Anda di halaman 1dari 9

0

JADUAL PENENTU KANDUNGAN


BI
L.
9.2

KANDUNGAN

RPH

Menghargai Kepentingan Kestabilan


1 Mencadangkan cara meningkatkan kestabilan
2 Menerangkan dengan contoh aplikasi
kestabilan dalam kehidupan

PENGETAH
UAN

KEFAHAM
AN

KEMAHIRAN
APLIKAS
ANALISIS
I

RPH 3

RPH

9.2 Menghargai
Kepentingan
Kestabilan

RPH
3

FAKTA

KONSEP /
ISTILAH

Cara
meningkatka
n kestabilan:
i-Rendahkan
pusat graviti
ii-tingkatkan
keluasan
tapak

Kestabilan kebolehan
sesuatu objek
untuk kembali
ke kedudukan
asalnya selepas
digerakkan atau
digoncang.

Contoh
aplikasi:
i-peserta
sumo
ii-zirafah
iii-kereta F1
iv-Penunu
bunsen

PENILAIA
N

PENGETAHUAN
UNIT

SINTESIS

KEMAHIRAN
GENERALISASI

KOGNITIF
#
Mencadangkan
cara
meningkatkan
kestabilan

PSIKOMOTOR
# Membina satu
model bangunan
yang stabil
menggunakan
straw sebagai
bahan asas

SOSIAL
# Bekerjasama
melakukan
perbincangan
dalam kumpulan
# Menepati masa
# Berjimat cermat

# Menerangkan
dengan contoh
aplikasi
kestabilan
dalam
kehidupan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (Model Konstruktivisme)


NAMA

MUHAMAD NAZRI BIN SAMSUDIN

NO. MATRIK :

L 20122009554

KUMPULAN :

Tarikh/ Hari

25hb September 2013 (Rabu)

Masa

8.15 pg 9.25 pg (2 waktu)

Kelas

2 Irsyad

Bil. Murid

38 orang

Subjek

Sains Tinkatan 2

Tema/tajuk

Perkembangan Teknologi Industri dalam Masyarakat

Sub Tajuk

9.2 Menghargai Kepentingan Kestabilan

Hasil Pembelajaran:
Selepas pengajaran, pelajar dapat:
1.

2.

Domain Kognitif
1.1

Mencadangkan dua cara meningkatkan kestabilan objek di sekeliling mereka

1.2

Menerangkan dengan contoh tiga aplikasi kestabilan dalam kehidupan

Domain Afektif
2.1

Bekerjasama melakukan perbincangan dalam kumpulan


1

3.

2.2

Menepati masa

2.3

Berjimat cermat

Domain Psikomotor
3.1

Membina satu model bangunan yang stabil menggunakan straw sebagai bahan asas

Media/ABM :
a)
b)
Nilai

Bahan bukan elektronik; buku teks, starw, pita pelekat, plastisin, kertas lakaran.
Bahan elektronik; video, power point, LCD
:

a)

Bekerjasama

b)

Berjimat cermat

c)

Tepati masa

Kemahiran

a)

Kemahiran melakar idea

b)

Kemahiran membuat pemerhatian

c)

Kemahiran menjana idea

d)

Kemahiran berkomunikasi

Kaedah/Strategi:
a)

Permainan dan pertandingan,


2

3
b)

perbincangan,

c)

penyelesaian masalah

Pengetahuan Sedia Ada:


a)

Pelajar telah didedahkan dengan maksud kestabilan pada kelas sebelum ini.

b)

Pelajar telah didedahkan faktor faktor yang mempengaruhi kestabilan :


i)

Kedudukan pusat graviti dari permukaan lantai

ii)

Keluasan tapak

Elemen Merentas Kurikulum (EMK):


a)

Teknologi

b)

Keusahawanan.

c)

i.

Fleksibiliti

ii.

Daya kreativiti dan inovasi

iii.

Berkeupayaan memimpin

i.

Berinovasi dalam penyediaan model bangunan

ii

Menghurai idea dengan terperinci dan sistematik

iii.

Boleh menghasilkan idea baru

KBKK

AKTIVITI RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)


Fasa

Orientasi
Pelajar
(5 minit)

Cetusan
Idea
(10 minit)

Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran

Isi Pelajaran/ Kandungan


1. Palang yang dipengang
oleh lelaki tersebut
berfungsi untuk
merendahkan pusat
graviti.

1.

1. Ahli sumo sentiasa


mengangkangkan kaki
dan merendahkan badan
ketika perlawanan bagi
tujuan menigkatkan
kestabilan.

1.

2. Zirafah merupakan
haiwan yang secara
fizikalnya adalah tinggi.
Keadaan ini menjadikan
zirafah kurang stabil.
Untuk meningkatkan
kestabilan, zirafah akan
mengangkangkan
kakinya.

Aktiviti Guru
Guru menunjukan video seorang lelaki
sedang berjalan meniti tali yang tegang

Guru menunjukan video dan gambar


1.
yang menunjukkan situasi yang berkaitan
kestabilan;
i. Perlawanan sumo
ii. Zirafah

2.

1.

Catatan
Aktiviti Pelajar
Pelajar memerhatikan
K.P.S:
kedudukan dan fungsi
Kemahiran membuat
palang yang dipegang oleh pemerhatian
lelaki tersebut.
BBM:
LCD, video berjalan
diatas tali
Pelajar memberikan
K.P.S:
jawapan secara verbal
Kemahiran membuat
berdasarkan pengetahuan
pemerhatian
sedia ada.
BBM:
LCD, video perlawanan
sumo, gambar zirafah

Pelajar dikehendaki menyenaraikan


sebab-sebab perilaku dalam video
tersebut. (perlu kaitkan dengan konsep
kestabilan)
4

5
3.
Penstrukt
uran idea
(40 minit)

Cara cara meningkatkan


kestabilan:
a) merendahkan pusat
graviti melalui:
i. Merendahkan tinggi
objek
ii. Meletakkan pemberat di
bahagian tapak

Guru membantu meransang untuk pelajar


merumuskan aktiviti.
PBL :
Ali merupakan seorang arkitek, beliau
dikehendaki merekabentuk satu model
bangunan komunikasi yang tinggi dan stabil
di sebuah kawasan luar Bandar
1.

Guru membahagikan pelajar kepada 5


kumpulan

b) Menambahkan luas
permukaan tapak objek.

2.

Setiap kumpulan dibekalkan dengan


bendera, straw, pita pelekat dan plastisin.

c) Kestabilan ialah
kebolehan sesuatu objek
untuk kembali ke
kedudukan asalnya
setelah digerakkan atau
digoncang

3.

Pelajar dikehendaki membuat lakaran


model bangunan

4.

Setiap kumpulan diberikan masa selama


10 minit untuk membina satu model
bangunan yang stabil mengikut syaratsyarat berikut.
- Hanya menggunakan bahan yang
dibekalkan
- Tinggi minimum : 50 cm
- Keluasan tapak / bentuk :
bebas

5.

Pelajar dikehendaki mempamer dan


membentangkan mengikut kumpulan
berkaitan ciri-ciri dan kelebihan
bangunan. (perlu kaitkan dengan

1.

Pelajar bergerak mengikut


kumpulan masing-masing.

K.P.S:
komunikasi,

2.

Pelajar memulakan
tugasan dengan lakaran.

EMK:

3.

Setiap kumpulan
merekabentuk model yg
telah dilakar .

4.

Pelajar membentangkan
hasil kerja masing-masing.

KEUSAHAWANAN :
Fleksibiliti
Daya kreativiti dan
inovasi
Berkeupayaan
memimpin
KBKK :
Berinovasi dalam
penyediaan model
bangunan,
Menghurai idea dengan
terperinci dan
sistematik.
Boleh menghasilkan
idea baru
Nilai Murni:
berdikari, bekerjasama,
berani, berjimat cermat,
menepati masa.
BBM :
straw, pita pelekat,
5

6
kestabilan)

Aplikasi
Idea
(10 minit)

1.

2.

Aplikasi konsep
kestabilan terdapat pada
kereta lumba, radas
makmal dan peralatan
elektrik seperti mesin
basuh dan peti sejuk dan
lain-lain.
Kestabilan merupakan
salah satu kriteria dalam
merekabentuk sesuatu
objek

6.

Guru memantau aktiviti pelajar.

7.

Guru membantu meransang untuk pelajar


merumuskan aktiviti.

1.

Guru menayangkan gambar

i.

Bas dua tingkat.

ii.

Bentuk-bentuk cawan yang terdapat di


pasaran.

gunting

1.

Pelajar memberikan
jawapan secara verbal
berdasarkan pengetahuan
sedia ada.

BBM :
LCD, buku teks

3. Selain faktor kestabilan,


perlu ambil kira pelbagai
faktor lain seperti kos,
fungsi, bahan dan lainlain.

7
iii. Kereta F1 vs. Kereta biasa

Cara - cara meningkatkan


kestabilan:
a) merendahkan pusat
graviti melalui:
i.
Merendahkan tinggi
objek
ii. Meletakkan pemberat di
bahagian tapak
Refleksi
(5 minit)

b)

Menambahkan luas
permukaan tapak objek.

c)

Peralatan makmal yang


mengaplikasi prinsip
kestabilan;
Tungku kaki tiga
Penunu Bunsen
Kaki retort
Silinder penyukat dll.

i.
ii.
iii.
iv.

2.

Guru membantu meransang untuk pelajar


merumuskan aktiviti.

1.

Guru bersoal jawab dengan pelajar


secara lisan.

2.

Soalan:

Nyatakan 2 cara meningkatkan


kestabilan.
ii. Nyatakan cara merendahkan pusat
graviti.
iii. Senaraikan tiga peralatan makmal yang
mengaplikasikan prinsip kestabilan

1.

Pelajar memberikan
jawapan secara verbal
berdasarkan pengetahuan
sedia ada.

K.P.S :
Komunikasi
Kemahiran Berfikir :
Menjana idea

i.

ABM :
Slaid Power Point.

8
Catatan Guru/Refleksi:
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran berjalan dengan lancar. Serta objektif pelajaran tercapai. Murid terlibat secara aktif dan murid seronok
belajar melalui kaedah konstruktisvisme.
Kekuatan :
a. Penggunaan bahan maujud yang banyak sedikit sebanyak membantu dalam perlaksanaan pengajaran ini.
b. Jadi murid lebih faham dengan apa yang disampaikan dengan ada contoh-contoh bahan seperti yang dinyatakan.
c. Murid terlibat dan memberi kerjasama.
d. RPH bersesuaian dengan pelajar cemerlang kerana boleh mengaitkan dengan pengetahuan sedia ada.
Kelemahan :
a. Murid tidak diberi peneguhan seperti hadiah atas sebab-sebab tertentu.
b. Murid hanya diberi tepukan dan ucapan tahniah jika menjawab dengan betul.
c. Pelajar lemah tidak dapat mengaitkan dengan pengetahuan sedia ada.
