PROIECT DE LECIE
Profesor: Galan Camelia-Sabina
Data: 18.03.2014
Clasa: a V-a
Disciplina: Limba i literatura romn
Unitatea de nvare: Opera epic
Subiectul: Gndcelul de Emil Grleanu: Relaia personaj - narator
Tipul leciei: predare, nvare, evaluare
MOTIVAIA: Este o lecie valoroas din perspectiva metodelor activ participative, n sprijinul dezvoltrii
interesului pentru lectur i a gustului estetic; lecia se sprijin pe priceperile i deprinderile deja formate n
decodarea mesajului artistic i urmrete, n principal, perfecionarea continu a capacitii de comunicare
prin valorificarea noiunilor nsuite i de investigare a unui text literar.
DEMERSUL DIDACTIC
1. OBIECTIVE CADRU
2. OBIECTIVE DE REFERIN
S sesizeze modalitile de organizare a secvenelor textuale ale unui mesaj oral;
S asigure coerena ideilor exprimate;
S recunoasc modalitile specifice de organizare a textului epic;
S organizeze secvenele textului n funcie de o cerin specific;
S adapteze redactarea la capacitatea de receptare a destinatarului, utiliznd o structur grafic
adecvat tipului de redactare utilizat.
3. OBIECTIVE OPERAIONALE
a) cognitive - la sfritul orei elevii vor fi capabili:
O1. S citeasc expresiv textul;
O2. S construiasc mesaje orale i scrise pornind de la textul literar;
O3. S identifice trasturile unui personaj argumentnd cu exemple din text;
O4. S argumenteze apartenena operei la genul literar corespunztor;
O5. S identifice secvenele de dialog, naraiune, descriere;
b) afective
S participe cu interes la lecie;
S-i valorifice cunotinele acumulate anterior;
S-i dirijeze atenia ctre centrul de interes vizat de ctre profesor;
S fie capabili a folosi informaiile n leciile viitoare;
c) psihomotorii
s utilizeze corect mijloacele auxiliare aflate la dispoziie i spaiul tablei, respectiv al
caietului
4. STRATEGIE DIDACTIC
1. Metode i procedee: conversaia, lectura expresiv, exemplul, explicaia, nvarea
prin descoperire, munca independent;
b) Temporale 50 de minute
c) Umane capacitile receptive normale ale elevilor;
- cunotinele lor anterioare;
5. TIPURI DE INTERACIUNI: profesor - elev, elev - profesor, elev - elev.
1.
Moment
organizatoric
2.
3.
Captarea ateniei
4.
Anunarea temei i a
obiectivelor
5.
Timp
Etapele leciei
operaionaleOb.
Nr.
ctr.
Coninutul nvrii
Strategia didactic
Metode i
procedee
Forma de
org.
Conversaia
Activitate
frontal
Evaluare
Conversaia
Lectura
expresiv
Activitate
frontal
Conversaia
Activitate
frontal
Conversaia
Activitate
frontal
Lectura
expresiv
Activitate
frontal
Formativ
frontal
Formativ
Conversaia
nvarea
Profesorul
naiv
ambiios, hotrt, perseverent
ncpnat
supravegheaz
implicarea
tuturor elevilor
n rezolvarea
sarcinilor de
lucru.
O3
O4
O5
6.
Obinerea performanei
O2
7.
Asigurarea reteniei i a
transferului
prin
descoperire
nvarea
prin
descoperire
Conversaia
Activitate
individual
Autoevaluare
Activitate
frontal
Oral
Conversaia
Explicaia
Frontal
Individual
Anexa 1
Fi de lucru
Completai tabelul de mai jos:
FRAGMENTUL
Mic ct un fir de linte, mica picioruele
fragede i ocolea, pe de margini, frunzioara
care-l adpostise.
ntr-o zi ncerc o pornire luntric: iei de
sub umbra rcoroas i ddu buzna afar,
n ploaia de lumin.
Nu cumva era o frmi czut de acolo, de
sus, o frmi de lumin nchegat,
rtcit pe pmnt? i, ca o adeverire, pe
rna neagr trupul arunca o lumin dulce.
Ce se mai ntreba! Fr ndoial, de acolo
czuse, acolo trebuia s se ntoarc.
i-a mers voinicul, a mers. Mult s fi mers.
Se uit n jos i-l prinse ameeala. Privi n
sus i se cutremur. Ce - nu fcuse nici un
sfert din sfertul drumului! Puterile i cam
slbiser, dar nu se lsa.
i voinicul privi iar n sus. Privea n sus i
nu-i credea ochilor: zile, sptmni, luni
avea de umblat. i ct era de hotrt i de
vnjos drumeul, nu-i putu opri un oftat.
TRSTURA