Anda di halaman 1dari 18

1.

0 Penyediaan Rancangan Pengajaran Harian ( RPH) mengikut bidang pengajian dengan


mengintegrasikan elemen Seni Visual, Muzik dan Pergerakan.

1.1 Rancanngan Pengajaran Harian

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2


Tahun

: 2 Arif

Bilangan Murid

: 30 Orang

Tarikh /Hari

: 20 Ogos 2014

Masa

: 9.10 10.10 pagi

Hari

: Isnin

Tema

: Saya Anak Malaysia

Tajuk

: Bunga Raya

Fokus Utama

STANDARD
KANDUNGAN

Membina dan menulis perkataan , frasa,


ayat dengan betul

3.3.4

membina dan menulis ayat tunggal dan


ayat majmuk berdasarka grafik dengan
betul.

STANDARD
KANDUNGAN

4.1

Memahami unsur seni dalam lagu


melalui nyanyian secara didik hibur.

STANDARD
PEMBELAJARAN

4.1.1

Menyebut seni kata lagu dengan jelas


melalui nyanyian secara didik hibur.

STANDARD
PEMBELAJARAN

Fokus
Sampingan

.
3.3

Objektif : Pada akhir proses pengajaran ini, murid dapat:


i.
ii

Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan gambar bunga raya.
Menyebut seni kata lagu dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonansi yang betul
mengikut irama lagu.

iii

Menghasilkan gambar bunga raya dengan teknik kolaj .

Pengisian Kurikulum/ Elemen Merentas Kurikulum

Ilmu

: Pendidikan Muzik, Pendidikan Seni Visual dan PJK

Nilai Murni

: Kesyukuran, Keberanian, Petriotisme,kerjasama

Strategi
KB
TKP

: Menghubung kait
: Verbal linguistik. Interpersonal , kinestatik

, Verbal linguistik, Intrapersonal,

muzik dan
BCB

Kinestatik
: Mengumpul maklumat dan memproses maklumat tentang lirik lagu

Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan amalan kebudayaan


Kreatif dan inovasi
EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi : memerhati dengan bertujuan dan menghasilkan banyak
idea
Sistem bahasa
Tatabahasa : Ayat penyata
Kosa kata

: mekar, tumbuh,berseri,pertiwi

Bahan Bantu Belajar : Komputer riba, Rakaman lagu,LCD, Slaid Lirik Lagu Bunga Raya, Kolaj
bunga raya
Pengetahuan Sedia Ada:
Murid telah mengetahui dan mengenal bunga raya, bunga kebangsaan Negara Malaysia.

Langkah /
masa
Induksi
Set (5
minit)

Isi pelajaran

Aktiviti pengajaran dan


pembelajaran

Catatan
BBB

Topeng Bunga Raya

1. Seorang murid memakai

Topeng
Bunga Raya

topeng bunga raya berjalan


bersama guru.
2. Murid tersebut

Teknik
-Soal jawap

memperkenalkan diri dengan

- Perbincangan

memberikan satu teka teki.


3. Murid murid lain

TPK

mendengar teka teki dengan


Pantun Teka teki

telitin dan meneka jawapan


teka-teki tersebut.
4. Murid dan guru bersoal-

Tumbuh melata penyeri taman,

jawab tentang bunga raya dan

Lima kelopah merah warnanya,

mengaitkan dengan tajuk

Cuba teka wahai teman,-teman,

pelajaran hari ini.

Verbal
Visual
Kinestetik
Interpersonal
BCB
K. mendengar
k. bertutur

Bunga Kebangsaan apa


namanya?

NILAI MURNI:
Menghormati
Pembelajaran
Kontekstual

Menghubungk
ait kan dengan
pengalaman
dalam kehidupan

Langkah 1
(10 minit)
Video dan lirik lagu Bunga
Raya

1. Murid mendengar lagu


Bunga Rayayang ditayangkan.
2. Murid melihat seni kata
lagu yang dipaparkan.

Nyanyian Lagu Bunga Raya


Lirik Lagu Bunga Raya

3..Murid menyanyikan lagu


Bunga Raya dengan

Kembang mekar di waktu pagi


Warna merah gagah berani
Bunga raya bunga pertiwi
Hidup subur merata-rata
Menghiasi kota dan desa

3.

Menghubung
kait
KP

memakai topeng bunga raya


Kinestetik
dan melakukan pergerakan
mengikut lirik dan irama lagu.
BCB
3.Murid lain menyanyi lagu

K. mendengar

sambil mengikut gerakan


...

KB

Muzik

4. Seorang murid diminta

Kebanggaan rakyat semua


Bunga raya bunga negara

Rakaman
lagu
LCD

Verbal linguistik

bimbingan guru.

Bunga Raya merah berseri

BBM

k.

murid yang memakai topeng

bertutur

bunga raya mengikut irama


dan lirik lagu.

Nilai Murni

Hormatmenghormati

Kasih sayang

Pembelajaarn
kontekstual
Menghubun
gkaitkan
pengalaman
di
taman bunga.

Langkah 2

BBB

( 10 minit)
Slaid Lirik Lagu

1. Murid ditunjukkan slaid


Lirik lagu bertajuk Bunga

- Slaid
Lirik
Lagu Bunga Raya

Raya
Bunga Raya

2. Murid membaca lirik lagu


dengan nada dan intonansi
yang betul dengan bimbingan

TKP
-Verbal linguistik
-kecerdasan muzik
- Interpersonal

guru.
Contoh: Kosa kata yang

3. Murid membaca kuat lirik

berkaitan dengan Gambar / Lirik

lagu Bunga Raya dengan

Lagu:

BCB
- K. bertutur
- K. membaca

dengan nada dan intonansi


mekar

yang betul serta lancar secara

merah
berseri

kelas dan kumpulan .

Teknik

3. Murid diminta

gagah

mengenalpasti dan

pertiwi

menyenaraikan kosa kata

subur

dalam lirik lagu Bunga Raya

Kota

perbincangan
Nilai Murni
Kesyukuran
keberanian

Desa
P

Rakyat

KB
Menjana idea
menghubungkait

Langkah 3
( 20 minit)

Kolaj Bunga Raya

1. Murid ditunjukkan sampel


Kolaj Bunga Raya .

BBM

Hasil Kolaj

2. Guru dan murid bersoal


jawab tentang sampel kolaj
bunga raya yang ditunjukkan.
3. Guru menerangkan cara-

Bunga Raya
Monting
board,span
getah,gunting,gam

cara membuat kolaj bunga


raya.
4. Murid diagihkan kepada lima
kumpulan. Setiap kumpulan
diberikan bahan-bahan untuk
membuat kolaj bunga raya.
5. Murid murid melakukan

KP
Verbal Linguistik
Intrapersonal
TKP
-Visual
-Verbal

aktiviti melakar
gambar,menggunting dan
menampal bentuk lakaran pada

linguistik
- kinestetik

monting board .
6. Lagu Bunga Raya
diperdengarkan semasa muridmurid menjalankan aktiviti

K. Bertutur
K. Bertutur

membuat kolaj.
6.

BCB

7. Murid mempersembahkan
hasil kumpulan masing-masing

Teknik
Demontrasi
Perbincangan

di hadapan kelas.
8. Hasil kerja murid ditampal di
papan putih sebagai satu
ganjaran dan peneguhan.
8

8. Murid dan guru membuat

Nilai
Bekerjasama
Berhati-hati

refleksi tentang hasil kerja


setiap kumpulan.
BBB
Langkah 4
( 10 minit)

Membina ayat penyata


Lembaran Kerja Kumpulan A

1. Murid diberikan

lembaran Lembaran kerja

kerja
-Membina ayat
Lembaran Kerja Kumpulan B

mengikut

tahap KP

kebolehan.

Verbal Linguistik
Intrapersonal

Kumpulan A

-Melengkapkan ayat
Murid
Lembaran Kerja Kumpulan A
-Menyusun perkataan menjadi
ayat

membina

lima

ayat

TKP

TKP
penyata berpandukan gambar
-Verbal

bunga raya.

linguistik

Kumpulan B
Murid

- kinestetik

melengkapkan

ayat
BCB

berpandukan perkataan yang

K. menulis

diberi.

K. Membaca

Kumpulan C
Murid

menyusun

Teknik
perkataan- Perbincangan

perkataan menjadi ayat yang


betul.
2. Murid dibimbing membina
ayat penyata dengan ejaan dan
tanda baca yang betul.
3. Murid dipilih secara rawak
untuk membaca ayat penyata
yang telah dibina.
4.Murid memurnikan ayat-ayat
yang telah dibina.

NIlai Murni
Tekun
Berani

Penutup
5 minit

Rumusan
-Penerapan Nilai Murni
Menghormati
Menghargai

1. Murid menilai keupayaan BBM

LCD
dan perasaan terhadap hasil

kerja dan aktiviti pengajaran


Video lagu
dan pembelajaran hari ini.

TPK

-Menyanyi sambil mengaksikan


lagu Bunga Raya
2. Murid menyanyikan semula
lagu

Bunga Raya dengan

Verbal

Linguistik
Kinestetik
Interpersonal

melakukan pergerakan bebas.


3.

Guru

membuat

rumusan KB
Merumus
tentang
penglibatan
murid
Nilai
dalam sesi pengajaran dan

Menghormati

petriotisme
pembelajaran
serta
menerapkan nilai murni.

KP:
Verbal linguistik
Intrapersonal

Refleksi :
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
______________________________________________________

1.2 Diskripsi Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 2


Seni dalam Pendidikan menyarankan pelbagai aktiviti melalui perasaan, pernyataan emosi, idea
dan manifestasi pemikiran.Aktiviti Seni dalam Pendidikan memberi peluang untuk murid
membina keyakinan menajamkan persepsi, meningkatkan kreativiti dan meningkatkan nilai
estetikRancangan Pengajaran Harian (RPH) Bahasa Melayu Tahun 2 yang saya sediakan
mengintegrasikan tiga

elemen iaitu elemen Seni Visual, Muzik dan Pergerakan . Selain itu,

RPH Bahasa Melayu yang saya sediakan juga menerapkan

Kemahiran

Berfikir

dan

Penerapan Nilai Murni . Pengintegrasian elemen Seni Visual, Muzik dan gerakan diharapkan
dapat memberi peluang murid-murid untuk meneroka, mengalami dan mengekspresi citarasa
pancaindera selain

dapat mengamalkan pertimbangan seni visual, seni muzik dan seni

pergerakan dalam meningkatkan lagi kepekaan, kreativiti, daya imaginasi untukmencapai


pembelajaran optimum, menyeluruh dan menyeronokkan
1.2.1 Pengintegrasian Elemen Seni Muzik
Aspek

seni muzik merupakan salah

pengajaran dan pembelajaran.

satu elemen

yang boleh

menjadikan sesuatu

sesi

itu menarik dan mendapat penglibatan murid secara

menyeluruh. Dalam penulisan RPH di atas, elemen muzik ini telah diterapkan pada langkah
pertama sesi pengajaran dan pembelajaran . Murid murid dipaparkan slaid lirik lagu Bunga
Raya: pada skrin untuk dibaca sebelum ditayangkan video lagu Bunga Raya dimainkan.
Seorang murid diminta memakai topeng bunga raya sambil melakukan pergerakan mengikut
lirik dan irama semasa lagu dimainkan . Murid-murid diminta menyanyikan lagu Bunga Raya
sambil menggayakan pergerakan yang sesuai dengan lirik lagu . Penerapan

Elemen

muzik merupakan salah satu elemen yang boleh memberi peluang murid-murid memupuk nilai
keyakinan, disiplin diri dan daya estetika muzik.

1.2.2 Pengintegrasian Elemen Seni Visual


Elemen Seni Visual juga turut diintegrasikan dalam penyediaan RPH Bahasa Melayu Tahun 2.
Menurut Dewey, konsep aktiviti seni merupakan satu pengalaman kepada kanak-kanak. Fungsi
Pendidikan Seni adalah untuk memimpin kanak-kanak ke arah suatu fahaman tentang seni
sebagai cara penyusunan pengalaman. Pendidikan adalah satu proses untuk
mengembangkan kecerdasan manusia. Sekolah seharusnya memberi kanak-kanak kebebasan
untuk perkembangan fizikal, emosi dan intelektual (kecerdasan fikiran) melalui seni.
Pengintegrasian elemen Seni Visual saya integrasikan dalam langkah set induksi dan dalam
langkah pengajaran yang ke tiga.

Dalam set induksi, guru masuk ke dalam kelas dengan

diiringi seorang murid yang memakai topeng bunga raya.Topeng bunga raya yang berwarna
merah yang berbentuk 3 dimensi ini

dapat menarik minat murid untuk meneruskan sesi

pembelajaran
Pengintegrasian elemen seni visual ini diterapkan sepenuhnya dalam aktiviti langkah ke
3 iaitu menggambar menggunakan teknik kolaj. Penerapan elemen seni visual ini membolehkan

murid-murid berpeluang meneroka bahan-bahan serta mempraktikan membuat gambar dengan


teknik kolaj. Dalam penghasilkan kolaj bunga raya , murid-murid berpeluang melakukan aktiviti
melakar , menggunting dan menampal objek pada monting board. Penerapan elemen sini visual
dalam aktiviti ini secara tidak langsung dapat menjana minda dalam penghasilan karya seni
yang kreatif.
1.2.3 Pengintegrasian Elemen Pergerakan
Konsep asas pergerakan bermaksud proses yang memandu pelajar untuk memperolehi
kecekapan pergerakan menerusi teknik-teknik menyelesaikan masalah dan improvisasi dengan
menekankan kebebasan ekspresi yang berteraskan kegiatan-kegiatan penerokaan, penemuan
dan kreativiti. Elemen pergerakan terbahagi kepada

dua elemen iaitu pergerakan kreatif

dan pergerakan gimnastik. Elemen pergerakan ini amat penting untuk diterapkan dalam
setiap sesi pengajaran dan pembelajaran

dalam mana- mana subjek sekalipun. Dalam

penulisan RPH ini, saya telah mengintegrasikan elemen pergerakkan

di dalam beberapa

bahagian dalam langkah pengajaran .Antaranya ialah semasa menyanyikan lagu Bunga
Raya , saya menyelitkan unsur pergerakan anggota badan seperti meneggakkan kepala,
berjalan dan menghayun tangan mengikut lirik dan irama lagu.
1.2.4 Aplikasi Penerapan Nilai
Penerapan nilai dalam sesi pengajaran dan pembelajaran

mestilah disampaikan secara

bersahaja dan tidaklangsung dan sentiasa berterusan. Kementerian Pendidikan Malaysia telah
melaksanakan strategi penerapan nilai-nilai murni secara komprehensif dimana:" Nilai-nilai
murni akan disisipkan melalui kesemua mata pelajaran dan akan diperkukuhkan melalui
kegiatan-kegiatan ko-kurikulum, formal dan tidak formal, didalam dan di luar bilik darjah, akan
digunakan sepenuhnya dengan cara bersepaduuntuk memastikan penerapan nilai-nilai murni
akan berhasil dan berkesan."Dalam penulisan RPH saya pada kali ini, penerapan nilai
sememangnya saya lakukan secara bersahaja dan spontan agar lebih berkesan dan mendapat
penerimaan yang baik oleh murid-murid. Antara nilai murni yang boleh diterapkan semasa sesi
pengajaran ini ialah semangat patriotisme terhadap negara,kerjasama dalam melaksanakan
tugasan, menghormati lambang negara dan sebagainya. 16 nilai yang boleh diajar dan
diserapkan kepada semua pelajar di Negara ini untuk membentuk pelajar yang seimbang dan
menyeluruh dari segi kognitif, afektif,psikomotor dan akhlak.Tujuan pendidikan nilai murni ialah
untuk membentuk murid-murid supaya berperibadi mulia dan mampu dalam membuat
keputusan berdasarkan nilai moral diri,keluarga, komuniti dan masyarakat.Sikap sentiasa

mengambil berat terhadap perasaandan kebajikan orang lain secara tulus ikhlas. Sikap baik hati
boleh dilihat denganmenilai tindak tanduk orang lain

1.3 Manual aktiviti


1. TOPENG BUNGA RAYA

- Seorang Murid dipakaikan topeng untuk set induksi


- Murid memperdengarkan teka teki
- Dipakai oleh wakil setiap kumpulan mempersembahkan hasil perbincangan.

2. CD

- Murid ditayangkan video Lagu Bunga Raya


- Murid menyanyi sambil membuat gerakan berpandukan lagu Bunga Raya
- Murid ditunjukkan slaid Lirik Lagu Bunga Raya
-Murid menyenaraikan kosa kata yang terdapat dalam lirik lagu
3. Kolaj Bunga Raya
- Murid ditunjukkan hasil karya kolaj Bunga Raya

-Demontrasi cara membuat kolaj Bunga Raya

1. bahan- bahan

2. Langkah- langkah membuat kolaj

- membuat lakaran pada span getah

menggunting lakaran

- menyusun objek

- menyapu gam pada bahagian belakang objek

- menampal objek pada monting board

- Pamer hasil karya kolaj bunga raya

3. Murid melakukan aktiviti membuat kolaj secara berkumpulan mengikut langkah langkah
yang
ditunjukkan.
4. Ekspresiasi Hasil Karya murid

2.0 Tugasan 2 : Kit Pengajaran Bahasa Melayu Tahun 2


Kit Pengajaran Bahasa Melayu dihantar bersama tugasan ini. Antara yang terkandung di
dalam kit
Pengajaran tersebut ialah;
1. Topeng Bunga Raya

2. CD Lagu dan Slaid Lirik

3. Hasil Karya Kolaj Bunga Raya

Refleksi
Tugasan WAJ 3073 ini meliputi dan menepati skop perbincangan soalanyang digariskan dan
dikehendaki. Sepanjang menjalankan tugasan ini, saya telah mendapat banyak ilmu berkaitan
kreativiti

guru

dalam

menerapkan

unsur-unsur

seni

dalam

sesi

Pengajaran

dan

Pembelajaran.Pada awal tugasan, penumpuan diberikan pada tugasan untuk membuat


penulisan RPH yang mengintegrasikan elemen seni visual , seni muzik dan pergerakan di
samping penerapan Nilai murni .Melalui tugasan ini saya dikehendaki menjelaskan sebabsebab kaedah, teknik dan strategi tersebut dipilih. Saya telah berusaha mencari maklumat yang
berkaitan melalui buku-buku di perpustakaan dan juga maklumat-maklumat tambahan daripada
internet. Sesungguhnya, bukan mudah untuk menjumpai sumber rujukan yang saya kehendaki
bagi menyiapkan tugasan ini.
Tugasan subjek WAJ 3073, Seni Dalam Pendidikan, banyak perkara baru yang saya
peroleh. Setelah melalui beberapa interaksi bersama pensyarah berpengalaman,saya dapat
membuat kesimpulan bahawa Seni dalam pendidikan merupakan suatu elemen wajib yang
perlu diterapkan sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran(P&P) berlansung.Secara

umumnya, seni dalam pendidikan dapat dipecahkan kepada tigabahagian iaitu yang pertama
seni visual, seni muzik dan seni pergerakan . Ketiga-tigaelemen ini mempunyai skop dan
konsep yang berbeza. Namun, seorang guru yang bijak menggabungkan ketiga-tiga elemen ini
dan mengintegrasikan ke dalam proses P&P,sudah pasti akan menghasilkan momentum yang
luar biasa dalam kalangan murid.
Alhamdulillah, akhirnya dengan limpah kurnia serta inayah dari-Nya dapat juasaya
menyiapkan tugasan ini sebagaimana yang dikehendaki tepat pada tarikh dan masanya dengan
sempurna. Akhir kata, saya ingin merakamkan penghargaan kepada mereka yang telah banyak
terlibat secara langsung dan juga secara tak langsung dalam menyiapkan kerja kursus ini,
khasnya kepada pensyarah subjek ini , Encik Ismail bin Taril serta rakanseperjuangan yang
sama-sama bertungkus-lumus membantu samada secara langsungatau tidak langsung dalam
menyiapkan tugasan ini.

(1180 Patah perkataan)
