Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh

6 April 2015

Hari

Isnin

Masa

9.40 10.40 pagi

Mata Pelajaran

Bahasa Malaysia (KSSR)

Tema

Kesihatan dan Kebersihan

Tajuk

Syair Sesuci Hati

Kemahiran

Membaca

Kelas

5 Aktif

Bil. Murid

27/27 orang

STANDARD KANDUNGAN
2.5 Membaca, memahami dan menaakul

STANDARD PEMBELAJARAN
2.5.1 Membaca dan memahami maklumat

untuk memindahkan maklumat yang

yang terdapat dalam bahan puisi

terdapat dalam pelbagai bahan dengan

dengan betul.

betul.

Objektif
Pembelajaran :

Pada akhir pembelajaran murid dapat :


i)

Membaca dan memahami maklumat yang terdapat dalam syair.

ii)

Menyatakan maklumat yang terdapatdalam syair

i)

Ilmu

Pendidikan Kesihatan

ii)

Nilai

Mementingkan kesihatan emosi

iii)

EMK

Kreatif dan Inovasi

iv)

KB

Menjana idea

v)

BCB

Bacaan intensif

vi)

KP

Muzik, interpersonal, verbal linguistic

Pengisian
Kurikulum

Penyerapan

Sains

Penggabungjalinan

Mendengar dan menulis

KBKK

i)

Menjana idea

ii)

Membanding beza

KBAT

:
:

Menganalisis

Komputer riba

Bahan Bantu
Belajar

Pembesar suara
Buku Teks Bahasa Malaysia KSSR Tahun 5 (ms 38)
Gambar
Lembaran kerja
Pengetahuan
sedia ada

Murid pernah melagukan syair sebelum ini

Nilai murni

Hemah tinggi, mematuhi arahan, bersemangat

Langkah/
Masa
Set Induksi
5 minit

Isi Pelajaran
Aktiviti :

Aktiviti Pengajaran dan


Pembelajaran
1. Guru memberikan rangsangan

Catatan
BBB :

Penyoalan dan

kepada murid melalui aktiviti

i) Gambar

perbincangan

penyoalan berdasarkan

Berpusatkan

berdasarkan gambar

gambar yang dilekatkan di

bahan

Soalan :

papan putih.

i) Apakah yang awak


faham berdasarkan
situasi dalam
gambar pertama?
ii) Apakah yang awak

2. Murid memberikan jawapan


kepada guru.
3. Murid menyatakan perbezaan
yang terdapat di dalam keduadua gambar tersebut.

KBKK :
i) Menjana
idea
ii) Membanding
beza

faham berdasarkan
KP :
i) verballinguistik

situasi dalam
gambar kedua?
Iii) Nyatakan

ii) interpersonal

perbezaan antara
gambar pertama

Nilai :
i) Mematuhi
arahan

dan kedua dari


aspek emosi?
Jawapan :

KB :
i) Menjana idea

I) Situasi pada gambar


Langkah/

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan

Catatan

Masa

Pembelajaran
pertama ialah
gambar orang
sedang bergaduh.
ii) Situasi pada gambar
kedua ialah gambar
Sara bersama-sama
rakannya sedang
berpelukkan dan

Langkah 1

mesra.
- Petikan syair

10 minit

BT ms : 38

yang terdapat dalam buku teks

i) Buku teks

Aktiviti :

Bahasa Malaysia.

ii) Lembaran

Membaca dan
memahami petikan

1. Murid diberikan petikan syair

2. Murid membaca petikan syair

BBB :

teks.

tersebut secara intensif


(beramai-ramai)
3. Guru memantau dan memberi
perhatian semasa murid

BCB :
i) Bacaan
intensif

membaca.
4. Murid membaca sambil

Langkah 2

Petikan Syair

10 minit

memerhati petikan.

i) Bersemangat

1. Guru memasang dan

ii) Patuh arahan


BBB :

memperdengarkan audio

i) Buku teks

Aktiviti :

Syair Sesuci Hati kepada

ii) Lembaran

i) Perdengarkan audio

murid.

dan murid membaca

2. Murid membaca petikan

petikan secara

secara bersyair mengikut

bersyair

kumpulan.

ii) Menyatakan

3. Guru meminta beberapa orang

maklumat yang

murid untuk membaca petikan

terdapat dalam syair

secara bersyair.

(perbincangan guru
dan murid)

Langkah/
Masa

Nilai :

Isi Pelajaran

4. Murid menyatakan maklumat

teks.
KP :
i) verballinguistik
ii) interpersonal
Nilai :
i) Mematuhi
arahan

yang terdapat dalam syair.

Aktiviti Pengajaran dan


Pembelajaran

Catatan

Langkah 3
15 minit

Petikan
Syair Sesuci Hati
Aktiviti :
- Penilaian

1. Murid diminta untuk

BBB :

menyatakan nilai-nilai murni

i) Buku teks

yang terdapat dalam syair.

ii) Lembaran

2. Murid diberi lembaran :


ithink yang kosong dan perlu
diisi dengan nilai-nilai murni
yang terdapat dalam syair.
3. Guru memberikan arahan peta
bulatan mesti ditampal dalam
buku pemahaman.
4. Murid dipilih secara rawak

teks.
KP :
i) verballinguistik
ii) interpersonal
Nilai :
i) Mematuhi
arahan

oleh guru untuk memberikan


jawapan.

KBAT :
Menganalisis

Langkah 4
15 minit

Petikan
Syair Nasihat

1. Guru memberikan kepada


murid petikan Syair Nasihat
2. Guru meminta murid

Aktiviti :

menampal petikan Syair

- Pengukuhan

Nasihat di dalam buku


Pemahaman.
3. Murid diminta untuk
mengeluarkan nilai-nilai murni
serta maksud petikan.
4. Murid hendaklah menulis
jawapan dalam bentuk

Penutup
5 minit

Kognitif :
- Mengulang kembali

karangan penulisan.
1. Murid mengulang kembali dan
mengingat semula isi

isi pelajaran untuk

pelajaran yang disampaikan

menguji ingatan

oleh guru.

murid.

2. Guru membuat rumusan


pelajaran.

Sosial :
Pernyataan perasaan
dan motivasi.

1. Murid menyatakan perasaan


mereka pada hari ini.
2. Guru memuji penglibatan
murid sepanjang aktiviti.
