Anda di halaman 1dari 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 05.06.2015
Unitatea: Grdinia cu program prelungit Step by Step
Grupa: Mijlocie
Propuntoare: Ghi Alexandra Marcela
Tema: Cursa cireelor pentru o comoar
Tipul: actualizare, consolidare i evaluare de cunotine i deprinderi
Mijlocul de realizare: Activitate integrata:
joc exerciiu+joc motric( tipuri de mers i alergare)
Domeniul experienial: Domeniul Psiho-Motric( D.P.M.) + Domeniul tiine1 ( D..1)
Scopul : - exersarea unor deprinderi motrice de baz
-consolidarea numeraiei n concentrul 1-5
Obiective operaionale:
-

S demonstreze c au neles sarcina de lucru


S respecte regulile de joc
S execute corect micrile indicate de coordonatorul de joc
S pstreze distana optim ntre partenerii de joc pentru a evita accidentrile
S numere elementele de acelai fel dintr-o mulime dat
S grupeze elemente de acelai fel
S realizeze corespondene ntre numrul de elemente a dou mulimi prin lipirea unor jetoane

Sarcina didactic: s rezolve 3 probe matematice i s se deplaseze ntre probe utiliznd 3 tipuri
diferite de mers pentru a putea descoperi Comoara.
Deprinderi fizice consolidate: Mers pe vrfuri, mers pe clcie, mers ghemuit, alergare cu pendularea
gambei napoi, alergare cu genunghii sus, alergare uoar, mers lateral cu pas adugat.
Noiuni matematice : numrare n concentrul 1-5, formare de grupe de elemente de acelai fel,
corespondene cantitative ntre dou mulimi de elemente.
Reguli de joc: Pentru a ajunge la comoara ascuns n co, copiii vor rezolva anumite probe. Grupa se
mparte n 3 echipe, marcate cu culori diferite. Punctul de start al fiecarei echipe este masa cu aceiai
culoare. Pe fiecare masa este un plic cu probe. Fiecare echip va extrage cte o prob i o rezolv.
Dac proba nu este rezolvat corect de toi membrii echipei, echipa va trebui s execute un tip de
@ Ghi Alexandra Marcela
- Examen Titularizare 2015

Proba practic

alergare pentru a putea trece la urmtoarea mas. De la o mas la alta copiii se deplaseaz doar
utiliznd tipul de mers indicat de propuntoare. ( vezi Schema de joc)
Elemente de joc: surpriza, recompensa, penalizarea, rotaia culorilor
Strategii didactice:
a) Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, jocul, surpriza,
recompensa, penalizarea.
b) Material didactic: earfe n 3 culori diferite pentru cele 3 echipe, plicuri colorate, bileele cu
probele pentru fiecare mas, fise de lucru, creioane colorate, lipici, buline roii de hrtie, co cu
ciree.
c) Forma de organizare: 3 grupe a cte 2-7 copii.
Durata: 20-25 min.
Locul de desfasurare: sala de grup
Bibliografie:
Curriculum pentru educaie timpurie a copiilor cu vrst cuprins de la natere pn la 6/7 ani ***
Educaia fizic n grdini Ed. Didactica Publishing House- Antonovici, . Bucureti, 2010
www.didactic.com

@ Ghi Alexandra Marcela


- Examen Titularizare 2015

Proba practic

Scenariu didactic
Nr.
Crt
.

Metode,
procedee

Evaluare

Etapele activitii

Coninut

Moment organizatoric

Se aeaz msuele, se pregtesc materialele, se aleg earfele, se aeaz copiii


n formaie:

Conversaia

Frontal

1-2
min

2.

Captarea ateniei

Propuntoarea mbrcat n rou se prezint copiilor.


Cireica m numesc
i-am venit s v vestesc,
Astzi este o zi mare,
Mergem toi la vntoare.
Voi vei fi ciree mici
ntr-o curs cu pitici
Probele s rezolvm
O comoar s aflm!

Prezentarea
n versuri

Frontal

30``

3.

Anunarea temei i a
obiectivelor

Tema jocului de azi este Curs pentru o comoar


Vom trece prin mai multe probe, vei rezolva probele pe echipe, daca cineva
din echip nu rezolv toat sarcina sau nu o rezolv corect ntreaga echip va
primi o penalizare distractiv. De la o prob la alta o s mergem ntr-un fel
special.
Dac vom trece cu bine de toate probele vom putea s dezvelim comoara si s
ne bucurm cu toii de ea.
Se arat copiilor locaia Comorii

Frontal

1min

1.

@ Ghi Alexandra Marcela

Explicaia

Proba practic - Examen Titularizare 2015

Timp

4.

Dirijarea nvrii

Pentru orice curs trebuie s ne antrenm i de aceea v propun s ne jucm


Cireica spune

Explicaia
Demonstraia
Exerciiul
1 min

A) Pregtirea
organismului
pentru efort i
repetarea unor
tipuri de mers i
alergare

Copiii sunt aezai unul lng altul cu faa la Cireica( exerciiile se execut
pe loc)

Cireica s-a trezit i spune:


ntindei-v ( la stnga, la dreapta) 2 repetri
Cireica spune: Salutati-v! ( aplecare nainte )
Cireica spune:
- Mergi !( 5 timpi)
- Mergi pe vrfuri ( 5T)
- Pete ca barza ( 5T)
- Alearg uor ( 5T)
- Alearg cu clciul la spate (5T)
- Bate vntul! Micri de brae ( 5T)
- Ridic-te pe vrfuri! ( 5T)
- Stai pe clcie! ( 5T)
- Sri ca mingea! ( 5T)
Copii se vor aeza la msua care poart aceiai culoare ca i earfa lor.
Vor fi 3 echipe.
Se prezinta materialele. Se indic grupelor n ce sens se vor deplasa dup
rezolvarea probelor.

B) Repartizarea pe
grupe i explicarea
ordinii de rezolvare

Schema jocului este prezentat n anexa proiectului didactic.


La masa 1 este un plic cu probe:
Numr: degetele de la o mn, ferestrele din clas, membrii echipei
La masa 2 :

@ Ghi Alexandra Marcela

Frontal

Exerciiul
Demonstraia
2 min

Conversaia
Explicaia
Intuirea
materialelor

Exerciiul

30

Frontal

Proba practic - Examen Titularizare 2015

3 min

a probelor jocului
C) Realizarea jocului
propriu-zis

- fie : formeaz grupe de acelai fel ncercuire


La masa 3:
- fie: Aeaz ciree pe codie(lipire) i numr cte ciree ai obinut

3 min
Lipire

3 min
Pe grupuri

Continu

5.

Consolidarea i
perfecionarea
deprinderilor
motrice

Revenirea organismului
dup efort- partea de
ncheiere

Dac un membru al echipei nu a finalizat in timp sarcina sau nu a rezolvat


corect, echipa va primii penalizare: o tur de alergare conform schemei de joc. Exerciiul
Dup finalizarea sarcinii i dup caz a penalizrii, pentru a se deplasa la masa Explicaia
cu urmtoarea prob copiii vor executa tipurile de mers indicate in schema de Conversaia
joc, n coloan cte unu.
Propuntoarea verific permanent i ofer sprijin echipelor care au nevoie.
Cursa se ncheie atunci cnd fiecare echip ajunge napoi la masa de la care a
plecat!

Cireica i cireele se prind de mini ntr-o hor de bucurie c au terminat


cursa.
Propuntoarea recit:
Cursa cu ciree
Iat, s-a-ncheiat,
i de bucurie
De mn ne-am luat,
Facem hora mare,
Cu pas adugat!
Copiii se deplaseaz spre dreapta cu pas lateral adugat!
Toat lumea strig de bucurie i aplaud.

@ Ghi Alexandra Marcela

Continu

Frontal
Explicaia
Jocul
recitativ
ritmic

Proba practic - Examen Titularizare 2015

1 min

6.

Evaluare i ncheierea
activitii

Pentru c toate probele au fost trecute, acum putem descoperii Comoara.


Se aduce coul cu ciree i fiecare copil va primi o pungu cu ciree!
Se fac aprecieri verbale privind activitatea copiilor. Copiii sunt ntrebai ce
moment al activitii le-a plcut cel mai mult.
Cireica le mulumete i i ia la revedere.

@ Ghi Alexandra Marcela

Surpriza
Conversaia
Recompensa

Individual

Proba practic - Examen Titularizare 2015

1-2
min
