Anda di halaman 1dari 4

Format RPH KBSR (Pendidikan Moral)

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN


Mata Pelajaran:
Pendidikan Moral
Tahun :
5 Arif
Tarikh :
28 Februari 2008
Masa :
8.00-9.00 pagi
Bil. Murid:
20 orang
Bidang Pembelajaran: 4. Nilai Berkaitan Dengan Diri dan Alam Sekitar
Nilai:
4.2 Menyayangi alam sekitar
Tema:
Sumber alam sumber berharga
Tajuk:
Sumber alam digunakan sebaik mungkin
o Amalan bersederhana dalam penggunaan sumbersumber
alam yang bernilai
Projek mengurangkan sisa, mengguna dan
mengitar
semula sisa
Isu/ Situasi:
Fikir Dahulu Sebelum Buang
Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat;
1. Menyenaraikan sekurang-kurangnya dua cara penggunaan
sumber
alam dengan betul.
2. Menghuraikan sekurang-kurangnya dua kesan kepupusan
sumber
alam dengan jelas.
3. Menyatakan kadar kemarahan mereka terhadap tindakan
membazirkan penggunaan sumber alam.
4. Menghasilkan satu bekas meletak alat tulis dengan
menggunakan
botol minuman.
Peng. Sedia Ada:
Murid selalu makan atau minum daripada makanan yang
dibungkus
atau ditinkan.
Pendekatan:
Pemupukan Nilai
Alat Bantu Mengajar: Buku teks (m.s 92-95), Buku Latihan, Komputer/ LCD
(Gambar Hasil Kraftangan), jambangan bunga, tin/ botol
minuman, gam dan gunting.

Kemahiran Generik:

Langkah P&P/
masa
Set Induksi
(5 minit)

Langkah 1
(15 minit)

KBKK (membanding-beza), KMD

Isi Pelajaran

Lagu `Elakkan
Pembaziran

Fikir Dahulu Sebelum


Buang

- Cara penggunaan
sumber alam.

- Kesan kepupusan
sumber alam

Aktiviti P&P

Guru
memaparkan seni
kata lagu di layar
putih.
Murid diminta
menyanyi lagu
`Elakkan
Pembaziran
bersama-sama.
Murid diminta
memberi maksud
beberapa perkataan
dalam seni kata lagu.
Guru mengaitkan
jawapan murid
dengan tajuk.

Murid diminta
merujuk buku teks
m.s 92-93
Murid membaca
petikan.
Guru dan murid
berbincang
berdasarkan soalan
dalam buku teks.
Murid diminta
Menyenaraikan cara
penggunaan sumber
alam dan kesan
kepupusan sumber
alam.

Catatan
(Kaedah/
teknik, ABM,
Nilai, ICT,
KBKK, KMD)
Sumbangsaran
- Nyanyian

- Seni kata lagu


(rujuk buku
teks m.s 95).

- Cintai dan
hargai alam
sekitar.

- Perbincangan
kelas.

- Buku teks m.s


92-93

- Menjana idea

Langkah 2
(10 minit)

Fikir Dahulu Sebelum


Buang

Betul
- Kongsi kereta
- Menggunakan
kenderaan
awam
- Menutup dapur gas
selepas memasak
- Menutup pili selepas
mencuci kereta

Murid berbincang
secara berpasangan
tentang penggunaan
sumber alam yang
betul atau salah.
Mengisi borang
`GO.

Meluahkan
perasaan terhadap
tindakan seseorang
yang membazirkan
sumber alam.

- Perbincangan
dan
pembentangan.
- Rasional

- Buku teks m.s


92-93
- `GO Banding
Beza
- KMD
(perasaan)

Salah
- Membiarkan air
melimpah
- Membuang sampah
merata.

Langkah 3
(20 minit)

Menghasilkan bekas alat


tulis dengan
menggunakan tin atau
botol minuman terpakai/
terbuang.

Murid diminta
bersedia untuk
melakukan projek.
Guru
memaparkan contoh
hasil kraftangan yang
telah siap.
Guru
menunjukkan cara
membuat bekas alat
tulis.
Murid melakukan
aktiviti.
Guru meminta
murid mempamerkan
hasil masing-masing.

- Demonstrasi
Projek

- Komputer/
LCD

- Kreativiti

Langkah 4
(5 minit)

Penutup
(5 minit)

Pengukuhan

Rumusan

Murid diminta
menjawab soalan
latihan dengan
menandakan (
)
pada ruang yang
betul.

Murid diminta
menyanyikan semula
`Elakkan
Pembaziran.
Dua orang murid
diminta membuat
kesimpulan
pembelajaran hari ini.
Guru meminta
murid membawa tin
botol minuman ke
sekolah untuk projek
seterusnya.

- Latihan
bertulis

-Buku teks m.s


95)
- Buku Latihan

- Yakin
- Nyanyian
Komputer/LCD
- Cintai dan
hargai alam
sekitar.
