Anda di halaman 1dari 8

MEDIKAMENTET

1. Medikamentet jan:
a. Substanca q ndryshojn strukturn e trupit
b. Substanca q ndryshojn funksionin e organeve
c. Substanca q ndrhyjn n funksionin e gjakut
d. Substanca q prdoren pr parandalimin dhe trajtimin e smundjeve
2. Medikamente t prshkruara n recet jan preparate t cilat:
a. Mund t blihen n farmaci pa prshkrimin e mjekut
b. Dobsojn bakteriet dhe luftojn infeksionet
c. Mund t shiten n farmaci vetm me recetn e mjekut
d. Parandalojn reaksionet alergjike
3. Medikamentet ose barnat e sigurta q mund t merren pa recet jan:
a. OTC (Over The Counter Medications)
b. ATC (Anatomiko Terapeutik Kimik)
c. ICD Code
d. ICD Nursing Diagnoses Code
4. Vaksina sht nj medikament i llojit:
a. Antibiotik qe vret bakteriet e rezikshme
b. Antidepresiv
c. Sedativ
d. Preparate nga germe t dobesuara ose t ngordhura q nxisin prodhimin e
antikorpeve.
5. Cila sht temperatura ideale e ruajtjes s vaksinave t inaktivizuara:
a. 10 - 15 grad Celcius
b. -50 -10 grad Celcius
c. 2 8 grad Celcius
d. -5 0 grad Celcius
6. Cilt barna veprojne n uljen e Hipertensionit Arterial:
a. Antimetabolikt
b. Antiinflamatort josteroid
c. Antihipertensivt
d. Antiinfektivt
7. Barbituratet jan:
a. Sedative te forte qe japin ndjenjen e relaksit
b. Gjumedhnes t moderuar
c. Hypnotike te fuqishm
d. Qetesues t ankthit

8. Cilt barna veprojn n prishjen e zinxhirit t Acidit Nukleik dhe Sintezn e


proteinave duke shkaktuar imunosupresion dhe shkatrrim t qelizave kanceroze
a. Cikloplegjikt
b. Kalci Bllokuesit
c. Cytostatikt
d. Androgjent
9. Vazokonstriktort prdoren n zgjerimin e diametrit t enve t gjakut, angina
pectoris dhe Hipertension:
a. E vrtet
b. E gabuar
10. Cilt barna prdoren pr lehtsimin e spazmave muskulare:
a. Salycilatet
b. Sedativt
c. Relaxantt
d. Relaxantt myo-skeletor
11. Cilt barna veprojn n veshka duke eliminuar kriprat dhe ujin nga organizmi:
a. Ekspektorantt
b. Estrogjent
c. Diuretikt
d. Antikoagulantt
12. Cilt barna prdoren pr t nxitur rritjen e skeletit tek femijt dhe plotsuar
defiencat e Hormonit t rritjes tek t rriturit:
a. Gonadotropinat
b. Fibrinolitikt
c. Hemostatikt
d. Zvendsuesit e Hormonit t Rritjes GHR
13. A mund t administrohen sbashku Barbituratet me Opiatet
a. E gabuar
b. E vertet
c. Nuk ka evidenca
14. Nj pacient duhet t marr 800 ml serum pr 8 or me sistemin me faktor 20 pika/ml.
Sa pika pr minut duhet q infermierja t rregulloj marrjet:
a. 25 pika /min
b. 33 pika/min
c. 40 pika/min
d. 45 pika/min
15. Kur kryen nj injeksion IM (intra-muskular) infermieri duhet t drejtoj agen n
muskul n kndin:

a.
b.
c.
d.

15
30
45
90

16. Cilat nga praktikat ose procedurat krkon asepsi kirurgjikale?


a. Larja e duarve
b. Irrigimi i tubit Nazo-Gastrik
c. Vendosja e kateterit IV (Intra-venoz)
d. Irrigimi i kolonostomis
17. Infermieri e di se medikamentet mund t administrohen n m shum se sa nj rrug.
Cila rrug administrimi siguron prgjigjen m t shpejt nga pacienti.
a. Orale
b. Intra muskulare
c. Sub linguale
d. Sub cutane
18. Cili nga komplikacionet e mposhtme nuk mund t ndodh gjate nj terapie IV:
a. Edeme Pulmonare
b. Embolizm
c. Infeksion
d. Flebit
e. Aspirimi
19. Nse gjat transfuzionit t gjakut shfaqen shenja t reaksionit, pergjigja e
menjehershme e infermierit do t ishte:
a. T kontaktoje me laboratorin e gjakut
b. T therras menjher mjekun
c. T reduktoj pikat e transfuzionit
d. T ndaloj transfuzionin
20. Transfuzioni i gjakut dhe plazms fillohet me pika t ngadalta n mnyr q:
a. T evitohet mbingarkesa e sistemit vaskular
b. T evitohet hipotermia
c. T vlersohet prgjigja e pacientit ndaj perfuzionit
d. T parandalohet formimi i tromboflebitit
21. Mjeku urdhron transfusion gjaku pr nj pacient. Infermieri duhet t hap rrugn
venoze duke vendosur pajisjen IV me numr?
a. 23G
b. 21G
c. 18G
d. 25G

22. Mjeku urdhron nj injeksion IM pr nj pacient. Cili faktor mund t ndikoj n


shpejtsin e prthithjes s medikamentit nga vendi i injektimit IM?
a. Toni muskulor
b. Fortsia muskulare
c. Qarkullimi n vendin e injektimit
d. Sasia e dhjamit n vendin e injektimit
23. Nj infermiere po i mson nj pacienti se si t injektoj insulinn subcutane. Cili do t
ishte vendi m i prshtatshm pr tu prdorur pr injektim?
a. M. Deltoid
b. Rectus femoris
c. Vastus lateralis
d. Pjesa anteriore e femurit
24. Mjeku urdhron nj injeksion diltiazemhydrochloride (Cardizem) I / V in bolus, pr
nj pacient me fibrilacion atrial t padominuar. far duhet t bj infermieri prpara
se t administroj medikamentin in bolus intravenoz?
a. Aspiroj me kujdes kataterin I/V pr t kontrolluar pr kthim t gjakut
b. Vendos linjn I/V n krahun tjetr
c. Ngroh medikamentin n temperaturn e dhoms
d. Vendos llastikun n krah q ta prdor pr injeksionin
25. Cila sht mnyra m e mir q nj infermier mund t prdor pr t prmirsuar
bashkpunimin e pacientit me orarin e prshkruar pr t marr medikamentet?
a. Inkurajon pacientin q t punsoj nj infermiere n shtpi
b. I jep t gjitha udhzimet s paku 3 her n dit
c. Ndryshon orarin e administrimit n intervale m t mdha kohe
d. Krijon orarin m t thjesht t mundshm t marrjes s medikamenteve pr
pacientin.
26. Prpara se t administroj dozn e darks t medikamentit t prshkruar, infermieri i
turnit t dyt gjen nj shiring me medikament t pashkruar n komodinn e pacientit.
cfar duhet t bj infermieri?
a. T hedh shiringn pr t shmangur ndonj gabim medikamentoz
b. T marr nga farmacia nj etiket pr ta vendosur n shiring
c. T prdor shiringn sepse duket q prmban t njjtin mjekim q infermierja po
prgatitet tia injektoj pacientit
d. T telefonoj infermieren e mngjesit pr t verifikuar prmbajtjen e shirings.
27. Nj infermier po i jep medikamentin nj pacienti. Pacienti i thot se zakonisht kokrra
q ajo merrr ka ngjyr t bardh, jo t verdh si ajo q po i jep infermieri. far
duhet t bj s pari infermieri?
a. Ti thot pacientit se tableta e bardh duhet t ket qn nga nj prodhues tjetr
farmaceutik
b. T risiguroj pacientin se tableta e bardh sht ajo e duhura
c. T mbaj medikamentin dhe t njoftoj mjekun

d. T kontrolloj prsri emrin e pacientit dhe medikamentin q po administron


28. Nj infermiere po administron nj injeksion IM (intra muskular). Pasi kryen
injeksionin infermierja duhet:
a. T vendos kapuin e ages dhe ta hedh at n ndonj kosh pr mbetjet spitalore
b. T vendos kapuin e ages dhe ta hedh n nj kuti q nuk shpohet nga agja
c. T hedh shiringn pa kapu n nj kuti t papueshme
d. T thyej agen dhe ta hedh me gjith shiring me ndonj kosh pr mbetje
spitalore
29. Nj pacient i shtruar n spital po ushqehet me tub nazogastrik me an t t cilit merr
edhe medikamentet PO. Gjat ushqyerjes bolus pacienti vomit (vjell) dhe fillon t
mbytet. Cili sht veprimi m i prshtatshm q duhet t ndrmarr infermieri?
a. Pastron rrugt ajrore t pacientit
b. Qetson pacientin
c. Fillon ringjalljen kardio - pulmonare
d. Ndalon ushqyerjen dhe heq tubin nazogastrik
30. Mjeku ka prshkruar Morphine, 4 mg. IV, do 2 or pr dhimbje tek nj pacient i
hospitalizuar. Pacienti refuzon t marr injeksionin. Cili do t ishte veprimi m i
prshtatshm infermieror?
a. Administrimi i medikamentit sipar urdhrit t mjekut
b. I telefonon mjekut pr t mundsuar marrjen orale t medikamentit
c. Nuk aplikon medikamentin deri sa pacienti t kuptoj rndsin e tij
d. I shpjegon q nuk ka medikamente t tjera pr ti dhn deri sa pacienti t marr
medikamentin kundr dhimbjes q ka prshkruar mjeku
31. Nj pacient po merr Furosemide (Lasiks), 40 mg, PO, 2 her n dit. N planin e
kujdesit infermieri duhet t theksoj msimdhnien rreth rndsis s konsumimit t:
a. Perimeve t freskta
b. Bananes dhe portokalleve
c. Qumsht pa yndyr
d. Pure me miell misri
32. Nj pacient nuk ka urinuar q nga koha kur hyri n salln e operacionit pr ndrhyrje
t kryer 8 or m par. Cili do t ishte veprimi i par infermieror n kt rast?
a. Telefonoj mjekut pr t raportuar gjndjen
b. Kataterizon pacientin
c. Vlerson pacientin pr mbushjen e fshikzs urinare
d. I thot pacientit t prkulet dhe t prpiqet t urinoj
33. Kur po kontrollon pacientt, nj infermier shikon se nj pacient po merr solucionin e
gabuar IV. Prgjigja e menjhershme infermierore do t jet?
a. Heq kateterin venoz dhe telefonon mjekun
b. Shkruan nj raport ku prshkruan incidentin
c. Ngadalson shpejtsin e infuzionit dhe vendos solucionin e duhur

d. Pret deri sa t mbaroj solucioni i vendosur pr t vendosur m pas solucionin e


duhur
34. Infermieri sht gati q ti vendos supostin paracetamol nj pacienti. Pacienti ka
diarre dhe sht n banj. Veprimi m i prshtatshm infermieror n kt situat do t
jet?
a. Pret 15 min, pasi ndalon diarrea dhe vendos supostin
b. Mban supostin dhe njofton mjekun
c. I thot pacientit se do tia vendos supostin kur t dal nga banja
d. Ia jep supostin nga goja
35. Cila nga keto droga nuk sht e ligjshme pr prdorim:
a. Codeina
b. Sedativt
c. Hipnotikt
d. Heroin
36. Subsatancat inhalatore jan substancat q:
a. Prthithen nga lekura
b. Prthithen nga mukoza e hunds
c. Prthithen nga ent e gjakut sublinguale
d. Merren me an t frymmarrjes
37. Mjeku prshkroi solucion NaCl 150 ml n or, i/v tek nj pacient me Pneumoni q u
pranua n spital me dehidrim t lidhur me Pneumonin. Sa litra perfusion do t marr
pacienti gjat turnit t par 8 orsh?
a. 500 ml
b. 2 Litra_
c. 1.2 Litra
d. 1.5 Litra
38. Mjeku pediatr rekomandon per nje femije 5 vjec paracetamol 30 mg\kg pesh n nj
doze t vetme 4 X ne 24 or. Fmija peshon 25 kg. Sa mg paracetamol do t
administroj infermierja:
a. 30 mg
b. 750 mg
c. 3000 mg
d. 1500 mg
39. 75 ml medikament do t administrohet pr 50 min m nj sistem t kalibruar me
10gtt/ml. Me sa pika n minut duhet t vendoset perfuzioni?
a. 15 pika ne minute
b. 60 pika ne minute
c. 25 pika ne minute
d. 30 pika ne minute

40. Mjeku urdhron administrimin IV te 75 mg t nje solucioni n nje flakon me 100 ml,
prqendrimi i t cilit sht 25 mg\5 ml . Sa ml duhet t trheq infermierja nga
flakoni:
a. 20 ml
b. 1,5 ml
c. 15 ml
d. 50 ml
41. 20 ml medikament do t administrohet pr 20 min, me sistemin 10gtt/ml. Me sa pika n
minut duhet t vendoset perfuzioni?
a. 20 pika n minut
b. 15 pika n minut
c. 10 pika n minut
d. 30 pika n minut
42. Nj 75 vjecar u pranua n spital me gjakrrjedhje Gastro-Intestinale. N kohn e paraqitjes
n urgjenc hemoglobina ishte 7.3 g/dl. Mjeku prshkroi 2 qese me mas eritrocitare (125 ml
secila) pr tu infuzuar brenda 1 ore. Sistemi i administrimit t gjakut n nj ml prmban 10
pika (10gtt/ml). Sa do t ishte shpejtsia pr minut e pikave?
a. 21 pika ne minut
b. 42 pika n minut
c. 60 pika n minut
d. 120 pika n minut
43. Ktheni dozat e mposhtme:
a. 0.5g
= _____________mg
b. 2.5L = _____________mL
c. 100 mg = ______________g
d. 10 cc = _____________ mL
44. Ktheni dozat e mposhtme:
a. 250 mcg = _______________mg
b. 600mL = __________________L
c. 100 mg = _________________g
d. 10 cc = __________________ mL
45. Mbetjet farmaceutike quhen:
a. Indet, organet, pjes t trupit, gjaku dhe lengjet e mbetura pas trajtimit me
medikamente ose me metoda kirurgjikale
b. Mbeturinat farmaceutike t ndotura me lnd radioaktive
c. Produktet medikamentoze t skaduara, t paprdorshme, t kontaminuara, t
demtuara fizikisht, medikamente dhe produkte q kan humbur sterilitetin,
serumet dhe vaksinat e mbajtura n kushte t paprshtatshme etj.

d. Mbeturinat e infektuara, medikamente toksike, kancerogene, lndet kimike


radioaktive.