Anda di halaman 1dari 8

INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS RAJANG

KM 1 JALAN KJD
96509 BINTANGOR
SARAWAK

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

S EJARAH
TAHUN EMPAT

Disediakan oleh
Suzie Bt Defrin
Kumpulan PISMP (SJH) Ambilan Januari 2013
Institut Pendidikan Guru Kampus Rajang
96509 Bintangor
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (RPH) SEJARAH TAHUN EMPAT
1

Tarikh (Hari)
Masa
Tahun / Kelas
Bilangan Murid
Tema
Tajuk
Standard Kandungan (SK)
Standard Pembelajaran (SP)

:
:
:
:
:
:
:
:

Objektif Pembelajaran (OP)

Aktiviti

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

:
:
:

Penilaian PdP

Bahan Bantu Belajar


(BBB)

:
:
:
:

17 April 2015 (Jumaat)


0840 0940 (60 minit)
4 Biru
24 orang
SEJARAH AWAL NEGARA
1.MARI BELAJAR SEJARAH
1.2 Pengertian Diri dan Keluarga
1.2.5 Menjelaskan perkembangan diri dan keluarga mengikut garis masa
1.2.6 Menyatakan peristiwa bersejarah dalam keluarga
K1.2.9 Menyatakan keistimewaan mewujudkan sebuah keluarga
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1. Menjelaskan perkembangan diri dan keluarga mengikut garis masa berdasarkan contoh yang
diberikan oleh guru.
2. Menyatakan peristiwa bersejarah dalam keluarga berdasarkan contoh-contoh yang diberikan oleh
guru.
3. Menyatakan keistimewaan mewujudkan keluarga asas berdasarkan hasil perbincangan
kumpulan.
1. Melaksanakan aktiviti soal jawab berkaitan dengan gambar yang dipaparkan.
2. Kaedah penerangan
3. Kaedah perbincangan kumpulan
Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni
: Kerjasama dan Kasih sayang
Aplikasi TKP
: Interpersonal, Verbal-linguistik dan Visual Ruang
Kemahiran Berfikir : Menjana idea
Kemahiran Pemikiran Sejarah (KPS) : Konversi masa ( membuat interpretasi garis masa)
1. Murid boleh menjelaskan perkembangan diri dan keluarga berdasarkan penerangan dari guru.
2. Murid boleh menyatakan peristiwa bersejarah dalam keluarga masing-masing
3. Murid dapat menyatakan keistimewaan mewujudkan keluarga asas berdasarkan perbincangan
kumpulan.
Komputer riba
Projektor LCD
Pakej Slaid Pengajaran dan Pembelajaran
Lembaran kerja, Borang peta i-think

STRATEGI PELAKSANAAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

LANGKAH

Set Induksi
(5 minit)

ISI PELAJARAN

Maklumat yang diperoleh dari gambar

Ibu
Bapa
Anak
keluarga

Tajuk Pelajaran: Mari Belajar Sejarah


Isi Pelajaran:
Perkembangan diri dan keluarga
Peristiwa bersejarah dalam keluarga
Keistimewaan mewujudkan keluarga asas

AKTIVITI PENGAJARAN
DAN PEMBELAJARAN
1. Guru menggunakan quiet signal
untuk memastikan semua murid
memberi tumpuan dan perhatian.
2. Guru menayangkan gambar
Keluarga Bahagia melalui Projektor
LCD.
3. Murid-murid diminta mengenalpasti
mesej yang terdapat dalam gambar
yang dipaparkan.
4. Guru mengaitkan jawapan murid
dengan tajuk pelajaran dan
seterusnya memperkenalkan tajuk
pelajaran.

KAEDAH / TEKNIK /
BBM / EMK / KPS
KAEDAH/TEKNIK
Teknik Soal Jawab
BBB
Komputer riba
Projektor LCD
Pakej Slaid PdP
EMK
TMK
NM - Nilai
Bekerjasama dan
kasih sayang
TKP - Interpersonal,
KBF
Menjana idea

Langkah 1
(20 minit)

1. Perkembangan diri dan keluarga mengikut


garis masa.
a. Perkembangan Diri
- Perubahan dari segi umur.
- Badan akan mengalami proses tumbesaran
menjadi dewasa.
- Perubahan yang berlaku di sekolah,
contohnya naik kelas dari tahun satu ke
tahun dua.
- Peningkatan ilmu pengetahuan dan
kemahiran tertentu.
- Peningkatan daya berfikir.
b. Perkembangan Keluarga
- Bilangan ahli keluarga akan bertambah.
- Ayah dan ibu meningkat tua.
- Anak-anak menjadi dewasa.
- Wujud keluarga kembangan apabila ada ahli
keluarga yang berkahwin.
- Kematian ahli keluarga.
- Perubahan tempat tinggal.
KPS:
Konversi Masa -Membuat interpretasi garis masa.

1. Guru menerangkan tentang


perkembangan diri dan keluarga
kepada murid dengan bantuan
Slaid Pengajaran dan
Pembelajaran yang dipaparkan
melalui Projektor LCD.
2. Murid mendengar penerangan
guru sambil mencatat isi-isi
penting dalam buku skrap.

KAEDAH/TEKNIK
Kaedah Penerangan
BBB
Komputer riba
Projektor LCD
Pakej Slaid PdP

3. Murid diminta membina garis


masa berkaitan diri dan keluarga
masing-masing.

EMK
TMK
NM - Nilai
menghargai masa
TKP - Kecerdasan
Visual Ruang

4. Beberapa orang murid diminta


menjelaskan perkembangan diri
dan keluarga yang telah
dihasilkan mengikut garis masa
yang telah dibuat.

KPS
Konversi Masa
- Membuat
interpretasi garis
masa

5. Guru merumuskan isi pelajaran


dan seterusnya menerapkan nilai
murni menghargai masa dalam
kehidupan.

Langkah 2
(10 minit)

2. Peristiwa bersejarah dalam keluarga


Perstiwa bersejarah - peristiwa penting
yang telah berlaku sama ada baik atau
buruk.

Langkah 3
(20 minit)

Contoh-contoh peristiwa bersejarah dalam


keluarga:
i.
Sambutan Hari Jadi
ii.
Sambutan Hari Bapa/ Bapa
iii.
Kelahiran adik
iv.
Perayaan mengikut agama dan
kepercayaan; Tahun Baru Cina, Hari
Raya Aidilfitri, Depavali, Hari Krismas,
Gawai Dayak, dan Pesta Kaamatan.
v.
Peristiwa kebakaran

3. Keistimewaan mewujudkan keluarga asas


a) Keluarga asas terdiri daripada:
- Bapa
- Ibu
- Anak-anak

Guru menerangkan maksud


peristiwa bersejarah berserta
contoh dengan bantuan Slaid
Pengajaran dan Pembelajaran
yang dipaparkan melalui Projektor
LCD.
Murid mendengar penerangan
guru sambil mengimbas kembali
peristiwa bersejarah dalam
keluarganya.

Beberapa orang murid diminta


menceritakan tentang peristiwa
bersejarah yang pernah menjadi
kenangan pahit atau manis dalam
hidup mereka.

Guru menerapkan nilai kasih


sayang terhadap keluarga dalam
isi pelajaran.

KAEDAH/TEKNIK
Model Ekspositori
(Teknik Penerangan)
BBB
Komputer riba
Projektor LCD
Pakej Slaid PdP
EMK
TMK
NM - Nilai Kasih
sayang
TKP - Kecerdasan
Verbal linguistik
KBF - Menjana idea

1.

Guru menyoal murid tentang


keluarga asas yang telah
dipelajari pada minggu lepas.

KAEDAH/TEKNIK
Teknik Perbincangan
Kumpulan

2.

Murid dibahagikan kepada enam


kumpulan. Setiap kumpulan
melantik seorang ketua, pencatat,
material monitor dan pelapor.

BBB
Komputer riba
Projektor LCD
Pakej Slaid P&P
Bahan ransangan
(petikan)

b) Keistimewaan mewujudkan keluarga asas


Hidup saling menghormati, menasihati dan
bantu membantu
Membentuk sebuah keluarga yang sempurna
Merapatkan hubungan kekeluargaan
Hidup gembira bersama keluarga tersayang
Hidup bersopan

3.

Material monitor mengambil


petikan Keluarga Bahagia dan
borang i-think dari meja guru.

4.

Setiap kumpulan membaca


petikan dan membincangkan
tentang keistimewaan
mewujudkan keluarga asas
berdasarkan petikan yang telah
diberi.

5.

Isi pelajaran dirumuskan dalam


bentuk peta i-think.

6.

Wakil kumpulan melaporkan hasil


kerja dengan bantuan
pengurusan grafik.

7.

Guru merumus isi pelajaran dan


menerapkan nilai bekerjasama.

EMK
TMK
NM - Nilai
Bekerjasama
TKP - Kecerdasan
Interpersonal
KBF - Menjana idea

Penutup
(5 minit)

1. Penutup Kognitif
Isi kandungan Pelajaran 1
Perkembangan diri dan keluarga mengikut
garis masa
Peristiwa bersejarah dalam keluarga
Keistimewaan mewujudkan keluarga asas
2. Penutup Sosial
Perasaan pencapaian
Peneguhan positif
Membuat perkaitan
Perasaan ingin tahu
3. Aktiviti Susulan
Lembaran Kerja

1. Guru merumuskan keseluruhan isi


kandungan pelajaran dengan
bantuan slaid pengajaran dan
pembelajaran yang dipaparkan
melalui Projektor LCD

BBB
Komputer riba
Projektor LCD
Pakej Slaid PdP
Lembaran Kerja

2. Guru menimbulkan perasaan


pencapaian murid dan memberikan
peneguhan positif

EMK
TMK
NM Kerajinan dan
bertanggungjawab

3. Guru mengaitkan pelajaran hari ini


dengan pelajaran yang akan
datang.
4.
5. Material monitor mengambil
lembaran kerja dari meja guru dan
mengedarkannya kepada ahli-ahli
kumpulan masing-masing.
6. Lembaran kerja yang diberikan
perlu disiapkan dan dihantar
kepada guru pada keesokan
harinya.

Disemak oleh Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia

Disahkan oleh Guru Besar

Tandatangan :
Nama
:

Tandatangan :
Nama
:

Tarikh

Tarikh
