Anda di halaman 1dari 5

1.

Rancangan Pengajaran Harian

Mata pelajaran

: Matematik

Tarikh

: 16 Mei 2013 (Khamis)

Masa
Kelas

: 60 minit (11.15 a.m-12.15p.m)


: 3 Bestari

Bilangan Pelajar

: 25 orang

Tema / Tajuk

: Nombor dan Operasi


Darab

Standard Pembelajaran

: Murid berupaya untuk:


i. Menulis ayat matematik tambah berulang:
a) Tiga-Tiga
b) Enam-Enam
c) Tujuh-Tujuh
ii. Menulis ayat matematik darab apabila diberi kumpulan
tiga- tiga,enam-enam, tujuh-tujuh berbantukan:
a) Objek
b ) Gambar

Objektif Pembelajaran

: Murid dibimbing untuk:


Menulis ayat matematik bagi Operasi darab
i

Pengetahuan Sedia Ada

: i.
ii

Murid telah belajar konsep penambahan


Murid berupaya menyebut kumpulan sama banyak
menggunakan objek

Nilai

Bekerjasama, patuh arahan, jujur, bertanggungjawab

Bahan Bantu Mengajar

Gambar objek, papan darab, lembaran kerja

Elemen Merentas kurikulum:

Menyelesaikan masalah,kemahiran berfikir, membuat


perkaitan, menjana idea

R
Langkah

Isi Kandungan

Set
Induksi
(3 minit)

-Konsep kumpulan
sama banyak
diperkenalkan kepada
pelajar, menggunakan
gambar seperti di
bawah:

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

.Guru menunjukkan gambar


belon di papan hitam (gambar
belon dalam kumpulan dua-dua)

Guru menyoal murid berapakah


bilangan belon dalam kumpulan
itu?

Murid menjawab soalan yang


ditujukan oleh guru.

Guru menunjukkan contoh yang


lain menggunakan kumpulan tigatiga

Guru mengimbas kembali tentang


konsep kumpulan sama banyak.

Guru menunjukkan gambar 3 ekor


kumbang di papan hitam.

Guru menyoal murid berapakah


bilangan kaki pada seekor
kumbang?

Guru meminta murid mengisi


bilangan kaki dalam petak yang
disediakan di papan hitam,
kemudian menjumlahkannya.

.Hasil penambahan berulang guru


membimbing murid menulis ayat
matematik dalam bentuk darab ke
dalam petak yang disediakan.

Guru menerangkan mengenai


kosep darab (penambahan
berulang) dengan mengaitkan

= Tiga kumpulan duadua

Langkah 1
(20 minit)

- Konsep
penambahan berulang
diperkenalkan
-Menambahkan
jumlah objek daripada
kumpulan yang diberi:
Contoh :

Soalan :
ada 3 ekor kumbang.
Setiap kumbang ada 6
kaki. Kira jumlah kaki
kumbang.

Catatan
BBM: kad imbas
yang mempunyai
gambar kumpulan
dua-dua, tiga-tiga
KBKK:
-Kemahiran
berfikir
-Imbas kembali

BBM:
Kad imbas gambar
lebah, rama-rama
Nilai:
-Hormat, patuh
arahan
KBKK:
-Menjana idea

aktiviti yang telah dijalankan.


6 + 6 + 6 + = 18
-Memperkenalkan
konsep darab
daripada penambahan
berulang

Guru meminta murid mencuba


beberapa contoh lain yang di buat
di papan hitam.

Guru meminta murid melihat lirik


lagu yang ditulis di papan hitam,
sambil mendengar lagu yang akan
dinyanyikan oleh guru.

BBM :
Lagu mengenai
darab, melodi;
chan mali chan

Guru meminta murid menyanyi


bersama dengan mengulang lagu
tersebut.

Guru meminta murid perempuan


menyanyikan lagu perenggan
pertama

Nilai:
-Hormat
-Bekerjasama
-Berani
-Persaingan

6+6+6=18
3

6= 18

-Menambahkan
kefahaman murid
dengan menyatakan 3
adalah kumpulan
yang ada, dan 6
adalah isi dalam satu
kumpulan tersebut.

Langkah 2
(15 minit)

-Menggunakan unsur
muzik dalam
pembelajaran untuk
mengukuhkan ingatan

Murid lelaki diminta menyanyikan


3

KBKK:
-Menjana idea
- Kreatif dan

lagu untuk perenggan ke-2.

Langkah
3
(7 minit)

- Memperkukuhkan
kemahiran murid
dengan aktiviti
berkumpulan
menggunakan papan
darab.

Papan Darab

inovatif

Guru meminta murid tukar


peranan. Murid lelaki akan
menyanyikan perenggan pertama
dan murid perempuan perenggan
ke-2.

Guru menyoal apa itu darab?

Guru meminta murid


menghuraikan maksud
2x3

Murid menentukan 2 adalah


kumpulan dan tiga adalah isinya

Guru memberi papan darab dan


beberapa biji bola kecil kepada
setiap kumpulan.

BBM:
-Papan darab
-bola kertas kecil b

Guru memberi arahan kepada


murid untuk mencari nilai darab
menggunakan konsep
penambahan berulang.
Contoh:Berapakah nilai 5 x 2?

Nilai:
-Hormat
-Kerjasama
-Persaingan

Murid memasukkan dua biji bola


ke dalam lima kotak.

Murid menulis ayat matematik


dalam bentuk penambahan
berulang.

Murid menjumlahkan semua


bilangan biji bola tersebut.

Murid menulis daripada ayat


matematik penambahan berulang
ke dalam bentuk darab.

Murid menjawab soalan guru nilai


5x2 adalah sepuluh.
4

KBKK:
-Menjana idea
-Kemahiran
mengklasifikasikan

Langkah 4
(10 minit)

Langkah 5
(5 minit)

Guru menguji murid dengan


soalan lain.

Latihan Pengukuhan

Guru mengedarkan
kerja kepada murid.

-Lembaran Kerja di
edarkan

Guru membimbing murid yang


lemah dalam menjawab soalan

Lembaran
kerja
dihantar pada guru

Guru menguji murid dengan


menanya murid kalau 5 X 2 = 10,
bagaimana cara menulis
penambahan berulang dalam
bentuk ayat matematik .

Penutup

lembaran

yang

Jawapan murid : ayat matematik

Murid merumus pembelajaran hari


ini apa itu konsep penambahan
berulang

Nilai :
-Hormat
-Kerjasama

siap

2 + 2 + 2 + 2 + 2 = 10

BBM:
Lembaran kerja

Nilai:
-Hormat
KBKK:
-Membuat
perkaitan
