Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

TARIKH/HARI

BAHASA MALAYSIA
1 April 2015 ( Rabu )

MASA

1.50 - 3.20 ( 1 jam )

KELAS

1 Dedikasi

BIL MURID

/40

TEMA

Bersih Dan Sihat

TAJUK

Bersihkan Diri ( Kata Ganti Nama Diri )

SK

5.1, 1.4

SP

5.1.3, 1.4.3

OBJEKTIF

Pada akhir pelajaran, murid dapat:

PENGISIAN
KURIKULUM

1.

Mengisi tempat kosong dengan kata ganti nama diri


sekurang-kurangnya 7 daripada 10 soalan dengan betul.

2.

Menggunakan kata ganti nama diri pertama dan kedua


dengan betul dalam situasi tidak formal secara
bertatasusila.

Ilmu : Pendidikan Moral dan pendidikan kesihatan


Nilai : Kebersihan, tanggungjawab dan bersyukur
KBT : Mendengar dengan berkesan (BCB)
KB : Menjana idea
KP : Verbal Linguistik

PENGGABUNG

Lisan. bacaan dan tulisan

JALINAN
PENGETAHUAN SEDIA
ADA

Murid pernah menggunakan kata ganti nama diri dalam


percakapan seharian.

MEDIA PENGAJARAN

Buku teks, kad perkataan, buku tulis dan buku aktiviti.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


LANGKAH

Set Induksi
( 5 minit )

ISI PELAJARAN
Contoh soalan:
1.Mengapakah
Danial dan Hana
menggunakan
perkataan saya
ketika
memperkenalkan
diri?

Langkah 1
( 15 minit )

AKTIVITI

CATATAN

1. Guru memanggil dua orang murid ke


hadapan kelas untuk memperkenalkan
Diri.
2. Guru bersoaljawab dengan murid.
3. Guru mengaitkan dengan tajuk pelajaran
hari ini.
1. Murid membuka buku teks (m/s 29 ).

Buku teks

2. Guru dan murid bersoaljawab tentang


gambar.
3. Murid mengikut bacaan guru.
4. Murid membaca dialog secara
berpasangan dengan sebutan dan
dan intonasi yang betul dengan
bimbingan guru.
5. Guru memilih 2 pasangan untuk
Melakonkan dialog di hadapan kelas.

Langkah 2
( 10 minit )

Contoh kata ganti


nama diri pertama

1. Guru meminta murid membaca


perkataan yang dicetak dengan warna
biru.

Buku teks

- saya
- kita
- kami
- beta
- hamba

Langkah 3
( 25 minit )

Kad
perkataan

3. Guru bersoaljawab dengan murid


tentang maksud perkataan berwarna
Biru.

Contoh kata ganti


nama diri kedua
- kamu
- awak

4. Guru menerangkan tentang kata ganti


nama diri pertama dan kedua.

Contoh situasi:

1. Guru membahagikan murid kepada 6


kumpulan.

Buku teks

2. Setiap kumpulan diberikan satu situasi.


Murid dikehendaki berbual dengan
menggunakan kata ganti nama diri
berdasarkan situasi yang diberikan oleh
guru.

Kad
perkataan

- di dalam kelas.
- Ketika membeli
makanan di kantin
- semasa di kedai.
buku.
- Ketika mengajak
kawan ke kantin.
- Ketika
Menyampaikan
Pesanan guru.
-

Langkah 4
( 30 minit )

2. Murid mengeja dan menyebut perkataan


yang berwarna biru.

Peta bulatan

3. Setiap kumpulan dikehendaki


Melakonkan dialog di hadapan kelas.
4. Guru membimbing murid menggunakan
Kata ganti nama diri dengan betul.

1. Guru membimbing murid membina peta


bulatan pada papan putih.
2. Murid menyalin peta bulatan di dalam
buku tulis.

Buku tulis

3. Murid melengkapkan tempat kosong


dengan kata ganti nama diri yang betul
di dalam buku aktiviti ( m/s 30 ).

Buku aktiviti

4. Guru dan murid berbincang tentang


jawapan.
5. Murid membuat pembetulan bagi

jawapan yang salah

Penutup
( 5 minit )

1. Guru bersoaljawab dengan murid.


2. Guru dan murid bersama-sama
merumuskan isi pelajaran hari ini.
