Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5

Tarikh

21 September 2013

Masa

11.00 pagi 11.30 pagi.

Tahun

5 Ayam

Bilangan Murid

22 orang.

Mata Pelajaran

Bahasa Melayu.

Tema

Kekeluargaan

Tajuk

Rumahku Syurgaku.

Fokus Utama
5.1 Aras 3(i)
Membaca ayat dalam teks dengan sebutan dan intonasi yang betul.
Fokus Sampingan
8.1 Aras 3 (i)

Membina ayat majmuk dengan menggunakan kata hubung yang tepat.


Objektif : Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat :
i ) Membaca perenggan ayat dalam teks secara kuat dengan sebutan dan intonasi yang betul.
ii) Membina 5 ayat majmuk dengan menggunakan kata hubung yang tepat.

Kemahiran berbahasa : Mendengar dan menulis


Sistem bahasa

: kata hubung

Kosa Kata

: anak sulong, salasilah

Pengisian Kurikulum :
1. Ilmu : Agama Islam, Moral
2. Nilai : Menghormati, kasih sayang
3. Kemahiran Bernilai Tambah: Kecerdasan Pelbagai : Logik Matematik,
Kemahiran Berfikir :

Menganalisis.

Pengetahuan Sedia Ada: Murid bersama ahli keluarga sepanjang masa.


Bahan Bantu Mengajar Gambar, petikan, kad perkataan dan kad ayat.

Langkah/
Masa
Set
Induksi

Isi Pelajaran
Ahli keluarga
Rumahku

(3 minit)

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


Aktiviti Guru
1. Menunjukkan gambar
ahli keluarga
2.Guru meminta murid
menceritakan tentang
keluarga sendiri
- bilangan adik beradik
-nama ahli keluarga

Langkah 1
Bacaan
( 10 minit) berintonasi
Membaca
petikan yang
bertajuk
Rumahku
Syurgaku

Aktiviti Murid
1.menamakan ahli keluarga
yang terdapat dalam
gambar
-ayah
- ibu
-kakak
-adik

Catatan
BBM :
Gambar
kelurga
KBT :
Kontekstual

1.Meminta setiap murid


membaca petikan

1.Murid-murid membaca
senyap.

2.Guru memilih secara


rawak beberapa orang
murid membaca petikan
tersebut.secara kuat
dengan intonasi dan
sebutan yang betul.

2.Murid-murid yang dipilih


membaca petikan secar
kuat dengan sebutan dan
KBT :
intonasi dengan betul.
Intrapersonal

3 Membaca mengikut
perenggan.

BBM :
Petikan

3 Membaca dengan
memberi penekanan
terhadap perkataan
bergaris.

4 Membaca dan
menghentikan bacaan
mengikut arahan guru
.
Langkah 2

Kata hubung

1.Penerangan guru
tentang kata hubung

( 5 Minit)
2.Contoh ;
3. Guru memilih
beberapa orang murid
secara rawak untuk
menampalkan kad
perkataan

1 Murid menggariskan kata BBM :


hubung yang terdapat
kad perkataan
dalam petikan
KBT :
2. Menampal kad
Interpersonal.
perkataan -kata hubung
Verbal
linguistik.
namu
n
walaup
un

samb
il
dan

Langkah 3

Ayat majmuk

(10 Minit)

Guru meminta murid


menggabungkan ayat
tunggal menjadi ayat
majmuk.

Murid menggabungkan
ayat.
1. Azman makan roti.
2. Azman makan nasi
Azman makan roti dan nasi

BBM :
Lembaran
kerja.

1. Borhan membaca buku.


2. Jamil bermain bola.
Borha membaca buku
tetapi Jamil bermain bola.
Guru meminta murid
Murid membina 5 ayat
membina ayat majmuk
dengan menggunakan kata
dengan menggunakan
hubunr.
kata hubung yang diberi.
Walaupun
Oleh sebab
Namun
justeru
Penutup
(2 Minit)

Rumusan
pelajaran dan
nilai murni.

1.Guru merumuskan
hasil pembelajaran

1.Murid-murid
membentangkan jawapan.

2. Nyanyian lagu
Papaku Pulang

Nyanyian lagu papaku


pulang beramai-ramai.

Lirik lagu

KELUARGA SAYA
Nama saya Nur Aqilah binti Zulkefli.Saya mempunyai sebuah keluarga yang bahagia.Keluarga saya
terdiri daripada datuk, nenek, ayah, ibu dan tiga lagi adik. Saya merupakan anak sulung dalam keluarga.
Nama ayah saya ialah Zulkefli bin Mamat. Ayah saya dilahirkan pada 02 Ogos 1966. Ayah saya
berumur 45 tahun. Ayah saya bekerja sebagai peniaga. Ayah saya seorang yang penyayang. Ayah
mempunyai 11 orang adik beradik.Beliau merupakan anak yang ke empat.
Nama ibu saya ialah Rohana binti Ismail. Ibu saya berumur 42 tahun dan dilahirkan tanggal 7
Julai 1969. Ibu saya bekerja sebagai guru. Ibu saya seorang yang tegas dan penyayang. Beliau sentiasa
menasihati saya belajar bersungguh-sungguh supaya dapat berjaya dalam hidup dunia dan akhirat.
Saya mempunyai seorang adik lelaki dan dua orang adik perempuan. Nama adik lelaki saya ialah
Muhammad Ammar bin Zulkefli. Adik saya berumur 9 tahun dan belajar dalam tahun 5 .Adik saya
dilahirkan pada 28 Februari 2000. Beliau aktif dalam bidang sukan terutama bola sepak. Beliau sentiasa
mewakali sekolah dalam pertandingan bola dan bercita-cita menjadi pemain bola terkenal suatu hari
nanti.
Nama adik perempuan saya yang pertama ialah Nur Aisyah Mardiah binti Zulkefli.Adik saya
berumur 10 tahun.Adik saya belajar dalam tahun empat.Adik saya seorang yang peramah dan amat rajin.
Manakala nama adik perempuan saya yang bongsu ialah Nurul Nadhirah binti Zulkefli. Adik saya sangat
cantik dan pintar. Adik saya berumur 6 tahun.Adik saya belajar di kelas pra sekolah di Sekolah
Kebangsaan Pantai Senak. Walaupun minat mereka berbeza, namun mereka sentiasa menyayangi antara
satu sama lain.
Saya juga mempunyai datuk dan nenek yang penyayang.Nama datuk di sebelah ayah saya ialah
Mamat bin Mahmood. Datuk saya berumur 67 tahun.Manakala nama nenek saya ialah Dayang bin
Muda.Nenek saya berumur 64 tahun.
Nama datuk sebelah ibu saya ialah Ismail bin Omar.Datuk saya sudah meninggal dunia hampir
setahun yang lalu.Saya juga mempunyai nenek bernama Minah binti Mat Salleh.Nenek saya berumur 62
tahun.
Sekiranya saya ada masalah, saya akan mengadu kepada ibu dan ayah. Mereka amat memamahi
perasaan saya. Mereka sentiasa member perhatian dan belaian kepada saya. Kami sekeluarga hidup
bahagian dan sentiasa menyayangi antara satu sama lain.

Lirik lagu:
Bapaku pulang dari kota,
bapaku belikan kereta,
kereta kecil warna merah,
bolehku bawa kesekolah.
Pom...pom...pom...pom...pom
kereta kecilku berbunyi,
marilah adik mari naik,
boleh kubawa jumpa nenek
Lembaran kerja
Gabungkan ayat tersebut dengan pilihan jawapan yang diberi agar menjadi ayat
majmuk .
1. a) Azhar anak tunggal dalam keluarganya. ( lalu/ dan/ manakala)
b) Aminah anak bongsu dalam keluarganya.

2. a) Nenek membaca surat khabar . ( sambil/ tetapi/ lalu)


b) Nenek mendengar radio.

..
3. a) Adik suka minum kopi. (sambil/ tetapi/ kerana)
b) Abang suka minum milo.

.
4. a) Ibu menggoreng ikan di dapur. ( sambil/ dan/ manakala)
b) Ayah membasuk kereta di halaman rumah.

..
5. a) Atuk merotan Adli . ( supaya/ lalu/ kerana)
b) Adli malas membaca al quran.
