah melihat huruf vokal dalam senarai abjad.
Pengisian Kurikulum

: Ilmu :

sains

apan nilai : Rajin , berdikari ,kasih sayang , bekerjasama


Sistem Bahasa
i)

Pemahaman

Menjawab soalan dari petikan yang diberikan

ernilai Tambah : KBKK menjawab soalan yang diberikan oleh guru ( menganalisis )
Bantu Belajar : Kad manila , komputer riba, projector LCD, kad huruf vokal, gambar, dan
belon.

Langkah /

Isi pelajaran

Aktiviti pengajaran Catatan

Masa
Induksi Set
(5 minit)

Langkah 1
(10 minit )

dan pembelajaran
- aktiviti individu 1)guru mengedarkan
Belon berisi.
belon kepada
setiap murid
Teka
siapakah2) murid dikehendaki
saya
untuk meniup dan
memecahkan belon
tersebut secara
perlahan-lahan
3) murid diminta
untuk
memberitahu satu
huruf seorang
secara bergilir- gilir
untuk meneka
huruf tersebut.
4) guru membimbing
murid.

Teknik : bersoal
jawab

Menerangkan
1) guru
tentang
huruf menayangkan
vokal.
huruf vokal beserta
gambar .
- bacaan huruf2) guru memilih
vokal antara guru murid untuk
dan murid.
membunyikan
huruf vokal di
hadapan kelas
3) guru membimbing
murid dengan
membunyikan
huruf vokal beserta
gambar.
4) kesemua murid
dikehendaki
membaca satu
persatu tentang
huruf vokal.
5) guru membimbing
murid.

Nilai : yakin diri ,


Rajin

BBB : kad huruf ,


belon, jarum.

BBB : komputer
riba , LCD

Langkah 2
(15 minit )

Langkah 3
( 15 minit )

Langkah 4
( 5 minit )

Langkah 5
( 10 minit )

Soal
mengenai
vokal.

jawab1)guru bersoal jawab


huruf dengan murid
tentang huruf vokal
2) soalan yang
diberikan adalah
berdasarkan
pemahaman murid
3) guru
membimbing
murid

Teknik
jawab

soal

Nilai : berani
BBB : komputer
riba.

Membuat aktiviti 1)
Murid
suai padan.
dikehendaki untuk
menyuaipadankan
-memadankan
gambar
dengan
gambar dengan vokal yang betul
huruf
vokal2) guru menunjuk
dengan betul
cara dan
membimbing murid

Teknik : sumbang
saran

Penilaian
dan1) murid akan
pembentangan
diberikan markah
oleh guru
- di adili oleh3) markah akan
guru dan murid
diberikan
berdasarkan huruf
vokal dan gambar
yang tepat.

Teknik : penilaian

Mengedarkan
lembaran kerja
(rujuk lampiran)

Teknik : latih tubi

1) murid dikehendaki
menyiapkan
lembaran kerja
yang diedarkan
oleh guru
2) lembaran kerja
berdasarkan dialog
yang berbentuk
pemahaman murid

Nilai : bertolak
ansur
Bekerjasama
BBB : kad huruf
vokal, gambar.

Nilai
bekerjasama

Nilai : Yakin diri


Amanah
BBB : lembaran
kerja

3) Guru membimbing
murid

Penutup
(5minit)

Membuat
1) guru merumuskan
rumusan
dan isi pelajaran pada
ulangkaji
hari ini
-bersoal
jawab2) guru membuat
bersama murid
soal
jawab
bersama murid

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


TAHUN 1
Tarikh /Hari

14 Januari 2013 (Isnin)

Masa

8.10 pagi 9.10 pagi

Kelas

1 Kreatif

Bilangan Murid

20 orang

Mata Pelajaran

Bahasa Melayu

FOKUS

Standard

1.2

UTAMA

Kandungan

bunyi

Mendengar, mengecam, dan menyebut

bahasa, iaitu abjad, suku kata, perkataan, frasa


dan ayat dengan betul.

Standard

1.2.4 Mendengar, memahami, menyebut, dan mengeja

Pembelajaran

perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan


tertutup dengan betul dan tepat.

FOKUS

Standard

SAMPINGAN

Kandungan

2.1 Asas membaca dengan sebutan yang betul.

Standard

2.1.1

Membaca

bentuk-bentuk,

abjad

dan

Pembelajaran

membunyikan huruf vokal dengan sebutan yang


betul.

OBJEKTIF

Pada akhir pengajaran, murid dapat :


1. Mengenal dan menyebut huruf vokal a, e, i, o, u, e dengan betul
dan tepat.
2. Membaca suku kata terbuka dan tertutup dengan sebutan yang
betul dan tepat.

PENGISIAN

Ilmu :

KURIKULUM

Nilai : Berdikari.

SISTEM

KBT : Belajar cara belajar


Tatabahasa

BAHASA
MEDIA

LCD, komputer riba, pembesar suara dan lembaran kerja

AKTIVITI

PENGISIAN KURIKULUM

CATATAN

Set Induksi
KBT :
1. Murid diminta untuk

Video lagu ABC.

KB : menjana idea
menonton video lagu ABC

KP : kecerdasan muzik

dan menyanyi bersama.


2. Guru bersoal jawab dengan
murid berdasarkan video
lagu tersebut.

Nilai : berani
BBM : komputer riba,
pembesar suara, LCD.

3. Guru mengaitkan isi


pelajaran pada hari tersebut.
Langkah 1
KBT :
1. Murid diperkenalkan dengan
huruf vokal melalui paparan
PowerPoint.
2. Murid akan mengikut dan
menyebut sebutan yang
disebutkan oleh guru dengan
betul dan tepat.
3. Guru akan mengulangnya
sehingga murid mengenal

Slide PowerPoint.

KB : membanding dan
membezakan
BCB : kemahiran
mendengar
Nilai : bersungguh-sungguh
BBM : tayangan
PowerPoint, LCD,
komputer riba.

dan mengecam huruf vokal


dengan betul dan sebutan
yang tepat.
Langkah 2
KBT :
1. Murid ditayangkan dengan
huruf vokal beserta dengan
bunyi setiap huruf.

BCB : kemahiran
mendengar

Slide PowerPoint

Nilai : bersungguh-sungguh
2. Murid berulang-ulang
menyebut dan mengingat
bunyi setiap vokal.

BBM : komputer riba dan


pembesar suara.

3. Guru membimbing murid


untuk memastikan murid
membunyikan huruf vokal
dengan betul dan tepat.
4. Kemudian, guru akan
menayangkan bunyi vokal
dengan perkataan dan
gambar.
5. Murid mengikut guru
membaca perkataan
tersebut pada tayangan
PowerPoint.
Langkah 3
KBT :
1. Guru memaparkan petikan
pendek kepada murid-murid

KB : menyelesaikan
masalah

melalui Slide PowerPoint.


2. Guru membacanya dan
meminta murid mengikutinya
dengan sebutan yang betul
dan jelas.
3. Guru meminta murid
mengenal pasti huruf vokal
yang terkandung dalam

Nilai : berani, berusaha


BBM : tayangan
PowerPoint, LCD,
komputer riba.

Slide PowerPoint

slide.
4. Murid akan dipilih secara
rawak untuk mengklik huruf
vokal yang terdapat dalam
petikan.
5. Murid beramai-ramai
membacakan petikan dan
menyebut huruf vokal
dengan bimbingan guru.
Pentaksiran
KBT :
1. Murid diedarkan dengan
lembaran kerja untuk
memadankan gambar dengan

Lembaran kerja 1

KB : menyelesaikan
masalah
BCB : kemahiran berfkir

perkataan yang mengandungi huruf


vokal dengan betul pada tayangan
Microsoft Word.

Nilai : berdikari
BBM : lembaran kerja

2. Murid secara individu


menjawab soalan dalam
lembaran kerja dan guru
memberi jawapan dalam
perbincangan kelas.

Pemulihan
Slide PowerPoint
1. Murid ditayangan dengan
slide PowerPoint.

Nilai : bersungguh-sungguh
BBM : komputer riba

2. Murid diajar menyebut huruf


vokal berbantukan gambar
dengan sebutan yang betul.
3. Setiap murid dibimbing oleh
guru.
Pengayaan
KBT:
1. Murid ditayangkan dengan
aktiviti mengisi tempat

Aktiviti 2

KB : menyelesaikan
masalah

kosong.
2. Murid boleh berbincang
dalam kumpulan.

Nilai : berusaha
BBM : permainan Isi Saya

3. Murid akan mengklik petak


kosong untuk mendapatkan
jawapan.
Penutup
1. Murid menyanyikan lagu ABC
beramai-ramai.
2. Guru bersoal jawab dengan murid

KBT :
KB : merumuskan
KP : kecerdasan muzik

berkaitan isi pelajaran pada hari


tersebut.
3. Guru membuat kesimpulan
berkaitan pengajaran dan
pembelajaran pada hari tersebut.

Nilai : berani

Video lagu ABC
