Anda di halaman 1dari 11

RPH (2)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TAHUN 6


Mata pelajaran

Matematik

Kelas

6 Iltizam

Tarikh

26 Mac 2015

Masa

12.00 1.00 tengahari (60 minit)

Topik

Pecahan

Sub topik

Tolak pecahan

Bilangan pelajar

32 Orang

Objektif pembelajaran

Menolak nombor bercampur yang penyebut pecahannya


sehingga 10.

Hasil pembelajaran

Di akhir pembelajaran, murid dapat :


a. Menolak tiga nombor bercampur yang sama penyebut
pecahannya sehingga 10.
b. Menolak tiga nombor

bercampur

yang

penyebut

pecahannya tidak sama sehingga 10.


Pengetahuansediaada

Murid-murid telah mengetahui konsep menolak, mendarab


dan pecahan.

Kemahiran berfikir

Berfikir secara kreatif, menjana idea, membina konsep dan


bekerjasama

Nilaimurni

Beri tumpuan, menghayati, memahami konsep dan aplikasi

Alat bantu mengajar

Jalur kertas, kad permainan, pen marker dan lembaran kerja

LANGKAH /

ISI KANDUNGAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN

Roziah bt Mohamad ~ PPG/M/01/00600/2012/2/KIC

CATATAN
Page 1

RPH (2)
MASA

PEMBELAJARAN
1. Guru menguji ingatan pelajar
berkaitan dengan konsep penolakan dua
Mengulangkaji konsep

Bahan Bantu

pecahan yang penyebutnya sama dan

penolakan pecahan wajar

Mengajar:

tak sama secara congak lisan.

yang penyebutnya sama dan


Set Induksi

tak sama

2. Pelajar membuat pengiraan di dalam


buku congak dan memberi jawapan

(5 minit)

Kad masalah
KBKK

secara lisan. Pelajar yang terpantas


dapat memberi jawapan yang tepat
diberi penghargaan.
Contoh:

Memproses
secara mental
Kecerdasan
Pelbagai

6 3
5 1
1. =3. =
8 8
10 5

Logikal,
Interpersonal,

4 3 3 4
2. 4. =
5 5 4 12

Intrapersonal

Langkah 1

1.Penolakan pecahan

1. Murid diperkenalkan dengan

BBB :

(10 Minit)

penyebut yang sama

konsep penolakan pecahan

Jalur kertas

dengan menggunakan

menggunakan jalur kertas.

Nilai :

jalur kertas.

2. Murid diminta menyebut pecahan

Memberikan

setiap jalur kertas tersebut.

tumpuan,

3. Guru bersoaljawab apakah

menghayati dan

penyebut sama atau tidak.

memahami

3.Guru menekankan untuk operasi

konsep

penambahan pecahan, pastikan

Kbkk :

penyebutnya sama sebelum di

Menjana

3
4

1
4

1
4

Roziah bt Mohamad ~ PPG/M/01/00600/2012/2/KIC

Page 2

idea

RPH (2)
lakukan operasi tambah atau tolak.

dan

membina

4. Murid melihat langkah-langkah

konsep

yang ditunjukkan oleh guru di papan

Teknik/Kaedah:

putih.

Perbincangan

5. Guru memberikan lagi beberapa


contoh lain untuk memperkukuhkan
lagi pemahaman murid.
2. Contoh soalan :
i)

7
8

1
8

2
8

ii)

6
7

1
7

2
7

iii)

8
9

2
9

4
9

Langkah 2

1.Penolakan pecahan

(15 Minit)

penyebut tak sama dengan setiap jalur kertas tersebut.

Gambar

menggunakan jalur kertas.

2. Guru bersoaljawab apakah

tudung botol

penyebut sama atau tidak.

Nilai :

3. Guru bersoaljawab apakah

Memberikan

penyebut terkecil bagi 8,2 dan 4.

tumpuan,

4. murid diarah untuk mencari

menghayati dan

penyebut yang sama untuk ketiga-

memahami

tiga pecahan tersebut.

konsep

7
8

1
2

1
4

1. Murid diminta menyebut pecahan

BBB :
rajah

4.Guru sekali lagi menekankan untuk Kbkk :


operasi penambahan pecahan,

Menjana

pastikan penyebutnya sama sebelum

dan

di lakukan operasi tambah atau tolak.

konsep

4. Murid melihat langkah-langkah

Teknik/Kaedah:

Roziah bt Mohamad ~ PPG/M/01/00600/2012/2/KIC

Page 3

idea

membina

RPH (2)
yang ditunjukkan oleh guru di papan

Perbincangan

putih.
5. Guru memberikan lagi beberapa
2. Contoh soalan :

1
4

7
8

i)

1
3

Langkah 3

1
2

- 1

lagi pemahaman murid.

8
9

1
6

=
iii)

1
6

=
ii)

contoh lain untuk memperkukuhkan

1
2

2
3

- 2

Menolak pecahan daripada

Aktiviti berkumpulan:

nombor bercampur dan


(15 minit)

menolak nombor bercampur


daripada nombor bercampur

a) Guru membahagikan murid-murid


kepada lapan kumpulan dengan

BBB :
Kad permainan
Nilai :
Memberikan
tumpuan

dan

setiap kumpulan dianggotai oleh

mengaplikasi

empat orang ahli.

Kbkk :
Berkerjasama

b) Setiap kumpulan diberi kertas A4


Roziah bt Mohamad ~ PPG/M/01/00600/2012/2/KIC

Teknik/Kaedah:
Page 4

RPH (2)
Pemusatan
yang telah dipotong kepada 4

murid

bahagian

pemusatan
bahan

c) Guru memberi soalan untuk


diselesaikan oleh murid-murid secara
berkumpulan.
d)

Kumpulan yang pantas


menyelesaikan soalan akan
mendapat 1 mata.
-

Penyelesaian perlu ditunjukkan

dengan menggunakan kertas yang


telah diberi.
- Guru menyemak jawapan bagi 3
kumpulan yang terawal
menyelesaikan masalah yang diberi.
- Guru menunjukkan jawapan
dengan menggunakan kad imbasan.
e) Kumpulan yang mendapat mata
tertinggi akan mendapat ganjaran.
f)

Contoh soalan:

1.

Roziah bt Mohamad ~ PPG/M/01/00600/2012/2/KIC

5
9

1
3

1
6

Page 5

dan

RPH (2)

2.

6
7

1
4

3.

4
5

1
10

4.

3
4

1
3

1
2

1
2

1
6

Penutup

Kognitif :

1. Murid-murid berbincang dengan

(5 minit)

- Guru merumuskan hasil guru mengenai apa yang diperolehi


pembelajaran

bersama- pada

sesi

pengajaran

dan

sama murid-murid.

pembelajaran pada hari ini.

Sosial :

2. Murid-murid diberikan lembaran

Guru

mengucapkan kerja berkaitan dengan isi pelajaran

tahniah

kepada

murid

yang

mencapai

murid- sebagai kerja rumah.


berjaya

objektif

yang

diingini dan berharap agar


murid-murid

membuat

latihan yang diberikan.

Roziah bt Mohamad ~ PPG/M/01/00600/2012/2/KIC

Page 6

RPH (2)

LEMBARAN KERJA
NAMA: ___________________________

KELAS :_________________

A. Penolakan pecahan dengan penyebut yang sama.

Bil

Soalan

4
5
1
1
5
5

Contoh

8
1

4
5

Jalan Kira
-1

1
5

2
)=3+
5

(5-1-1) +(

2
5
-1

1
5

Jawapan

2
5

1
5

Roziah bt Mohamad ~ PPG/M/01/00600/2012/2/KIC

Page 7

RPH (2)
5
2

5
6

-1

1
3
3

7
8

9
4

4
5

7
5

8
9

7
6

4
7

5
7

4
5

5
8

4
9

1
9

1
7

1
5

1
9

1
5

-1

1
7

-2

1
5

1
9

-3

1
5

-2

1
8

1
8

-3

1
6

-2

1
6

1
9

Roziah bt Mohamad ~ PPG/M/01/00600/2012/2/KIC

Page 8

RPH (2)

B. Penambahan pecahandenganpenyebutberlainan.

Bil

Soalan

Pengiraan

7
2

1 x6
2 x6
3 x3
4 x3
7

=
7
Contoh

1
2

-3

-3

1x4
3x4

4
12

-2

9
12

1
3

3
4

6
12

Jawapan

= (7-3-2) + (

649
12

5
12

)
18

= (2-1) + (

=1+

6
1

2
10

4
5
2

5
6

1
2

649
12

5
12

-1

1
2

2
3

Roziah bt Mohamad ~ PPG/M/01/00600/2012/2/KIC

Page 9

RPH (2)

4
9

1
3

6
4

7
5

3
8

3
4
2

8
7

1
6

1
4
2
3
2
10
3
4

1
2
1

-3

2
3

1
4

-3

1
3

3
6

-3

1
3

3
4

Roziah bt Mohamad ~ PPG/M/01/00600/2012/2/KIC

Page 10

RPH (2)

8
8

1
2

9
10
1

-3

3
5

Roziah bt Mohamad ~ PPG/M/01/00600/2012/2/KIC

Page 11
