Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL (2015)


_____________________________________________________________________________
Tarikh

: 09/APRIL/2015

Minggu

: 13

Masa

: 10.00 11.00 am (KHAMIS)

Subjek

: Pendidikan Seni Visual

Topik

: Penghasilan Seni Visual


( Asas seni reka ) PRINSIP REKAAN : IRAMA & PERGERAKAN

______________________________________________________________________________
Kelas

: Tingkatan 2

Sumber

: Buku Teks Pendidikan Seni Tingkatan 2

Objektif
Pembelajaran : Pada akhir pelajaran, murid akan dapat;
1. Murid akan dapat megetahui pengertian irama dan pergerakan
2. Murid akan dapat mengtahui fungsi irama dan pergerakan dan
bagaimana garisan menghasilkan irama dan pergerakan
3. Murid akan dapat memahami ciri-ciri irama dan pergerakan dan jenisjenis irama dan pergerakan
BBM

: 1. Buku Tekas Pendidikan Seni Visual Tingkatan 2


2. Gambar manipulated Photoshope / Youtube / Power Point / Mimio

http://notadansoalanpsv.blogspot.com/p/bab-10-irama-dan-pergerakan.html
Kerja kelas

: Soal Jawab dan Kuiz

Kerja rumah :
4. Refleksi : Murid telah dapat / tidak dapat akan dapat megetahui
pengertian irama dan pergerakan
5. Murid telah dapat / tidak dapat mengtahui fungsi irama dan pergerakan
6. Murid telah dapat / tidak dapat memahami ciri-ciri irama dan
pergerakan serta jenis-jenis irama dan pergerakan

METODOLOGI
Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Mendapatkan
maklumat daripada
pelajar melalui
pemerhatian yang
dilakukan melalui
set Induksi

Set induksi (5 minit)

Sumbang saran
pelajar
mengenai
video yang
telah
ditayangkan

1. Guru menunjukkan video mengenai proses penghasilan


irama dan pergerakan sebagai set induksi bagi
memperlihatkan bagaimana irama dan pergerakan dihasilkan
serta merangsang minat pelajar terhadap pembelajaran.
https://www.youtube.com/watch?v=cHGQhOlDJJI

Buku Teks
Pendidikan Seni
Visual Tingkatan 2

Langkah 1 (20 minit)


2. Guru menerangkan pengertian mengenai unsur seni dan
prinsip rekaan dalam irama dan pergerakan
3. Perbincangan tentang maksud maksud irama dan
pergerakan dan irama dan pergerakan yang wujud dalam
konteks seni.

- Guru
memberi
penerangan
berserta contoh
yang mampan

http://notadansoalanpsv.blogspot.com/p/bab-10-iramadan-pergerakan.html
Buku Teks
Pendidikan Seni
Visual Tingkatan 2

Langkah 2 (25 minit)


4. Perbincangan dan penerangan terhadap fungsi dan
Pelajar
kepentingan irama dan pergerakan dalam kehidupan serta nilai membaca dan
estetik irama dan pergerakan dalam konteks seni
memahami
nota yang telah
http://notadansoalanpsv.blogspot.com/p/bab-10-iramadisediakan
dan-pergerakan.html
5. Guru menyoal pelajar untuk menguji kefahaman pelajar.
Langkah 3 (10 minit)
Kesimpulan: Guru mengimbas kembali apa yang telah
dipelajari.

Disediakan oleh

Pelajar
memberi
tindak balas
terhadap
soalan yang
dikemukakan.

Disemak Oleh

Rizuan Asmarah
En. Rizuan Asmarah

Puan Zainab Batin
