Anda di halaman 1dari 5

Rancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran
Tarikh
Hari
Masa
Tahun
Bilangan murid
Unit
Tajuk
Standard Kandungan

Reka Bentuk Dan Teknologi


18 Februari 2015
Rabu
10.30 pagi 11.30 pagi
5 Vasantham
____/8 orang
Asas Teknologi ( )
Mereka bentuk projek eksperimental ( )
2.2. Memasang dan membuka kit model berfungsi secara elektromekanika berpandukan

Standard Pembelajaran

manual.
2.2.1 Membaca dan memahami manual.
2.2.2 Menyatakan nama dan fungsi alatan tangan yang diperlukan untuk memasang dan
membuka kit model.
2.2.3 Mengenal pasti nama dan fungsi komponen kit model seperti roda dan gandar,
gegancu dan rantai, takal dan tali sawat, motor, gear, kerangka, suis, pemegang bateri, sel
solar, sensor dan alat kawalan jauh.

Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
a) menyebutkan sekurang-kurangnya 10 daripada 12 nama komponen kit model yang
dipelajari secara lisan dengan betul.

b) menyatakan sekurang-kurangnya 10 daripada 12 fungsi komponen kit model yang


dipelajari secara bertulis dengan betul.
Elemen Merentas Kurikulum

Bahan Bantu Mengajar

Pengetahuan Sedia Ada


Penilaian Pengajaran dan
Pembelajaran

Langkah/Mas

a) Keusahawanan
EK 4- Pengetahuan tentang teknologi
b) Nilai murni- Boleh berkomunikasi dengan baik, patuh pada arahan guru, Yakin
a) Slaid powerpoint
b) Bahan ( Kadboard, kotak mancis, penyedut minuman, batang lidi, tape, tanah liat.)
c) Lembaran kerja
d) Laptop
e) Kad manila
Murid pernah melihat kereta kontrol di rumah ataupun di kedai.
a) Lembaran Kerja
b) Penilaian secara lisan
c) Penilaian secara bertulis

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran Dan

a
Set Induksi

Catatan

Pembelajaran
Mari menonton

(5 minit)
-

Guru menayangkan video kepada

BBM: Video

murid.
Strategi P&P: Berasaskan
Murid diminta menonton video tersebut
bahan, Konteksual.
dengan teliti.
KBKK: Membuat inferens dan

Guru bersoal jawab dengan murid.


Guru mengaitkan video tersebut
dengan tajuk pengajaran.

Langkah 1
(20 minit)

Nilai: Patuh pada arahan guru,


boleh berkomunikasi dengan
baik.
BBM: Sampul surat, kertas

Guru menunjukkan slaid powerpoint

kepada murid.
murid melihat slaid powerpoint sambil

membaca.
Guru menerangkan tentang komponen

KBKK: Menjana idea, mengingat

kit model kepada murid.


Pameran Komponen kit model

Nilai: Patuh pada arahan guru,

Memperkenalkan komponen
kit model.

menjana idea.

sebuah sudut bengkel.


Guru telah menyususn setiap
masing dan labelkannya.
Murid diminta melihat pameran
tersebut secara kumpulan mengikut

bahan, Konteksual.
kembali

boleh berkomunikasi dengan


kereta
Guru telah menyediakan satu pameran baik, yakin.
komponen kit model kereta dalam

komponen mengikut stesen masing-

Strategi P&P: Berasaskan

giliran yang ditetapkan oleh guru.


Guru membimbing murid.
Sehingga giliran kumpulan lain
dikehendaki melukis satu kereta

permainan dalam kertas yang


Langkah 2
( 20 minit)

diedarkan oleh guru


Guru menunjukkan slaid powerpoint

kepada murid.
Murid melihat slaid sambil membaca.
Guru memperkenalkan fungsi setiap

komponen yang dikenalkan tadi.


Murid mendengar dan memberi respon

kepada penerangan guru tadi.


Kotak Misteri
Guru mengedarkan sebuah kotak misteri

Pengenalan kepada fungsi


komponen kit model.

yang mengandungi gambar-gambar


-

komponen kit model kereta.


Murid dikehendaki memberi kotak misteri
tersebut kepada rakan dengan iringan

muzik yang dimainkan oleh guru.


Apabila guru berhenti muzik murid juga
berhenti memberi kotak misteri itu kepada

rakannya.
Murid yang memegang kotak tersebut
memilih satu gambar daripada kotak
misteri tersebut dan menyebut fungsi

komponen tersebutnya.
Murid yang menjawab dengan betul akan
diberi hadiah oleh guru.

BBM: Kit Projek


Strategi P&P: Berasaskan
bahan, Konteksual.
KBKK: Membuat inferens dan
menjana idea.
Nilai: Patuh pada arahan guru,
boleh berkomunikasi dengan
baik.

Langkah 3

Latihan pengukuhan

Guru mengedarkan lembaran kerja

BBM: Lembaran kerja

kepada murid-murid.
Murid-murid menjawab soalan-soalan

KBKK : Mengimbas kembali.

(10 minit)

yang terdapat pada lembaran kerja

Penutup

Merumuskan isi pelajaran

(5 minit)
-

Nilai: Patuh pada arahan guru,


Yakin.

pada masa yang diberikan.


Guru membimbing murid.
Guru membuat rumusan hasil

KBKK : Mengimbas kembali.

pembelajaran pada hari ini sambil

Nilai: Patuh pada arahan guru

bertanya dengan murid.


Murid diberi arahan untuk
mengemaskan bengkel Kemahiran
Hidup.
