Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TINGKATAN 3

Kelas

: Tingkatan 3 Prihatin

Tempoh

: 80 Minit

Bilangan Pelajar

: 34 orang

Mata pelajaran

: Sains

Tema

: Pengurusan dan Kesinambungan Hidup

Bidang Pembelajaran : Respirasi.

Objektif Pembelajaran : Menyedari Kepentingan Kesihatan Sistem Respirasi.


Hasil Pembelajaran

Sikap Saintifik dan


Nilai Murni
Pengetahuan
Perlu Ada

: Di akhir pengajaran ini, murid dapat :


a) Menyenaraikan bahan-bahan yang memberi kesan buruk terhadap sistem respirasi.
b) Menerangkan kesan-kesan bahan pencemar terhadap sistem respirasi.
c) Menyenaraikan penyakit-penyakit yang memberi kesan terhadap sistem respirasi..
d) Mengamalkan tabiat yang baik untuk meningkatkan kualiti udara.
: a) Bersyukur
b) Hormat menghormati dan bekerjasama
c) Menghargai dan mengamalkan kebersihan dan hidup yang sihat.
: a) Pelajar perlu tahu bahaya bahan-bahan pencemar seperti asap rokok terhadap sistem respirasi manusia.
b) Pelajar perlu tahu kepentingan menjaga kebersihan dan pentingnya meningkatkan kualiti udara.

Keperluan Khas

: a) Sebuah Laptop dan satu projektor LCD.


b) Bahan-bahan dan radas ujikaji untuk mengkaji kesan merokok keatas sistem respirasi manusia.

Persediaan Guru

: a) Persembahan power point untuk menerang dan membincangkan mengenai ;


i.
Bahan-bahan pencemar dan kesannya terhadap sistem respirasi manusia.
ii.
Jenis-jenis penyakit yang memberi kesan terhadap sistem respirasi.
iii.
Cara-cara meningkatkan kualiti udara.
b) Radas dan bahan eksperimen untuk mengkaji kesan merokok ke atas sistem respirasi.

Langkah

Isi Pelajaran

Permulaan

Kaedah Penyampaian

Catatan

Guru dan pelajar membaca dan mengaminkan doa


Guru menyediakan peralatan pembelajaran dan pengajaran

Set Induksi

Langkah 1

Pengenalan kepada
tajuk.

Menayangkan gambarajah sistem respirasi manusia


Menggunakan laptop dan LCD.

Mengingat kembali
pelajaran
Yang lalu mengenai
struktur
sistem respirasi
manusia dan
laluan udara melalui
saluran
pernafasan.

Pelajar diminta untuk menjawab soalan-soalan berikut;


1) Namakan organ-organ yang terlibat dalam sistem respirasi
Berdasarkan rajah yang dipaparkan.
2) Terangkan laluan udara melalui organ-organ respirasi.
3) Apakah yang akan berlaku jika kita terganggu.

Penerangan
mengenai bahanbahan dan punca
pencemaran yang
memberi kesan
terhadap sistem
respirasi.

Menggunakan video untuk menayangkan gambar-gambar


Asap kilang, asap kenderaan, pembakaran sampah, asap merokok dan
kejadian jerubu.

Tajuk pelajaran hari ini diperkenalkan.

Strategi P&P :
Pemerhatian
Kaedah : Kelas
Teknik : Soal jawab
Alat : Laptop, LCD
Kemahiran : Kritis &
Kreatif
Nilai : Bersyukur atas
nikmat kesihatan
yang baik.

Strategi P&P :
Pemerhatian
Kaedah : * Kelas
* Individu
Pelajar diminta untuk memadankan bahan-bahan kimia yang diberikan dengan Teknik : Penerangan
gambar-gambar yang ditayangkan, seperti nikotin, tar, sulfur dioksida, karbon Alat : Laptop, LCD
dioksida, karbon monoksida, habuk dan debu.
Kemahiran : Kritis &
Kreatif
Nilai : Menghargai
kebersihan dan
kesihatan.

Langkah 2

Penerangan
mengenai jenisjenis penyakit yang
melibatkan sistem
respirasi disebabkan
oleh bahan-bahan
pencemar dalam
langkah 1

Menggunakan laptop dan LCD untuk menunjukkan gambar jenis-jenis


penyakit yang melibatkan sistem respirasi.
Pelajar diminta untuk mengenalpasti jenis-jenis penyakit yang digambarkan
seperti, asma, kanser paru-paru, bronkitis dan emfisema peparu.
Pelajar diminta memberikan kaedah-kaedah untuk meningkatkan kualiti
udara.

Strategi P&P :
Pemerhatian
Kaedah : * Kelas
* Individu
Teknik : Penerangan
Alat : Laptop, LCD
Kemahiran : Kritis &
Kreatif
Nilai : Menghargai
kesihatan.

Langkah 3

Menjalankan
eksperimen

Guru menunjukkan satu eksperimen untuk mengkaji kesan merokok ke atas


sistem respirasi.

Strategi P&P :
Pemerhatian

Pelajar dibekalkan dengan bahan cetakan yang mengandungi soalan-soalan


yang perlu dijawab berdasarkan eksperimen yang ditunjukkan.

Kaedah :
Mengeksperimen
Teknik : Tunjukcara
Alat : Radas dan bahan
kimia
Kemahiran : Kritis
& Kreatif
Nilai : Jujur dan yakin.

Langkah 4

Perbincangan dalam Pelajar membentuk enam kumpulan dan melantik seorang ketua.
kumpulan:
Setiap kumpulan diarahkan membincang dan menjawab soalan yang diberi
Kesan merokok ke
berdasarkan eksperimen yang diperhatikan
atas sistem
a) Apakah tujuan eksperimen itu?
respirasi.
--------------------------------------------------------------------------------------------b) Apabila rokok dinyalakan, nyatakan pemerhatian-pemerhatian
berikut,
i)

Suhu :
_______________________________________________

ii)

Kapas putih :
_______________________________________________
Penunjuk hidrogen bikarbonat :
_______________________________________________

iii)

c)Nyatakan kandungan dalam asap rokok yang menyebabkan


perubahan pada
i)
Termometer :______________________________________
ii)
Kapas putih :______________________________________
iii)
Penunjuk hidrogen karbonat:_________________________
d) Apakah kesimpulan yang dapat dibuat daripada eksperimen itu
______________________________________________________
Guru bertindak sebagai fasillitator.

Strategi P&P :
Kaedah : Kumpulan
Teknik : * Perbincangan
* Bimbingan
Alat : Bahan cetak
Kemahiran : Kritis
& Kreatif
Nilai : Tolong menolong

Langkah 5

Pembentangan

Minta ketua setiap kumpulan membentangkan hasil perbincangan yang


dijalankan.
Buat ramalan berdasarkan situasi yang diberi hasil pembentangan kumpulan
Contoh :
Apakah yang diwakili oleh kapas putih dalam eksperimen itu?
Apakah yang akan berlaku keatas organ respirasi tersebut?

Rumusan

Kesimpulan

Edarkan soalan dan minta pelajar menjawab soalan berkaitan keseluruhan


tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
Guru membincangkan kembali apa yang dipelajari hari ini.

Strategi P&P :
Hipotesis
Kaedah : Kelas
Teknik : * Penerangan
*
Sumbangsaran
Alat : Bahan cetak
Kemahiran : Kritis
& Kreatif
Nilai : Hormat
menghormati.
Strategi P&P :
Kaedah : Kelas
Teknik : Bimbinngan
Alat : Bahan cetak
Kemahiran : Kritis
& Kreatif
Nilai : Bersyukur.

Penutup

Membina Buku
Skrap

Murid diarah membuat buku skrap dengan mengumpulkan gambar dari


akhbar atau majalah mengenai kesan buruk bahan-bahan pencemar ke atas
sistem respirasi sebagai kerja rumah.
Minta seorang murid memimpin membaca tasbih kifarah dan surah al Asr.

DISEDIAKAN OLEH : PANITIA SAINS SMK SYED IBRAHIM.
