Anda di halaman 1dari 21

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Model RpH KPM (Baru)


Nama Guru Pelatih

: Maizatul Muna binti Samsudin

Mata Pelajaran

: Bahasa Malaysia

Bilangan Murid

: 11 orang

Tahun

: Tahun 4

Tarikh

: 23 Mac 2015

Masa

: 60 minit ( 11.45-12.45 tengah hari )

Tajuk

Objektif Pembelajaran

: Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat

Hasil Pembelajaran

Hasil Pembelajaran Khusus


Fokus Utama
Fokus Sampingan

Huraian Hasil Pembelajaran

Kemahiran Bahasa

Sistem Bahasa

Pengisian Kurikulum
Ilmu

:
:

Nilai

KBT

Alat Bantu Mengajar

Pengetahuan Sedia Ada

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Induksi Set (Masa)

ABM:
Nilai:
Integrasi Inovasi
yang diterapkan :

Langkah 1 (Masa)

ABM:
Nilai:
Integrasi Inovasi
yang diterapkan :

Langkah 2 (Masa)

ABM:
Nilai:
Integrasi Inovasi
yang diterapkan :

Langkah 3 (Masa)

ABM:
Nilai:
Integrasi Inovasi
yang diterapkan :

Penutup (Masa)

Nilai:

Tugasan

Pengayaan/Pemulihan

Aktiviti Susulan (jika Ada)

Integrasi Inovasi yang diterapkan :


Catatan Guru Praktikum

Ulasan Pensyarah Penyelia/ Guru Pembimbing

BAHASA MELAYU
Contoh Model RPH KPM (Prosa Moden)
Tarikh
Hari
Tingkatan
Masa
Minggu
Bilangan Murid
Tajuk
Objektif / HasilPembelajaran

:
:
:
:
:
:
:
:

Lima
80 minit (7.45 9.05)
4/14
23 (L : 10, P :13)
Gaya Bahasa Pengulangan
Pada akhir pelajaran, murid dapat :

1. menyenaraikan sekurang-kurangnya lima diksi laras sukan yang terdapat dalam Petikan 1.
2. menyenaraikan sekurang-kurangnya dua jenis gaya bahasa pengulangan yang terdapat dalam Petikan
1.
3. menghasilkan perenggan ulasan selari yang dibinanya mengikut gaya bahasa pengulangan.
Kadar pencapaian objektif yang diharapkan ialah 90% memuaskan.

Hasil Pembelajaran Khusus

Huraian Hasil Pembelajaran

Fokus Utama
11.1 Mengenal pasti gaya bahasa dalam karya
bukan sastera.

Aras 1
i.
Mempelbagaikan penggunaan kata dan
struktur ayat dalam karya bukan sastera.

Fokus Sampingan
12.1 Menghasilkan prosa dan puisi secara
terancang, tertib, dan kemas dengan
menggunakan bahasa yang tepat, indah dan
menarik.

Aras 1
i.
Menghasilkan karangan
wawancara, resensi/ulasan,
kertas cadangan, cerpen dan
bahas.

Kemahiran Bahasa
Sistem Bahasa
Pengisian Kurikulum
Penyerapan Ilmu
Penyerapan Nilai
Penyerapan KBT
Pengetahuan Sedia Ada
Alat Bantu Mengajar

Isi Pelajaran

: Mendengar, Membaca dan Menulis


: Kosa kata, Ungkapan, Tatabahasa
:
: Sains Sukan
: Berdikari, Bekerjasama, Bertanggungjawab dan Berkeyakinan
: Kemahiran Berfikir
: Murid sudah diajar tentang jenis-jenis gaya bahasa.
: 1.
OHP/Transparensi atau Papan Gulung
2.
Kad Manila & Kertas Sebak
3.
Buku Teks
4.
Radio Kaset
5.
Gambar/Potret
6.
Kertas Bercetak Petikan Ulasan Sukan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Induksi Set (5 minit)

ABM:

i. Murid diminta mendengar berita


yang dirakamkan.
ii. Murid ditanya tentang perlawanan
bola sepak dan pasukan yang paling
diminatinya.
iii. Soalan dan jawapan murid dikaitkan
dengan isi pelajaran.
Antara Soalan:

i. Gambar/Potret
ii. Radio Kaset

i. Pernahkah anda melihat perlawanan


bola sepak?
ii. Pasukan bola sepak manakah yang
paling anda minati?
iii. Mengapakah anda meminati
pasukan tersebut?

Nilai:
- Berdikari

Integrasi
Inovasi
yang diterapkan :

11.1 (A1) i

Langkah 1 (20 minit)

ABM:

Mengenal pasti diksi laras sukan


yang terdapat dalam Lampiran 1.
Antara soalan yang mencungkil
pengetahuan sedia ada murid:
i.
Apakah laras bahasa
petikan tersebut?
ii.
Senaraikan seberapa
banyak istilah yang
berkaitan dengan bidang
sukan yang ada dalam
petikan itu.

i. Murid diedarkan Petikan 1 dan


diminta membacanya dan mengenal
pasti bentuk laras bahasa.
ii. Berpandukan laras tersebut, muridmurid diminta untuk menyenaraikan
sekurang-kurangnya lima diksi laras
sukan yang terdapat dalam Petikan
1, dan menulisnya di papan putih.
iii. Jawapan sebenar dijelaskan kepada
murid-murid.

11.1 (A1) i

Langkah 2 (20 minit)

ABM:

Menyenaraikan sekurangkurangnya dua jenis gaya bahasa


pengulangan yang terdapat
dalam Lampiran 1. Antara gaya
bahasa yang ada dalam Petikan 1
ialah:
i.
Aliterasi
ii.
Anafora
iii.
Asonansi
iv.
Epifora
v.
Woordopname

i.

12.1 (A1) i

Langkah 3 (30 minit)

ABM:

Membina dan menyampaikan


satu perenggan ulasan selari
yang dibina mengikut gaya
pengulas sukan yang sebenar.

i.

Kertas Bercetak/
Lampiran 1 Ulasan Sukan
Papan putih
OHP
Transparensi

Nilai:
- Berkeyakinan

Integrasi
Inovasi
yang diterapkan :

ii.

iii.

ii.

Murid diminta untuk membaca


dan mengesan jenis gaya
bahasa yang terdapat dalam
petikan.
Lima orang wakil murid diminta
untuk menyenaraikan
sekurang-kurangnya dua jenis
gaya bahasa pengulangan
yang terdapat dalam Petikan 1.
Jawapan sebenar dijelaskan
kepada murid.

Semua murid diminta untuk


membentuk kumpulan kecil dan
menghasilkan satu perenggan
ulasan selari mengikut gaya
pengulas sukan yang sebenar.
Wakil-wakil kumpulan diminta

Kertas Bercetak/
Lampiran 1 Ulasan Sukan
Papan putih
OHP
Transparensi

Nilai:
- Bekerjasama

Integrasi
Inovasi
yang diterapkan :

Kertas Manila
Papan Gulung
OHP &
Transparensi
Kertas Sebak

iii.
iv.

untuk membentangkan dan


menyampaikan perenggan
ulasan selari yang dibinanya
mengikut gaya pengulas sukan
sebenar.
Murid yang lain diminta untuk
mencatat maklumat tambahan.
Jawapan sebenar diperjelas
kepada murid-murid.

Nilai:
- Bekerjasama
- Bertanggungjawab

Integrasi
Inovasi
yang diterapkan :

Penutup (5 minit)

Nilai:

Murid dengan bimbingan guru diminta


membuat rumusan berkenaan pelajaran
pada hari itu.

Bekerjasama
Bertanggungjawab
Berkeyakinan

Integrasi
Inovasi
yang diterapkan :
Tugasan
Pengayaan/Pemulihan
Aktiviti Susulan (jika Ada)
Integrasi Inovasi yang diterapkan
Lampiran 1 :

:
:
:

Ulasan Sukan Perlawanan Bola Sepak

Saudara penonton yang dihormati sekalian,


Bola sekarang dikawal oleh pemain Sabah, Shahril Arsat. Shahril mengumpan bola itu kepada
Suharmin. Amri Yahya cuba menghalang pergerakan Suharmin. Suharmin menggelecek beberapa
pertahanan Selangor tetapi dihalang oleh Ivica Kulasevic. Kulasevic membuat tendangan lambung
kepada Amri. Amri menolak bola kepada Azman. Azman meluru ke sebelah kanan pintu gol Sabah.
Azman off-side pula. Nampaknya, Rajnikan membantah keputusan pengadil. Pengadil melayangkan
kad kuning kepada Rajnikan. Permainan diteruskan. Sekarang ini permainan dalam masa kecederaan.
Semua pemain Sabah kelihatan turun membantu barisan pertahanan. Rajnikan berjaya merampas
bola daripada Zainizam. Rajnikan menolak bola ke belakang. Kulasevic naik membantu barisan

serangan Selangor. Kulasevic melorongkan bola kepada Azman. Azman menendang. Oh, bola terkena
palang gol! Khairul Azman yang menjaga gawang gol Sabah kelihatan lega. Khairul melepaskan bola
kepada L. Suresh. Bola dapat dirampas oleh Azman. Azman mengumpan kepada Amri Yahya dan
terus merembat masuk ke sebelah kiri pintu gol. Penjaga garisan terlebih terdahulu sudah
mengangkat bendera kuning. Jaringan gol dibatalkan. Kemungkinan, permainan akan diteruskan
hingga masa tambahan jika masih lagi berkedudukan seri.
(Mohd.Dahalan Bin Mohd Ramli et.al, 2003: 218)

PENDIDIKAN KESIHATAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN TINGKATAN DUA
Tingkatan
Masa

:
:

2 Canggih
7.40 8.20 pagi

Bil. pelajar: 36orang


Tarikh: 20 Julai 2010

Tunjang
Tajuk
Sub topik

:
:
:

Kesihatan Diri & Keluarga


Kekeluargaan
Peranan dan tanggungjawab ahli keluarga untuk membentuk keluarga bahagia

Objektif

Disepanjang proses pembelajaran, pelajar dapat

Kognitif
Menuliskan sekurang-kurangnya 2 peranan setiap ahli keluarga dengan menggunakan perkataan
sendiri.
Mencatatkan sekurang-kurangnya 4 ciri-ciri keluarga bahagia dengan menggunakan perkataan sendiri.
Psikomotor
Melakonkan satu situasi keluarga bahagia berkaitan dengan isu-isu kekeluargaan
Membincang dan membentangkan hasil kerja kumpulan tentang peranan setiap ahli keluarga.
Afektif

Menghormati dan bertolakansur dalam menyelesaikan masalah


Melahirkan perasaan kasih sayang kepada setiap ahli keluarga.
Menghargai pendapat rakan.

Kemahiran KBKK :
1. Membuat inferens terhadap peranan setiap ahli keluarga untuk melahirkan keluarga bahagia
2. Membanding dan membeza antara peranan setiap ahli keluarga untuk melahirkan keluarga bahagia

Pengalaman sedia ada


:
1. pelajar mempunyai ahli keluarga sendiri
2. pelajar telah mempelajari peranan dan tanggungjawab ahli keluarga ketika di tingkatan 1.
Persediaan Guru
1. Kertas mahjong dan pen marker
2. laptop dan projektor
3. slaid gambar.
Bahagian
Set induksi
(3 minit)

Aktiviti
1. Guru menunjukkan slaid yang
menunjukkan gambar berkaitan
dengan kekeluargaan.
2. Pelajar memberi respon terhadap
slaid yang ditunjukkan.

Isi Pembelajaran
Slide menunjukkan gambar ahli
keluarga
1. Guru bertanyakan pelajar
tentang apa yang dilihat?
2. Perbezaan dalam gambar
tersebut?

Pengelolaan
Kelas
Guru menyediakan
gambar keluarga
berkaitan isu
kekeluargaan.

Catatan
Soaljawab
berdasar
gambar.

Komponen keluarga asas yang


mempunyai
Ayah/ suami
Ibu/ isteri
Abang
Kakak
Adik
Perkembangan 1. Guru meminta pelajar membentuk
Langkah 1
4 kumpulan sama rata
(8 minit)
2. Pelajar membahagikan kepada
beberapa kumpulan.
3. Setiap kumpulan diminta memilih

Tugasan yang diberikan kepada


pelajar
a. 4 situasi yang berkaitan
dengan isu-isu kekeluargaan
(lakonkan mengikut watak yang

Guru
memperdengarkan
beberapa lagu
mengenai keluarga
bahagia semasa
pelajar

Perbincangan
dalam kumpulan

satu sampul dimana didalamnya


terkandung tugasan yang diberikan
guru.
Langkah 2
(5 minit)
4. Guru memberikan tugasan kepada
setiap ahli kumpulan.

Kemuncak
(12 minit)

1. Pelajar dikehendaki membentang


hasil dapatan masing-masing
dalam masa yang ditetapkan.

diberi)
b. Peranan dan tanggungjawab
sebagai

bapa

ibu

kakak

abang

adik
Pelajar lain akan memberi
respon dan bertanyakan soalan
kepada kumpulan yang sedang
membentang.

2. Guru memantau dan membetulkan


kesalahan pelajar

(5 minit)

3. Guru menulis dipapan putih dan


menjelaskan peranan setiap ahli
keluarga selepas semua kumpulan
membentangkan hasil dapatan.

Peranan dan tanggungjawab


sebagai

bapa

ibu

kakak

abang

adik

4. Penilaian formatif Pelajar perlu


menjawab soalan kuiz. Masa yang
diberikan adalah selama 5 minit.

Cadangan soalan :

5. Selepas selesai menjawab soalan,


pelajar diarahkan menukar kertas

mengadakan
perbincangan.

1. Senaraikan 4 peranan
setiap ahli keluarga
2. Senaraikan 4 ciri-ciri

Hasil kerja
kumpulan

persembahan

jawapan dengan pelajar lain untuk


disemak dengan jawapan yang
diberikan guru.
Penutup
(7 minit)

1. Guru merumuskan tajuk yang


diajar.

2. Guru menunjukkan kepada pelajar


gambar-gambar mangsa
penderaan dan melihat reaksi
pelajar.

Pelajar membezakan ciri-ciri


keluarga bahagia dan tidak
bahagia.

3. Guru memberikan tugasan/ folio


berkaitan peranan setiap ahli
keluarga masing-masing.
4. Guru memasang lagu keluarga
bahagia dari kumpulan Saujana.
5. Pelajar bersama-sama
menyanyikan lagu keluarga
bahagia.

Catatan:
Integrasi Inovasi yang diterapkan :
Refleksi:

keluarga bahagia

Definisi keluarga
Peranan setiap ahli keluarga

Pelajar akan menyenaraikan


peranan dalam keluarga masingmasing.

Kelas

Pelajar diminta
memasukkan
gambar keluarga di
dalam tugasan/folio
nanti.
Tarikh serahan
26 Julai 2010

PENDIDIKAN ISLAM
: 1 :(

:
:
:
:
:
:
:
:
:
:

:(
1
1 2009
40 8.40-8.00








:
1
2

90%

:1 .
:2 .


/
(5

/
/



-1
10 mp3

110


10-1

10-1

- 2

- mp3
-

10

5-1

-
-

310

/) 5(

5-1

:
:

Integrasi Inovasi yang diterapkan :

PENDIDIKAN JASMANI
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI

Tarikh
Hari
Masa
Bilangan. Pelajaran

: 10/09/2010
: Khamis
: 7.40 8.20 malam
:1

Minggu

:9

Tingkatan
Bilangan Murid
Jantina

: 2 Bistari
: 30 orang
: Lelaki

Tunjang Pembelajaran: Kemahiran


Tajuk Pembelajaran
: Bola Baling Menghantar dan menyambut
Fokus Pembelajaran
: Hantaran aras dada
Pengetahuan sedia ada pelajar: Pelajar pernah didedahkan dengan pengetahuan asas dan peraturan permainan bola baling.
Objektif

: Di sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran pelajar akan dapat;

Psikomotor

: 1. melakukan teknik hantaran dan menyambut bola baling pada aras dada dengan teknik yang betul
dalam 3 dari 5 percubaan.
2. mengaplikasikan teknik hantaran dan menyambut bola dalam permainan bola baling mengikut
teknik yang betul.
3. melakukan aktiviti sekurang-kurangnya 70 peratus daripada aktiviti yang dilakukan.

Kognitif

: 1. menerangkan kembali secara lisan fasa penghantaran dan menyambut bola baling pada aras dada.
2. memahami pentingnya setiap fasa tersebut untuk menghasilkan hantaran dan menyambut dengan
baik.

Afektif

: 1. Memupuk semangat kerjasama, mematuhi arahan dan bersungguh-sungguh dalam melakukan


aktiviti.
2. Menunjukkan rasa seronok dan gembira semasa menjalankan aktiviti.
3. Sentiasa mengutamakan aspek-aspek keselamtan semasa menjalankan aktiviti.

Persediaan pelajar

: Pernah mempelajarai kemahiran menghantar bola dalam bola jaring.

Persediaan guru

: a) Peralatan : Sketal, bola keranjang ,kon dan wisel.

b) ABM
FASA / MASA
PERMULAAN
1. Set Induksi dan
pengenalan
(+ 3 minit)

AKTIVITI
1.

2.

2. Memanaskan
Badan
( +7minit)

: Carta

3.

ORGANISASI

CATATAN

# Guru menerangkan tentang maksud hantaran


dalam permainan bola keranjang
# Definisi hantaran memberikan atau
melepaskan bola kepada rakan sepasukan.
# Guru menerangkan cara pegangan bola.
# Jenis hantaran
1. Aras dada
2. Lantun
3. Rendah
4. Atas

Dalam kumpulan
besar (bentukkan
ladam kuda)

Bola baling

Tunjukcara / demontrasi
hantaran
- hantaran aras dada
- menyambut bola

# Guru menunjukkan cara membuat hantaran


aras dada dan menyambut bola baling.

Petunjuk :
G = guru
M = pelajar

Memanaskan badan

# Melakukan regangan- bermula dari;


- Kepala fleksi kiri dan kanan
- ekstensi atas dan bawah
- Bahu dan tangan- elevasi, rotasi atas
bawah
- Pinggang hiper ekstensi
- Fleksi dan ekstensi sendi lutut
- Kaki dorsi fleksi,inversi,eversi
pergelangan kaki

Penerangan tentang hantaran


dalam bola baling.

- pelajar manggunakan bola


semasa aktiviti memanaskan
badan.

MAKLUMAT P&P

G
mmmmmm
mmmmmm

Wisel

Integrasi
Inovasi yang
diterapkan :

PERKEMBANGAN
Langkah 1
(+ 5 minit)

1. Hantaran aras dada berpasangan Stesen 1


secara statik dan dinamik
# Pelajar dibahagikan kepada 3 kumpulan
mengikut stesen masing-masing.
1. Secara berpasangan,pelajar akan
melakukan hantaran dan menyambut bola
aras dada secara statik dalam jarak 6 kaki..
2. Seterusnya,pelajar akan melakukan
hantaran bola secara statik dalam jarak 12
kaki.
3. Pelajar melakukan hantaran dan
menyambut bola pada aras dada secara
dinamik dalam berpasangan.
4. Pelajar menghantar dan menyambut bola
dengan dua langkah ke hadapan.
5. Pelajar akan melakukan hantaran bola
sebanyak 10 kali secara bergilir-gilir.
6. Selepas 5 minit pelajar akan bergerak ke
stesen berikutnya.

Guru memerhati Bola baling


aktiviti pelajar
dan membimbing

Wisel
Kon

Bola Baling

Wisel

Stesen 2
Langkah 2
(+ 5 minit)

2. Hantaran aras dada


berkumpulan kecil secara statik
dan dinamik.

1. Pelajar di bahagaikan 5 orang dalam satu


kumpulan.
2. Pelajar akan melakukan hantaran aras dada
secara statik.
3. Pelajar E akan menghantar bola kepada
pelajar A,pelajar A akan menghantar bola
kepada B,pelajar B akan menghantar bola
kepada pelajar D dan seterusnya pelajar D
akan menghantar bola kepada pelajar C dan

E
C

c akan menghantar bola kepada A.


4. Aktiviti ini akan dilakukan secara berulangulang.

Langkah 3
(+ 5 minit)

Langkah 4
(+ 10 minit)

3. Hantaran aras dada dalam


kumpulan kecil 3 penjuru.

4. Permainan kecil

Stesen 3
1. Pelajar di bahagaikan 5 orang dalam
satu kumpulan.
2. Pelajar akan melakukan aktiviti hantaran
3 panjuru dalam kumpulan.
3. Pelajar A akan menghantar bola kepada
B.pelajar B akan menghantar kepada C
dan pelajar C akan menghantar bola
kepada A.
4. Pelajar akan melakukan secara bergilirgilir.
1. Pelajar di bahagikan kepada 2 kumpulan.
2. Pelajar akan bermain permainan bola
baling dengan hanya menggunakan
hantaran aras dada.
3. Masa permainan adalah 5 minit.
4. Sekiranya pelajar menggunakan hantaran
lain dalam permainan,permaianan itu dikira
batal dan diteruskan kepada pihak lawan.

Sketal
B

C
Wisel
Integrasi
Inovasi yang
diterapkan :

A
mmmm
p p p
p

Petunjuk :
PENUTUP

1.

Kelonggaran dan regangan

# Pelajar melakukan aktiviti kelonggaran dan

Bola Baling

(+ 5 minit)
Menyejukkan badan

Integrasi Inovasi yang diterapkan :


Ulasan Guru:
Ulasan Penyelia:

regangan dengan intensiti rendah.

M : Pelajar A
P : Pelajar B
