Anda di halaman 1dari 32

Bab 5 :Lejar

Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Prinsip Perakaunan Tingkatan 4 & 5 April 2007

BAB 5: LEJAR
BIDANG PEMBELAJARAN:
5.1 Jurnal
5.1.1 Pengenalan buku catatan pertama
5.1.2 Jenis jurnal
a. Jurnal Am
b. Jurnal Khas
i. Jurnal Belian
ii. Jurnal Jualan
iii.Jurnal Pulangan Belian
iv.Jurnal Pulangan Jualan
5.1.3 Pentingnya jurnal dalam perakaunan
5.1.4 Cara merekod dalam jurnal
5.2 Buku tunai
5.2.1 Kegunaan buku tunai
5.2.2 Buku tunai tiga lajur
5.2.3 Catatan kontra
5.2.4 Cara merekod
5.2.5 Mengimbang buku tunai
5.2.6 Buku tunai sebagai jurnal (lajur terhad untuk diskaun, jualan dan belian):
a. Jurnal Penerimaan Tunai
b. Jurnal Pembayaran Tunai
5.3 Buku tunai runcit
5.3.1 Kegunaan buku tunai runcit
5.3.2 Cara merekod buku tunai runcit

2007 Computer-Based Learning Sdn. Bhd. (609943-A)


Hakcipta Terpilihara

194

Bab 5 :Lejar
Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Prinsip Perakaunan Tingkatan 4 & 5 April 2007

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN 1


Mata Pelajaran :
Tarikh / Hari
:
Tingkatan
:
Masa
:
Tajuk

Objektif :

Pengetahuan
Sedia ada

BBM
Nilai Murni
KBKK

:
:
:

Kaedah :

Prinsip Perakaunan
Mengikut Jadual Waktu Persekolahan.
Empat
Mengikut jadual waktu persendirian
80 Minit
5.1.1 Pengertian Lejar
5.1.2 Cara merekod
5.1.3 Mengimbang dan menutup akaun
Di akhir Pengajaran dan Pembelajaran pelajar dapat:
1. Menjelaskan maksud lejar
(Aras 1)
2. Menentukan akaun yang akan di debitkan dan dikreditkan dalam
sesuatu urusniaga.
(Aras 1)
3. Merekodkan urusniaga ke lejar dengan tepat dan betul
(Aras 2)
4. Mengimbang dan menutup akaun
(Aras 2)
Pelajar telah belajar mengenai
1. Kitaran perakaunan
2. Buku catatan pertama (jurnal)
3. Sistem catatan bergu
Komputer dan ASSETBase / Buku teks/buku lejar
Jujur, hormat menghormati, patuh arahan, tekun dan kerjasama
Mengenalpasti dan menentukan, membeza, menganalisis, memahami dan
mengelaskan
Penerangan, ICT, tunjuk cara, perbincangan dan soal-jawab.

2007 Computer-Based Learning Sdn. Bhd. (609943-A)


Hakcipta Terpilihara

195

Bab 5 :Lejar
Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Prinsip Perakaunan Tingkatan 4 & 5 April 2007

AKTIVITI-AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Langkah /
Masa

Set
Induksi
(5 minit)

Isi Kandungan

1. Permulaan

Aktiviti Guru

Aktiviti Pelajar

Guru meminta
Pelajar membuka
perisian ASSETBase
dan merujuk nota
ringkas dalam
perisian ASSETBase
Kitaran Perakaunan

a. (H,M) Pelajar
membuka perisian
ASSETBase dan
merujuk nota ringkas
Kitaran Perakaunan

Guru bertanya
kepada Pelajar
Mengikut kitaran
perakaunan, apakah
yang perlu dilakukan
oleh seseorang
peniaga

b.(L) Pelajar melihat,


mendengar dan
memahami
penerangan guru.

Strategi /
Kaedah / BBM/
Nilai / KBKK
Strategi :
berpusatkan
guru dan Pelajar.
Kaedah :
penggunaan ICT.
BBM: Perisian
ASSETBase.

Pelajar menjawab
soalan guru.

Selepas membuat
catatan urusniaganya
ke dalam jurnal?
Guru mengaitkan
dengan pengajaran
hari ini.
Langkah 1
(20 minit)

1. Pengertian
lejar.
2. Format lejar.
3. Jenis-jenis
akaun lejar.
4. Cara
merekod
urusniaga ke
dalam lejar
mengikut
sistem
catatan bergu

Langkah 2
(10 minit)

Latihan dalam
kumpulan

Guru meminta
Pelajar merujuk
ASSETBase (nota
ringkas 5)
Merujuk kepada nota
ringkas ASSETBase,
guru menerangkan
pengertian lejar,
format lejar dan cara
merekod ke dalam
lejar.

a. (H,M) Pelajar
merujuk nota ringkas
ASSETBase dan
mendengar
penerangan guru.
b.(L) Pelajar melihat,
mendengar dan
memahami
penerangan guru.

Strategi :
berpusatkan
guru dan pelajar.
Kaedah:
penerangan
Penggunaan ICT.
BBM: Perisian
ASSETBase
.

Guru meminta pelajar


membuat kumpulan
kecil.

Pelajar membentuk
kumpulan kecil.

Strategi :
Berpusatkan
pelajar dan guru.

Guru mengedarkan
soalan kepada setiap

Pelajar menjawab
soalan dalam

Nilai :
cermat,teliti.

2007 Computer-Based Learning Sdn. Bhd. (609943-A)


Hakcipta Terpilihara

196

Bab 5 :Lejar
Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Prinsip Perakaunan Tingkatan 4 & 5 April 2007

Langkah /
Masa

Isi Kandungan

Aktiviti Guru
kumpulan.

Aktiviti Pelajar
kumpulan.
Ketua kumpulan
membentangkan
jawapan.

Langkah 4
(10 minit)

Latihan dalam
kelas

Guru mengedarkan
soalan-soalan
latihan.
Guru meminta
Pelajar menjawab
dihadapan kelas.
Guru memberi
jawapan yang betul.

Strategi /
Kaedah / BBM/
Nilai / KBKK

a. (H,M) Pelajar
merujuk nota ringkas 5
dalam ASSETBase
dan menjawab soalan
yang diberikan.

BBM: Perisian
ASSETBase,
soalan edaran

Strategi :
berpusatkan
bahan dan
pelajar
Kaedah:
koperatif

b.(L) Pelajar melihat,


mendengar dan
memahami
penerangan guru

BBM: kertas lejar


Nilai : teliti dan
tekun

Pelajar terpilih
membentangkan
jawapan di hadapan
kelas.

KBKK :
Konsentrasi
menyelesaikan
masalah.

Pelajar membuat
pembetulan.
Penutup
( 5 minit)

Kesimpulan/Penil
aian

Guru meminta
Pelajar menyatakan:
1.
Maksud lejer
2.
Akaun yang
akan didebit dan
yang akan
dikreditkan

Pelajar menjawab
soalan guru.

Guru merumus
pelajaran
hari ini.
Guru mengedarkan
latihan tambahan
sebagai pengukuhan
untuk pelajaran hari
ini.

Strategi :
berpusatkan
guru dan pelajar.
Kaedah:
penyoalan.
BBM: Nota guru
dan perisian
ASSETBase.
Nilai : mematuhi
arahan,
kerjasama
KBKK : membuat
refleksi.

Pemulihan:
Pengayaan :
Refleksi Guru :

2007 Computer-Based Learning Sdn. Bhd. (609943-A)


Hakcipta Terpilihara

197

Bab 5 :Lejar
Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Prinsip Perakaunan Tingkatan 4 & 5 April 2007

EDARAN
Kertas edaran 1
Pengertian lejar
- Lejar merupakan buku yang mengandungi pelbagai jenis akaun yang digunakan bagi
merekod semua urusniaga. Akaun lejar disediakan dalam bentuk T.
- Catatan ke akaun lejar merupakan catatan peringkat ketiga dalam kitaran perakaunan
- Semua maklumat urusniaga dari buku catatan pertama iaitu jurnal diposkan ke lejar
- Setiap akaun lejar mempunyai dua bahagian iaitu bahagian kiri dipanggil Debit dan
bahagian kanan dipanggil Kredit.
Format akaun lejar
Tarikh

Butiran

Rekod
tarikh
urusniaga

Rekod jenis
urusniaga

folio

Jumlah

Tarikh

Butiran

Nilai
urusniaga
dalam
RM

folio

Jumlah

Rujukan
tentang
punca
catatan
diperolehi
dan
masa
catatan
diperolehi

Cara merekod
- 2 perkara perlu dipertimbangkan sebelum merekod ke dalam lejar
i. Menentukan akaun-akaun yang terlibat dalam urusniaga perniagaan
ii. Menentukan akaun yang patut didebitkan dan akaun yang patut dikreditkan
Contoh urusniaga dan cara merekod ke dalam lejar
Contoh 1:
Pada 3 Julai 2006, bayar sewa dengan tunai RM200.00
akaun yang terlibat akaun sewa dan akaun tunai
Sistem catatan bergu
Debit akaun sewa
Kredit akaun tunai
Tarikh
2006
Julai 3

Butiran

Tarikh

Butiran

folio

Tunai

Akaun Sewa
Jumlah
Tarikh

Butiran

folio

Jumlah

Butiran

folio

Jumlah

200.00
folio

Akaun Tunai
Jumlah
Tarikh
2006
Julai 3

Sewa

2007 Computer-Based Learning Sdn. Bhd. (609943-A)


Hakcipta Terpilihara

200.00

198

Bab 5 :Lejar
Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Prinsip Perakaunan Tingkatan 4 & 5 April 2007

Contoh 2 :
Pada 5 Julai 2006, En. Zahari Man Menjual barang niaga RM80 kepada Fadil
Akaun yang terlibat akaun jualan dan akaun Fadil
Sistem catatan bergu
Debit akaun Fadil
Kredit akaun jualan

Tarikh
2006
Julai 5

Butiran

Tarikh

Butiran

folio

Jualan

Akaun Fadil
Jumlah
Tarikh

Butiran

folio

Jumlah

Butiran

folio

Jumlah

80.00
folio

Akaun Jualan
Jumlah
Tarikh
2006
Julai 5

Fadil

80.00

Contoh 3:
Pada 7 Julai 2006,En. Zahari Man menerima komisen secara tunai RM50.00 daripada En. Ramli
Akaun yang terlibat akaun tunai dan akaun komisen
Sistem catatan bergu
Debit akaun tunai
Kredit akaun komisen
Tarikh
2006
Julai 7

Butiran

Tarikh

Butiran

folio

Komisen

Akaun Tunai
Jumlah
Tarikh

Butiran

folio

Jumlah

Butiran

folio

Jumlah

50.00
folio

Akaun Komisen
Jumlah
Tarikh
2006
Julai 7

Tunai

2007 Computer-Based Learning Sdn. Bhd. (609943-A)


Hakcipta Terpilihara

50.00

199

Bab 5 :Lejar
Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Prinsip Perakaunan Tingkatan 4 & 5 April 2007

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN 2


Mata Pelajaran:
Tarikh / Hari
:
Tingkatan
:
Masa
:
Tajuk

Objektif :

Pengetahuan
Sedia ada
BBM
Nilai Murni
KBKK
Kaedah :

:
:
:
:

Prinsip Perakaunan
Mengikut Jadual Waktu Persekolahan
Empat
Minggu
80 Minit
5.0 Lejar
5.3 Folio
5.4 Pembahagian lejar
Di akhir Pengajaran dan Pembelajaran pelajar dapat:
1. Menerangkan kegunaan folio
2. Mengguna ruang folio dengan betul.
3. Menerangkan jenis-jenis lejar dan ciri-ciri lejar am
4. Merekod ke dalam lejar berdasarkan urusniaga yang berlaku.
Pelajar telah belajar mengenai
1. Cara merekod ke dalam lejar
2. Mengimbang dan menutup akaun
Kertas edaran soalan, buku lejar dan buku jurnal , Perisian ASSETBase
Memberi perhatian, jujur, yakin , berdisiplin dan kerjasama
Membanding, mengkategori, mengaplikasi dan merekod
Penerangan dan perbincangan

2007 Computer-Based Learning Sdn. Bhd. (609943-A)


Hakcipta Terpilihara

200

(Aras 1)
(Aras 1)
(Aras 1)
(Aras 2)

Bab 5 :Lejar
Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Prinsip Perakaunan Tingkatan 4 & 5 April 2007

AKTIVITI-AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Langkah /
Masa

Set
Induksi
(5 minit)

Langkah 1
(15 minit)

Isi Kandungan

Permulaan

1. Definisi folio.

Aktiviti Guru

Aktiviti Pelajar

Guru menayangkan
ASSETBase bab lejar
dan menunjukkan
pelajaran lepas. (rajah
kitaran perakaunan).

a.(H,M) Pelajar
mengakses
ASSETBase dan
merujuk rajah kitaran
perakaunan

Guru mengaitkan
dengan pelajaran hari
ini.

b.(L) Pelajar
mendengar dan
memberi perhatian
terhadap bahan yang
ditunjukkan oleh guru.

Guru menerangkan
kepada pelajar definisi
folio, kegunaan dan
kepentingan folio.
(rujuk nota ringkas 5
ASSETBase)

a.(H,M) Pelajar
mengakses
ASSETBase dan
merujuk nota ringkas
5.

2. Kegunaan
folio.

Guru menunjukkan
cara merekod folio
dalam jurnal am dan
lejar.

3. Cara
merekod folio
dalam lejar
dan jurnal am
(format jurnal
am dan lejar)

Guru meminta pelajar


berbincang secara
berpasangan
mengenai format
jurnal am dan lejar
serta buat nombor
rujukan lejar dan
jurnal.

b. (L) Pelajar melihat,


mendengar dan
memahami
penerangan guru.
2 orang wakil pelajar
melukis format jurnal
dan lejar sambil
diperhatikan oleh guru.

Strategi /
Kaedah / BBM/
Nilai / KBKK
Strategi :
berpusatkan
guru
Kaedah:
penerangan
BBM: Perisian
ASSETBase,
buku lejar
KBKK :
mengingat
kembali
pelajaran lepas
dan kaitkan
dengan hari ini
Strategi :
berpusatkan
guru dan pelajar.
Kaedah: tunjuk
cara.
BBM: Perisian
ASSETBase,
kertas jurnal,
lejar dan papan
putih.

Pelajar mendengar
penerangan guru.

Nilai : teliti
berkerjasama
KBKK :
mengaplikasikan
apa yang
dipelajari.

Pelajar mendengar
penerangan guru
dengan teliti.

Strategi :
berpusatkan
pelajar dan guru.

Beberapa pelajar
dipanggil untuk

Kaedah :
tunjukcara dan

Guru menunjukkan
format jurnal am dan
lejar yang betul.
Langkah 2
(15 minit)

Catatan folio
semasa
pengeposan
Lajur folio dalam
jurnal diisi

Guru menunjukkan
bagaimana catatan
dalam ruangan folio
terlibat semasa
pengeposan.

2007 Computer-Based Learning Sdn. Bhd. (609943-A)


Hakcipta Terpilihara

201

Bab 5 :Lejar
Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Prinsip Perakaunan Tingkatan 4 & 5 April 2007

Langkah /
Masa

Isi Kandungan
dengan nombor
muka surat akaun
lejar

Aktiviti Guru

Aktiviti Pelajar

Strategi /
Kaedah / BBM/
Nilai / KBKK

Guru menunjukkan
buku lejar dan jurnal
yang sebenar untuk

menjawab soalan yang


dikemukakan dan
diperhatikan oleh

perbincangan.

memudahkan pelajar
memahami.

pelajar lain.

buku jurnal dan


soalan edaran.

Guru memberikan
satu contoh soalan
dan meminta pelajar
menyelesaikan
bersama.

Pelajar membuat
pembetulan dan
menyalin jawapan
yang betul.

BBM: buku lejar,

Nilai : jujur, teliti


KBKK : dapat
merekod
memahami apa
yang dipelajari

Guru memanggil
beberapa orang
pelajar secara rawak
untuk menunjukkan
jawapan dihadapan
kelas.
Guru membincangkan
jawapan yang betul
dan tepat.
Langkah 3
(20 minit)

1. Kepentingan
folio
mengurangka
n kesilapan
merekod
serta
keciciran atau
ketinggalan
catatan
urusniaga

Guru mengadakan
soaljawab bagi
meminta pelajar
memberikan pendapat
mengenai
kepentingan follio.

Pelajar memberikan
jawapan terhadap
kepentingan folio.

Guru menerangkan
kepentingan sebenar
folio.

Strategi :
berpusatkan
pelajar
Kaedah:
penyolaan
perbincangan
BBM: peta
konsep/minda,
perisian
ASSETBase,
kertas lejar.
Nilai :
Keberanian
KBKK : menjana
idea

Penutup
( 5 minit)

Kesimpulan

Guru membuat
kesimpulan ringkas
tentang apa yang
telah dipelajari.
Guru meminta pelajar

Pelajar mendengar
rumusan guru dengan
teliti.
Pelajar mengambil

Strategi :
berpusatkan
guru
Kaedah:
perbincangan.

Menjawab soalan di

Soalan tambahan yang

BBM: perisian

2007 Computer-Based Learning Sdn. Bhd. (609943-A)


Hakcipta Terpilihara

202

Bab 5 :Lejar
Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Prinsip Perakaunan Tingkatan 4 & 5 April 2007

Langkah /
Masa

Isi Kandungan

Aktiviti Guru

Aktiviti Pelajar

buku teks sebagai


pengukuhan.

diberikan oleh guru.

Strategi /
Kaedah / BBM/
Nilai / KBKK
ASSETBase,
soalan edaran.

Guru meminta pelajar


membuat latihan yang

Nilai : beri
perhatian

terdapat dalam buku


kerja.

KBKK :
mendengar
dengan teliti

Pemulihan:
Pengayaan :
Refleksi Guru :

2007 Computer-Based Learning Sdn. Bhd. (609943-A)


Hakcipta Terpilihara

203

Bab 5 :Lejar
Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Prinsip Perakaunan Tingkatan 4 & 5 April 2007

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN 3


Mata Pelajaran
Tarikh / Hari
:
Tingkatan
:
Masa
:
Tajuk
Objektif :

Pengetahuan
Sedia ada

BBM
Nilai Murni
KBKK
Kaedah :

:
:
:

Prinsip Perakaunan
Mengikut Jadual Waktu Persekolahan
Empat
Minggu
80 Minit
5.4 Pembahagian Lejar
Di akhir Pengajaran dan Pembelajaran pelajar dapat:
1. Mengelaskan akaun-akaun lejar
(Aras 1)
2. Membezakan antara lejar am dan lejar subsidiri
(Aras 1)
Pelajar telah belajar mengenai
1. Kitaran perakaunan
2. Buku catatan pertama (jurnal)
3. Sistem catatan bergu
Komputer dan ASSETBase / Buku teks/buku lejar , kertas edaran soalan dan lirik lagu
Keyakinan, kejujuran, kerjasama, tekun dan berani
Menerapkan semangat yakin kepada diri sendiri dan dapat mengkategorikan
Main peranan, perbincangan dan soal jawab

2007 Computer-Based Learning Sdn. Bhd. (609943-A)


Hakcipta Terpilihara

204

Bab 5 :Lejar
Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Prinsip Perakaunan Tingkatan 4 & 5 April 2007

AKTIVITI-AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Langkah /
Masa

Set
Induksi
(5 minit)

Langkah 1
(10 minit)

Isi Kandungan

1. Permulaan

Lejar Am
- kategori
- jenis- jenis
- ciri-ciri

Aktiviti Guru

Aktiviti Pelajar

Guru mengarahkan
Pelajar merujuk nota
ringkas berkaitan
jenis-jenis akaun lejer
dan jenis-jenis lejer di
bahagian nota
ringkas dalam
ASSETBase.

a. (H,M) Pelajar
memulakan
perisian
ASSETBase dan
merujuk bahagian
nota ringkas 5.

Guru menerangkan
bahawa akaun-akaun
yang dibuat sebelum
ini boleh dibahagikan
kepada beberapa
jenis. (rujuk nota
ringkas 5
ASSETBase)

a. (H,M) Pelajar
memulakan
perisian
ASSETBase dan
merujuk bahagian
nota ringkas 5.

Guru menerangkan
mengenai jenis-jenis
akaun lejer dan
kategori lejer iaitu
lejer am dan lejer
subsidiari.

b. (L) Pelajar
melihat,
mendengar dan
memahami
penerangan guru.

Guru menerangkan
ciri-ciri lejar am dan
akaun-akaun yang
terdapat dalam lejar
am iaitu akaun nyata
dan akaun nominal.

Pelajar mencatat
nota penting.

Strategi /
Kaedah / BBM/
Nilai / KBKK
Strategi :
permainan
Kaedah: main
peranan.
BBM: lirik lagu

b. (L) Pelajar
melihat,
mendengar dan
memahami
penerangan guru.
Strategi :
berpusatkan
guru dan pelajar.
Kaedah :
Penjelasan dan
penyoalan.
BBM: Perisian
ASSETBase,
buku lejar dan
buku teks
Nilai : cermat.

Pelajar menjawab
soalan guru.

KBKK : pelajar
dapat
mengenalpasti
dan menentukan.

Guru meminta pelajar


memberi contoh
akaun nyata dan
akaun norminal.
Langkah 2
(25 minit)

Latihan dalam
kumpulan

Guru membahagikan
pelajar kepada
beberapa kumpulan
dan mengedarkan
soalan.

Pelajar membentuk
kumpulan dan
membincangkan
serta menjawab
soalan yang diberi

2007 Computer-Based Learning Sdn. Bhd. (609943-A)


Hakcipta Terpilihara

Strategi :
Berpusatkan
pelajar dan guru.
Kaedah :

205

Bab 5 :Lejar
Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Prinsip Perakaunan Tingkatan 4 & 5 April 2007

Langkah /
Masa

Isi Kandungan

Aktiviti Guru

Aktiviti Pelajar
oleh guru.

Guru meminta setiap


kumpulan supaya
cuba mengelaskan
setiap akaun dalam
soalan
mengikut
pembahagiannya.

Setiap kumpulan
membentangkan
jawapan mereka di
hadapan di atas
kertas mahjong

Setiap kumpulan
diminta
membentangkan
hasil perbincangan
kumpulan.

Strategi /
Kaedah / BBM/
Nilai / KBKK
Perbincangan
dan tunjuk cara.
KBKK:
memahami
BBM: perisian
ASSETBase,
Kertas mahjong.

Guru memberi komen


atas jawapan Pelajar.
Langkah 3
(15 minit)

Latihan menguji
pengetahuan
pelajar

Guru mengedarkan
soalan kepada setiap
Pelajar

Pelajar menjawab
soalan yang
diberikan.

Guru meminta
Pelajar menjawab
soalan yang
diedarkan.

Strategi
:berpusatkan
pelajar dan guru.
Kaedah:
perbincangan
BBM:
ASSETBase,
Soalan edaran
KBKK:
menyelesai
masalah

Langkah 4
(20 minit)

Perbincangan
soalan
2 dan 3.

Guru meminta
beberapa orang
pelajar menulis
jawapan dihadapan
kelas.
Guru membetulkan
jawapan pelajar
dihadapan kelas.

Pelajar mendengar
dengan teliti sambil
mencatat nota.
Pelajar
membetulkan
jawapan masingmasing.

Strategi :
berpusatkan
guru dan bahan
Kaedah:
perbincangan.
BBM: perisian
ASSETBase
Nilai : teliti dan
tekun
KBKK:
memahami.

2007 Computer-Based Learning Sdn. Bhd. (609943-A)


Hakcipta Terpilihara

206

Bab 5 :Lejar
Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Prinsip Perakaunan Tingkatan 4 & 5 April 2007

Langkah /
Masa

Penutup
( 5 minit)

Isi Kandungan

Kesimpulan

Aktiviti Guru

Aktiviti Pelajar

Guru merumuskan
pelajaran hari ini dan
meminta pelajar
membuat latihan di
rumah.(soalan Buku
Teks).

Pelajar mendengar
penjelasan dan
arahan guru.

Strategi /
Kaedah / BBM/
Nilai / KBKK
BBM: soalan
edaran .
Nilai : mematuhi
arahan, perihatin

Pemulihan:
Pengayaan :
Refleksi Guru :

2007 Computer-Based Learning Sdn. Bhd. (609943-A)


Hakcipta Terpilihara

207

Bab 5 :Lejar
Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Prinsip Perakaunan Tingkatan 4 & 5 April 2007

Lampiran 1
1. Lajur-lajur yang terdapat di bahagian debit dan kredit akaun lejar ialah:
I Lajur folio
II Lajur butir
III Lajur jumlah
IV Lajur dokumen.
A. I, II, dan III
B. I, II, dan IV
C. I, III, dan IV
D. II, III, dan IV.
2. Antara pasangan berikut, yang manakah tidak betul?
A.
Akaun Nyata Akaun Pinjaman.
B.
Akaun Nominal Akaun Gaji.
C.
Akaun Perorangan Kedai Lim.
D.
Akaun Aset Akaun Kenderaan.
3. Manakah antara akaun yang berikut tergolong dalam Akaun Perorangan?
I Ambilan
II Pinjaman.
III Penghutang
IV Pemiutang.
A I dan II
B I dan III
C I, II dan III
D I, III dan IV
4. Antara berikut yang manakah Akaun Bukan Perorangan?
I Premis
II Perabot
III Stok
IV Ambilan
A. I, II dan III
B. I, II dan IV
C. I, III dan IV
D. II, III dan IV
5. Antara berikut, akaun manakah direkodkan dalam Lejar Subsidiari?
I Akaun Aset.
III Akaun Pemiutang
II Akaun Belanja
IV Akaun Penghutang
A I dan III
C III dan IV

B II dan III
D I dan IV

2007 Computer-Based Learning Sdn. Bhd. (609943-A)


Hakcipta Terpilihara

208

Bab 5 :Lejar
Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Prinsip Perakaunan Tingkatan 4 & 5 April 2007

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN 4


Mata Pelajaran
Tarikh / Hari
:
Tingkatan
:
Masa
:

Prinsip Perakaunan
Mengikut Jadual Waktu Persendirian
Lima
Minggu

Tajuk

80 Minit
5.0 Lejar

Objektif :

Pengetahuan
Sedia ada

BBM
Nilai Murni

:
:

KBKK
Kaedah :

5.4.2 b) Akaun Kawalan Penghutang .


Di akhir pengajaran pelajar dapat:a. Menerangkan fungsi Akaun Kawalan
. (Aras 1)
b. Mengenalpasti sumber rujukan Akaun Kawalan
(Aras 1)
c. Menyediakan Akaun Kawalan Penghutang.
(Aras 2)
Pelajar telah belajar mengenai:
a. Maksud akaun kawalan
b. Tujuan akaun kawalan dan sumber rujukan akaun kawalan
Komputer dan ASSETBase, buku teks, disket, kertas soalan edaran
Menghormati guru, berani, berkerjasama, patuh arahan, toleransi,
semangat berkumpulan
Mengelas, membeza, mengaplikasi dan menyelesaikan masalah
Penyoalan dan penerangan, tunjuk cara, perbincangan, soal jawab

2007 Computer-Based Learning Sdn. Bhd. (609943-A)


Hakcipta Terpilihara

209

Bab 5 :Lejar
Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Prinsip Perakaunan Tingkatan 4 & 5 April 2007

AKTIVITI-AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Langkah /
Masa
Set
Induksi
(5 minit)

Isi Kandungan

Permulaan

Aktiviti Guru

Guru menyoal
pelajar bagaimana
hendak mengetahui
jumlah hutang
semua penghutang
sekiranya
perniagaan
mempunyai
beberapa
penghutang.
Bagaimana pula
hendak
mengetahui:
jumlah
diskaun diberi
jumlah
hutang lapuk
jumlah
pembayaran
yang telah
dibuat oleh
penghutang
penghutan
g yang telah
terlebih bayar

Aktiviti Pelajar

Strategi /
Kaedah / BBM/
Nilai / KBKK

Pelajar menjawab
soalan yang
ditanya oleh guru.

Strategi :
Berpusatkan
Pelajar.

Pelajar memberi
perhatian terhadap
penjelasan guru

Kaedah:
Penyoalan.
BBM: bahan
powerpoint
Nilai: Patuh
kepada arahan,
menghormati
guru.
KBKK : menjana
idea dan
mengimbas
pelajaran lepas.

Daripada jawapan
pelajar guru
mengaitkan dengan
tajuk hari ini.
Langkah 1
(15 minit)

Fungsi akaun
kawalan
Mengenalpasti
sumber rujukan
Format akaun
kawalan
penghutang

Merujuk nota
ringkas 9
ASSETBase, guru
menerangkan
fungsi akaun
kawalan dan
bagaimana
mengenalpasti
sumber rujukan
akaun kawalan.
Guru menunjukkan
format akaun
kawalan
penghutang di
perisian
ASSETBase

a. (H,M) Pelajar
memulakan
perisian
ASSETBase dan
merujuk bahagian
nota ringkas 9.
b. (L) Pelajar
melihat,
mendengar dan
memahami
penerangan guru.

Strategi :
Berpusatkan
guru dan bahan
Kaedah: Tunjuk
Cara.
BBM:
ASSETBase.
Sumbangan
saran.
KBKK: sumbang
saran

Pelajar mendengar
dengan tekun dan
mencatat nota

2007 Computer-Based Learning Sdn. Bhd. (609943-A)


Hakcipta Terpilihara

210

Bab 5 :Lejar
Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Prinsip Perakaunan Tingkatan 4 & 5 April 2007

Langkah /
Masa

Isi Kandungan

Aktiviti Guru

Aktiviti Pelajar

Strategi /
Kaedah / BBM/
Nilai / KBKK

ringkas
Guru menjelaskan
item debit kredit
dalam akaun
kawalan
penghutang .
Guru meminta
pelajar
menerangkan
sebab akaun
penghutang
berbaki kredit .
Guru menjelaskan
sebab yang
sebenarnya
Guru menunjukkan
catatan kontra
dalam akaun
kawalan
penghutang .
Langkah 2
(20 minit)

Cara
menyediakan
akaun kawalan
penghutang .

Dengan merujuk
nota ringkas 9
ASSETBase, guru
menunjukkan cara
menyediakan
akaun kawalan
penghutang .
Guru menerangkan
cara untuk
mentafsir akaun
kawalan
penghutang iaitu
jika akaun kawalan
Penghutang
berbaki kredit.

a. (H,M) Pelajar
memulakan
perisian
ASSETBase dan
merujuk bahagian
nota ringkas 9.
b. (L) Pelajar
melihat,
mendengar dan
memahami
penerangan guru.

Strategi :
Berpusatkan
guru dan Bahan.
Kaedah: Tunjuk
Cara.
BBM:
ASSETBase,
Kertas edaran.
KBKK: Mengulas
& membeza,
Merekod.

Guru juga
menerangkan cara
untuk mentafsir
akaun kawalan
penghutang jika
akaun kawalan
penghutang
berbaki kredit

2007 Computer-Based Learning Sdn. Bhd. (609943-A)


Hakcipta Terpilihara

211

Bab 5 :Lejar
Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Prinsip Perakaunan Tingkatan 4 & 5 April 2007

Langkah /
Masa
Langkah 3
(15 minit)

Isi Kandungan

Latihan dalam
kelas (aktiviti
individu)

Aktiviti Guru

Guru mengedarkan
soalan latihan
mengisi butiran
dalam format
akaun kawalan
penghutang .
Guru
membincangkan
jawapan yang betul
dihadapan kelas.

Langkah 4
(20 minit)

Latihan dalam
kumpulan

Guru meminta
pelajar membuat
kumpulan terdiri
daripada 5 orang
pelajar.
Guru memberi
soalan untuk
dibincang dan
dijawab oleh setiap
kumpulan.

Aktiviti Pelajar

Pelajar menjawab
soalan yang
disediakan oleh
guru.
Pelajar menyemak
jawapan rakan dan
membuat
pembetulan.

Pelajar membuat
kumpulan pilihan
sendiri.

Strategi /
Kaedah / BBM/
Nilai / KBKK
Strategi:
Berpusatkan
pelajar dan
bahan
Kaedah:
Perbincangan.

Pelajar berbincang
dalam kumpulan.
Wakil kumpulan
membentangkan
jawapan yang telah
dijawab.

Strategi :
Berpusatkan
pelajar dan guru.
Kaedah:
koperatif
BBM: Disket &
Kertas Soalan.
KBKK :
menyelesaikan
masalah.

Pelajar mendengar
dengan teliti
rumusan guru.

Strategi :
Berpusatkan
guru dan pelajar

Guru meminta
wakil kumpulan
untuk
membentangkan
jawapan yang
dibuat
Penutup
( 5 minit)

Kesimpulan

Guru merumus
mengenai tajuk
yang diajar hari ini.
Guru memberikan
latihan pengukuhan
sebagai kerja
rumah dengan
merujuk soalan
buku teks (soalan
8,9,10) m/s 20 dan
21.

Kaedah:
Penerangan &
Arahan.
Nilai : Perihatin.
KBKK :
Mengingati
semula.

Pemulihan:
Pengayaan :

2007 Computer-Based Learning Sdn. Bhd. (609943-A)


Hakcipta Terpilihara

212

Bab 5 :Lejar
Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Prinsip Perakaunan Tingkatan 4 & 5 April 2007

Refleksi Guru :

Soalan edaran
1. Maklumat berikut diambil daripada buku-buku akaun Zaman Enterprise.
Debit
RM
Baki pada 1 Julai 2006
Lejar jualan
Lejar belian

Kredit
RM

21770.00
200.00

Urusniaga bagi bulan julai 2006


Jumlah jualan kredit
Jumlah belian kredit
Jualan tunai
Penerimaan daripada penghutang (termasuk hutang
lapuk terpulih RM270.
Pembayaran kepada pemiutang
Pulangan barang oleh pelanggan
Pulangan barang kepada pembekal
Diskaun diberi
Diskaun diterima
Faedah dikenakan ke atas penghutang
Kontra
Hutang lapuk
Cek daripada pelanggan tak layan
Diskaun diberi dibatalkan pada 31 Julai 2006
Lejar jualan (kt)
Lejar belian (dt)

635.00
16280.00

RM
64000.00
52000.00
12000.00
71570.00
42200.00
550.00
300.00
170.00
270.00
540.00
340.00
450.00
180.00
20.00
560.00
60.00

Anda dikehendaki menyediakan :


a.
Akaun kawalan penghutang

2007 Computer-Based Learning Sdn. Bhd. (609943-A)


Hakcipta Terpilihara

213

Bab 5 :Lejar
Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Prinsip Perakaunan Tingkatan 4 & 5 April 2007

Soalan Objektif.
Arahan : Pilih satu jawapan yang paling sesuai bagi tiap-tiap soalan.
1. Berikut adalah maklumat mengenai Akaun Kawalan Penghutang. Akaun Kawalan Penghutang
juga dikenali sebagai.
I Akaun Kawalan Lejar Jualan.
II Akaun pelbagai hutang.
III Akaun Belum Bayar.
IV Akaun Belum Terima.
A.
B.
C.
D.
2.

I sahaja.
I, dan IV.
I, II, dan III.
I, II dan IV.

Maklumat berikut adalah mengenai Akaun Kawalan Penghutang.. Pilih penyataan yang
tidak benar.
A. Akaun Kawalan Penghutang terletak dalam lejar Am.
B. Angkutan masuk direkod dalam Akaun Kawalan Penghutang.
C. Setiap angka dalam Akaun Kawalan adalah angka jumlah.
D. Peruntukan Hutang Ragu tidak direkod dalam Akaun Kawalan Penghutang.

3. Apakah tujuan Akaun Kawalan Penghutang diwujudkan?


A.
B.
C.
D.

Untuk menyediakan penyata kewangan.


Untuk mengetahui jumlah baki Akaun Penghutang.
Mendapat jumlah baki pemiutang.
Untuk merekod hutang Lapuk Terpulih.

4. Antara berikut yang manakah merupakan sumber Rujukan bagi Akaun Kawalan Penghutang.
A.
B.
C.
D.

Jurnal Belian.
Jurnal Pulangan Belian.
Buku Tunai.
Lejar Pemiutang.

5. Pilih satu Item Kredit dalam Akaun Kawalan Penghutang


A.
B.
C.
D.

Jualan.
Pulangan Belian
Diskaun Diberi (dibatalkan)
Bank.

2007 Computer-Based Learning Sdn. Bhd. (609943-A)


Hakcipta Terpilihara

214

Bab 5 :Lejar
Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Prinsip Perakaunan Tingkatan 4 & 5 April 2007

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN 5


Mata Pelajaran
Tarikh / Hari
:
Tingkatan
:
Masa
:

Prinsip Perakaunan
Mengikut Jadual Waktu Persekolahan
Lima
Minggu

Tajuk

80 Minit
5.0 Lejar

Objektif :

Pengetahuan
Sedia ada

BBM
Nilai Murni

:
:

KBKK
Kaedah :

5.5 Akaun Kawalan Pemiutang


Di akhir pengajaran pelajar dapat:a. Menerangkan fungsi Akaun Kawalan .
(Aras 1)
b. Mengenalpasti sumber rujukan Akaun Kawalan Pemiutang
(Aras 1)
c. Menyediakan Akaun Kawalan Pemiutang.
(Aras 2)
Pelajar telah belajar mengenai:
a. Maksud akaun kawalan
b. Tujuan akaun kawalan dan sumber rujukan akaun kawalan
Komputer dan ASSETBase, buku teks, disket, kertas soalan edaran
Menghormati guru, berani, berkerjasama, patuh arahan, toleransi,
semangat berkumpulan
Mengelas, membeza, mengaplikasi dan menyelesaikan masalah
Penyoalan dan penerangan, tunjuk cara, perbincangan, soal jawab

2007 Computer-Based Learning Sdn. Bhd. (609943-A)


Hakcipta Terpilihara

215

Bab 5 :Lejar
Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Prinsip Perakaunan Tingkatan 4 & 5 April 2007

AKTIVITI-AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Langkah /
Masa
Set
Induksi
(5 minit)

Isi Kandungan

Permulaan

Aktiviti Guru

Guru menyoal
Pelajar bagaimana
hendak mengetahui
jumlah hutang
perniagaan kepada
pembekal.
Merujuk nota
ringkas 9
ASSETBase, guru
mengaitkan dengan
pelajaran hari ini
dan memberi
penerangan
tentang akaun
kawalan
pemiutang.

Langkah 1
(15 minit)

Format akaun
kawalan
Pemiutang.

Guru menunjukkan
format akaun
kawalan pemiutang
merujuk nota
ringkas 9
ASSETBase
Guru menjelaskan
item debit kredit
dalam akaun
kawalan pemiutang
Guru meminta
pelajar
menerangkan
sebab akaun
pemiutang berbaki
debit.

Aktiviti Pelajar

Pelajar menjawab
soalan yang ditanya
oleh guru.

Strategi /
Kaedah / BBM/
Nilai / KBKK
Strategi :
Berpusatkan
Pelajar.
Kaedah:
Penyoalan.

Pelajar memberi
perhatian terhadap
penjelasan guru

BBM:
Konsep.
Nilai: Patuh
kepada arahan,
menghormati
guru.
KBKK : menjana
idea dan
mengimbas
pelajaran lepas.

a. (H,M) Pelajar
memulakan perisian
ASSETBase dan
merujuk bahagian nota
ringkas 9.
b. (L) Pelajar melihat,
mendengar dan
memahami
penerangan guru.
Pelajar mendengar
dengan tekun dan
mencatat nota ringkas

Strategi :
Berpusatkan
guru dan bahan
Kaedah: Tunjuk
Cara
BBM:
ASSETBase.
Sumbangan
saran.
KBKK: sumbang
saran

Pelajar memberi
pandangan

Guru menjelaskan
sebab yang
sebenarnya
Guru menunjukkan
catatan kontra
dalam akaun
2007 Computer-Based Learning Sdn. Bhd. (609943-A)
Hakcipta Terpilihara

216

Bab 5 :Lejar
Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Prinsip Perakaunan Tingkatan 4 & 5 April 2007

Langkah /
Masa

Isi Kandungan

Aktiviti Guru

Aktiviti Pelajar

Strategi /
Kaedah / BBM/
Nilai / KBKK

kawalan pemiutang
Langkah 2
(20 minit)

Cara
menyediakan
akaun kawalan
pemiutang

Guru menunjukkan
cara menyediakan
akaun kawalan
pemiutang.
Guru menerangkan
cara
untuk mentafsir
akaun kawalan
pemiutang iaitu jika
akaun kawalan
Pemiutang berbaki
debit.

Pelajar mendengar
penjelasan guru.

Strategi :
Berpusatkan
guru dan Bahan.

Pelajar diberi peluang


untuk menyoal untuk

Kaedah: Tunjuk
Cara.

mendapat
pengetahuan
selanjutnya.

BBM:
ASSETBase,
Kertas edaran.
KBKK: Mengulas
& membeza,
Merekod.

Pelajar menjawab
soalan yang
disediakan oleh guru.

Strategi:
Berpusatkan
pelajar dan
bahan.

Pelajar menyemak
jawapan rakan dan
membuat pembetulan.

Kaedah:
Perbincangan.

Pelajar membuat
kumpulan pilihan
sendiri.

Strategi :
Berpusatkan
pelajar dan guru.
Kaedah:
koperatif
BBM: Disket &
Kertas Soalan.
KBKK :
menyelesaikan
masalah.

Guru juga
menerangkan cara
untuk mentafsir
akaun kawalan
pemiutang jika
akaun kawalan
pemiutang berbaki
debit.
Langkah 3
(15 minit)

Latihan dalam
kelas (aktiviti
individu)

Guru mengedarkan
soalan latihan
mengisi butiran
dalam format
akaun kawalan
pemiutang
Guru
membincangkan
jawapan yang betul
dihadapan kelas.

Langkah 4
(20 minit)

Latihan dalam
kumpulan

Guru meminta
pelajar membuat
kumpulan terdiri
daripada 5 orang
pelajar.
Guru memberi
soalan untuk
dibincang dan
dijawab oleh setiap

Pelajar berbincang
dalam kumpulan.
Wakil kumpulan
membentangkan
jawapan yang telah
dijawab.

2007 Computer-Based Learning Sdn. Bhd. (609943-A)


Hakcipta Terpilihara

217

Bab 5 :Lejar
Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Prinsip Perakaunan Tingkatan 4 & 5 April 2007

Langkah /
Masa

Isi Kandungan

Aktiviti Guru

Aktiviti Pelajar

Strategi /
Kaedah / BBM/
Nilai / KBKK

kumpulan.
Guru juga
memberikan disket
untuk pelajar
menjawab soalan
yang diberikan.
Guru meminta
wakil kumpulan
untuk
membentangkan
jawapan yang
dibuat
Penutup
( 5 minit)

Kesimpulan

Guru merumus
mengenai tajuk
yang diajar hari ini.

Pelajar mendengar
dengan teliti rumusan
guru.

Guru memberikan
latihan pengukuhan
sebagai kerja
rumah dengan
merujuk soalan
buku teks (soalan
8,9,10) m/s 20 dan
21.

Strategi :
Berpusatkan
guru dan pelajar
Kaedah:
Penerangan &
Arahan.
Nilai : Perihatin.
KBKK :
Mengingati
semula.

Pemulihan:
Pengayaan :
Refleksi Guru :

2007 Computer-Based Learning Sdn. Bhd. (609943-A)


Hakcipta Terpilihara

218

Bab 5 :Lejar
Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Prinsip Perakaunan Tingkatan 4 & 5 April 2007

EDARAN
Peta konsep Ak kawalan pemiutang
PETA MINDA

TAFSIRAN
AKAUN
KAWALAN
PEMIUTANG

SUMBER
RUJUKAN

AKAUN KAWALAN
PEMIUTANG

FORMAT

CATATAN
KONTRA

FUNGSI

2007 Computer-Based Learning Sdn. Bhd. (609943-A)


Hakcipta Terpilihara

219

Bab 5 :Lejar
Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Prinsip Perakaunan Tingkatan 4 & 5 April 2007

EDARAN
Soalan edaran
3. Maklumat berikut diambil daripada buku-buku akaun Zaman Enterprise.
Debit
RM
Baki pada 1 Julai 2006
Lejar jualan
Lejar belian

Kredit
RM

21770.00
200.00

Urusniaga bagi bulan julai 2006


Jumlah jualan kredit
Jumlah belian kredit
Jualan tunai
Penerimaan daripada penghutang (termasuk hutang
lapuk terpulih RM270.
Pembayaran kepada pemiutang
Pulangan barang oleh pelanggan
Pulangan barang kepada pembekal
Diskaun diberi
Diskaun diterima
Faedah dikenakan ke atas penghutang
Kontra
Hutang lapuk
Cek daripada pelanggan tak layan
Diskaun diberi dibatalkan pada 31 Julai 2006
Lejar jualan (kt)
Lejar belian (dt)

635.00
16280.00

RM
64000.00
52000.00
12000.00
71570.00
42200.00
550.00
300.00
170.00
270.00
540.00
340.00
450.00
180.00
20.00
560.00
60.00

Anda dikehendaki menyediakan :


d.
Akaun kawalan pemiutang.

2007 Computer-Based Learning Sdn. Bhd. (609943-A)


Hakcipta Terpilihara

220

Bab 5 :Lejar
Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Prinsip Perakaunan Tingkatan 4 & 5 April 2007

Soalan Objektif.
Arahan : Pilih satu jawapan yang paling sesuai bagi tiap-tiap soalan.
1. Berikut adalah maklumat mengenai Akaun Kawalan Pemiutang Akaun Kawalan Pemiutang
juga dikenali sebagai.
A. Akaun Pelbagai Pemiutang.
B. Akaun Kawalan Lejar Jualan.
C. Akaun Kawalan Lejar Belian.
D. Akaun Belum Bayar.
2.Maklumat berikut adalah mengenai Akaun Kawalan Pemiutang. Pilih Pernyataan yang benar.
A. Akaun Kawalan Pemiutang terletak dalam lejar Am.
B. Angkutan masuk direkod dalam Akaun Kawalan Pemiutang.
C. Peruntukan Hutang Ragu direkod dalam Akaun Kawalan Pemiutang.
D. Hutang Lapuk Terpulih direkod dalam Akaun Kawalan Pemiutang.
3. Pernyataan berikut adalah benar mengenai Akaun Kawalan Pemiutang kecuali:
A. Catatan kontra direkod di bahagian debit.
B. Dikenali juga sebagai Akaun Pelbagai Hutang.
C. Buku Catatan Pertama digunakan sebagai sumber rujukan.
D. Terletak dalam Lejar Am.
4. Nyatakan sebab-sebab berlakunya catatan kontra. Antaranya ialah....
A. Apabila penghutang perniagaan terlalu ramai.
B. Apabila perniagaan menjual barang kepada pelbagai peniaga.
C. Apabila seseorang pelanggan merupakan penghutang dan juga pemiutang kepada
perniagaan tersebut.
D. Apabila perniagaan mempunyai ramai penghutang dan pemiutang.
5. Pilih satu item debit dalam Akaun Kawalan Pemiutang.
A. Pulangan Belian.
B. Faedah di kenakan.
C. Angkutan dikenakan.
D. Hutang lapuk.

2007 Computer-Based Learning Sdn. Bhd. (609943-A)


Hakcipta Terpilihara

221

Bab 5 :Lejar
Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Prinsip Perakaunan Tingkatan 4 & 5 April 2007

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN 6


Mata Pelajaran
Tarikh / Hari
:
Tingkatan
:
Masa
:

Prinsip Perakaunan
Mengikut Jadual Waktu Persekolahan
Lima
Minggu

Tajuk

80 Minit
5.0 Lejar

5.5 e) Akaun Kawalan.


1) Pengertian dan merekod catatan kontra.
Di akhir pengajaran pelajar dapat:a.
Mentafsir Akaun Kawalan
i)
Baki debit dalam Akaun Kawalan Pemiutang.
(Aras 3)
ii)
Baki Kredit dalam Akaun Kawalan Penghutang.
(Aras 3)
iii)
Menerangkan dan merekod catatan kontra.
(Aras 3)

Objektif :

Pengetahuan
Sedia ada

BBM
Nilai Murni

:
:

KBKK
Kaedah :

Pelajar telah belajar mengenai:


a) Akaun Kawalan Penghutang dan Akaun Kawalan Pemiutang
b) Tujuan akaun kawalan dan sumber rujukan akaun kawalan
Komputer dan ASSETBase, buku teks, disket, kertas soalan edaran dan peta konsep
Menghormati guru, berani, bekerjasama, patuh arahan, toleransi, semangat
berkumpulan
Mengelas, membeza, mengaplikasi dan menyelesaikan masalah
Penyoalan dan penerangan, tunjuk cara, perbincangan, soal jawab

2007 Computer-Based Learning Sdn. Bhd. (609943-A)


Hakcipta Terpilihara

222

Bab 5 :Lejar
Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Prinsip Perakaunan Tingkatan 4 & 5 April 2007

AKTIVITI-AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Langkah /
Masa

Set
Induksi
(5 minit)

Isi Kandungan

Permulaan

Aktiviti Guru

Guru menyoal pelajar


tentang pelajaran
lepas tentang Akaun
Kawalan.

Aktiviti Pelajar

Pelajar menjawab
soalan yang ditanya
oleh guru.

Strategi /
Kaedah / BBM/
Nilai / KBKK
Strategi :
Berpusatkan
Pelajar.
Kaedah:
Penyoalan.
Nilai: Patuh
kepada arahan,
menghormati
guru.
KBKK : menjana
idea dan
mengimbas
pelajaran lepas.

Langkah 1
(10 minit)

Mentafsir baki
debit dalam
Akaun Kawalan
Pemiutang

Guru menayangkan
format Akaun
Kawalan di
ASSETBase.
Guru menjelaskan
item debit dalam
akaun kawalan
pemiutang.
Guru meminta pelajar
menerangkan sebab
akaun pemiutang
berbaki debit.

a) (H,M) Pelajar
mengakses
ASSETBase dan
mendengar
penerangan guru.
b) (L) Pelajar melihat,
mendengar dan
memahami paparan
guru.
Pelajar memberi
pendapat masingmasing.

Strategi :
Berpusatkan
guru dan bahan
Kaedah: Tunjuk
Cara
BBM:
ASSETBase.
KBKK:
Sumbangsaran

Guru menayangkan
sebab-sebab akaun
pemiutang berbaki
debit dan
menerangkan kepada
Pelajar (rujuk nota
ringkas 9
ASSETBase)
Langkah 2
(20 minit)

Mentafsir baki
kredit dalam
Akaun Kawalan
Penghutang.

Guru menjelaskan
item kredit dalam
akaun kawalan
penghutang.

a) (H,M) Pelajar
mengakses nota
ringkas 9 ASSETBase
dan mendengar
penjelasan guru.

2007 Computer-Based Learning Sdn. Bhd. (609943-A)


Hakcipta Terpilihara

Strategi :
Berpusatkan
guru dan Bahan.
Kaedah:

223

Bab 5 :Lejar
Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Prinsip Perakaunan Tingkatan 4 & 5 April 2007

Langkah /
Masa

Isi Kandungan

Aktiviti Guru
Guru menjelaskan
bahawa akaun
kawalan penghutang
juga boleh
mempunyai baki
kredit.

Langkah 3
(10 minit)

Catatan kontra

Langkah 5
(20 minit)

Latihan dalam
kelas (aktiviti
individu)

Latihan dalam
kumpulan

Strategi /
Kaedah / BBM/
Nilai / KBKK
Penerangan

b) (L) Pelajar melihat,


mendengar dan
memahami
penerangan guru.

BBM:
ASSETBase,

(rujuk nota ringkas 9


ASSETBase)

Pelajar diberi peluang


menyoal untuk
mendapat pemahaman
lebih jelas.

Guru merujuk contoh


akaun kawalan dan
memberitahu
kewujudan catatan
kontra kepada
pelajar.(ASSETBase)

a) (H,M) Pelajar
mengakses
ASSETBase dan
mendengar
penerangan guru.
b) (L) Pelajar melihat,
mendengar dan
memahami paparan
guru.

Strategi :
Berpusatkan
guru dan Bahan.

Guru mengedarkan
soalan latihan
kepada pelajar.

Pelajar menjawab
soalan yang
disediakan oleh guru.

Strategi:
Berpusatkan
pelajar dan
bahan.

Guru
membincangkan
jawapan yang betul
dihadapan kelas.

Pelajar menyemak
jawapan rakan dan
membuat pembetulan.

BBM: soalan
edaran.
Kaedah:
Perbincangan.

Guru meminta pelajar


membuat kumpulan
terdiri daripada 5
orang pelajar.

Pelajar membuat
kumpulan pilihan
sendiri.

Strategi :
Berpusatkan
pelajar dan guru.

Pelajar berbincang
dalam kumpulan.

Kaedah:
koperatif

Guru menerangkan
sebab-sebab
wujudnya catatan
kontra di dalam
akaun kawalan.
(rujuk nota ringkas 9
ASSETBase)
Langkah 4
(10 minit)

Aktiviti Pelajar

Guru memberi soalan


untuk dibincang dan
dijawab oleh setiap
kumpulan.
Guru juga

Kaedah:
Penerangan
BBM:
ASSETBase

BBM: Disket &


Kertas Soalan.
Wakil kumpulan

2007 Computer-Based Learning Sdn. Bhd. (609943-A)


Hakcipta Terpilihara

224

Bab 5 :Lejar
Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Prinsip Perakaunan Tingkatan 4 & 5 April 2007

Langkah /
Masa

Isi Kandungan

Aktiviti Guru
memberikan disket
untuk pelajar
menjawab soalan
yang diberikan.

Aktiviti Pelajar

Strategi /
Kaedah / BBM/
Nilai / KBKK

membentangkan
jawapan yang telah
dijawab.

KBKK :
menyelesaikan
masalah.

Pelajar mendengar
dengan teliti rumusan
guru.

Strategi :
Berpusatkan
guru dan pelajar.

Guru meminta wakil


kumpulan untuk
membentangkan
jawapan yang dibuat
Penutup
( 5 minit)

Kesimpulan

Guru merumus
mengenai tajuk yang
diajar hari ini.
Guru memberikan
latihan pengukuhan
sebagai kerja rumah
dengan merujuk
soalan buku teks
(soalan 8,9,10) m/s
20 dan 21.

Kaedah:
Penerangan &
Arahan.
Nilai : Perihatin.
KBKK :
Mengingati
semula.

Pemulihan:
Pengayaan :
Refleksi Guru :

2007 Computer-Based Learning Sdn. Bhd. (609943-A)


Hakcipta Terpilihara

225
