Anda di halaman 1dari 4

Rancangan Pelajaran Harian

PdP Abad ke- 21


Tingkatan
: Lima
Tarikh
:
Masa
: 80 minit
Tajuk
: Sistem Pengangkutan Awam
Bilangan murid : 30 orang
Objektif Pembelajaran
: Menilai kepentingan peningkatan taraf pengangkutan
Awam dan menulis perenggan isi karangan.
Hasil Pembelajaran :
Pada akhir pelajaran , pelajar-pelajar dapat
(i)
Menjustifikasikan kepentingan peningkatan taraf pengangkutan Awam
(ii)
Menerangkan langkah-langkah yang boleh diambil bagi menaik taraf sistem
pengangkutan awam
(iii)
Menggunakan peribahasa dan kosa kata secara meluas dan tepat.
(iv)
Menulis perenggan isi karangan
Hasil pembelajaran utama :
7.0 Mendapatkan maklumat daripada pelbagai sumber yang didengar,
dibaca dan ditonton.
Hasil pembelajaran khusus :
7.1 Mengenal pasti dan menyatakan gambaran keseluruhan, idea utama dan isi relevan
tentang bahan yang dibaca, dan ditonton.
Huraian Hasil Pembelajaran :
Aras 2:
ii.
Menganalisis maksud tersirat untuk memahami perkara dan isu yang
diperkatakan.
Kemahiran Bahasa : Bertutur,menulis,mendengar,membaca
Sistem Bahasa
: Peribahasa
i.
Bagai katak di bawah tempurung.
ii.
Hendak seribu daya tak hendak seribu dalih
iii.
Duduk sama rendah berdiri sama tinggi
iv.
Sudah terhantuk baru nak terngadah
Kosa Kata
: Transit, Jaringan, Kondusif, Sofistikated. Memacu.trasformasi
Pengisian Kurikulum :
Sikap Saintifik dan Nilai Murni : Kerjasama dan semangat kemasyarakatan
Ilmu, Elemen merentasi Kurikulum : Teknologi, Bahasa Melayu, Seni Visual, ICT
dan Sains
KBT : Kejujuran dan tanggungjawab
Strategi : Pembelajaran koleboratif
Kemahiran Pembelajaran Abad ke-21 : Kesedaran Global, Literasi Media,
Pemikiran Kritis dan Kreatif

Elemen KBAT :
Menganalisis, Menilai ,mereka cipta
Alat Berfikir : Peta Buih, Peta Konsep
Alat Instruktional : Rakaman Video, ICT, Internet,Mobile Apps(Whatsapp, Telegram,
Blog, Frogvle)
Stail Pembelajaran : Visual, Auditori, kinestatik dan membaca(read write)
Alat Kolaboratif : Lesson Study

BBM : Bahan auentik (petikan teks ) dan lembaran pengurusan grafik (LPG)
Pengetahuan Sedia Ada :
1. Murid telah merujuk esei tentang pengangkutan dalam Blog PDP kelas
2. Mereka telah mengadakan pra interaksi tentang tajuk dalam whatsapp kelas
3. Mereka telah memaparkan gambar2 pengangkutan yang ada di seluruh dunia.
4. Pelajar telah merujuk Kosa kata dan peribahasa dalam Blog PdP B.Melayu Kelas
5. Pelajar telah diberi pendedahan Ithink. KBAT, Teknik Bacaan QUACK dan Acid
serta QS4R

Refleksi :
Langkah/
Masa
Set Induksi
(5 minit)

Isi Pelajaran

Kaedah Penyampaian

Catatan

Pengenalan
kepada tajuk

Kaedah : Soal Jawab.


Alat Instruktional : Rakaman
audio
Kemahiran berfikir
Kritis dan kreatif
Nilai:
Cinta akan kedamaian

Langkah 1
(30 minit)

Kepentingan
Pengangkuta
n Awam

Guru memperdengarkan bunyi kenderaan.


Guru bertanyakan soalan.
1.) Bunyi apakah yang didengar?.
2.) Apakah perasaan anda apabila
mendengar gabungan bunyi.
3.) Bayangkan jika anda berada di tengahtengah kesibukan kota dan kebingitan
bunyi.
4.) Guru menyatakan objektif pembelajaran
hari ini.
1. Guru menayangkan rakaman video
gambar pengangkutan awam canggih di
Jepun.
2. Guru bertanyakan soalan;
i). Nyatakan perkara-perkara menarik
yang anda dapat dilihat daripada rakaman video
tersebut.
ii). Pada pendapat anda , mengapakah
pengangkutan itu penting, Jelaskan.
iii) Guru meminta pelajar melengkapkan peta
buih secara individu untuk menjawab soalan

Strategi PdP:
Kajian Masa Depan
Pembelajaran Koperatif.
Penyoalan Strategik
Alat Instruktional : Rakaman
Video
Elemen Kbat: Peta Buih
Aras Kemahiran Berfikir:
Menjustifikasi

dua.
3. Guru meminta pelajar membincangkan
jawapan secara berpasangan.
4. Guru membincangkan jawapan dengan
kelas.
5. Guru membuat rumusan tentang
kepentingan pengangkutan awam.

Pentaksiran sebagai
pembelajaran :
Pentaksiran Kendiri
Pentaksiran Rakan Sebaya
Kaedah:Two stars and a
wish
Nilai : Kepentingan
Pengangkutan kepada
manusia.

Langkah 2

Langkah
Meningkatka
n Sistem
Pengangkuta
n

1. Guru menayangkan video kesesakan


jalan raya.
2. Guru bertanyakan soalan;
Apakah perasaan melihat video itu,
Apakah isu utama yang ingin
ditonjolkan dalam rakaman video?
Kenapakah kesesakan jalan raya
berlaku?
3. Apakah tujuan pelbagai jenis
pengangkutan diwujudkan.
4. Guru meminta pelajar bekerja dalam
kumpulan untuk membincangkan kesankesan masalah pengangkutan awam
dengan menggunakan peta minda dan
langkah-langkah untuk meningkatkan
sistem pengangkutan di Negara kita.
5. Pelajar diminta menaip/menulis jawapan
dan di post dalam blog atau ditampal
pada papan whiteboard mini kerja
kumpulan pada-pelajar lain menilai hasil
kerja kumpulan-kumpulan lain.
6. Guru berbincang dengan pelajar tentang
dapatan hasil kerja kumpulan

Strategi PdP
Kajian masa depan.
Pembelajaran koperatif.
Kecerdasan Pelbagai
Penyoalan Strategik
Alat Insstruktional :
Rakaman Video
Komputer
LCD
Papan Mini White Board
Internet
Elemen KBAT
Alat berfikir: Peta Minda
Aras Kemahiran Berfikir:
Menganalisi, menilai, mereka
cipta
Pentaksiran untuk
pembelajaran:
Hasil kerja pelajar
Kaedah Galeri Work
Nilai :
Kerjasama,keyakinan,
memberi pendapat secara
berhemah

Rumusan
(10 minit)

Kesimpulan

Penutup
(5 minit)

Membuat
Latihan

1. Guru bersama pelajar merumus


hasil perbincangan.
2. Guru bersama pelajar membuat
kesimpulan tentang pembelajaran
pada hari itu.
Guru mengedarkan lembaran kerja dan
minta murid menjawab soalan secara
individu.

Instrumen. Menulis perenggan


isi karangan
