Anda di halaman 1dari 5

Rancangan Pengajaran Harian

Mata pelajaran

: Bahasa Melayu

Tahun

: 5 Seronok

Bil. Murid

: 23 orang

Tema

: Amalan Menabung

Tarikh

: 1 Ogos 2010

Masa

: 9.35-10.35 pagi (60 minit)

Objektif

: Pada akhir pelajaran, murid dapat:


1) Menyatakan permintaan secara berterus terang dengan
yakin untuk menguatkan permintaan.
2) Membaca petikan kebaikan menabung dengan sebutan
dan intonasi yang betul.
3) Membuat ringkasan daripada teks kebaikan menabung
yang dibaca.

Fokus utama

: 1.4 Menyatakan permintaan secara berterus terang dan

meyakinkan dengan menggunakan intonasi dan paralinguistik yang sesuai untuk


menguatkan permintaan.
Aras i. Memilih dan menggunakan kata dan ayat yang sesuai untuk menyatakan
sesuatu permintaan
Fokus sampingan

: 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan

dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca .


Aras 1 i. Membaca perkataan, frasa dan ayat yang mengandung ayat tunggal
dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang betul.
Fokus sampingan

: 10.3 Membuat ringkasan daripada bahan yang didengar

atau dibaca.
Aras 2 i. Mencatat isi daripada pelbagai bahan yang dibaca.

Kemahiran Bahasa : Mendengar dan bertutur, membaca dan menulis.


Sistem Bahasa

: Tatabahasa

Ilmu

: Matematik, Pendidikan Moral

Nilai

: Kesederhanaan dan rasional, berhemah tinggi, keberanian

Kemahiran Bernilai Tambah(KBT)


Kemahiran Berfikir :Menjana idea, menghubungkait dan menilai
Kemahiran Belajar : mengingat,memproses dan mencatat
Kecerdasan Pelbagai: Verbal-linguistik, kontekstual
Pengetahuan Sedia Ada: Murid pernah melihat gambar bank atau pergi
ke bank.
Murid dapat menyatakan maklumat tentang
wang dan bank.
BBB

: Video kanak-kanak menabung, petikan kebaikan

menabung, gambar di bank dan borang penilaian.

Isi pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan

Catatan

Soalan

Pembelajaran
Set induksi (5 min)

BBB- Video

1.Apa yang boleh


dilakukan jika terdapat
lebihan wang saku?
- menyimpan
2.Apakah kegunaan
tabung?
-simpan duit

1) Guru menunjukkan contoh


tabung kepada murid
2) Murid bersoal jawab
dengan guru.

KB- menghubung
kait
KP- VerbalLinguistik

3) Guru mempersembahkan
video dan seterusnya
meminta murid menyatakan

3.Apakah cara paling

tajuk pelajaran yang sesuai

selamat untuk

pada hari ini.

menyimpan wang?
-di bank

4) Guru mengaitkan jawapan


dengan tajuk pelajaran
pada hari ini iaitu

4. Apakah

Amalan Menabung

kelebihannya
menyimpan wang di
bank?
Tajuk pelajaran pada
hari ini adalah
Amalan Menabung
Langkah 1(20 minit)
Lakonan murid

tunggal

mengikut watak yang

1) Guru menunjukkan gambar

telah diberikan dalam

situasi di sebuah bank.

kumpulan.

BBB- Gambar

Nilai Keberanian.

2) Murid dikehendaki
membentuk 4 kumpulan.
3) Guru akan memberikan 2
watak kepada setiap

Sistem Bahasa
Ayat Tanya

kumpulan.
4) Guru akan bertanyakan
soalan berdasarkan watak
yang terdapat dalam
gambar.
5) Setiap kumpulan
dikehendaki menghantar 2
orang wakil untuk
melakonkan watak.
6) Borang penilaian
diedarkan.
7) Murid diminta menilai
lakonan rakan dengan
menggunakan borang
penilaian yang diberikan.
Langkah 2(10 min)
1) Guru mengedarkan petikan
kebaikan menabung
kepada semua murid.
2) Guru meminta murid
membaca petikan teks
dengan bacaan yang kuat.
3) Di dalam kumpulan asal,
guru akan menyuruh
seorang wakil daripada
setiap kumpulan
membacakan petikan di
hadapan kelas.
4) Guru membimbing murid-

BBB Petikan teks

murid semasa membaca


dan membaiki kelemahan
murid.

Soalan

Langkah 3 (10 min)

1.Siapa pernah pergi


menyimpan duit di
bank?

KB-Membuat
keputusan.

1) Guru meminta murid


mencatat isi yang telah

KP-Interpersonal
Nilai -

dibaca oleh rakan dengan


2.Senaraikan bank

menggunakan bentuk

yang terdapat di

grafik.

Malaysia?
.

2) Setiap kumpulan
dikehendaki menggunakan
grafik yang berlainan dalam
mencatat isi.
Penutup (5 min)

Kognitif

Nilai:
Rasional,berhemah

Murid mengimbas

1) Murid diminta menyatakan

kembali apa yang

perkara-perkara yang telah

dipelajari

dipelajari.
2) Guru memberikan pujian

Sosial

kepada semua murid yang aktif

Murid belajar sambil

dalam perbincangan.

melakukan aktiviti.

3) Guru mengucapkan terima


kasih kerana murid
memberikan perhatian.

tinggi
