Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU
KSSR TAHUN 4

HIDUP BEBAS TANPA DADAH


DISEDIAKAN OLEH:
ROZAIRIN BIN

TEMA

KESIHATAN

TAJUK

Hidup Bebas Tanpa Dadah

MASA

8.30 pagi 9.30 pagi

STANDARD
PEMBELAJARAN

4.4.2 membina sajak secara terkawal dan mendeklamasikannya dengan sebutan


dan intonasi yang betul dan jelas secara didik hibur

OBJEKTIF

Pada akhir pengajaran, murid dapat :


1 melengkapkan sajak dengan perkataan yang sesuai
2- mendeklamasi sajak yang dibina dengan sebutan jelas dan intonasi yang betul
secara didik hibur

PENGISIAN KURIKULUM

Ilmu : Pendidikan kesihatan/Sivik


Nilai : Kasih Sayang, Menghargai
EMK : Kreativiti dan Inovasi
KB: Menjana Idea
BCB : Mendengar dengan berkesan
TKP : Verbal Linguistik

SISTEM BAHASA

Kosa kata : Mengkhayalkan, hina , sejahtera dan bersua

BAHAN BANTU BELAJAR

Petikan, kad gambar, video, lembaran kerja

PENILAIAN PENGAJARAN
DAN PEMBELAJARAN

Murid dapat melengkapkan dan mendeklamasikan sajak dengan sebutan yang


jelas dan intonasi yang betul.

Langkah/
Masa

Isi pelajaran

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan

Set Induksi
(5 minit)

Mendengar

1. Murid mendengar contoh rakaman


deklamasi sajak

Ilmu :
Kesihatan

Rakaman sajak
EMK : ICT
BCB :
mendengar
dengan
berkesan
Lampiran 1
Perkemban
gan
Langkah 1
(7 minit )

Berbincang

1. Murid dibimbing menyatakan


maklumat yang terdapat dalam sajak
yang telah mereka dengar.
- mesej yang terkandung dalam
sajak tersebut
- nilai yang dimuatkan dalam sajak
ini.
- kesan penyalahgunaan dadah
- kesihatan yang terjejas
- hilang pekerjaan
- jenayah meningkat

Nilai : Kasih
Sayang
Ilmu : Sivik
KB: Menjana
Idea
Lampiran 2

Langkah/
Masa

Isi pelajaran

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan

Langkah 2
(10 minit)

Membina sajak
secara terkawal

Perbincangan
1. Murid secara berkumpulan dibimbing
membina sajak berkenaan anti
dadah secara terkawal iaitu
menukarkan beberapa perkataan
dalam sajak yang diberi dengan
perkataan lain yang sesuai.
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk
memahami sajak yang dibina
3. Murid secara individu, berpasangan
dan kumpulan diminta
mendeklamasi sajak yang diubah
suai dengan sebutan dan intonasi
yang betul dan jelas secara bergilirgilir

Nilai :
kasih
Sayang,
Mengharg
ai

1. Murid melengkapkan sajak


berdasarkan tema dadah dengan
ayat sendiri.
2. Murid mendeklamasikan sajak yang dibina dengan
sebutan dan intonasi yang betul secara didik hibur.
3. Guru menilai kreativiti dalam pemilihan kata yang
kreatif dalam kandungan sajak.

EMK :
Kreativiti
dan
Inovasi

Langkah 3

Penilaian

EMK :
Kreativiti dan
Inovasi
TKP : Verbal
Linguistik

Lampiran 3

Langkah/
Masa

Isi pelajaran

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

PENUTUP
(5 minit)

Rumusan

1. Guru membuat rumusan terhadap


apa yang telah dipelajari pada hari
ini.
2. Guru meminta seorang murid
mendeklamasikan sajak

Catatan
