Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

Mata Pelajaran

: Bahasa Melayu

Tahun

: 4 Arif

Bil. Murid

: 30 orang

Tema

: Sentiasa Berhemat Kita Selamat

Tajuk

: Kemalangan Jalan Raya

Tarikh

: 27 April 2012

Masa

:10.35 pagi hingga 11.05 pagi (30 minit)

Objektif

: Pada akhir pelajaran murid dapat :

1) Menyenaraikan lima kata kerja berdasarkan gambar bersiri yang ditayangkan..


2) Murid dapat menulis lima ayat yang gramatis berdasarkan gambar..
Fokus Utama :
8.4

Membina dan membina ayat topik dan ayat huraian berdasarkan sesuatu perkara.

Aras 1 (ii) Mengenal pasti isi yang sesuai dengan tajuk.


Fokus Sampingan
1.2

Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila.

Aras 1(iii) Memberikan respon yang sesuai terhadap soalan yang dikemukakan.

Kemahiran Bahasa : Mendengar dan bertutur, membaca dan menulis.

Sistem Bahasa

: Kata Kerja : menunggang basikal, melanggar, memandu,


terlantar, melawat.

Ilmu

: Pendidikan Keselamatan Jalan Raya.

Nilai

: Berhati-hati, mematuhi peraturan.

Kemahiran Bernilai Tambah (KBT) :


Kemahiran Berfikir

: Menghubungkaitkan, menciri, mengimbas kembali,


menilai, penjanaan idea.

Kecerdasan Pelbagai

: Interpersonal

Pembelajaran Kontekstual: Mengaitkan isu keselamatan dengan pengalaman sedia


ada.
Pengetahuan Sedia Ada

: Murid sudah mengetahui tentang cara-cara menjaga

keselamatan di jalan raya.


Bahan Bantu Belajar

: Komputer riba, sambungan Internet, LCD, video animasi dari

youtube.

LANGKAH /
MASA

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN


PEMBELAJARAN

CATATAN

SET
INDUKSI
(3 min)

Tayangan video
pendek tentang
keselamatan di
jalan raya.
Pepatah:
Malang Tidak
Berbau.

1. Guru menayangkan video klip


dari youtube tentang keselamatan
di jalan raya.

KB :
Menghubungkaitkan,
Menciri.

2. Guru bersoal jawab dengan murid


tentang pengajaran dan nilai murni
daripada video klip tersebut.

BCB : mendengar aktif

3. Guru mengaitkan isi video dengan


tajuk pelajaran.

BBB : video klip animasi dari youtube


http://www.youtube.com/watch?
v=sPTVn4hzMd0
Ilmu:
Pendidikan Keselamatan Jalan Raya (PKJR)

LANGKAH 1
(5 min)

Kata kerja
berdasarakan
gambar yang
dipaparkan.
- Kata kerja:
menunggang
berbual-bual
melanggar
membantu
terlantar

1.Guru menayangkan gambar bersiri


daripada persembahan powerpoint
kepada kelas.

KB : Menjana idea

2.Guru meminta murid menyenaraikan


kata kerja daripada gambar bersiri yang
ditayangkan.

BBB : Persembahan powerpoint :


Kemalangan Jalan Raya

BCB : mencatat

Nilai : berhati-hati
3.Guru meminta murid membacakan
kata kerja yang telah disenaraikan
kepada kelas.

Ilmu : Pendidikan Keselamatan Jalan Raya


(PKJR)

LANGKAH 2
(7 min)

Membina ayat
majmuk daripada
kata kerja yang
telah
disenaraikan:

1. Guru meminta murid membina ayat


berdasarkan kata kerja yang telah
disenaraikan secara lisan

KB : Menjana idea

2. Murid diminta membaca ayat-ayat


yang telah dibina kepada kelas.

BBB : Persembahan powerpoint :


Kemalangan Jalan

BCB : mencatat

Kata kerja
Raya
3.Murid yang lain diminta mendengar
dengan teliti dan sama-sama
membetulkan kesilapan sekiranya ada.

KP : Intrapersonal.
Nilai: kerjasama,
berhati-hati
Ilmu:
Pendidikan Keselamaatan Jalan Raya (PKJR).

LANGKAH 3
(10 min)

Membina ayat
berdasarakan
gambar secara
bertulis.
Perbendaharaan
kata:
menunggang
berlanggar
meluru
membantu
melawat

1. Guru mengedarkan latihan lembaran


kerja kepada kelas.
2. Guru menayangkan persembahan
powerpoint tentang panduan membina
ayat bahagian A.
3. Murid diminta membina ayat secara
bertulis berdasarkan gambar pada
lembaran kerja yang diedarkan.

KB : Mengimbas
kembali,
menghubungkait,
penjanaan idea
BCB : mencatat
BBB :
Gambar kemalangan jalan raya (lampiran 1)
KP : Interpersonal.

4. Murid menulis lima ayat yang gramatis


berdasarkan gambar.

Nilai: berhati-hati

Ilmu:
Pendidikan Keselamatan Jalan Raya (PKJR)

PENUTUP
(5 min)

Penutup kognitif
Membuat
rumusan isi
pelajaran.
Penutup sosial
Memberi nasihat
dan nilai-nilai
murni.

1. Guru menayangkan video pendek dari


youtube tentang akibat jika tidak
mematuhi peraturan jalan raya..
2. Guru membuat kesimpulan tentang
pembelajaran.
3. Guru memberi nasihat dan peringatan
kepada murid-murid supaya sentiasa
berhati-hati kerana malang tidak berbau
dan kemalangan tidak mengenal usia.

Nilai:

berhati-hati
mematuhi
peraturan
jalan raya

BBB::
Video klip animasi
http://www.youtube.com/watch?v=2c_5NDRtkM&NR=1&feature=endscreen
Ilmu:
Pendidikan Keselamatan Jalan Raya (PKJR)
