Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN MATEMATIK TAHUN 2

Tarikh/Hari

: 25 MAC 2015 (KHAMIS)

Masa

: 8.45 -9.45 (1 jam)

Kelas

:2

Bil Pelajar

Mata pelajaran

: Matematik

Tema

: Tambah

Tajuk

: Mereka cerita

: 6 orang

Standard Pembelajaran

: (i) Mereka cerita berdasarkan ayat matematik tambah yang diberi.

Objektif

: Pada akhir pelajaran murid dapat ;


1.

Mereka cerita berdasarkan ayat matematik yang diberikan


secara individu.

Pengisian Kurikulum

: Nilai berusaha
EMK Kreativiti dan Inovasi
KB

- Menyusun Atur

BCB soal jawab, perbincangan


TKP Verbal Linguistik
Bahan Bantu Belajar

: kertas mahjung dan pen marker

Penilaian Pengajaran Dan Pembelajaran : Murid dapat mereka cerita berdasarkan ayat
matematik yang diberikan secara individu.

Langkah/
Masa

Isi pelajaran

Set Induksi

Tema : Tambah

(5 minit)

Tajuk : Mereka
cerita

Aktiviti pembelajaran dan pemudahcaraan


1. Murid diberikan kad nombor yang
mengandungi soalan dan jawapan
matematik.
Cth :

catatan

BBM : kad nombor

123
+
=
321
444
2. Murid menyusun kad tersebut kepada
ayat matematik yang betul.
3. Berdasarkan kad murid memberikan
pendapat.
4. Guru menerangkan isi pembelajaran
hari ini.

Langkah 1

Mereka cerita

1. Murid diagihkan kepada pasangan.


BBM : kertas

(10 minit)

2. Setiap pasangan diberikan kad nombr, mahjung, pen


kertas mahjung dan pen marker
marker
3. Murid menyusun kad tersebut kepada
ayat matematik yang betul.

Aktiviti pasangan

4. Berdasarkan kad murid mereka cerita


dan menulisnya dalam kertas
mahjung.
5. Setiap hasilan murid dipaparkan
dalam kelas.
6. Pasangan berlainan menyemak jalan
cerita dan ayat matematik yang
dihasilkan oleh pasangan lain dengan
bantuan guru.
Langkah 2
( 20 minit)

Menyelesaikan
masalah
matematik.

1. Setiap murid menghasilkan ayat


matematik dan bertukar ayat tersebut
dengan kawannya.
2. Setiap murid mereka cerita
berdasarkan ayat matematik yang
diberikan oleh kawannya.
3. Murid memaparkan dan membacakan
cerita yang dihasilkan olehnya.
4. Seterusnya, cerita tersebut diberikan
kepada murid lain untuk
menyelesaikan masalah dengan cara
lazim.
5. Setiap hasil murid dipaparkan
hadapan kelas.
6. Guru dan murid murid
membincangkan jawapan yang betul.

Langkah 3
(10 minit)

Mereka cerita
dan
menyelesaikan

1. Guru memberikan arahan kepada


murid.
2. Setiap murid menghasilkan ayat
matematik, mereka cerita dan
menyelesaikannya.
3. Murid membentangkan hasil kerja di
hadapan kelas.
4. Guru memeperbetulkan kesalahan
murid.

BBM : Kertas, pen


marker

Aktiviti individu

Langkah 4

Membuat latihan

(10 minit)

Pengayaan
Pengukuhan
Pemulihan

1. Murid diberikan arahan tentang


latihan.
2. Murid membuat latihan dalam buku
latihan.
3. Guru menyemak dan memperbetulkan
kesalahan murid.
4. Murid membuat pembetulan dan
latihan yang seterusnya.

Penutup

1. Guru merumuskan pengajaran


dengan bertanyakkan soalan kepada
murid.

(5 minit)

Refleksi

5 dari 5 orang murid telah dapat mencapai objektif pengajaran dan


Pembelajaran hari ini. Sebagai kerja rumah latihan tambahan diberikan
kepada murid.

LAMPIRAN PENGAJARAN
