Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 5


Matapelajaran
Kelas
Bilangan murid
Tajuk
Tarikh
Masa
Standard

Reka Bentuk dan Teknologi


5A
/ 24
Penghasilan Projek
28 April 2015
12.30 tgh -1.30 ptg
4.2 Menghasilkan projek menggunakan bahan logam dan bukan

Kandungan
Standard

logam dengan litar elektronik.


4.2.3 Menyatakan nama dan fungsi alatan tangan yang digunakan

Pembelajaran

untuk membina projek iaitu gergaji besi, gunting logam, gandin


getah dan kikir rata, kikir parut, playar gabung, pisau boleh
laras, pengikis, penggarit, penebuk pusat, ragum kakak tua dan

Objektif

ragum meja.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

Pembelajaran
Kemahiran
Elemen

1. Menerangkan nama dan fungsi sembilan alatan tangan daripada 12 alatan tangan.
Mengenalpasti nama alatan tangan dan fungsi-fungsinya.
EK 2

Merentas
Kurikulum

Memilih idea terbaik daripada banyak idea


Meneruskan peningkatan kualiti idea.

Kreativiti:
-

Boleh mengumpul dan boleh membuat penilaian terhadap idea

Nilai Murni:
-

Mematuhi peraturan

Kemahiran Abad-21:
- Literasi maklumat.
Bahan bantuan Video ( nama alatan dan fungsinya), kertas puzzle cari kata, boneka lidi, pentas boneka, bola ping
mengajar
Aktiviti

pong, kad gambar dan fungsi.


Set induksi (5 minit)

Pengajaran dan
Pembelajaran

1. Setelah guru masuk ke kelas, satu murid bangun dan tanya soalan cikgu, saya beringin untuk
menabung duit untuk membeli basikal, tetapi saya tidak ada tabung. Saya tidak ada duit untuk
membeli tabung. Bagaimana saya boleh menabung duit cikgu ?
2. Guru memberi jawapan kepada soalan murid tersebut. jangan risau. Kita boleh membuat
tabung dengan sendiri. Cikgu akan ajar alatan tangan yang digunakan dan cara membuat
tabung dengan mudah.
3. Akhirnya, guru mengaitkan jawapan dengan tajuk pengajaran hari ini.
Langkah 1 (20 minit)
1. Guru menggunakan boneka lidi untuk melakonkan nama-nama peralatan.
2. Guru memberi aktiviti mencari kata secara berpasangan.
3. Seterusnya, guru meminta murid-murid untuk mencari nama alatan tangan berpandukan
gambar yang diberi.
4. Kemudian, guru menayangkan puzzle cari kata pada papan putih.
5. Akhirnya, guru memanggil seorang secara rawak untuk menanda nama alatan pada tayangan
atas papan putih.
Langkah 2 (20 minit )
1. Guru menayangkan video alatan tangan dan fungsinya.
2. Guru mengadakan permainan pancing dan lekat.

3. Guru menyediakan bola ping pola dalam sebuah bekas yang diisi air.
4. Murid-murid perlu memancing bola tersebut yang ditulis nombor.
5. Seterusnya, murid perlu cari gambar yang mempunyai nombor yang sama dengan nombor
bola tadi.
6. Setelah mencari nombor tersebut murid perlu menampal pada papan putih dan perlu menulis
fungsinya.
7. Guru berbincang jawapan yang ditampal di hadapan bersama kelas.
8. Guru mengimbas kembali pembelajaran hari ini.

Penutup (5minit)
1. Guru mengimbas kembali pengajaran hari ini.
2. Guru merumuskan pengajaran hari ini.
Penilaian
Pengajaran dan Guru menanya soalan kepada murid secara rawak tentang pelajaran hari ini.
Pembelajaran
Pengetahuan
Sedia Ada

Murid sudah mempelajari alatan tangan dan fungsinya semasa berada di tahap 1.
