Anda di halaman 1dari 10

PROIECT DIDACTIC

Scoala: Colegiul Naional Spiru Haret , Tg-Jiu


Profesor: Marica Ana-Maria
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limba i literatura romn
Clasa: a VII-a C
Subiectul leciei: Atributul substantival
Tipul leciei: Mixt
Durata: 50 minute
Competente generale:

2.Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje orale in situatii de comunicare monologata si
dialogata;
3.Receptarea mesajului scris, din texte literare si nonliterare, in scopuri diverse;
4.Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje scrise, in diferite contexte de realizare ,cu scopuri
diverse.
Competente specifice:

2.3 Alcatuirea unor propozitii si fraze corecte din punct de vedere gramatical;
3.4 Sesizarea corectitudinii utilizarii categoriilor gramaticale invatate.

Obiective operationale:

La sfarsitul lectiei, toti elevii vor fi capabili :


sa identifice elementele determinante ale unui atribut substantival;
sa precizeze felurile atributului substantival;
sa recunoasca atributul substantival;
sa indice cazurile atributului substantival;
sa alcatuiasca enunturi cu atribute substantivale;
sa utilizeze constient informatiile noi;
sa participe cu interes la lectie;
Strategii didactice:
Metode si procedee: invatarea prin descoperire, conversatia, explicatia, schema la tabla, metoda ciorchinelui, brainstorming,
exercitiul , exemplul.
Mijloace de invatare:fise de lucru, manualul , tabla , caietele elevilor, markere , planse .
Forme de organizare a activitatii : activitate pe grupe , in perechi, activitate frontala , activitate individuala.
Bibliografie:
-Limba si literatura romana , Curriculum clasele V-VIII Bucuresti 2005
-Alexandru Crisan, Sofia Dobra, Florentina Samihaian , Manual de limba romana pentru clasa aVII-a, Editura Humanitas,
Bucuresti 2005.

Scenariul didactic
Nr
crt

Etapele leciei

Du
ra
t
1

1.

Moment organizatoric

2.

Verificarea temei pentru


acas i a cunotinelor
nsuite anterior

3.

3
Anunarea temei i a
obiectivelor

Ob
op

Coninutul nvrii

Strategia didactic
Metode i
procedee

1. Moment organizatoric
Conversaia
- organizarea clasei i
asigurarea climatului necesar
bunei desfurri a leciei;
Se verific tema , att
Conversacantitativ, ct i calitativ.
ia euristic
Pe o coal A3 se prezinta un
Exerciiul
rebus a carui rezolvare va da
Ciorchinele
titlul lectiei: ATRIBUT,urmand brainstormi
ca profesorul sa specifice ce tip
ng
de atribut.
Anun tema i obiectivele
Conversaia
leciei: Astzi vom aprofunda
studiul atributului cu un nou
tip de atribut: atributul
substantival. Anun si
obiectivele operaionale ale
leciei .
Notam data i titlul pe tabl i
n caiete.

Mijloace de
nvmnt

Forma de
organizare

Evalua
re

Activitate
frontal
Fia A3

Activitate
frontal

Activitate
Frontal

Profesorul
face aprecieri
privind
corectitudinea
rezolvrii
temei pentru
acasa

4.

Prezentarea sarcinilor
Dirijarea nvrii
Obtinerea
performantelor si
asigurarea conexiunii
inverse

25

Voi desena pe tabla un copac al


carui trunchi va contine
cuvantul ATRIBUT si ramurile
care cuprind intrebarile
specifice acestuia, urmand ca
elevii sa adauge frunze cu
termeni prin care este exprimat
atributul substantival specifici
fiecarei intrebari descoperiti in
fisa de lucru nr.1
Elevii vor primi o fi de lucru
(fia 1), pe care o vor rezolva
n perechi: identificarea
atributelor exprimate prin
substantive.
Evaluarea rspunsurilor se face
frontal, fiecare pereche
completad cu frunzulita ei
copacul de la tabla.
In urma acestui exercitiu se
stabilete definiia atributului
substantival i
cazurile substantivelor cu
aceast funcie; atributul
substantival genitival/ atributul
substantival prepoziional,
atributul substantival
apozitional, atributul
substantival in dativ fara
prepozitie.
Dupa stabilirea celor de mai

Conversaia
Explicaia
Exerciiul

nvarea
prin
descoperire
Problematiza
Rea

Fiele de
lucru

Activitate n
perechi
Activitate
pe grupe
Activitate
individual

Frontal

sus elevii vor primi o fi de


lucru (fia 2), pe care o vor
rezolva individual, pe baza
creia se va explica elevilor
acordul articolului genitival
care nsoete atributul
substantival i topica acestuia
Scriu pe tabl propoziiile.
Trei copii merg la munte.
Treizeci de copii merg la
munte.
Elevii trebuie s indice
funciile sintactice ale
numeralelor i atributul
substantival prepoziional.
Se stabilete c numeralele
cardinale de la douazeci sunt
determinate de substantive
care au funcia sintactic de
atribut substantival
prepoziional.
Cer elevilor s alctuiasc o
propoziie n care un
substantiv este determinat de
mai multe atribute
substantivale prepoziionale.
Activitate in completare
Joc didactic: Trenuleul
atributelor
Elevii vor fi impartiti in patru
grupe si vor avea ca sarcina sa

Problematiza
rea
Exercitiul

5.

Evaluarea progresului

6.

Asigurarea feed-backului si asigurarea


retentiei

7.

Incheierea activitatii

alcatuiasca fraze sau propozitii


cu cat mai multe atribute
substantivale.Alctuii un
enun n care s avei ct mai
multe tipuri de atribute.
Ex: El avea o cas mare i
frumoas pe o strad cu
copaci i flori colorate.
Se rezolv frontal un
exemplu, apoi fiecare grup
alctuiete ,, un trenule cu ct
mai multe vagoane / atribute.
Propun fia de lucru nr. 3,
care se va verifica frontal.

Conversatia

Conversaia
Explicaia
Exerciiul

Activitate
individual

Anunt tema pentru acasa:


exercitiile
2,3 de la pag. 208.

Conversaia
Explicaia

Activitate
frontal

Aprecieri

Conversatia

10

O3

Frontal
oral

Activitate
frontala

1.Completai rebusul de mai jos si pe verticala AB a rebusului vom descoperi titlul lectiei de astazi.

1
2
3
4
5
6
7

1.n excursii, noi admirm frumuseilenoastre.


2.n clasa..............., toi elevii nva alfabetul limbii
romne.
3.n faa colii noastre a nflorit un trandafir............... .
4.Sora Ioanei are ................ani.
5.n apropierea...............se afl prtia de schi.
6.Ziua............se cunoate de diminea.
7.Culorile..................Romniei sunt:rou,galben i albastru.
Soluia rebusului:
1.PATRIEI
2.NTI
3.ROU
4.TREI
5.CABANEI
6.BUN
7.STEAGULUI
Fisa nr.1

a)Identificati atributele exprimate prin substantive in versurile si frazele de mai jos:


,, Si prin vuietul de valuri,
Prin miscarea naltei ierbi,

Mihai Eminescu O, ramai.....

Eu te fac sa auzi in taina


Mersul cardului de cerbi
Mihai Eminescu O, ramai.....
Azi, la ora de matematic, am fost felicitat pentru rezolvarea problemelor grele din culegerea recomandat.
n al umbrei ntuneric/ Te asamn unui prin (M. Eminescu)
Goe poarta un frumos costum de marinar
A sosit vremea seceratului. Boabele de grau sunt aurii si cu siguanta vor umple hambarele taranilor.
Oferirea de cadouri mamelor este un gest frumos.
Insarcinarea cu atributii copiilor nu este un lucru indicat.
I-am dat colegei mele, Albertei, caietul de romana.
Acest prunc fi-va, poate, cndva Domn arii;
i somnul, vame vieii nu vrea
Fia nr.2

1. Identificai atributele substantivale genitivale:


Sentimentele profunde ale poeilor i emoioneaz pe cititori. Privirea lui Dino e o
dovad. Vocea tremurat a lui Bobic trdeaz o trire profund.
Observai cine precede atributul substantival genitival n fiecare caz.
2. Se dau propoziiile:
Cea mai mare dorin a lui Andrei este s ctige concursul.
Zilele frumoase ale vacanei au trecut prea repede.
Un elev al clasei a V-a a luat un premiu.
Cei mai buni prieteni ai lui Dorel sunt Alin i Florin.
Observai genul i numrul articolului genitival. Cu cine se acord articolul genitival ?

Fia de lucru nr. 3:


Noteaz felul atributelor subliniate i prile de vorbire prin care sunt exprimate:
1)
2)
3)
4)
5)
6)
7)
8)

Podul de piatr s-a drmat...........................................................................................


Ploaia deas nu se oprea.
Suflarea vieii mrunte se simea prin pdure................................../...............................
Dou fete au plecat.........................................................................................................
Are un scris frumos........................................................................................................
Discuiile cu Alina m-au ntristat....................................................................................
In clasa a VII-a sunt douzeci i opt de elevi...................................................................
Tortul Mariei a fost bun
