Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENGAJARAN MAKRO

Tarikh/Hari:

10.10.2012/ Rabu

Kelas

4 Elit

Masa

M/Pel

Sains

Bil.Pelajar:

Tajuk

Konduktor atau Penebat

Objektif

Pada akhir P&P, murid dapat:-

8.15 8.45 pagi


20 orang

1)Menamakan bahan konduktor dan penebat haba.


2)Membezakan antara bahan penebat dengan bahan konduktor haba.
3)Menyenaraikan contoh objek penebat dan konduktor haba
Pengetahuan Sedia Ada :

Pelajar mengetahui bahawa bahan logam adalah konduktor.

Konsep

Konduktor haba yang baik juga adalah konduktor elektrik yang baik.

Bahan

air panas,bikar, paku besi, klip kertas, duit syiling, straw,gelang getah, skru
pemadam dan pen.

Nilai

Bekerjasama , bertolak ansur

Kemahiran :
Kognitif (Kemahiran Proses Sains) berkomunikasi,memerhati, mengelas
Psikomotor( Kemahiran Manipulatif Sains) mengendalikan bahan konduktor dan penebat
dengan berhati-hati supaya tidak berlaku kecederaan.
Sosial bekerjasama, bertolak ansur

Langkah/Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran Pembelajaran


Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
1.Guru mengulang 1. Murid beri

Set Induksi
(5 min)

Mengingat semula kaji topik yang lalu respon terhadap


tentang bahan dandengan bersoal
ciri-ciri bahan

Catatan

KPS:Komunikasi

soalan guru

jawab dengan

dengan mengingat Nilai:-

murid tentang

semula.

bahan dan ciri-

Bertolak ansur
Menghormati

cirinya
KPS:Perkembangan

Membezakan

1)Guru masukkan

Berkomunikasi,

1
Pencetusan
Idea

antara konduktor 2 jenis sudu ke


atau penebat

Meramal,

dalam air panas.


a)Sudu plastik

(8 min)

Bikar A.

Nilai:-

b)Sudu logam

Bekerjasama,

Bikar B.

Bertolak ansur,
Mengikut arahan.

2)Guru
murid

minta
meramal

1)Murid ramal
sudu
keadaan sudu.
selepas direndam
keadaan
ke

dalam

air

panas.
2)Murid

diminta

sentuh kedua-dua
sudu

tersebut2)Murid sentuh

dengan

berhati-sudu tersebut

hati.

dengan arahan
guru.

3)Guru bersoal
jawab:2)Murid beri
a)Apa yang kamurespon terhadap
rasa

pada

sudusoalan guru.

plastik dan sudu


logam setelah ia
direndam

ke

dalam air panas?


b)Mengapa?
4)Berdasarkan
jawapan

murid,

guru

buat

peneguhan

dan

kaitkan tajuk pada


hari

ini

iaitu

Konduktor

atau

Penebat.
5)Guru
murid

minta
senaraikan

secara

lisan

beberapa

objek

konduktor

dan

penebat

yang
dalam5)Murid
senaraikan

terdapat
kehidupan

seharian mereka. beberapa objek


konduktor dan
penebat secara
lisan
Perkembangan Mengenal
2
Penstrukturan

dan

pasti1)Guru

memberi1)Murid

mengelasarahan

objek

Semula Idea

konduktor

(12 min)

penebat.

KPS:-

kepadamendengar

berupamurid

Menjalankan

kaedahpenerangan guru. eksperimen,

ataumenjalankan

mengelas.

eksperimen.
KM:2)Setiap kumpulan

Mengendalikan

dibekalkan dengan

radas

beberapa

baik.

objek

dengan

logam dan bukan


logam.

Nilai:
Bekerjasama

3)Guru
murid

minta
masukkan

objek-objek

2)Murid

jalankan

tersebut ke dalameksperimen dalam


kumpulan.
air panas
dalam kiraan 20

dan

menyentuh

objek-objek

itu

untuk mengetahui
hasilnya.
4)Guru

minta

murid catat hasil


eksperimen

ke

3)Murid catat hasil


borang
dapatan
yang diedarkan.
kumpulan.
dalam

5)Wakil

setiap

kumpulan diminta
membentang hasil
dapatan mereka. 4)Wakil kumpulan
bentang
hasil
6)Guru

buat

dapatan mereka.

rumusan.

Penutup

Membuat

1)Guru beri soalan1)Murid

Membuat

kesimpulan

kuiz

Rumusan

bahawa

bahanbertulis

logam

adalahsemua murid.

(5Min)

jawabPentaksiran

secarasoalan kuiz secaraterhadap


kepadaindividu.

kefahaman murid

konduktor haba
2)Guru
yang baik.

bincang

jawapan dengan

2)Murid

murid.

jawapan bersama
guru.

semak

3)Guru

merumus

dan

membuat

kesimpulan
pelajaran.

BORANG PEMERHATIAN
Tulis jawapan yang betul berdasarkan eksperimen yang telah anda
jalankan.

OBJEK

Paku Besi
Straw
Duit Syiling
Pemadam
Klip Kertas
Pen
Gelang Getah
Skru

KONDUKTOR/PENEBAT

PANAS/SEJUK

SOALAN KUIZ
1.Apakah yang dimaksudkan dengan konduktor?
A)

Bahan yang mengalirkan haba atau elektrik.

B)

Bahan yang mengalirkan air

C)

Bahan yang mengalirkan minyak.

2 .Bahan terbaik bagi konduktor haba atau elektrik ialah.


A) Getah

B)Kayu

C)logam

3 .Berikan 3 contoh objek konduktor


i)
ii).
iii)..

4. Apakah yang dimaksudkan dengan penebat?


A) Bahan yang tidak mengalirkan elektrik atau haba.
B) Bahan untuk mencuci.
C) Bahan untuk membakar

5. Berikan 4 contoh objek penebat.


i).
ii).
iii).
iv).

E-melkan IniBlogThis!Kongsi ke TwitterKongsi ke Facebook


Tiada ulasan:
Catat Ulasan
Laman utama
Langgan: Catatan (Atom)

Halwa Telinga

Gratisan Musik

MAKLUMAT DIRI
NAMA: ANITA BINTI ISMAIL
NO MATRIK: D20112055041
SUBJEK: KRT 3013 - TEKNOLOGI MAKLUMAT SEKOLAH RENDAH
NAMA TUTOR E-LEARNING: EN. HAFIZUL FAHRI BIN HANAFI

Mengenai Saya

eeta ismail
Lihat profil lengkap saya

Arkib Blog

2012 (6)
o Disember (1)
o

November (1)

Oktober (4)

Pembudayaan ICT di SK Matang Jelutong

Fakta Sains Mengenai Haiwan

Fakta Sains Tentang Tumbuhan

Fakta Sains Tentang Manusia

Pengikut
Jumlah Paparan Halaman
1,463

KALENDAR HIJRIAH

ASMA UL-HUSNA

JADUAL WAKTU SOLAT


Waktu Solat Malaysia
Perak Zon 2 - Kerian, Larut Matang, Selama
Imsak
:
05:38

Subuh
:
05:48

Syuruk
:

07:01

Zohor
:
13:08

Asar
:
16:19

Magrib
:
19:09

Isya
:
20:18

30-Sep-2013
24 Zulkaedah, 1434
Pilihan Pengguna
waktusolat.net

MUTIARA KATA

MAKLUMAT TERKINI

kementerian Pelajaran Malaysia

Bahagian Pembangunan Kurikulum

Pentaksiran Berasaskan Sekolah

NKRA pendidikan

1 Murid 1 Sukan

MBMMBI

Facebook KPM

Eduweb TV
.

Templat Picture W
