Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran

: Pendidikan Muzik

Kelas

: Dua Bestari

Masa

: 8.45 pagi 9.45 pagi

Bilangan murid

: 35 orang

Aspek

: Pengalaman muzikal

Item

: 2.1.2 Menyanyi secara muzikal - melodi

Tajuk Lagu

: Anak Ikan

Kemahiran

: Menyanyi dengan sebutan yang jelas dan pernafasan yang


betul.

Hasil Pembelajaran

: Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid


boleh:
1. Menyanyi lagu mengikut melodi dengan betul sambil
melakukan gerakan mengikut lirik lagu.

Pengetahuan
Sedia ada

: 1. Murid pernah menyanyi melodi lagu dengan iringan


kibod.

Strategi

: Kecerdasan pelbagai.
1. Muzik

Nilai Murni

: Kerjasama, berkeyakinan

Alat Bantu Mengajar

: Laptop, LCD Projector, kibod

Langkah

Isi Pelajaran
Menayangkan

Aktiviti

Catatan

1. Guru menayangkan

1. Murid-murid melihat

Gambar Pelbagai

klip video pelbagai

Jenis Ikan

jenis ikan.

tayangan klip video.


2. Murid-murid
memberi

2. Guru

bersoaljawab

respon

pada soalan guru.

mengenai pekerjaan
Set Induksi

nelayan

( 5 minit )

dan

jenis

ikan dengan murid


serta
mengaitkannya
dengan pengajaran
dan

pembelajaran

pada hari ini.


Memperkenalkan
lagu

1. Guru menayangkan

1. Murid

Klip video lagu

klip video lagu yang

Anak Ikan` beserta

ditayangkan sambil

lirik lagu
2. Guru memainkan

Langkah 1

memerhati

mendengar

lagu

yang dimainkan.

rakaman lagu ini

( 5 minit )

secara keseluruhan.

ABM :
laptop, LCD

Latihan

1. Guru menunjuk

1. Murid

membuat

Pernafasan

Langkah 2

cara

latihan

menarik nafas yang

pernafasan

betul

berpandukan guru.

2. Guru mengira dan

( 5 minit )

membimbing murid
menarik dan
menghembus nafas
dengan betul.

1. Guru menayangkan

1. Murid-murid

klip video rangkaprangkap lagu


2. Murid mendengar
dengan teliti.
3. Guru membimbing
Menyanyikan lagu
mengikut rangkap
lagu
Langkah 3
( 10 minit )

memerhati

mendengar dengan
teliti.
2. Murid-murid
menyanyikan

murid menyanyikan

beberapa orang
murid menyanyikan
rangkap lagu
tersebut
5. Murid menyanyikan
keseluruhan lagu.
6. Guru mengesan
kesalahan pernafasan
dan sebutan semasa
nyanyian.

lagu

dengan bimbingan

lagu dengan
mengikut rangkap
lagu
4. Guru memilih

dan

guru.
Nilai
sabar.

Berdikari,

teliti,

1. Murid menyanyi lagu


1. Guru meminta
murid menyanyi
secara solo dengan
Menyanyikan lagu

sebutan yang jelas

tanpa iringan

dan pernafasan

muzik dan dengan


iringan muzik

yang betul
2. Guru menunjuk

secara
iringan

solo
dan

tanpa
dengan

iringan muzik
Nilai : Berdikari, teliti,
sabar.

cara yang betul


Langkah 3

kepada murid ketika

( 20 minit )

menyanyi tanpa
iringan dan dengan
iringan muzik
3. Guru membimbing
murid menyanyi
keseluruhan lagu.
4. Murid menyanyikan
keseluruhan lagu.
5. Guru mengesan
kesalahan murid
semasa nyanyian.

Langkah 4

1. Guru menayangkan

(10 minit )
Menulis lirik lagu

1. Murid-murid

lirik lagu

menulis

menggunakan slide

dalam buku .

powerpoint kepada
semua murid.
2. Guru meminta
murid menulis lirik

lirik

lagu

lagu.

Menyanyi sambil

Penutup
(5 minit)

1. Guru menayangkan

1. Murid
sambil

melakukan

klip video lagu

gerakan

Anak Ikan dan

2.

meminta murid

ABM

menyanyikan lagu
ini sambil
melakukan gerakan.

menyanyi
melakukan

gerakan.

Laptop, LCD,
