Anda di halaman 1dari 6

Penutup

Keunikan penghasilan karya menggunakan media-media tersebut adalah sesuatu


yang tidak boleh dipertikaikan lagi menguasai medi ini merupakan sesuatu yang
perlu dikuasai oleh pelajar bidang seni visual. Sesuatu media yang mudah dan
murah tetapi boleh menghasilkan karya yang mengkagumkan.
Jumlah = 20 markah
Dokumen Kurikulum Standard Sekolah Rendah (KSSR) , Pendidikan Seni Visual
(PSV) pada Tahap 2, memberi peluang kepada murid untuk menghasilkan karya seni
visual melalui empat bidang iaitu Menggambar, Membuat Corak dan Rekaan,
Membentuk dan Membuat Binaan, serta Mengenal Kraf Tradisional.
Anda

dihendaki

menjayakan

satu

pengajaran

bertajuk

Akuarium

Saya

menggunakan teknik Mozek. Sediakan satu rancangan pengajaran harian yang


lengkap berdasarkan tajuk di atas untuk tahun 4.

Media- all change to alat dan bahan


Contoh Rancangan pengajaran harian
Mata Pelajaran
Tahun
Tema
Bidang
Tajuk

: PendidikanSeni Visual
: 4 Arif
:
: Menggambar
: Akuarium saya ( penting!! Mahu ada nilai cth sejambak bunga

untuk ibu)
Teknik
Masa
Bahan Sumber

: Capan (sayur-sayuran)
: 9.30 10.30 pg ( 1 jam )
: BBM, Alat gunting, Bahan - ?? banyak ** carta proses kerja
BBB, Alat - ??, Bahan - ??
( contoh ) : Bahan kertas lukisan, kertas warna, gam dan oil pastel
Strategi
: Pengajaran Konstruktivism, Pengajaran Kognitif
Kemahiran Berfikir (KB)
: Membuat hipotisis, Menjanaidea, Mencetus idea,
menghubung kait
Kecerdasan pelbagai (KP) : Muzik, Visual- Ruang, Verbal- Linguistik, Kinestetik
(menari**)
Nilai

: Bersyukur kepada Tuhan, Ingin tahu, mematuhi arahan,

berdikari, kolaborasi, kebersihan, menghargai karya


EMK
: Kreativiti dan Inovatif
Hasil pembelajaran :
Di akhir pelajaran dan pembelajaran (P&P), murid dapat :

1. menjelaskan konsep mozek dan menyenaraikan asas seni reka yang


dipelajari. ( kognitif ) cannot big font
2. menjelaskan alat dan bahan untuk menghasilkan capan. (kognitif )
3. menghasilkan karya mozek dengan menggunakan teknik berdasarkan
tajuk sejambak bunga untuk ibu mengikut kreativiti masing-masing.
( psikomotor )
4. menjayakan apresiasi tentang karya mereka atau rakan. ( afektif - eksplisit )
Standard Pembelajaran
1. Persepsi estetik : Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan
bahasa seni visual yang terdapat pada gambar teknik Mozek.
1.1.1 Unsur Seni :
1.1.1.1 Rupa organic dan geometri
1.1.1.2 Warna primer, skunder
1.1.1.3 Jalinan sentuh
1.1.2 Prinsip-prinsip rekaan
Kontra warna
Kepelbagaian warna
2. Aplikasi seni : murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual
media, proses dan teknik dalam penghasilkan gambar teknik
mozek
1.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis alat dan bahan
1.1.2.1
( Contoh )
Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
Alat Gunting
Bahan Kertas lukisan ,kertas warna dan gam
Teknik Mozek
3. Ekspresi Kreatif : Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman dan
Kemahaman Bahasa seni visual dalam menghasilkan karya seni capan
sayur-sayuran.
Teknik dalam penghasilan gambar teknik Mozek secara
kreatif
i..
Memilih dan memanipulasikan bahan secara kreatif
ii.
Menggunakan Bahasa seni visual dalam penghasilan karya
iii.
Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai
4. Apresiasi seni : Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan
Rakan dengan menumpukan pada aspek Bahasa seni visual
i. Mempamerkan karya yang dihasikan
ii.

menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan.

Masa

/ Huraian / Ilustrasi

Catatan

Langkah Aktiviti Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


Set Induksi

(P&P)
1. Nyanyian lagu anak ikan

(5 Minit)

Guru
murid.

menanyakan

khabar

Catatan:
murid- BBM:
Alat dan bahan
Audio klip, video
gambar-gambar
* letak gambarhasil sendiri
BBB:
KB: (15 elemen)
Membuat
hipotisis
KP
Muzik/ Visual
Strategi P&P
Pengajaran
mediatif, inkuiri

Langkah 1
Persepsi
estetik (7 Minit)

Nilai: Rasional
BBM: Contoh-

(Teori Seni)
Konsep Mozek
contoh
hasil
Alat dan Bahan Mozek
* Fokus murid, bukan hanya guru
karya mozek
1. Guru menayangkan video gambarvideo gambargambar ikan dalam akuarium.
gambar
ikan
2. Guru menayangkan slaid Power
dalam
Point tentang konsep, definisi dan
akuarium.
ciri-ciri serta contoh-contoh Mozek
slaid
Power
dan
asas
seni
reka
yang
Point
diterapkan.

3. Guru

bersoal

jawab

berkaitan

bahsa seni visual.


Unsur-unsur seni
Rupa Organik dan Geometri
Warna
Jalinan Sentuh
Prinsip-prinsip rekaan
Kontra warna
Kepelbagaian warna

KB Menjana
idea
Strategi

P&P

Pengajaran
direktif, deduktif,
konstruktivism
Nilai:

Langkah 2

Demonstrasi

Aplikasi Seni (7

mozek)

Minit)

Ingin

tahun
(Menghasilkan Alat dan Bahan:
Gunting,

1. Murid diperkenalkan alat dan bahan


yang akan digunakan.
2. Guru
menunjukkan

kertas

gam,
warna,

kertas lukisan
cara carta proses

menghasilkan mozek melalui carta


proses

yang

ditampalkan

papan tulis.
2.1 Langkah
2.2
2.3
3. Guru
melakukan

pada KB Mencetus
idea
Strategi

demonstrasi

memotong dan menampal kertas


warna dengan teknik mozek.

P&P

Pengajaran
direktif,
demonstrasi,
tunjuk

cara

&

konstruktivism
Nilai:
mendengar
menghasilkan

arahan (patuh)
karya KB

Langkah 3

Murid-murid

(30 Minit)

dengan teknik mozek

menghubung

Ekspresi kreatif

Langkah 1

kait

- Murid melakar gambar ikan terlebih

dahulu.

Strategi P&P

- Murid memilih kertas warna untuk Belajar


gambar ikan dan rumpai.

cara

belajar

- Contohnya warna hijau muda, hijau


tua, kuning, jingga dan biru.

Nilai: Berdikari,
rajin

Langkah 2
- Murid memotong kertas warna yang
dipilih kepada rupa geometri seperti
segi empat sama dan disimpan dalam
plastik warna ikan dan rumpai.
Langkah 3
-

Murid

menampal

kertas

warna

berbentuk segi empat sisi berdasarkan


susunan

mozek.

Susunan

kertas

ditampal dengan menjarakkan sedikit


antara satu sama lain.
Guru

memantau

dan

memberi

bimbingan.
Apresiasi Seni 1. Murid mempamerkan hasil karya BBM:
(6 Minit)

masing-masing
terbaik,

Guru

murid
Dua hala

dan

sederhana

lemah.
2. Penutup

karya

dan

agak BBB:

sosial:

memasangkan
Kekek

khasnya

dan

menyanyikan

Guru

lagu-lagu

ikan

meminta

murid

Interpersonal
KP:

Kekemasan:
barang

Intrapersonal &

bersama-sama

dengan iringan muzik latar.

1. Murid

KB MI

Strategi P&P
mengemaskan
ke

tempat

barang-

yang

telah

Belajar
belajar

cara

disediakan.
2. Murid membersih kawasan dalam
bilik darjah sehingga kemas.

Nilai:
Bekerjasama,
tolongmenolong,
kebersihan,
menghargai
karya sendiri &
rakan-rakan.

Penutup
(5 minit)

1. Pengukuhan teori seni.


Guru menyoal murid tentang apa
yang dipelajari hari ini.
Murid menjawab soalan guru
2. Rumusan
Guru merumuskan P&P hari ini
3. Tindakan susulan
Minggu depan bawa apa

Refleksi: RPH harapan : harap BBM yang digunakan dapat membantu


murid.

mahu tahu dalam langkah mana capai objektif tersebut

dalam bidang menggambar, terdapat. Intro menggambar itu apa, corak itu apa.
Ambil apa untuk jadi rph saya. Saya guna teknik mozek untuk rph saya.

Kesimpulan; membuat rph memerlu kebijaksannan guru untuk memilih strategi..guru


perlu berkeyakinan.
