Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BOLA BALING

Matapelajaran

: Pendidikan Jasmani

Tunjang

: Kemahiran

Tajuk

: Bola Baling

Sub Tajuk

: Hantaran bola.

Tarikh

: 20 Februari 2012

Masa

: 7.40 pagi 8.10 pagi

Tahun

: 4 Al-Biruni

Bilangan Murid

: 20 orang

OBJEKTIF

: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat :

Psikomotor

: Melakukan hantaran bola kepada rakan dengan menggunakan teknik yang betul pada jarak 2
meter sebanyak 5 kali daripada 8 percubaan.

Kognitif

: Menyatakan perbezaan antara hantaran aras dada dan hantaran lantun.

Afektif

: Menunjukkan tanggungjawab terhadap alatan dengan menyusun semula di tempat yang betul.

Pengalaman Sedia Ada

: Murid pernah membaling bola.

Penerapan Nilai

: Bekerjasama

KBKK

: Membandingkan perlakuan hantaran dada dengan hantaran lantun.


1

Penggabungjalinan

: Digabungjalin dengan tajuk koordinasi dalam tunjang kecergasan

Kesepaduan

: Pendidikan Moral

Penerapan nilai-nilai murni dalam kehidupan seharian

: Matematik dan Bahasa Inggeris Mengira dalam Bahasa Inggeris


: Pendidikan Islam
Alatan

: 1. Skittle

Membaca Doa
- 20

2. Bola Baling

- 15

3. Gelung

- 17

4. Speaker

- 1

5. Laptop

- 1

6. LCD

-1

BAHAGIAN
/MASA

AKTIVITI

Set Induksi

Menayangkan
video bola baling

Permulaan
( 7 minit )

(4 Minit)

FOKUS PEMBELAJARAN

1. Guru membawa pelajar ke makmal


computer dan menayangkan video
permainan bola baling.

ORGANISASI

Murid mengambil tempat di


sudut hadapan LCD.

STRATEGI
PEMBELAJARAN/
ALATAN

LCD
Komputer
Speaker

2. Guru memfokuskan kepada

hantaran bola.

4 biji skittle
Regangan
tangan

1. Berdiri tegak dan kaki dibuka


seluas paras bahu.
2. Luruskan kedua belah tangan di
belakang punggung dan siku

Murid-murid berada dalam


kawasan yang ditetapkan dan
tidak terlalu rapat dengan yang
lain

Wisel

dihalakan ke dalam.
3. Tolak tangan perlahan-lahan ke
atas dan kira dalam kiraan 8.

x x x x x x

4. Ulang aktiviti sebanyak 3 kali.

x x x x x x
G

x x x x x x
x x x x x x
x x x x x x

Regangan badan
dan pinggang

1. Berdiri tegak dan kaki dibuka


seluas paras bahu.
2. Tangan kanan menyilang ke kiri di
hadapan.
3. Tangan kiri memegang siku kanan
dan tarik ke arah bahu kiri.
4. Ulang dengan tangan kiri.
5. Buat 3 set untuk setiap aktiviti.

Regangan kaki
dan paha

1. Berdiri tegak dan kaki dibuka


seluas paras bahu.
2. Bongkokkan badan dan siku
4

dibengkokkan sedikit.
3. Cuba sentuh lantai dengan kedua
belah tangan dan tahan dalam
kiraan 8.
4. Ulang aktiviti sebanyak 3 kali.

Memanaskan
badan

1. Guru menunjukkan cara melakukan

Meningkatkan
KDN

2. Murid melakukan aktiviti Burpee

x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x

Burpee.

Burpee

Langkah 1

Perkembangan

5 minit

Hantaran dada
statik

Penghantar ( A )

G
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x

Murid melakukan aktiviti secara


berpasangan.
X

4 biji skittle
15 biji bola baling
Wisel

1. Berdiri dengan menghadap


pasangan masing-masing.
2. Pegang bola dengan kedua-dua
belah tangan.
5

3. Mata pandang ke arah pasangan.


4. Bawa bola ke dada dan tolak ke
khuihadapan pasangan.
5. Luruskan kedua-dua belah tangan.

Penerima ( B )
1. Berdiri dengan menghadap
penghantar.
2. Jangan bergerak sehingga bola
sampai.
3. Apabila bola sampai, hulurkan
tangan dengan jari yang
direnggangkan.
4. Sambut bola dan bawa ke dada.

1. Murid di bahagian A
akan membuat hantaran
ke arah murid di
bahagian B.
2. Murid di bahagian B
akan menangkap bola.
3. Seterusnya, murid di
bahagian B akan
membuat hantaran ke
arah murid di bahagian A
dan murid di bahagian A
akan menangkap bola.
Jarak antara murid di bahagian
A dengan di bahagian B ialah 8
meter.

Ulang aktiviti sebanyak 8 kali.

Langkah 2
5 minit

Hantaran aras
dada dengan
penghadang
aktif

1. Penghadang berdiri di hadapan


penerima.

Aktiviti bertiga iaitu penghantar,


penerima dan penghadang

2. Penghadang akan cuba


mendapatkan bola yang dihantar.

Petunjuk :

3. Tidak boleh menyentuh atau


melanggar rakan.

Penghantar
Penerima
6

4. Bertukar kedudukan dengan

Penghadang

penghadang yang akan menjadi


penerima.
Arah hantaran

Stesan A
Langkah 3
5 minit

Hantaran aras
dada sambil
bergerak.

1. Stesyen A berlari berpasangan


menghantar bola aras dada

2. Stesyen B berpasangan
menghantar bola aras dada,
mengundur dan meletakan bola di
bawah.

3. Stesyen C berpasangan
menghantar bola aras dada
menguji ketangkasan kekiri dan
kekanan.

Stesyen B

Stesyen C

Kemuncak
Permainan
Kecil
5 minit

1. Aplikasikan semua teknik yang


dipelajari dalam kemahiran
hantaran dada.
2. Hanya hantaran dada sahaja
dibenarkan.
Undang-undang permainan bola baling
diaplikasikan.

1. 5 lawan 5.
2. Tandakan kawasan

permainan
16m)

(8m x

3. Dua buah bakul


disediakan sebagai gol.
4. Semua pemain boleh
menjaringkan gol.

x
x

x
x

x
x

Penutup
3 minit

Regangan
dengan iringan
muzik

Regangan
kepala

1. Pelajar berdiri dalam dua barisan


memanjang di hadapan guru
mengikut kumpulan.
2. Pusing kepala ke kiri, ke kanan, ke
atas dan ke bawah.

Regangan bahu
dan lengan

x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x

G
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x

3. Pelajar berdiri dalam dua barisan


memanjang di hadapan guru
mengikut kumpulan.
1. Pusing kepala ke kiri, ke kanan, ke
atas dan ke bawah.

Regangan
pinggang, lutut
dan kaki

1. Kaki kanan dihulurkan ke hadapan,


sambil menekan lutut kanan dengan
tangan kanan dalam kiraan 8.
2. Pusingkan badan ke arah kanan
9

dalam kiraan 8.
3. Tangan kiri memegang kaki kiri yang
lurus dalam kiraan 8.
4. Ulang dengan menukar posisi kaki.

Tarik nafas

1. Tarik nafas sebanyak 3 kali.


2. Hembus dengan kuat pada kali ke3.

Penilaian kognitif

Guru bertanya soalan kepada murid.

Apakah perbezaan antara


hantaran aras bahu dengan
hantaran aras dada ?

10